اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی ماسفت با میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی ماسفت با میکرو

با سلامخدومت دوستان.من می خوام یه موتور 12 ولت 1.6 آمپر رو با یه ماسفت مدلk2604 toshiba راه اندازی کنم و جریانشم اندازه گیری کنم یکم گیج شدم تو راه اندازیش.میشه یه راهنمایی بفرمایید؟
    حرف زدن کافي نيست بايد عمل کرد.دانستن کافي نيست بايد به کار گرفت

پاسخ : راه اندازی ماسفت با میکرو

نوشته اصلی توسط روزبه صابری (iranprotel.com)
    با سلامخدومت دوستان.من می خوام یه موتور 12 ولت 1.6 آمپر رو با یه ماسفت مدلk2604 toshiba راه اندازی کنم و جریانشم اندازه گیری کنم یکم گیج شدم تو راه اندازیش.میشه یه راهنمایی بفرمایید؟
    سلام
    فقط میخوای بچرخه یا میخوای چپگرد راستگردش کنی؟؟
    جریانش هم با میکرو میخوای بخونی؟؟؟

اضافه شده در تاریخ :

این هم مدارش
    این هم فایل پروتئوس 7.10
    http://s5.picofile.com/file/8114842750/Mosfet.dsn.html
    موفق باشید
    [b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
    معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
    معرفی نرم افزار Codewizard PWM
    با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

اینجوری بهتره ...

این هم فایلش
      http://s5.picofile.com/file/8114845650/Mosfet2.dsn.html
      البته این رو بگم چون کتابخونه جدید از اینترنت گرفتم و ریختمش تو پروتئوس بعضی از قطعات حذف شدند !!!!
      به جای این اپتوکوپلر باید PC817 (اگه اشتباه نکنم) بگذارید .
      موفق باشید
      با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

یه واتر پمپ ماشین هستش 12 ولت.چیزی که خودم طراحی کردم دقیقا مشابه مدار ترانزیستوری هست فقط یه مشکل دارم که این مدار واسه 2604 هم مث همین جواب میده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط روزبه صابری (iranprotel.com)
          یه واتر پمپ ماشین هستش 12 ولت.چیزی که خودم طراحی کردم دقیقا مشابه مدار ترانزیستوری هست فقط یه مشکل دارم که این مدار واسه 2604 هم مث همین جواب میده؟
          آره
          چه فرقی میکنه مگه ؟؟؟
          دقیقا مثل همین ببندید...
          چرا ترانزیستوری ؟؟؟
          با اپتوکوپلر کار کن راحت تری
          راستی چرا رله نمیگذاری ؟؟؟ (البته اگر نمیخوای از PWM استفاده کنی)
          از همش راحت تر هم هست ...
          موفق باشی
          با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

کاملا درسته ولی رله هم دنگ و فنگ خودش داره.کلا ماسفت و اینا داره جای رله رو می گیره.حجمش زیاده گرونتره نویز داره pwm نمیشه به کار گرفت جنس خوب کم هست پلاتیناش خال می زنهسیم کشیش زیادتره.تشکر از راهنماییتون

دیدگاه

انتخاب ماسفت مناسب

با سلام من بدنبال یه ماسفت هستم برای فلاشر با میکرو برای تابلو ثابت ال ای دی بردهامو هم چاپ کردم از میکرو یه جای مقاومت در نظر گرفتم که فعلا برای امپر پایین tip41cوبرای امپر بالاIRF540Nاستفاده میکنم با یه مقاومت یک کیلو اهم از خروجی میکرو میره به گیت ماسفت پایه درین پایه2 هم خروجی هست وپایهسوم سورس هم میره به منفی12 ولت مدار وحالا سوال:
              بجای ماسفتIRF540Nچه ماسفت دیگری رو پیشنهاد میدین با همین ارایش پایه ها که تحمل جریان بیشتری رو داشته باشه با توجه به اینکه من فقط یه مقاومت میتونم یه گیت ماسفت بزنم چون IRF540N برای بعضی از تابلوهام بشدت داغ میکنه چون جریان زیادی ازش میگذره بطوریکه کل فیبر برد رو متلاشی کرد؟

دیدگاه

پاسخ : انتخاب ماسفت مناسب

نوشته اصلی توسط رسول21
                با سلام من بدنبال یه ماسفت هستم برای فلاشر با میکرو برای تابلو ثابت ال ای دی بردهامو هم چاپ کردم از میکرو یه جای مقاومت در نظر گرفتم که فعلا برای امپر پایین tip41cوبرای امپر بالاIRF540Nاستفاده میکنم با یه مقاومت یک کیلو اهم از خروجی میکرو میره به گیت ماسفت پایه درین پایه2 هم خروجی هست وپایهسوم سورس هم میره به منفی12 ولت مدار وحالا سوال:
                بجای ماسفتIRF540Nچه ماسفت دیگری رو پیشنهاد میدین با همین ارایش پایه ها که تحمل جریان بیشتری رو داشته باشه با توجه به اینکه من فقط یه مقاومت میتونم یه گیت ماسفت بزنم چون IRF540N برای بعضی از تابلوهام بشدت داغ میکنه چون جریان زیادی ازش میگذره بطوریکه کل فیبر برد رو متلاشی کرد؟
                سلام
                داغ کردن ماسفت به خاطر اینه که انرژی داره تلف میشه ...
                شما به گیت ماسفت 5 ولت دادید که این باعث میشه ماسفت خوب سوئیچ نکنه ... بنابراین ولتاژی در دو سر درین-سورس ایجاد شده که این باعث داغ شدن ماسفت میشود ...
                باید به گیت ماسفت 12 تا 20 ولت بدهید ... درین-سورس باز صفر ولت و درین-سورس بسته 12 تا 20 ولت ...
                مقاومت برای گیت ماسفت هم نیازی نیست بگذارید ... چون ماسفت نابع جریان نیست و تابع ولتاژ هست ...
                ماسفت ، ترانزیستور BJT نیست ...

فرکانس کاری شما چقدره ؟؟؟ تا مدارش رو براتون بگذارم ...
                با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

مهندس با توجه به اینکه من200 تا برد چاپ کردم ونمیشه تو سخت افزارش تغییر بدم میگین چکار کنم؟منظورتون از فرکانس چیه زیر دیپلم بگین ما هم متوجه بشیم :eek: :redface:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رسول21
                    مهندس با توجه به اینکه من200 تا برد چاپ کردم ونمیشه تو سخت افزارش تغییر بدم میگین چکار کنم؟منظورتون از فرکانس چیه زیر دیپلم بگین ما هم متوجه بشیم :eek: :redface:
                    وای وای وای وای ...
                    شما با چه علمی مدارتون رو طراحی کردید ؟؟؟
                    بنده خدا باید اول یکی بسازی اگه خوب جواب گرفتی بعدا بری سراغ بردهای بیشتر ...
                    فرکانس نمیدونید چیه ؟؟؟ :eek: :eek:
                    فرکانس : تعداد تغییراتی که در یک ثانیه طول میکشد ...
                    مثلا : برق شهری 50 بار در ثانیه موج سینوسی تکرار میشود ... به خاطر همین میگن 50 هرتز ...

مدار رو شبیه سازی کردم دیدم که با همون مداری که طراحی کردید هم کار میکنه ولی یه خورده بیشتر تلفات داره (حدود 20 درصد)
                    بنابراین ماسفت شما 20% بیشتر داغ میکنه ...
                    مقاومت برای گیت نمیخواد ... یه سیم معمولی بکش ... البته مقاومت هم گذاشتید فزقی نمیکنه ... ولی اگر گذاشتید نیاز نیست که مقدارش رو زیاد بگذارید ... در حد 100 اهم باشه خوبه ...

اگر گزینه بهتری خواستید IRFZ44 بهتره ... حدود 45درصد کمتر از IRF540N داغ میکنه ... قیمت هاشون هم تقریبا یکی هست ...

موفق باشید
                    با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سامان اسدی
                      وای وای وای وای ...
                      شما با چه علمی مدارتون رو طراحی کردید ؟؟؟
                      بنده خدا باید اول یکی بسازی اگه خوب جواب گرفتی بعدا بری سراغ بردهای بیشتر ...
                      فرکانس نمیدونید چیه ؟؟؟ :eek: :eek:
                      فرکانس : تعداد تغییراتی که در یک ثانیه طول میکشد ...
                      مثلا : برق شهری 50 بار در ثانیه موج سینوسی تکرار میشود ... به خاطر همین میگن 50 هرتز ...

مدار رو شبیه سازی کردم دیدم که با همون مداری که طراحی کردید هم کار میکنه ولی یه خورده بیشتر تلفات داره (حدود 20 درصد)
                      بنابراین ماسفت شما 20% بیشتر داغ میکنه ...
                      مقاومت برای گیت نمیخواد ... یه سیم معمولی بکش ... البته مقاومت هم گذاشتید فزقی نمیکنه ... ولی اگر گذاشتید نیاز نیست که مقدارش رو زیاد بگذارید ... در حد 100 اهم باشه خوبه ...

اگر گزینه بهتری خواستید IRFZ44 بهتره ... حدود 45درصد کمتر از IRF540N داغ میکنه ... قیمت هاشون هم تقریبا یکی هست ...

موفق باشید
                      ولتاژگیت IRFZ44چقدره برای IRF540Nکه ده ولته
                      یه جا تو نت دیدم یه سری ماسفتهای LOGIC LEVEL MOSFETرو پیشنهاد کرده بود برای اینکار که توضیحشم اینه:

این ترانزیستور ها LOGIC LEVEL هستند یعنی با ولتاژ گیت سورس 5 ولت بیشترین جریان دهی رو از درین سورس میتونید داشته باشید

اینم لیست پیشنهادیشونه:
                      15N03
                      45N02
                      45N03
                      80N02
                      P3055LD

60N02
                      60N03
                      _____
                      30N03
                      یعنی با ولتاژ 5 ولت میکرو بیشترین جریانو عبور میدن فقط مشکل اینه که نایابن فقط یه مدلشو تونت پیدا کردم 1900 تومان
                      نظر شما چیه؟

دیدگاه

اکثر ماسفتها یه بازه ی حداقل ولتاژ تحریک گیت دارن، که معمولا با 5 تحریک میشن. اما شاید با تحریک 5 ولتی نشه از کانال ماسفت جریان زیادی رد کرد.(کانال کامل هدایت نمیکنه) تو دیتاشیت نگاه کنین از روی نمودارها میشه اطلاعات جامع و دقیقی بدست آورد.
                        خلاصه اینکه اگه لاجیک ماسفت پیدا نکردین هم نکردین،یه ماسفت معمولی بگیرین با یه طبقه پوش-پول درایوش کنین. یا از ICهای درایور استفاده کنین.

دیدگاه

سلام اگه به تعداد زیاد ماسفت لاجیک نیاز ندارید یه مادربورد خراب کامپیوتر گیر بیارید(میتونید مجانی بگیرید) و توش حدود 14 تا یا بیشتر ماسفت لاجیک معرکه داره که با ولتاژ های زیر 5 ولت کاملا درایو میشن. 6 تاشون که مال مبدل باک سنکرونس هستند هم مقاومت درین سورسشون حدود 0.003 تا 0.008 هست که برای کارای قدرتی عالی هستند ولی چون SMD هستن در آوردنشون یکم سخته ولی اگه حوصله کنید با دقت میتونید درشون بیارید. من که دیگه حرفه ای شدم تو درآوردنشون :mrgreen:
                          لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
                            اکثر ماسفتها یه بازه ی حداقل ولتاژ تحریک گیت دارن، که معمولا با 5 تحریک میشن. اما شاید با تحریک 5 ولتی نشه از کانال ماسفت جریان زیادی رد کرد.(کانال کامل هدایت نمیکنه) تو دیتاشیت نگاه کنین از روی نمودارها میشه اطلاعات جامع و دقیقی بدست آورد.
                            خلاصه اینکه اگه لاجیک ماسفت پیدا نکردین هم نکردین،یه ماسفت معمولی بگیرین با یه طبقه پوش-پول درایوش کنین. یا از ICهای درایور استفاده کنین.
                            ن یه فلاشر از اصفهاان خریدم از IRFZ44استفاده کرده وبرای بایاسش اومده از یهA733ویه C945ادعا میکرد تا20 امپر تحمل میکنه تو چند تا تابلو تست کردم مشکلی نداشت حتی یه ذره هم گرم نشد دوستان برای یه ماسفت که بتونه تا15 امپر جریانو سویچ کنه مثلا همینIRF540یا IRFZ44میشه با یه ترانزیستورBDولتاژ گیتو تقویت کرد البته نمیخام بردم زیاد شلوغ بشه تا23 کانل میخام بزنم؟ :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رسول21
                              ن یه فلاشر از اصفهاان خریدم از IRFZ44استفاده کرده وبرای بایاسش اومده از یهA733ویه C945ادعا میکرد تا20 امپر تحمل میکنه تو چند تا تابلو تست کردم مشکلی نداشت حتی یه ذره هم گرم نشد دوستان برای یه ماسفت که بتونه تا15 امپر جریانو سویچ کنه مثلا همینIRF540یا IRFZ44میشه با یه ترانزیستورBDولتاژ گیتو تقویت کرد البته نمیخام بردم زیاد شلوغ بشه تا23 کانل میخام بزنم؟ :cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2:
                              همونطور که قبلا هم گفتم IRFZ44 از IRF540 خیلی بهتره ... چون مقاومت کلید زنی به ترتیب 24میلی اهم و 44 میلی اهم است ...
                              این مدار ساده ترین مداری هست که به ذهنم رسید
                              با عبور 12 آمپر از ماسفت حدودا 3.45 وات تلفات و تولید گرما میکنه ...

با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X