اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ریست شدن میکرو 16f

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ریست شدن میکرو 16f

سلام مهندسین PIC دوست :nerd:
    من از یک میکرو 876 استفاده میکنم ولی نمیدونم چرا وسط کار ریست میشه :angry:
    مثلا نیم ساعت کار میکنه بعد یهو ریست میشه!!!! :angry: :angry: :angry:
    البته محیطش الوده به نویز هست در حدی که کنارش فقط موشک شلیک نمیکنن!!!!! :biggrin:
    پایه MCLR رو با ی مقاومت 4.7 به VCC وصل کردم!
    آنقدر شکست میآ‌خورم تا راه شکست دادن را بیاموزم

پاسخ : ریست شدن میکرو 16f

نوشته اصلی توسط 20hunter
    ولی نمیدونم چرا وسط کار ریست میشه :angry:
    .....:
    پایه MCLR رو با ی مقاومت 4.7 به VCC وصل کردم!
    سلام

ریست شدن یک میکرو دلائل متفاوتی می تواند داشته باشد.

شما باید ببینید که فیوز بیت ها چطوری هستند.

من فکر می کنم که ولتاژ تغذیه شما نوسان می کند. ( شاید !! ) بررسی کردید که کاملا صاف و مرتب باشد؟ اگر داخل برنامه اتفاقی بیفتد که اکومولاتور اشباع شود ، باز هم ریست می شود. یعنی ایراد نرم افزاری هم باعث ریست می شود.

نوشتید که محل تان پر نویز است ، دلیل این که محیط شما پر نویز است چیست؟

موفق باشید.
    والسلام علي من اتبع الهدي .... و درود بر کساني که راه هدايت را دنبال مي کنند.

هوشمندانه بپرسيد...

دیدگاه

عوامل موثر در نویز پذیری متفاوت هست.مهمترینش که همین 2 روز قبل سرم اومد و کار به جایی رسیده بود که میخواستم ترک الکترونیک کنم :mrgreen: همین چیدمان غلط قطعات روی PCB هست.
      حتما حتما از پالیگان(Polygon یا یه همچین املایی :mrgreen: ) استفاده کنین و به زمین هم وصلش کنین.تغذیه میکرو هم خیلی مهمه.
      این یکی رو دارم از خودم میگم و نمیدونم میتونه موثر باشه یا نه؟ اگه مدار تو قاب قرار داره؛ اون قاب رو با فویل آلومینیومی بپوشونین و فویل رو به زمین مدار وصل کنین.

دیدگاه

سلام
        موارد زیر را بررسی کنید:
        1- من پروژه ای داشتم با آی سی PIC که در ان کریستال خراجی استفاده کردم ، در محیط پر نویز دچار مشکل می شد ، منبع فرکانس را داخلی کردم مشکل رفع شد.
        2- در مدار شما رله هست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Reza_Asgharian
          سلام

ریست شدن یک میکرو دلائل متفاوتی می تواند داشته باشد.

شما باید ببینید که فیوز بیت ها چطوری هستند.

من فکر می کنم که ولتاژ تغذیه شما نوسان می کند. ( شاید !! ) بررسی کردید که کاملا صاف و مرتب باشد؟ اگر داخل برنامه اتفاقی بیفتد که اکومولاتور اشباع شود ، باز هم ریست می شود. یعنی ایراد نرم افزاری هم باعث ریست می شود.

نوشتید که محل تان پر نویز است ، دلیل این که محیط شما پر نویز است چیست؟

موفق باشید.
          از نطر ولتاژی و تغذیه 5 ولت صاف و تروتمیز رو دارم
          محیط پر نویز بخاطر 3 موتور 3 فاز 3کیلویی که دقیقا زیر برد میکرو قرار دارن گفتم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
            عوامل موثر در نویز پذیری متفاوت هست.مهمترینش که همین 2 روز قبل سرم اومد و کار به جایی رسیده بود که میخواستم ترک الکترونیک کنم :mrgreen: همین چیدمان غلط قطعات روی PCB هست.
            حتما حتما از پالیگان(Polygon یا یه همچین املایی :mrgreen: ) استفاده کنین و به زمین هم وصلش کنین.تغذیه میکرو هم خیلی مهمه.
            این یکی رو دارم از خودم میگم و نمیدونم میتونه موثر باشه یا نه؟ اگه مدار تو قاب قرار داره؛ اون قاب رو با فویل آلومینیومی بپوشونین و فویل رو به زمین مدار وصل کنین.
            مهندس جان اون PCB خودش داستان دار هست :smile:
            یه مهندسی یه PCB کشیده بعد حقوقش کم بوده رفته!!! :bye
            یکی دیگه اومده برنامه نوشته اونم گفته حقوقم کمه باز رفته!!!! :bye
            یکی دیگه اومده برنامه رو از بیسیک برده تو میکرو سی گفته برنامه اشکال داره باید از اول کار کنید بهش گفتن برو بیرون از شرکت ما اونم رفته!!! :bye
            حالا به من گفتن بیا مشکل این برد رو برطرف کن!!!! :eek:
            گل و بلبلن این مدیران !!!! :mrgreen:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط microc
              سلام
              موارد زیر را بررسی کنید:
              1- من پروژه ای داشتم با آی سی PIC که در ان کریستال خراجی استفاده کردم ، در محیط پر نویز دچار مشکل می شد ، منبع فرکانس را داخلی کردم مشکل رفع شد.
              2- در مدار شما رله هست؟
              کریستال میکرو خارجی هست!
              رله 12 عدد 24 ولتی
              ترانس 220
              سنسور 24 ولت
              سنسور 12 ولت
              ....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 20hunter
                مهندس جان اون PCB خودش داستان دار هست :smile:
                یه مهندسی یه PCB کشیده بعد حقوقش کم بوده رفته!!! :bye
                یکی دیگه اومده برنامه نوشته اونم گفته حقوقم کمه باز رفته!!!! :bye
                یکی دیگه اومده برنامه رو از بیسیک برده تو میکرو سی گفته برنامه اشکال داره باید از اول کار کنید بهش گفتن برو بیرون از شرکت ما اونم رفته!!! :bye
                حالا به من گفتن بیا مشکل این برد رو برطرف کن!!!! :eek:
                گل و بلبلن این مدیران !!!! :mrgreen:

وای خدا.... حسابی خندیدم...دمت گرم...دم عیدی شاد شدیم! :mrgreen:
                کار اون برد چی هست حالا؟
                طراحیش از اول چقدر زمان و هزینه میبره؟ چقدر دانش فنی میخواد؟
                شما اون فویل آلومینیومی رو تست کردین؟اگه بتونین برد رو کامل باهاش بپوشونین؛ بعید میدونم نویزی بتونه نفوذ بکنه داخلش.
                راستی؛ ورودی-خروجی های برد؛ ایزوله هستن؟ (با اپتوکوپلر)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 20hunter
                  کریستال میکرو خارجی هست!
                  رله 12 عدد 24 ولتی
                  ترانس 220
                  سنسور 24 ولت
                  سنسور 12 ولت
                  ....
                  منبع فرکانس را داخلی کن
                  درضمن ممکن است که با فرمان یکی از رله ها میکرو ریست شود، این مورد را بررسی کن که دقیقا چه موقعی ریست می شود آیا موقع فرمان یکی از رله هایت این مشکل ایجاد میشود.
                  اگر مشکل از رله بود ، با استفاده از یک خازن 2.2 نانو 400 ولت موازی با تیغه رله مشکل حل می شود البته این راه حل بستگی به نوع و ولتاژ و جریان عبوری از رله ها دارد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط microc
                    منبع فرکانس را داخلی کن
                    درضمن ممکن است که با فرمان یکی از رله ها میکرو ریست شود، این مورد را بررسی کن که دقیقا چه موقعی ریست می شود آیا موقع فرمان یکی از رله هایت این مشکل ایجاد میشود.
                    اگر مشکل از رله بود ، با استفاده از یک خازن 2.2 نانو 400 ولت موازی با تیغه رله مشکل حل می شود البته این راه حل بستگی به نوع و ولتاژ و جریان عبوری از رله ها دارد.
                    یه موقعی بردمون کلید داشت وقتی کلید رو میزدیم با زدن کلید ریست میشد اومدین یه خازن با کلید موازی کردیم مشکل برطرف شد
                    الان به جای کلید فرمان رو از ی میکرو دیگه میگیره !!!
                    احتمالا جواب بده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی

وای خدا.... حسابی خندیدم...دمت گرم...دم عیدی شاد شدیم! :mrgreen:
                      کار اون برد چی هست حالا؟
                      طراحیش از اول چقدر زمان و هزینه میبره؟ چقدر دانش فنی میخواد؟
                      شما اون فویل آلومینیومی رو تست کردین؟اگه بتونین برد رو کامل باهاش بپوشونین؛ بعید میدونم نویزی بتونه نفوذ بکنه داخلش.
                      راستی؛ ورودی-خروجی های برد؛ ایزوله هستن؟ (با اپتوکوپلر)
                      اتفاقا وقتی مدیرمون بهم اینو گفت منم ازش تشکر کردم دم عیدی تا 10 شب اضافه کار هستم!!! :biggrin:
                      والا کارش پیچیده نیست 4 تا ورودی داره 8 خروجی که میکرو با توجه به حالات ورودی ها و فرمان یه میکرو دیگه از ی برد دیگه به خروجی ها و رله ها فرمان میده
                      الان پروژه نصفش رفته!! اگر به مدیرمون بگم از اول جفت پا میاد رو صورتم!!! :NO: هرچند دانش فنی خاصی نداره !!! ورودی و خروجی و چک کردن دستورات میکرو دیگه!!(الان خیلی احساس بلد بودن بهم دست داد :nerd: )
                      ایزوله!!! :eek: ایزوله کجا بود برادر!!! ولی یه گیت سر راهش هست!! :mrgreen:

دیدگاه

یه مطلبی خوندم تو سایت میکروچیپ به نام پدیده Brown out :read: نمیدونم همین مشکل منه یانه!!
                        با POR میشه حلش کرد؟ :read:

دیدگاه

مبحث Brown out واسه موقعی هست که ولتاژ کاری میکرو از مقدار Brown out کمتر بشه؛ میکرو ریست میشه.این مقدار هم توسط نرم افزار قابل تنظیمه.یه حالت POR یا Power on reset هست که موقع روشن شدن میکرو؛ میکرو رو تو ریست نگه میداره تا ولتاژ پایه ی MCLR به اندازه ی بین 1.2 تا 1.7 ولت برسه(طبق دیتاشیت PIC16F877A)
                          میتونین از اون هم استفاده بکنین جهت افزایش اطمینان عملکرد مدار موقع روشن شدن.
                          اگه از WDT استفاده نکردین، حتما راه اندازیش بکنین.
                          ایزوله بودن خروجی و ورودی رو سعی کن اضافه بکنی.نمیدونم چقدر محدودیت اختیارات داری تو محل کار؛ اما اگه بتونی با مسئول مربوطه ش صحبت کنی، تا لااقل یه PCB جدید بزنی و خروجی و ورودی ها رو ایزوله کنی و تو PCB جدید، پالیگان هم اضافه کنی.
                          برای ارتباط با یه برد دیگه؛ اگه سریال هست؛ از RS-485 استفاده کن.
                          سیم استفاده شده برای ارتباط با برد دیگه حتما شیلد دار باشه.
                          و اگه مقدور باشه از اول برنامه ش رو خوذتون بنویسین تا بدونین چیکار دارین میکنین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 20hunter
                            رله 12 عدد 24 ولتی
                            سلام

مشکل تان حل شده یا خیر؟

اگر نه میشه بفرمایید که این رله های 24 ولتی را که حتما با ترانزیستور به PIC وصل می کنید چه طوری بایاس می فرمائید. حدس من این است ؛ که ایراد شما در این باشد که دیود Fly-Wheel یا اسنابر Snuber بر روی رله ها قرار نداده باشید. ( شاید!!)

با احترام فراوان عرض کنم که : باید برای حل مشکل تان مسئله را تا حدی که برایتان مقدور است در همه جوانب برای دوستان باز بفرمائید. اینجوری قطره چکانی صورت مسئله مطرح کردن ، باعث میشه که حوصله خودتان و بقیه سر برود.
                            والسلام علي من اتبع الهدي .... و درود بر کساني که راه هدايت را دنبال مي کنند.

هوشمندانه بپرسيد...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Reza_Asgharian
                              سلام

مشکل تان حل شده یا خیر؟

اگر نه میشه بفرمایید که این رله های 24 ولتی را که حتما با ترانزیستور به PIC وصل می کنید چه طوری بایاس می فرمائید. حدس من این است ؛ که ایراد شما در این باشد که دیود Fly-Wheel یا اسنابر Snuber بر روی رله ها قرار نداده باشید. ( شاید!!)

با احترام فراوان عرض کنم که : باید برای حل مشکل تان مسئله را تا حدی که برایتان مقدور است در همه جوانب برای دوستان باز بفرمائید. اینجوری قطره چکانی صورت مسئله مطرح کردن ، باعث میشه که حوصله خودتان و بقیه سر برود.
                              سلام
                              نه مهندس جان فعلا که حل نشده :cry2:
                              اینم لینک نحوه اتصال که همچین مداریه http://www.mikroe.com/img/publication/pic-books/programming-in-c/chapter/04/fig4-11.gif
                              اگر بشه میخوام مدارو از اول تر طراحی کنم خودم PCB شو بکشم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X