اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

خط برق ، دیتا ، میکروکنترلر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

خط برق ، دیتا ، میکروکنترلر

من میخوام چند بایت اطلاعات رو از طریق خط برق منتقل کنم. سرچ کردم و چیزایی تو اینترنت پیدا کردم. اینرو فهمیدم که برای انتقال بیتهای یک و صفر باید مثلا برای بیت یک فرکانس 100KHz و برای بیت صفر فرکانس 150KHz رو روی خط برق فرستاد. در مقاله ای که پیدا کردم اومده بود دیتای یک یا صفر رو به یک VCO میداد تا متناسب با ولتاژ حالتهای منطقی یک و صفر توی خروجی فرکانس داشته باشه. اما چون من دارم با AVR کار میکنم میتونم قسمت VCO رو حذف کنم و این فرکانسهارو توی میکروکنترلر تولید کنم. یعنی هرموقع خواستم یک بفرستم رو یک پایه 100KHz و هر موقع خواستم صفر بفرستم فرکانس 150KHz رو در اون پایه تولید کنم. این از این !
    حالا در اون مقاله این فرکانسها وقتی روی خط برق کوپل میشن که ولتاژ خط به صفر برسه که اینکار رو با یک آشکارساز صفر انجام میداد. حالا من میخوام اینکارو با مقایسه کننده داخلی AVR انجام بدم. اینم از این !
    کار دیگه ای که باید انجام بشه اینه که این فرکانسهای تولید شده توسط میکروکنترلر باید مثلا یک میلی ثانیه روی خط برق کوپل بشه و اینکار رو هم میشه با الگوریتم برنامه ای که مینویسیم حل کرد.

حالا مشکلی که پیش اومده اینه که این فرکانس تولید شده رو چجوری به خط برق کوپل کنیم. مطمئنا باید با ترانس اینکار رو کرد. ولی چه ترانسی. چون این ترانس باید فرکانسهای تا 150KHz رو روی خط برق بفرسته. حالا ممکنه بگید که خوب فرکانس تعریف شده برای یک و صفر رو کم کنیم. ولی اگر اینکار رو بکنیم مشکل آشکارسازی در طرف گیرنده پیش میاد. چون تعداد سیکلهای فرکانس در یک میلی ثانیه باید به تعداد مطلوبی برسه تا بشه در طرف گیرنده مثلا با یه PLL اونرو تشخیص داد.

حالا میخوام نظر شمارو بدونم. اصلا شاید ماژول آماده ای مثل TW523 رو بشه گیر آورد و خلاص !

اینم مقاله ای که مطالب بالارو ازش فهمیدم :
    http://thesis.ece.curtin.edu.au/Thesis%202004/Thesis%202004%20SEM2/Simano,%20Rusdy%20(12381098)/Rusdy%20Simano/Thesis_v0-2d.pdf
    چگونه هوشمندانه بپرسیم

پاسخ : خط برق ، دیتا ، میکروکنترلر

ممنون از توجهتون :cry2:

یعنی کسی تا بحال اینکار رو نکرده ؟؟!!
    چگونه هوشمندانه بپرسیم

دیدگاه

ببین دوست من این کار یه کار دردسر داره.
      ایزولاسیون مدارت خیلی اهمیت داره.
      حالا چرا برق؟
      خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

سلام
        کتاب (روشهای فرمان از راه دور) ترجمه حسین افصحی یه چیز های گفته و چند تا مدار عملی داده
        موفق باشی :smile:
        انجام پروژه هاي برنامه نويسي اندرويد
        [glow=red,2,300]نرم افزار نقشه هاي پاور کامپيوتر اندوريد[/glow]
        http://cafebazaar.ir/app/?id=com.atxdroid

دیدگاه

حمید جان سلام

من یکی دوماهه که دارم روی این طرح تفحص می کنم و به تبعش کارش رو هم دارم کمکم راه میندازم .

اما حقیقتا دو هفته پیش به این واقعیت دست پیدا کردم که با برق کار کردن واسه من الکترونیکی واقعا سخته علتشم وجود عامل مزاحم نویزه .!!!

همین کار رو میشه با خطوط تلفن هم انجام داد هم درد سرش کمتره هم خطرش .

البته جسارت نشه من توی کار شما دخالت نمی کنم فقط تجربم رو گفتم .

ولی باور کن که اصول کار جفتشون یکیه . تازه فکر کنم تلفنه یکمیم با کلاس تر باشه :icon_razz:

[hr]عید نوروز نمایانگر فرهنگ و تمدن اصیل ایرانی بر تمامی ایرانیان گرامی باد
          دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

دوستان از توجهتون ممنون .

من مدار کنترل دستگاهها از خط تلفن رو ساختم و خوب جواب داده. منتها برای کنترل دستگاههای داخل خونه از خود خونه خواستم که این کار رو بکنم. ولی مثل اینکه کار مشکلیه. :sad:

بازم از توجهتون ممنون و اگه یه موقع مداری چیزی هم گیر اووردین اینجا مطرح کنید. البته من اون کتابی رو که آقا محسن معرفی کردن رو هم یه نگاه باید بهش بندازم .
            چگونه هوشمندانه بپرسیم

دیدگاه

آقا حمید من توی اون مدتی که دنبال این موضوع شیرین!!! بودم یه سری مقاله و مطلب جمع کرده بودم بد نبود چیزای خوبی داشت .

توی سیستمم رو می گردم پیداش که کردم میذارم توی همین تاپیک .

[hr]عید نوروز نمایانگر فرهنگ و تمدن اصیل ایرانی بر تمامی ایرانیان گرامی باد
              دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

مودم های آماده برای این منظور وجود داره (اینجا پیدا بشه، نمی دونم!) ، بهش میگن PLC Modem (Power Line Carrier Modem). این مودم ها معمولا از مدولاسیون OFDM استفاده می کنند.
                There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

من یه مدت میخواستم طراحی یه مودم PLC رو به عنوان پروژه ور دارم ... ولی نشد...موضوع جالبیه و همونجوری که آقا رضا گفتن واسه ارسال دیتا اغلب از مدولاسیون OFDM استفاده میشه.....خود مدار و بحث تولید و مدولاسیون و دمودلاسینونش خیلی سخت نیست به نظرم بحث کوپل کردنش سخت ترین بخششه شما باید دستگاه رو با خط کوپل کنید و اون شرایط امپدانس رو هم رعایت کنین....وگرنه مجبور میشین ولتاژهای بالا رو تولید کنید یا جریان زیادی رو بفرستین که عملا غیر ممکن میشه...........
                  ضمنا اون دوستی که خط تلفن رو پیشنهاد کردن بد نگفتن.........البته واسه ارسال دیتا خط برق یه چیز دیگه س با بای پس کردن ترانسها به سرعتهای ۲۰۰ مگ هم میشه رسید توی خط تلفن در بهترین شرایط ۱۰ مگ رو شاید بشه رسید...........

دیدگاه

دوستان سلام

قا حمید من توی اون مدتی که دنبال این موضوع شیرین!!! بودم یه سری مقاله و مطلب جمع کرده بودم بد نبود چیزای خوبی داشت .
                    لطف میکنید :rolleyes:

اگه بشه یه مودم آماده پیدا کرد خیلی خیلی خیلی خوب میشه !

راستی ... این لینکها رو هم یه نگاهی بکنید :
                    http://www.pooyaco.com/telemetry.htm
                    http://panasonic.co.jp/pcc/products/en/plc/sp/whats/index.html
                    http://www.iptvarticles.com/IPTVMagazine_2006_03_powerline.htm
                    چگونه هوشمندانه بپرسیم

دیدگاه

مهم ترین کاربرد این مودم ها در Remote Metering است. به عنوان مثال جایی می خواندم که حدود 35 سال است که در ژاپن برای قرائت کنتورهای برق از این روش استفاده میشه!
                      There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

دوست عزیز اگه کتابی که گفتم گیر نیاوردی بگو تا نقشه هاش رو برات اسکن کنم بزارم
                        انجام پروژه هاي برنامه نويسي اندرويد
                        [glow=red,2,300]نرم افزار نقشه هاي پاور کامپيوتر اندوريد[/glow]
                        http://cafebazaar.ir/app/?id=com.atxdroid

دیدگاه

دوست عزیز اگه کتابی که گفتم گیر نیاوردی بگو تا نقشه هاش رو برات اسکن کنم بزارم
                          آقا محسن اگر اینکار رو بکنی که خیلی خیلی ممنون میشم ! :biggrin:
                          چگونه هوشمندانه بپرسیم

دیدگاه

این بستگی به برد ومسافت داره
                            روی یک فاز بخصوص و با برد کوتاه کار مشگلی نیست یک ترانس 5 ولت به 220 ولت با قدرت محدود به خروجی مدار
                            اما برد بالا کار مشگلیه ونیاز به قدرت زیاد در خروجی هست
                            مثلا برای یک کیلومتر 5 وات
                            بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

سلام دوستان
                              امیدوارم سال خوبی داشته باشید

در این مورد یک IC هم شرکت Maxim داره که می خواستم ببینم کسی از
                              دوستان تهرانیمون می تونه یه سرچی بکنه ببینه تو بازار هست یا نه ؟

اسمش Max2980 هست البته خود maxim اونو همیشه با max2986 با هم توی کاتالوگ هاش آورده
                              اما من نمی دونم وجود اون الزامیه یا میشه با چیز دیگری هم با اون ارتباط داشت یا نه ؟

خودش دیگه LNA و AGC وFilter و ... رو داخلش داره و مدار کوپل کردنش روی خط هم توی datasheet اون هست
                              در ضمن ارتباطش هم دوطرفه هست

کلا اگه پیدا بشه و قیمتش هم خیلی بالا نباشه چیز جالبیه

اگه پیدا شد مارو بی خبر نذارید
                              با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X