اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تاثیر تغییرات فرکانس موج مربعی بر عملکرد ترانس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تاثیر تغییرات فرکانس موج مربعی بر عملکرد ترانس

سلام
    تاثیر فرکانس بر ترانس چیست؟(خاص شکل موج مربعی)
    ممنون می شم توضیحات کاملی در این زمینه ارائه دهید.

پاسخ : الکترونیک صنعتی

با سلام خدمت شما دوست
    فرکانس عاملی است که می تواند تغییرات جریات نسبت به زمان را افزایش دهد
    و کمیت فرکانس که در محاسبات ترانسفور ماتور ها استفاده می گردد بیانگر فرکانس
    موج سینوسی می باشد و در صورتی که در ترانسفور ماتور شکل موجی به جز شکل
    سینوسی مد نظر باشد باید از روابط ریشه ای تر مثل قانون القا ولتاژ فارادی استفاده نمود
    من برای بررسی ترانسفورماتور با شکل موج ولتاژ ورودیه سینوسی چند مدار ؛ شکل و رابطه
    براتون می فرستم:
    البته در اینترانس ها شکل موج ورودی و خروجی متفاوت پس ابتدا به بررسی ورودیه ترانس می پردازیم:
    شکل موج ولتاژ به صورت مربعی
    جریان به صورت نماییه نپری می باشد
    خوب تو این مدار به بررسی تغییرات فرکانس بر روی شکل موج می پردازیم
    یه مدار دیود هرزگرد هم در مدار موجوده.

تاثیرات کاهش فرکانس روی جریان وردیه ترانس

تاثیرات افزایش فرکانس روی جریان ورودیه ترانس

موفق باشید....
    منتظر ادامه ی مطلب هم باشید.... :nerd:

هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

واقعا دستت درد نکنه دوست عزیز....منم به بحث علاقمند شدم......اگه لطف کنید و راجع به نحوه تاثیز طرف دوم هارمونیکهائی که در طرف اول در شرایط مختلف ایجاد میکنه رو هم مد نظر داشته باشی ممنون میشم..

دیدگاه

دوباره سلام :nerd:
        خوب می خوام از این شکل موج ها یه نتیجه ای بگیریم:
        افزایش فرکانس الزاما دلیل افزایش تغییرات جریان نسبت به زمان نمی باشد di/dt
        و افزایش فرکانس البته افزایش بیش از حد می تواند باعث کاهش شدید دامنه ی جریان
        و عدم دشارژ شدن سلف به طور کامل شود که نتیجه ی آن در آخرین شکل موج نمایش داده می شود ...
        در نتیجه در صورتی که بخواهیم به وسیله ی شکل موج مربعی یک ترانس بهینه و با
        راندمان بالا طراحی کنیم باید باید بین ثابت زمانیه ورودیه ترانس و پهنای پالس یک
        تناسب وجود داشته باشد...
        که در این مدار می توان از این رابطه تجربی استفاده نمود:
        (pw=L/R . (1.2
        PW بیانگر پهنای پالس می باشد
        خوب معادله ی ریاضیاتیه جریان نیز :
        R/L . t -
        I(t)=im . im .e

این تحلیل ورودیه ترانس :nerd:
        البته ناگفته نمونه هر چقدر ما بتونیم پهنای پالس مربعی رو کم کنیم و در امتداد اون ظرفیت سلفیه ترانس رو کاهش بدیم
        اونقدر کار ما به صرفه تر و کاربردی تره :job:
        موفق باشید...
        تحلیل خروجیه ترانس رو هم تو یه پست می آرم :bye
        بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.

دیدگاه

با سلام خدمت شما دوستان عزیز :nerd:
          امیدوارم سال نو خوبی رو پیش رو داشته باشید
          خوب ، می رسیم به بررسی خروجیه ترانس
          ولتاژ خروجیه ترانس برابر مشتق فوران عبوری از هسته در تعداد دور سیم پیچیه ثانویه می باشد
          V=- N .dQ/dt
          در این رابطه N بیانگر تعداد دور ثانویه و Q بیانگر فوران عبوری از هسته یا فی می باشد
          فوران هسته به صورت هم فاز با جریان اولیه می باشد .
          که طبق منحنی نماییه شارژ و دشارژ سلف از این معادله تبعیت می کند:
          R/L . t -
          I(t)=im - im .e
          منحنی دشارژ: R/L . t -
          I(t)= im .e
          در نتیجه ولتاژ القایی خروجی در در بازه ی زمانیه شارژ و دشارژ اولیه دارای پلاریته ی منفی و مثبت خواهد بود: R/L . t -
          V (t)=- N.R/L.im.e
          R/L . t -
          V (t)= N.R/L.im.e
          اینکه پتانسیل خروجیه این ترانس دارای پلاریته ی منفی و مثبت می باشد یک مزیت بسیار عالی برای ترانس می باشد چون جریانی که این ترانس به بار می دهد جریان یکسو نمی باشد در نتیجه هسته ی ترانس زور به حالت اشباع نمی رود و از گرم شدن ترانس تا حد زیادی جلوگیری می شود
          همان طور که گفته شد در این ترانس کاهش یا افزایش بیش از حد فرکانس بازدهی ترانس را به شدت کاهش می دهد در نتیجه پهنای پالس ورودی رو 1.2 ثابت زمانی ورودیه ترانس در نظر می گیریم
          این محدودیت تغییرات فرکانس نیز می تواند از معایب این ترانس باشد.
          از دیگر معایب ساختاریه این ترانس این است که اگر خروجی بیش از حد زیر بار برود ظرفیت سلفیه ورودی کاهش می یابد در نتییجه ثابت زمانیه شارژ جریان ورودی نیز کاهش یافته و در نتیجه آن تغییرات جریان ورودی کاهش می یابد و در نهایت راندمان و خروجیه ترانس به شدت افت می کند
          ولی اگر طراحیه ترانس به صورت اصولی باشد این ترانس می تواند از لحاظ اقتصادی و بازدهی بسیار به صرفه باشد....
          نکته ی دیگری که در مورد این ترانس باید مورد توجه قرار گیرد این است که ثابت زمانیه شارژ و دشارژ در ورودیه ترانس به دلیل وجود مسیر هرز گرد برابر نمی باشد....
          این هم شکل مج جریان ورودیه مناسب و ولتاژ خروجیه ترانسمون....
          با محاسبه ی هسته ی ترانس میشه این مدار که مورد بررسی قرار گرفت رو به صورت اجرایی ساخت
          که انشا ا.... این کار رو به کمک اساتیدی مثل آقای بهرامی تو کلاس منابع تغذیه ی سوییچینگ انجام می دیم
          در این ترانس سلف خروجی 100mH می باشد.

شکل موج ولتاژ خروجی

شکل موج جریان ورودی

موفق باشید.... :nerd:

دیدگاه

اقای حیدری باید به علاقه شما آفرین گفت :applause:
            افزایش فرکانس الزاما دلیل افزایش تغییرات جریان نسبت به زمان نمی باشد di/dt
            افزایش فرکانس باعث افزایش نسبت تغییرات جریان نسبت به زمان نمیشه

چون با افزایش فرکانس سرعت تغییرات جریان تغییر بیشتر داره
            ولی نسبت به همون بازه زمانی که با فرکانس رابطه معکوس داره

البته همین مورد رو در مورد رابطه بار با زمان هم میشد گفت

دیدگاه

با سلام
              افزایش فرکانس باعث افزایش تلفات هسته میشه و باید از هسته هایی که حلقه هیسترزیس و فکو کوچکتریی دارند استفاده کرد و البته با افزایش فرکانس میتوان برای انتقال توان ثابت از هسته های با حجم کمتر استفاده کرد و حتی از هسته های فریت .
              اینها هم به فکر بنده رسید امید وارم که به درد بخوره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X