ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 26
    2008/07/20
    18
    0

کمک:اندازه گیری ولتاژ ac

سلام دوستان سوالی داشتم. میخوام ولتاژ220ولت با میکرAVR یا PIC انداره بگیرم.مشکل اصلی ایزوله بودن اونه.کسی از دوستان هست مداری با OPTOCOUPLERبرای این کار ارایه بده.تشکر
    2007/11/22
    تبریز
    2,483
    492

پاسخ : کمک:اندازه گيري ولتاژ ac

سلام دوست گرامي.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

يه سري بحثهايي شده، اگه قانع کننده نبود براتون، بگين تا ادامه ي بحث رو تو سرزمين خودمون B-) (PIC) پيگيري کنيم.

2008/07/20
    18
    0

پاسخ : کمک:اندازه گیری ولتاژ ac

خب بحث هایی خوبی شده اما بحث ایزولاسیون نبود؟سوالم ابن طوری بیان کنم بهتره >اگر بخوام ولتاژ سه فاز دو به دو (R AND S)(S AND T)با میکرو اندازه بگیرم باید چیکار کتم؟تجربه سه فاز ندارم :smile: تشکر
    2013/02/02
    بی سرزمین تر از باد
    523
    35

نقل قول نوشته اصلی توسط xpars
    خب بحث هایی خوبی شده اما بحث ایزولاسیون نبود؟سوالم ابن طوری بیان کنم بهتره >اگر بخوام ولتاژ سه فاز دو به دو (R AND S)(S AND T)با میکرو اندازه بگیرم باید چیکار کتم؟تجربه سه فاز ندارم :smile: تشکر
    ببین در درجه اول این یادت باشه که این 2 فاز با هم اختلاف 120 درجه ای دارن
    و اگه بخوای از تقسیم مقاومتی استفاده کنی باید از روش تفاضلی بهره ببری
    و تفاضلی تو میکرو 8 بیتی میشه

شاید باید فاز ها رو نسبت به زمین بسنجی و بعد ولتاژ هاشونو با هم مقایسه
    2008/07/20
    18
    0

میشه بیشتر توضیح بدین(روش تفاضلی).توی این سیستم نولی وجود نداره در اصل یک ترانس کاهنده هستش.
    میشه اول DCکرد بعد روش تقسیم مقاومتی ولتاژ کاهش داد بعد اندازه گیری کرد؟
    2013/02/02
    بی سرزمین تر از باد
    523
    35

وقتی تو بخوای یه ولتاز ac اندازه بگیری خب از تقسیم مقاومتی استفاده میکنی
    که بین فاز و نول هستش

ولی اینجا چون هر دو فاز هستن همیشه اینگار دو سر مقاومت های تو ولتاز هست
    و اینجاست که باید در واقع ولتاز افت شده رو مقاومت سنس کنی

pic رو نمیدونم ولی تو avr قسمت a/d یا میتونی ولتاز اعمالی به پین میکرو بین ولتاز و زمین باشه
    یا ولتاز افت شده رو یه مقاومت

بنظرم باید از 3 مقاومت استفاده کنی و ولتاز دو سر مقاومت وسطی رو بخونی
    که باید در حدود 5 ولت کاهشش بدی با اون 2 تا مقاومت

روش تفاضلی یعنی تفاضل بین 2 نقطه ... همون دو سر مقاومت ها
    که به 2 پین a/d باید وصل بشه و تو تنظیمات a/d تنظیمش کنی
    و ولتاز بین دو سر میشه مقدار a/d

من این کار نکردم ولی نظر من اینه که باید اینکارو کرد
    چون ما از هر دو طرف ولتاز داریم

و باز هم میگم بهتره ولتاز 3 تا فاز جداگانه نسبت به نول بگیری و نرم افزاری ولتاز بین 2 فاز حساب کنی

2008/07/20
    18
    0

ممنونم از توضیحاتی که دادی
    برای اندازه گیری حداقل 250 ولت با خطای 0.1ولت چه پیشنهادی دارین؟
    2013/02/25
    مشهد
    180
    33

پاسخ : پاسخ : کمک:اندازه گيري ولتاژ ac

ممنونم از توضيحاتي که دادي
    براي اندازه گيري حداقل 250 ولت با خطاي 0.1ولت چه پيشنهادي دارين؟
    هشــــدار : کار با ولتاژ بيش از 48 ولت، ممکن است باعث ايجاد آتش سوزي ، سانحه ، شوک ، ايست قلبي و سوختگي باشد ، و يا خداي ناکرده خطر مرگ را به دنبال دارد و مسئوليت هر گونه اتفاقي با خودتان است.
    با سلام

يک قانون بسيار جامع و فراگير در الکترونيک وجود دارد که مي گويد : ورودي و يا خروجي هر قطعه الکترونيکي نمي تواند از حد ولتاژ تغذيه آن بيشتر باشد. که در اينجا تفسير آن اين است که چون ميکرو کنترلر (از هر نسل و خانواده اي) با ولتاژ مثبت پنج ولت کار مي کند ، پس امکان ندارد که شما ورودي را در معرض ولتاژ آنالوگ و يا ديجيتال بيش از 5 ولت قرار دهيد. لذا بايد در ابتدا هر ولتاژي را که مي خواهيد اندازه گيري کنيد (ولو 1000 ولت متناوب ) براي ميکرو استاندارد Standardization نمائيد.
    پس بايد در ابتدا ولتاژ ورودي تان را از جريان متناوب AC به جريان مستقيم DC تبديل کنيد. اولين گزينه شما استفاده از يک پل ديودي است . در روش پل ديودي همواره 0.7 + 0.7 ولت روي دو ديودي که در باياس مستقيم هستند افت ولتاژ وجود دارد . لذا يک روش دقيق تبديل جريان متناوب به جريان مستقيم استفاده از OP-AMP است که با استفاده از OP-AMP شما افت ولتاژ را نداريد. اما متاسفانه در صورت مساله شما محلي براي استفاده از OP-AMP ؛ به صورت مستقيم و بيواسطه ؛ وجود ندارد ، زيرا بنا به قانوني که در اول سخنم به حضورتان عرض کردم. باز هم نمي توانيد ولتاژي را به OP-AMP اعمال کنيد که بيش از مقدار تغذيه آن است. در غير اينصورت خروجي OP-AMP همواره بين دو سطح ولتاژ تغذيه تغيير وضعيت مي دهد و خروجي آن يک سيگنال موج مربعي خواهد بود.
    پس ، چه بايد کرد؟
    ابتدا به کمک دو مقاومت در حد مگا اهم يک تقسيم کننده ولتاژ بسازيد مثلا اگر ولتاژ RMS موج مربعي شما 250 ولت در بيشترين حالت است . شما بايد حداقل ضريب کاهنده مقاومت هاي تقسيم ولتاژتان 50 باشد(پيشنهاد من مقاومت 100 کيلو اهم و 4.9 مگا اهم است). البته انشاالله به مفاهيم Vdc= 2*Vrms/pi آشنا هستيد. در غير اينصورت اين لينک را بررسي بفرمائيد.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Rectifier

يا اينکه از يک ترانس کاهنده استفاده کنيد. مثلا کاهنده 250 ولت به 12 ولت که در اينجا اگر ولتاژ ثانويه بيش از 5 ولت باشد که اينجا به عنوان مثال 12 است باز هم شما بايد سراغ تقسيم ولتاژ مقاومتي برويد تا ولتاژ را به زير 5 ولت برسانيد.

از اينجا به بعد مي توانيد اين ولتاژ را يا با پل ديودي يکسو بفرمائيد و يا به يک OP-AMP اعمال کنيد و بعد به ميکرو بدهيد اين هم لينک استفاده از تقويت کننده هاي عملياتي در يکسو سازي ها دقيق (بدون افت ولتاژ بر روي ديود يا حذف اثر افت ولتاژ ديود از فرآيند يکسو سازي)
    http://en.wikipedia.org/wiki/Precision_rectifier

در ميکرو هم عدد مبدل آنالوگ به ديجيتال را 8 بيتي انتخاب کنيد ، ماکزيمم عدد آن 255 است براي ماکزيمم ولتاژ شما ( اينجا مثلاً 250 ولت) لذا :
    ضريب تبديل تقريباً 0.98 = 250/255 خواهد بود (ضريب = ماکزيمم عدد توليد شده در مبدل / ولتاژ ماکزيمم قرائت شده)

نوسانات اعداد قرائت شده را مي توانيد با تغيير زمان نمونه برداري مبدل A/D جبران نمائيد.

هشــــدار : کار با ولتاژ بيش از 48 ولت، ممکن است باعث ايجاد آتش سوزي ، سانحه ، شوک و ايست قلبي ، سوختگي باشد ، و يا خداي ناکرده خطر مرگ را به دنبال دارد و مسئوليت هر گونه اتفاقي با خودتان است.
    والسلام علي من اتبع الهدي .... و درود بر کساني که راه هدايت را دنبال مي کنند.

هوشمندانه بپرسيد...
    2008/07/20
    18
    0

ممنونم عالی بود.برای کاهش ولتاژ واندازه گیری این مدار چطوره
    http://yazdkit.com/wp-content/uploads/2011/07/volt.jpg
    2013/02/25
    مشهد
    180
    33

پاسخ : کمک:اندازه گيري ولتاژ ac

ممنونم عالي بود.براي کاهش ولتاژ واندازه گيري اين مدار چطوره
    http://yazdkit.com/wp-content/uploads/2011/07/volt.jpg
    با سلام

با بهترين مراتب احترام ، بايد خدمت تان عرض کنم که مطمئناً شما نوشته قبلي بنده را دقيق مطالعه نفرموده ايد.

اين نقشه که پیوست کرده اید ، جزئي از همان چيزي است که من و بقيه دوستان خدمت جنابعالي عرض کرده ايم. اما يک دو تا مطلب هست :

اگر 220 ولت جريان متناوب را به جريان مستقيم تبديل کنيد ، ولتاژ DC برابر 198 ولت خواهد شد . مدار شما در بهترين حالت با مقاومت R9=100K ضريب کاهندگي تقريبا 0.09 دارد ( حالا مي گيريم تقريبا 0.1) پس مقدار ولتاز شما براير 19.8 خواهد شد و با تغيير پتانسيومتر 9 مقدار از 19.8 به سمت 198 ميل مي کند. بدون در نظر گرفتن اثر خازن C3 در محاسبات . از وجود خازن C3 صرفه نظر کردم تا بهتر متوجه شويد . اگر اثر خازن c3 را هم لحاظ کنيم همين طوري بگويم که ولتاز شما از حدود 22 يا 23 اين حدود ( شايد هم بالاتر) شروع شود و استفاده از خازن کلا در نمونه برداري از ولتاژ AC غلط است. یعنی اینکه هیچ وقت 5 ولت از این نقشه در نمی آید در صورتیکه شما برای اندازه گیری با میکرو باید سیگنال آنالوگ تان از صفر تا 5 تغییر یابد.
    مطلب بعدي اين مدار اين است که اگر شما بخواهيد 220 ولت را ابتدا به يکسو کننده بدهيد با ولتاژ شکست معکوس ديودها از 622 ولت بيشتر باشد و الا بلافاصله مي سوزد. تفاوت اين شکل با چيزي که من عرض کردم استفاده از مقاومت قبل از پل ديودي است (در شکل شما بعد از پل ديودي است) در صورتي که بخواهيد از پيشنهاد بنده استقاده کنيد. زياد نگران ولتاژ نباشيد 1N4001 هم کار مي کند. اينجوري بايد حتما 1N4007 به بعد را استفاده کنيد.

حالا يک سوال : شما مي دانيد که چرا گفتم از خازن C3 نبايد استفاده شود؟؟

در پایان اینکه از دیودهای 1N4007 استفاده کنید. مقاومت R8 را 5 مگا اهم انتخاب کنید و خازن C3 را هم حذف کنید. این نقشه مشکلی ندارد. به کمک پتانسیومتر R9 می توانید مقدار ولتاژ مناسب را تنظیم کنید . (که صد البته کمتر از 5 ولت است!!!)

هشــــدار : کار با ولتاژ بيش از 48 ولت، ممکن است باعث ايجاد آتش سوزي ، سانحه ، شوک و ايست قلبي ، سوختگي باشد ، و يا خداي ناکرده خطر مرگ را به دنبال دارد و مسئوليت هر گونه اتفاقي با خودتان است.
    والسلام علي من اتبع الهدي .... و درود بر کساني که راه هدايت را دنبال مي کنند.

هوشمندانه بپرسيد...
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 26