اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از ADC و DAC به طور همزمان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از ADC و DAC به طور همزمان

سلام دوستان
    در این سری از میکرو ها ایا کار پردازش تبدیل در ADC و DAC با CPU هست یا خیر.
    ایا میشه همزمان هم ADC فعال باشه هم DAC و هم CPU پردازش دیگه ای رو انجام بده؟
    یعنی 3 پردازش همزمان
    گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان
    "گزیده ابیاتی چند از بیداد خراسانی"

پاسخ : استفاده از ADC و DAC به طور همزمان

بخش DMA برای ارسال اطلاعات بدون مشغول بودن میکرو این کارو میکنه در مورد اینکه بخش DAC یا ADC بطور جداگانه خودشون فعال باشن و خودشون پردازش انجام بدن . نمی دونم . فکر هم نکنم .
    ولی می تونی از تایمر های مختلفی استفاده کنید و با استفاده از یه زمانبندی صحیح پردازش ها تون رو بصورت موازی پیش ببرید .
    فقط باید حواستون باشه به اولویت های اجرای اینتراپتها .
    البته در Xmega سیستم event systems هم همین کار را رو انجام می ده ولی در مورد اینکه چطور راه اندازیش کنید . می تونی آموزش های میکروی آقای دکتر کی نژاد رو ببینید و مطالعه کنید .
    - به دنبال فرصت عمري تباه کردم ! فرصت جواني ام بود من اشتباه کردم .

دیدگاه

اصولا سخت افزارهای جانبی که در کنار cpu قرار دارند (مانند adc و dac و usart و spi و ...)، وظیفه خود را بصورت مجزا انجام می دهند و بصورت همزمان هم می توانند فعال باشند. اما اگر نیاز به پردازشی روی Data لازم برای این سخت افزارها وجود داشته باشد، باید از طریق اجرای دستورالعمل ها توسط cpu انجام شود.
      اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
      دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
      برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
      وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
      قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
      اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
      ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

جناب کی نژاد با تشکر از شما
        واقعا جای امثال شما در انجمنهای سایت خالیست.ممنون میشم اگه وقت بیشتری اختصاص بدین...
        میگم وقتی CPU دیتا رو میزاره تو ADC , یا DAC دیگه یه مقدار زمان میبره تا پردازش انجام بشه درسته.خوب تو این زمان میخوام مثلا CPU دیتای قبلی رو که از ADC خونده بزاره رو یکی از پورتها.
        ایا در زمان پردازش برای کمتر شدن نویز باید مثل AVR پردازنده(CPU) به مود استندبای بره؟
        من دارم رو یه هدست وایرلس کار میکنم که اگه مبدلهای 12 بیتی XMEGA قابلیتشو داشته باشه دیگه از AVR و مبدلهای گرونقیمت خارجی استفاده نکنم.
        جناب کی نژاد ممکنه به پستی که در همین رابطه ایجاد کردم هم سری بزنید؟
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=88882.0
        گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان

دیدگاه

در مورد ADC، توسط cpu دیتای خاصی در آن نوشته نمی شود ( به غیر از مقداردهی اولیه به رجیسترها) بلکه cpu از نتیجه تبدیل ADC در زمان لازم استفاده می کند. برای DAC هم مقداری برای تولید ولتاژ آنالوگ توسط cpu در رجیسترهای DAC نوشته می شود و ولتاژ آنالوگ متناظر در خروجی DAC تولید می شود. در بین هر دو تبدیل ADC و یا در فاصله زمانی نوشتن دو مقدار مختلف در DAC توسط cpu، امکان اجرای دستورالعمل های دیگر توسط cpu خواهد داشت. در مورد سوال بعدی، ورود به مد sleep برای کمتر شدن نویز ADC در XMEGA لازم نیست. تاپیکی را هم که اشاره کرده اید در فرصت مقتضی بررسی می کنم.
          اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
          دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
          برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
          وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
          قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
          اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
          ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : استفاده از ADC و DAC به طور همزمان

نوشته اصلی توسط طراح
            در مورد ADC، توسط cpu دیتای خاصی در آن نوشته نمی شود ( به غیر از مقداردهی اولیه به رجیسترها) بلکه cpu از نتیجه تبدیل ADC در زمان لازم استفاده می کند.
            با تشکر از شما استاد گرانقدر
            اره حق با شماست.زمانی که مینوشتم حواسم به این نبود که میکرو از ADC فقط میخونه و در DAC فقط مینویسه.
            در تاپیکی که اشاره شد به مشکل خوردم در راه اندازی چیپ DAC PCM56
            این یک مبدل 16 بیتی هست که هر چی تو نت سرچ زدم چیز خاصی پیدا نشد.تو فرومهای خارجی یه چیزایی بود اما کار منو راه ننداخت.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X