اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی یک کنترل کننده حرارت یک پروسسور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی یک کنترل کننده حرارت یک پروسسور

من می خوام با استفاده از یک سنسور حرارتی دمای یک پروسسور را با یک فن کنترل کنم

سنسور حرارتی دیدم به دردم می خوره LM35 بودش مهم ترین ویژگی اون اینکه با سانتیگرد خطی هستش فقط دنبال مدار یک اپ امپ هستم که بتونه خروجی LM35 رو به یک فن بده چندتا پارمترش برام خیلی مهمه اینکه
    ولتاژ از 5 ولت به فن اعمال بشه در دمای پایین هم فن همون 5 ولت رو داشته باشه
    در دمای 60 تا 70 درجه که خروجی LM35 در حدود 60 میلی ولت هستش ولتاژ اعمال شده به 12 برسه
    ولتاژ از 12 بیشتر هم نشه که اسیبی به فن نرسه
    اگر خروجی هم خطی باشه بهتره

اگر مداری بتونید برام در این مورد پیشنهاد کنید ممنون میشم
    اگر کسایی که با اپ امپ ها کار کردن بتونند فقط اپ امپی که توان تحمل خروجی را داشته باشه معرفی کنن هم خوبه

پاسخ : طراحی یک کنترل کننده حرارت یک پروسسور

سلام
    من براتون یک مدار طراحی کردم که زیاد خطی نیست. اما کارتون رو راه می اندازه. در ضمن لینک پروتئوس اونو هم براتون گذاشتم. البته مقادیرش دقیقا اون چیزی که می خواستید نیست. بلکه بجای 5 ولت 4.8 میده و بجای 12 ولت، 11.9 ولت خروجی داره. امیدوارم خوشتون بیاد.

http://www.2shared.com/file/3018750/9aecc625/temp.html

فقط بگم که اون منبع تغذیه بجای خروجی LM35 در نظر گرفته شده و اون ولتمتر داره خروجی رو نشون میده.

راستی LM35 در دمای 70 درجه 700 میلی ولت خروجی داره نه 70 میلی ولت. و اینو در مدار تصحیح کردم.
    دلا یاران سه قسمند ار بدانی
    زبانی اند و نانی اند و جانی
    به نانی نان بده از در برانش
    محبت کن به یاران زبانی
    و لیکن یار جانی را به دست آر
    به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

با تشکر از پاسخگویی سریع شما مداری که طراحی کردین خیلی عالیه من فکرم رفته بود تو مایه های اپ امپ
      در مورد ولتاژ خروجی سنسور من اشتباه کردم شما درست می گید.
      تغذیه مدار باید رگوله باشه یا می شه از ترانس بدون رگوله بهش دارد ؟

دیدگاه

من خیلی خوشحالم که کارتون راه افتاد. تغذیه مدار حتما باید رگوله باشه وگرنه بایاس ترانزیستورها به هم می خوره.

من امروز یک نکته ای فهمیدم که شاید از اشکالات این مدار باشه. وقتی ولتاز از 0.7 بالاتر بره خروجی این مدار هم از 12 ولت بالاتر میره. قکر می کنم باید در خروجی مدار یک رگولاتور 12 ولت بذارید تا ولتاژ از 12 ولت بیشتر نشه. البته باید یه تغییر هم در مقدار مقاومت امیتر ترانزیستور آخر بدید و بجای 550 اهم 1.5k بذارید. من شماتیک مدار جدید رو براتون می ذارم.

موفق باشید.
        فایل های پیوست شده
        دلا یاران سه قسمند ار بدانی
        زبانی اند و نانی اند و جانی
        به نانی نان بده از در برانش
        محبت کن به یاران زبانی
        و لیکن یار جانی را به دست آر
        به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X