اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

خروجی MOC3021

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

خروجی MOC3021

سلام دوستان
    کسی میدونه خروجی MOC3021 چجوریه؟...منظورم اینه که پالس سوزنی تولید میکنه یا Latch؟
    پالس ورودی که به MOC3021 میدیم باید سوزنی باشه یا Latch؟
    چون میخوام عمر تریاک رو بالا ببرم باید پالس سوزنی به گیتش بدم...ولی نمیدونم خود اوپتوتریاک این پالس رو تولید میکنه یا فقط یه اوپتوکوپلر ساده س؟
    پیشاپیش ممنون از پاسخ هاتون....
    تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

پاسخ : خروجی MOC3021

تا جای که من میدونم خروجیش سوزنی نیست
    خب کاری نداره مثلا توی پرتیوس از اسیلسکوب استفاده کن و ببین
    و وردیش یک کن
    اما سوزنی نیست
    و ورودیش میتونه سوزنی باشه با عرض پالسی مثل 50 میکرو

و اونقدر ها رو عمر تاثیری نداره باور کن
    مثلا چند ماه کلا عمرش زیادتر باشه
    بلاخره عمرش تموم میشه ( بازگشت همه به سوی خداست )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط punisher.x64
      سلام دوستان
      کسی میدونه خروجی MOC3021 چجوریه؟...منظورم اینه که پالس سوزنی تولید میکنه یا Latch؟
      پالس ورودی که به MOC3021 میدیم باید سوزنی باشه یا Latch؟
      چون میخوام عمر تریاک رو بالا ببرم باید پالس سوزنی به گیتش بدم...ولی نمیدونم خود اوپتوتریاک این پالس رو تولید میکنه یا فقط یه اوپتوکوپلر ساده س؟
      پیشاپیش ممنون از پاسخ هاتون....
      سلام.احوال شما؟ خوب هستین؟
      خروجی نه سوزنی هست؛ نه Latch ! مثل اپتوکوپلر میمونه.ورودی بدی، خروجی میده. ورودی ندی، خروجی هم نمیده.
      برای صرفا ON-OFF پیشنهادم استفاده از MOC3061 هست.یه تفاوت خیلی جزئی داره؛اما زمین تا آسمون تو عملکرد فرق میکنن با هم!
      MOC3021 بیشتر به درد دیمر دیجیتالی میخوره که تو دیمر پالس سوزنی باید اعمال کنیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
        سلام.احوال شما؟ خوب هستین؟
        خروجی نه سوزنی هست؛ نه Latch ! مثل اپتوکوپلر میمونه.ورودی بدی، خروجی میده. ورودی ندی، خروجی هم نمیده.
        برای صرفا ON-OFF پیشنهادم استفاده از MOC3061 هست.یه تفاوت خیلی جزئی داره؛اما زمین تا آسمون تو عملکرد فرق میکنن با هم!
        MOC3021 بیشتر به درد دیمر دیجیتالی میخوره که تو دیمر پالس سوزنی باید اعمال کنیم.
        سلام آقا شاهرخ عزیز....به مرحمت شما خوبم... :bye
        بله منم یه قسمت از پروژه م که قسمت قدرتش باشه از یه دیمر استفاده میکنه...فقط میخواستم بدونم خروجی سوزنی میده یا خودمون پالس سوزنی باید بدیم که طبق فرمایش شما باید خودمون پالس سوزنی بدیم....خب پس با یه تایمر راحت میشه اینکارو کرد...
        یادمه تو درس الکترونیک صنعتی استاد میگفت در عمل باید یک قطار پالس به گیت اعمال بشه....حقیقت داره؟...یعنی اگه فقط یک پالس بفرستیم مشکلی به وجود نمیاره؟
        باتشکر

www.intelart.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط لوک
          تا جای که من میدونم خروجیش سوزنی نیست
          خب کاری نداره مثلا توی پرتیوس از اسیلسکوب استفاده کن و ببین
          و وردیش یک کن
          اما سوزنی نیست
          و ورودیش میتونه سوزنی باشه با عرض پالسی مثل 50 میکرو

و اونقدر ها رو عمر تاثیری نداره باور کن
          مثلا چند ماه کلا عمرش زیادتر باشه
          بلاخره عمرش تموم میشه ( بازگشت همه به سوی خداست )
          اون که آره شاید زیاد فرقی نکنه...آخه واسه پروژه کارشناسیمه....با یه استادی هم هستم که شروع میکنه سوال پرسیدن اینقدر میپرسه و میپرسه تا دیگه بگی بلد نیستم!اون وقت میگه کاری که کردی خیلی سطح علمی بالیی نداره...یه کار خام و ساده ست!
          کلا سیستمش اینطوریه....مجبورم دمبال ریزه کاری ها هم باشم... :nerd:
          از طرفی ما که میخوایم یه کاری انجام بدیم خب پس بذار یه چیز درست و اصولی از آب دربیاد...بد میگم؟

www.intelart.ir

دیدگاه

اگه میشه در مورد تفاوت MOC3021 و MOC3061 هم یه توضیحی بدین....
            سپاسگزار

www.intelart.ir

دیدگاه

MOC3061 داخلش یه واحد تشخیص عبور از صفر سیگنال سینوسی داره و اگر شما سیگنال تحریک رو اعمال بکنی؛ ترایاک داخلی این IC به محض تشخیص اولین عبور از صفر، روشن میشه و این باعث میشه که شما بتونی بعضی از ادوات حساس مثل لامپ کم مصرف؛ موتورAC و از این قبیل وسایل رو با اطمینان توسط ترایاک روشن و خاموش کنی.
              تو MOC3021 هر وقت پالس بدی، ترایاک روشن میشه.پس میتونی روی زاویه ی روشن شدن کنترل داشته باشی.
              بهتر بگم با 3021 و یه مدار تشخیص عبور از صفر؛میتونی کار3061 رو انجام بدی.اما برعکسش نمیشه.

اون قطار پالس سوزنی هم برای تحریک گیت هست که به ازای هر سیکل باید ارسال بشه.
              (واسه همین تو مدار دیمر از دیاک استفاده میکنن که تغذیه ش از همون برق شهر هست و مرتب پالس اعمال میکنه به گیت ترایاک.برای زمان بندیش هم از مدار RC استفاده میکنن که با تغییر R؛ زمان شارژ خازن بیشتر میشه در نتیجه زمان اعمال پالس سوزنی تغییر پیدا میکنه)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط punisher.x64
                اون که آره شاید زیاد فرقی نکنه...آخه واسه پروژه کارشناسیمه....با یه استادی هم هستم که شروع میکنه سوال پرسیدن اینقدر میپرسه و میپرسه تا دیگه بگی بلد نیستم!اون وقت میگه کاری که کردی خیلی سطح علمی بالیی نداره...یه کار خام و ساده ست!
                کلا سیستمش اینطوریه....مجبورم دمبال ریزه کاری ها هم باشم... :nerd:
                از طرفی ما که میخوایم یه کاری انجام بدیم خب پس بذار یه چیز درست و اصولی از آب دربیاد...بد میگم؟

من که گفتم تو پروتیوس ببین
                تا بفهمی و مطمئن بشی برای همین سوال های استاد ت
                همون جور که دوستمون فرمودند:
                برای دیمر باید از این استفاده کنی MOC3021
                و برای تحریک به ورودیش یه پالس با عرض 50 میکرو کافیه
                و نیاز نیست از تایمر استفاده کنی ... از تاخیر 50 میکرو استفاده کن

کار علمی خوبی و من تاییدش میکنم ......

دیدگاه

نوشته اصلی توسط لوک

من که گفتم تو پروتیوس ببین
                  تا بفهمی و مطمئن بشی برای همین سوال های استاد ت
                  همون جور که دوستمون فرمودند:
                  برای دیمر باید از این استفاده کنی MOC3021
                  و برای تحریک به ورودیش یه پالس با عرض 50 میکرو کافیه
                  و نیاز نیست از تایمر استفاده کنی ... از تاخیر 50 میکرو استفاده کن

کار علمی خوبی و من تاییدش میکنم ......
                  باورت میشه دیگه اصلا نمیشه به این پروتئوس اعتماد کرد!من که دیگه نمیتونم..این جور چیزا رو باید خودمون در عمل تست کنیم... :NO:
                  یه مدار رو با مگا 16 و مگا 8 بسته بودم مدت زمان عملکرد مدار با مگا8 دوبرابر مگا16 بود که واقعا تعجب برانگیز بود...از استاد میکروکامپیوتر(که همین استاد پروژه م هم هست) این قضیه رو پرسیدم بعد کلی فکر کردن گفت منابع مگا8 کمتر از مگا16 هست و واسه همینه...من گفتم مگه ساختار سی پی یو جفتشون یکی نیست؟...گفت چرا ولی ببین با هم فرق دارن....دیدم داره ناراحت میشه دیگه ادامه ندادم!!!
                  بعدا فهمیدم مشکل از پروتئوس بوده!!!! oo:

www.intelart.ir

دیدگاه

اعتماد 100در100 به نرم افزارهای شبیه سازی مثل پروتئوس،اشتباه محضه.
                    به قول یکی از دوستام: شبیه سازی که از نمونه ی واقعی ارزونتر باشه، شبیه ساز نیست! اسباب بازیه!! مثلا شبیه ساز هواپیما قیمتش چند برابر خود هواپیما هست!
                    کاری به کاملا درست بودن یا نبودن این حرف ندارم؛اما وقتی میشه تو عمل مداری رو بست؛چه کاریه تو پروتئوس شبیه سازی بکنی؟ هر وقت نتیجه ی عملی با شبیه سازی یکسان شد، اون موقع میشه تا حدی اطمینان کرد.چند روز قبل همین قضیه برام تکرار شد.با دیباگ پروتئوس ایرادش رو پیدا کردم.اما؛ اول عملی تست کردم و بعد شبیه سازی.دیدم نتایج همخوانی داره،قدم بعدی رو برداشتم.همچین یهو نپریدم بغل پروتئوس! :mrgreen:
                    اگه اینطور نبود؛ دیگه مبحث ICD یا همون In Circuit Debugger رو کارخونه های عظیمی مثل میکروچیپ و... واسش زحمت نمیکشیدن.میگفتن پروتئوس هست دیگه!!

حالا از هر چه بگذریم؛ امکانش هست بپرسم پروژه تون چی هست؟ :rolleyes:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X