اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل الکترونیکی 220 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل الکترونیکی 220 ولت

:mrgreen: سلام دوستان.
    من در یک مدار میکرو کنترلی قصد کنترل مضرف کننده ای در حد یه لامپ 200 وات رو دارم
    قبلاً از مدارات رله ای استفاده میکردم ام با توجه به قطع و وصل شدم مکرر و توان بالا رله خیلی زود میره لالا!
    حالا میخوام با اپتوکوپلر و تریستور کنترل کنم :nice: اما فکر نکنم خروجی اپتو کوپلر بتونه 220 رو تحمل کنه ... تازه یکسو هم که بشه میشه 310 ولت :twisted:
    میخوام یه دوست با ثوات یه یاری برسونه! :icon_razz: یه مدار یا یه راهنمایی
    من آن آشفته ماشینم که تایر زیر تن دارم
    و از اسرار بازارم همان قدر زیر و بم دارم
    چنان خسته شدم از گردش چرخان چرخانم
    که امروزه تمنای دویدن بر دو پا دارم

پاسخ : کنترل الکترونیکی 220 ولت

سلام
    میتونین از اپتو ترایاک به همراه ترایاک استفاده کنین
    مثلا از moc3021 یا moc3063

دیدگاه

:applause: :wow:
      عـــــاغــــــا دمت پاینده و سازنده.
      دیتا شیتش رو خوندم ،خیلی حال کردم. فکر نمیکردم به این راحتی باشه. :redface: برم ببینم تو بازار گیرم میاد یا نه... دست خدا میسپارمت :job:
      من آن آشفته ماشینم که تایر زیر تن دارم
      و از اسرار بازارم همان قدر زیر و بم دارم
      چنان خسته شدم از گردش چرخان چرخانم
      که امروزه تمنای دویدن بر دو پا دارم

دیدگاه

آقا محسن اگه امکان داره یکم تئوریک تر این جوابی که مرقوم فرمودید رو تشریح کنید تا ما اینجوری :eek: نمونیم. ممنون.
        بخشنده بودن بيشتر از آنکه توانايي مالي بخواهد ، قلبي بزرگ ميخواهد..

دیدگاه

این عمل ما بستگی خیلی شدید به نوع بار داره
          سلفی خازنی یا مقاومتی
          دقت کنید که برای رله نوع بار اصلا ( خیلی خیلی کم ) اهمیت نداره.ولی برای بک نیمه هادی مساله فرق میکنه.
          تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
          داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

من می خام به بهانه ی این تاپیک یکم مطالب جدیدی رو به سواد الکترونیکی داغونم اضافه کنم . بار سلفی و بار خازنی چه تاثیری به نحوه ی عملکرد نیمه هادی داره . یکم این قسمت رو بیشتر اگه امکان داره توضیح بدید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Eng.M.E.A
              من می خام به بهانه ی این تاپیک یکم مطالب جدیدی رو به سواد الکترونیکی داغونم اضافه کنم . بار سلفی و بار خازنی چه تاثیری به نحوه ی عملکرد نیمه هادی داره . یکم این قسمت رو بیشتر اگه امکان داره توضیح بدید.
              دوست گرامی

در کلید زنی بارهای سلفی این امکان وجود دارد که در لحظه قطع و وصل جریان به طور ناگهانی ولتاژ معکوس زیادی ایجاد شود که در صورتی که از مدار محافطتی نشده باشد میتواند باعث صدمه به نیمه هادی گردد
              همچنین در قطع ووصل بارهای خازنی در لحظه اول میتواند جریان شدیدی در مدار جاری گردد که باز در صورت عدم محافظت میتواند سبب صدمه به نیمه هادی گردد
              پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

مسایل زیادی مطرح میشه مهمترینشون soa و dv/dt است
                تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

soa چی هست؟

دیدگاه

با سلام خدمت همه اساتید.
                    SOA مخفف SAFETY OPERATION AREA هست که محدوده عملکرد مطمئن قطعات رو روی منحنی نشون میده.
                    ولی برای اینکه خیلی وارد مباحث تئوری نشیم، یه تجربه به دوستمون جناب DIDEH عرض کنم.
                    چند سال پیش با یه MOC3062 مستقیما به یه شیر برقی کم مصرف، 220 ولت دادم. وقتی فرمانو قطع میکردم شیر خاموش نمی شد یعنی در اصل اپتوتریاک خاموش نمی شد که این اثر سلفی بار بود. و این مشکل با اضافه کردن یه BT138 به خروجی MOC حل شد. این یعنی اگه بار سلفی دارین حتما از یه تریاک با ظرفیت جریان چند برابر استفاده کنین.
                    نکته دیگه اینکه MOC ها در لحظه عبور از صفر ولتاژ سوئیچ میکنن و این عملکرد موجب تولید نویز کمتری میشه.
                    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X