اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

**** چگونه صدای "سلام" را با PWM در خروجی میکرو تولید کنیم؟ (صدای دیجیتال) ****

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

**** چگونه صدای "سلام" را با PWM در خروجی میکرو تولید کنیم؟ (صدای دیجیتال) ****

باسلام.

می خواستم یک صدا رو در خروجی تولید کنم البته صدای ساده با PWM تولید می شه .

ولی من می خوام یه صدای پیچیده مثل : "سلام" رو تو خروجی پورت های PWM میکرو ایجاد کنم که اگر یک بلند گو را به آن وصل کنیم کلمه ی "سلام" شنیده شود.

چجوری میشه این کار رو کرد ؟

[glow=green,2,300][b]بشر ممکن الخطاست
    درخت هرچه پربار تر سر به زیر تر[/glow]

پاسخ : **** چگونه صدای "سلام" را با PWM در خروجی میکرو تولید کنیم؟ (صدای دیجیتال) ****

سلام،
    دو تا راه داری، اول اینکه صدای مورد نظر رو با ADC ضبط کنی ، و با همونBaudrate که ضبط کردی پخش کنی که کیفیتش احتمالا خیلی جالب نمیشه!
    یه (یا یه سری) نرم افزار وجود داره که شما فایل صوتی رو بهش می دی و اون کد هگزش رو بهت میده، و شما می تونی با PWM پخشش کنی، اسم نرم افزار رو یادم نیست یکی از دوستان چند سال پیش همین کارو کرده بود.

سخت افزار PWM هم که راحته یه مدار RC ساده ببندی حله. روش دوم خودش می گفت کیفیتش خیلی خوب بود.
    دوش دیوانه شدم عشق مرا دید و بگفت آمدم نعره مزن جامه مدر هیچ مگو
    گفتم ای عشق من از چیز دگر می​ترسم گفت آن چیز دگر نیست دگر هیچ مگو
    من به گوش تو سخن​های نهان خواهم گفت سر بجنبان که بلی جز که به سر هیچ مگو
    قمری جان صفتی در ره دل پیدا شد در ره دل چه لطیف است سفر هیچ مگو
    مولانا

دیدگاه

پاسخ : **** چگونه صدای "سلام" را با PWM در خروجی میکرو تولید کنیم؟ (صدای دیجیتال) ****

با Recorder ویندوز هم می تونی WAV ذخیره کنی، بعدش از توی فایلِ باینریش بری داده های زمانی رو کپی کنی و تو حافظه میکرو ذخیره کنی. اگه 10k نمونه برداری کنی، 8 بیتی، یک کاناله، با فرض یک ثانیه حرف زدن، میشه 10000 بایت که راحت تو فلشِ یه میکروی mega16 یا مثلِ اون جا می شه.
      یه Google بزنی برای هدر فایل wav اطلاعات خوبی پیدا می کنی.
      اگه با MATLAB آشنایی داری، یه راه دیگه اینه که اونجا صداتو ضبط کنی و تو آرایه ذخیره کنی و بعد بین 0 تا 255 مقیاس کنی و راحت توی برنامه میکرو کپی کنی
      بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

پاسخ : **** چگونه صدای "سلام" را با PWM در خروجی میک&#1585

نوشته اصلی توسط فرامرز مختاری
        سلام،
        دو تا راه داری، اول اینکه صدای مورد نظر رو با ADC ضبط کنی ، و با همونBaudrate که ضبط کردی پخش کنی که کیفیتش احتمالا خیلی جالب نمیشه!
        یه (یا یه سری) نرم افزار وجود داره که شما فایل صوتی رو بهش می دی و اون کد هگزش رو بهت میده، و شما می تونی با PWM پخشش کنی، اسم نرم افزار رو یادم نیست یکی از دوستان چند سال پیش همین کارو کرده بود.

سخت افزار PWM هم که راحته یه مدار RC ساده ببندی حله. روش دوم خودش می گفت کیفیتش خیلی خوب بود.
        مدار RC چجوری باشه ؟ من تو مبحث خازن و سلف و اینها ضعیفم.

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
        با Recorder ویندوز هم می تونی WAV ذخیره کنی، بعدش از توی فایلِ باینریش بری داده های زمانی رو کپی کنی و تو حافظه میکرو ذخیره کنی. اگه 10k نمونه برداری کنی، 8 بیتی، یک کاناله، با فرض یک ثانیه حرف زدن، میشه 10000 بایت که راحت تو فلشِ یه میکروی mega16 یا مثلِ اون جا می شه.
        یه Google بزنی برای هدر فایل wav اطلاعات خوبی پیدا می کنی.
        اگه با MATLAB آشنایی داری، یه راه دیگه اینه که اونجا صداتو ضبط کنی و تو آرایه ذخیره کنی و بعد بین 0 تا 255 مقیاس کنی و راحت توی برنامه میکرو کپی کنی
        من گشتم این جا یه هدر فایل بود ولی یکم گنگه!
        https://ccrma.stanford.edu/courses/422/projects/WaveFormat/

من می خوام صدا رو خود میکرو تولید کنه نه اینکه فقط بخونتش.

چطور میشه این کار رو کرد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط XBlueSky
          من می خوام صدا رو خود میکرو تولید کنه نه اینکه فقط بخونتش.
          عزیز دل برادر، تولید اصوات یک زبان یکی از خفن ترین مباحث هوش مصنوعی، مخابرات، پردازش صوت و برنامه نویسی پیشرفته ست. مثل اینکه یه ربات یا ماشین بتونه متن رو بخونه و خودش حرف بزنه (مثه Narrator ویندوز). در این باب اساتید، برنامه نویسان و شرکت های معتبر عمر صرف کردند...
          شما اینو بیخیال.
          باید اول یه جایی صدا رو ضبط کنی و ذخیره کنی، بعد هر وقت لازمش داشتی پخش کنی. ما راه های ضبط صدا رو گفتیم (حداقل 3 تا). ذخیره کردنش هم توی میکروکنترلر به سادگی انجام می شه.
          پخش اون آرایه داده های ذخیره شده هم که کاری نداره.
          یکم با Google آشتی کنیم بد نیست...
          بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
            عزیز دل برادر، تولید اصوات یک زبان یکی از خفن ترین مباحث هوش مصنوعی، مخابرات، پردازش صوت و برنامه نویسی پیشرفته ست. مثل اینکه یه ربات یا ماشین بتونه متن رو بخونه و خودش حرف بزنه (مثه Narrator ویندوز). در این باب اساتید، برنامه نویسان و شرکت های معتبر عمر صرف کردند...
            شما اینو بیخیال.
            باید اول یه جایی صدا رو ضبط کنی و ذخیره کنی، بعد هر وقت لازمش داشتی پخش کنی. ما راه های ضبط صدا رو گفتیم (حداقل 3 تا). ذخیره کردنش هم توی میکروکنترلر به سادگی انجام می شه.
            پخش اون آرایه داده های ذخیره شده هم که کاری نداره.
            یکم با Google آشتی کنیم بد نیست...
            دقیقا. من می خوام یکی از همین دستگاه هایی که متن رو میدی و اون میخونتش ، درست کنم.

پس پس باید یه میکرو sd هم کنار میکرو باشه تا صدای همه ی حروف الفبا با هر سه تا حرکت ( ِ و ُ و َ ) رو توش ذخیره کنیم و پشت سر هم پخش کنیم.

در کل میشه 32 ضربدر 3 یعنی 96 تا فایل صوتی.

تشکر از راهنماییتون.

دیدگاه

سلام دوستان
              فکر نکنم این چیزی که گفتین عملی باشه.
              مگر برات یه کلمه رو حجی کنه!!!! :redface:
              http://upload7.ir/images/42355212667119477675.gif
              daydigi.com

دیدگاه

سلام
                بنده این کار را انجام دادم عملی هستش ولی کاری که من کردم کمی پیچیده تر بودش و ....
                اینو از این بابت گفتم که عملی هستش.
                ولی باید بدونی کار آسونی نیست.
                برای اول کار هم پیشنهاد می کنم صدا را نمی خواهد اول کاری ضبط کنی.
                اول شما بهتره صدا را به میکرو بدی و درجا آنلاین بشنوی چون نصف کار همینجا هستش.
                باید حواست باشه صدایی که می خواهی به adc بدی باید عددی بین صفر تا مکزیمم ولتاژ adc باشد مثلا صفر تا پنج و مقدار منفی نداشته باشد.
                بعدش مراحل دیگه ای دارد.
                مثلا با چه نزخی ضبط کنم!!!!
                روی چی این سمپل ها را ذخیره کنم!!!!
                آیا اون فلش می تواند با آن سرعتی که می خواهم فایل را ذخیره کند؟
                وقتی من دارم عملیات ضبط را انجام می دهم پس کی باید صدا را آنلاین از میکرفن بگیرم مثلا : می خواهی سلام را ذخیره کنی فعلا حرف س را گرفتی و داری ذخیره می کنی حالا حرف ل آمده !!!!
                یعینی باید انتراپتی یا راه های دیگه ای به کار ببری.

دکتر چمران در 1311 در تهران متولد شد
                وي در زمان اقامت در آمريکا انجمن اسلامي آمريکا را تأسيس کرد که منجر به قطع بورسيه وي توسط شاه شد.
                او با اينکه يکي از دانشمندان مطرح آمريکا به حساب مي آمد بدون توجه به مدرک به مصر رفت و آموزش نظامي ديد.

دیدگاه

پاسخ : **** چگونه صدای "سلام" را با PWM در خروجی میک&#1585

آیا تاخیری که بین پخش دو فایل صوتی پیش میاد محسوس هستش؟

اگر اینجور نباشد روشی که من گفتم باید به احتمال زیاد جواب بدهد

فوقش فرکانس میکرو را بالا میبریم!

من کلمه را از کی برد کامپیوتر می گیرم و آنرا روی lcd گرافیکی نمایش می دهم.

ولی با تمام حرکات. یعنی سلام رو به صورت "سَلام" نمایش میدهم.

پس تشخیص اینکه هر هرف با کدام حرکت خوانده شود به راحتی امکان پذیر می شود .

و در درجات بالا تر کار ، حرکت هارا برمی داریم تا به طور اتوماتیک حرکه گذاری شوند.
                  این کار را با چند جدول lookup خیلی بزرگ انجام می دهیم.
                  که وقتی به یک کلمه بدون حرکت را دریافت کرد ، شکل با حرکت آن را از جدول دریافت کند.
                  و بعد شکل حرکت دار کلمه را به شکل صوتی ترجمه کند.
                  و در مرحله ی آخر فایل ها را پشت سر هم پخش کند.

به نطرم کار ساده ایست.(البته به جز بخش دیکشنری حرکات )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط XBlueSky
                    دقیقا. من می خوام یکی از همین دستگاه هایی که متن رو میدی و اون میخونتش ، درست کنم.
                    پس پس باید یه میکرو sd هم کنار میکرو باشه تا صدای همه ی حروف الفبا با هر سه تا حرکت ( ِ و ُ و َ ) رو توش ذخیره کنیم و پشت سر هم پخش کنیم.
                    در کل میشه 32 ضربدر 3 یعنی 96 تا فایل صوتی.
                    اگه اشتباه نکنم در کتابهای 300 مدار
                    تراشه هایی معرفی شده بودند که این جدولی که شما میخوای داخلش ذخیره بود البته برای الفبای انگلیسی!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X