اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سایه سگمنت قبلی روی بعدی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سایه سگمنت قبلی روی بعدی

با سلام من 16 دیجیت سگمنت را با یک لچ 74595 ودو آیسی bcd to decimal درایو کردم یعنی دیتای همه سگمنتها را به هم وصل کردم و به 595 دادم و کاتدها راهم به دو آیسی bcd to decima و سگمنتهارا رفرش میکنم اما سایه سگمنت قبلی روی بعدی میوفته کسی برای این مشکل راه حلی داره؟ممنون

پاسخ : سایه سگمنت قبلی روی بعدی

نوشته اصلی توسط زوار
    با سلام من 16 دیجیت سگمنت را با یک لچ 74595 ودو آیسی bcd to decimal درایو کردم یعنی دیتای همه سگمنتها را به هم وصل کردم و به 595 دادم و کاتدها راهم به دو آیسی bcd to decima و سگمنتهارا رفرش میکنم اما سایه سگمنت قبلی روی بعدی میوفته کسی برای این مشکل راه حلی داره؟ممنون
    منظورتون از سایه چیه؟ میتونین فیلم بگیرین و پ کنین؟ چون فک نکنم با عکس معلوم بشه
    انسانها 10 دسته اند: دسته اي که باينري ميدانند و دسته اي که باينري نميدانند!

دیدگاه

سلام دوست عزیز
      این سایه به دلیل خاموش نشدن سگمنت قبلی در هنگام اعمال داده به سگمنت جدید است. من بارها توی کارهام داشتم و رفعش کردم. راه حلش اینه که، قبل از اینکه داده های جدید رو به سگمنت جدید بدی، اول همه سگمنت ها رو خاموش کنی، بعدش داده رو بدی و پشت سرش سگمنت جدید رو روشن کنی.
      این کار رو بکن تا سایه های مخــوف از صحنه زندگیت محو بشن! :icon_razz:
      بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

مرسی از پاسخت همین کار رامیکنم حتی وقتی خاموشش میکنم یه مقدار بعد بعدی را روشن میکنم اما باز هم نمیشه آیا به این دلیل نیست که تعداد سگمنتهام زیاده؟

دیدگاه

ارتباطی به تعداد سگمنتها نداره.صد در صد شما تو سگمنت بعدی و قبلیت کاتدت فعاله.
          احتمال میدم شما همزمان کاتد سگمنت قبلی رو قطع و بعدی رو وصل میکنی.اگه اینطوره اصلاح کن.
          همیشه اول کاتد قبلی رو قطع بعد دیتا بریز بعد کاتد سگمنت بعدی رو وصل کن.
          اگه باز هم درست نشد به کاتد هر سگمنت یه مقاومت پول اپ وصل کن.(مثلا 10 کیلو اهم)
          موفق باشی
          گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان
          "گزیده ابیاتی چند از بیداد خراسانی"

دیدگاه

کد:

SEG_PRT=0xff; 
               delay_us(300);
              --seg_counter;
             if(seg_counter==1)
                {
               if(cathod_count>15)cathod_count=0; 
                cathod_count_and=cathod_count*2;
               if(cathod_count>7)cathod_count_and=cathod_count_and|0b11100000; //PORTB.0=0;
              else cathod_count_and=cathod_count_and|0b11100001;//PORTB.0=1; 
                cathod_count_and=cathod_count_and&0b00011111;

//    if(seg_counter==1)
            //    {
                SEG_PRT=cathod_count_and; 
                //}
                cathod_count_and=cathod_count_and/2; 
                x=data_7seg[Row][Calumn]; 
                Calumn--;
                if(Calumn==255)
                 {
                 Calumn=3;
                 if(++Row==4)Row=0;
                 } 
                Shift(x); 
                cathod_count++; 
                seg_counter=3; 
              }

}
            این نمونه کد که در آن SEG_PRT پورت کنترل کاتدها میباشد - x=data_7seg[Row][Calumn دیتای هر سگمنت -حالا بفرمایید اشتباه من کجاست ممنون

دیدگاه

متاسفانه من زبان C کار نکردم.اما مطمئنا شما یا رو کاتدت جریان داری یا اینکه مهار نیست.(هیچ سطح 0 یا 1 روش نیست)
              وقتی کاتد یک سگمنت فعال میشه(منفی میشه) باید کاتد سگمنتهای دیگه غیر فعال بشه(مثبت بشه)
              اگه نرم افزاری نشد،سخت افزاری( مقاومت پول اپ )
              گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان

دیدگاه

فکر نکنم هیچکدوم روشن باشه فقط همون سگمنت روشنه اینم سورس بود که گفتم شاید من یه چیزی را متوجه نشدم

دیدگاه

متاسفانه چیزی از برنامه نفهمیدم، شاید بخاطر اینکه کاملشو نذاشتی، به هر حال...
                  ولی اگه سایه میوفته مشکل همونیه که دوستان اشاره کردن.
                  شما باید این روند رو برای هر سگمنت در نظر بگیری:
                  1- انتخاب سگمنت
                  2- ریختن داده ها روی پورت داده
                  3- اعمال تاخیر در حد میکرو ثانیه
                  4- حذف داده ها از روی پورت داده(رفع سایه)

مدام این روند باید برای همه سگمنت ها اجرا بشه ، الی آخر...
                  از سختی نترس! این سختی هاست که جایگاه و مقام انسان را بالا میبرد...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط shahin2222
                    متاسفانه چیزی از برنامه نفهمیدم، شاید بخاطر اینکه کاملشو نذاشتی، به هر حال...
                    ولی اگه سایه میوفته مشکل همونیه که دوستان اشاره کردن.
                    شما باید این روند رو برای هر سگمنت در نظر بگیری:
                    1- انتخاب سگمنت
                    2- ریختن داده ها روی پورت داده
                    3- اعمال تاخیر در حد میکرو ثانیه

مدام این روند باید برای همه سگمنت ها اجرا بشه ، الی آخر...
                    این قسمت سگمنت کجاشا نفهمیدید بفرمایید توضیح بدم
                    منظورتون از این قسمت غیر فعال کردن کاتد یا داده سگمنت؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط زوار
                      فکر نکنم هیچکدوم روشن باشه فقط همون سگمنت روشنه اینم سورس بود که گفتم شاید من یه چیزی را متوجه نشدم
                      شما واسه امتحان با یک مقاومت 10 کیلو کاتد یک سگمنت رو به Vcc متصل کن.بعد ببین رو همون سگمنت سایه داری یا نه

دیدگاه

سلام
                        وقت بخیر
                        نوشته اصلی توسط زوار
                        دوست گرامی ، جناب زوار

چند سوال :

* منظورتون از 16 دیجیت سگمنت ، 16 عدد سون سگمنت هست ؟

** این مدار بصورت واقعی مونتاژ و یا فقط در پروتئوس ، شبیه سازی شده ؟

*** دلیل استفاده از دو آی سی bcd to decimal برای قسمت اسکن سگمنتها چیه ، در صورتیکه میتوان این 16 عدد سگمنت (سون سگمنت)را با یک 74154 و فقط با 5 بیت (اسکن) نمود .

**** دلیل استفاده از این روش طراحی ( اطلاعات هر سگمنت رو بصورت سریال و با 74595 ) و( اسکن توسط مبدل bcd to decimal ) چیست ؟ ، چون اجراء این مدار(درایور 16 عدد سون سگمنت ) تنها با سه عدد 74595 ، بسادگی قابل طراحی است (بدون ایراد "سایه" که فرمودید ).

با احترام
                        92/12/4

دیدگاه

نوشته اصلی توسط زوار
                          این قسمت سگمنت کجاشا نفهمیدید بفرمایید توضیح بدم
                          منظورتون از این قسمت غیر فعال کردن کاتد یا داده سگمنت؟
                          منظورم عددیه که روی سون سگمنت نمایش دادید، همون داده سگمنت
                          کاتد که برای سوئیچ سگمنت هاس...
                          نمیدونم منظورمو تونستم برسونم یا نه

دیدگاه

یعنی اگر سگمنت کاتد دادههایی که سگمنت را روشن میکنند باید یک باشند حالا شما میگی من اینها را صفر بفرستم برای حذف دادهها؟

دیدگاه

دقیقا منظورم همینه...
                              چون اول سگمنت هاتو سوئیچ می کنی بعد داده میریزی روش، بخاطر همین تا بیای سگمنت بعدی رو سوپیچ کنی و داده هاتو بریزی داده های قبلی بصورت سایه میوفته روش..

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X