اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بهترین روش اتصال ADC میکرو به برق 220 ولت AC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بهترین روش اتصال ADC میکرو به برق 220 ولت AC

سلام دوستان
    بهترین روش برای اتصال ADC میکرو به برق شهری ( 220 ولت AC ) چیست (با توجه به این نکته که پیک موج برق شهری 310 ولت است)؟
    برای اتصال برق شهر به اسیلوسکوپ (پروژه اسیلوسکوپ با AVR که در سایت است...) میخوام , پس نباید مدار کاهنده روی موج برق تاثیر گذار باشد...؟
    به نظر شما اتصال ترانس کاهنده با هسته آهنی بهتر است یا تقسیم مقاومتی؟
    اگر جواب تقسیم مقاومتیست , بی زحمت اگر امکانش است میتونید بهترین و بی خطر ترین مداری که برای کار من مناسب است را (باز هم میگم اگر زحمتی نیست)
    برای من طراحی و آن را در این تاپیک قرار دهید؟
    با سپاس از دوستان
    آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

پاسخ : بهترین روش اتصال ADC میکرو به برق 220 ولت AC

یعنی هیچ روشی نیست یا دوستان کم لطفی میکنن؟؟
    تخیل مهمتر از دانش است
    علم محدود است اما تخیل دنیا را دربر میآ‌گیرد
    آلبرت انیشتین

دیدگاه

به نظر من میتونی از تقسیم مقاومتی استفاده کنی. ارزونتر و راحت تره.
      اگه حداکثر ولتاژت 310 ولته و ولتاژ مرجعت 5 ولته از یه مقاومت 500k و 8.1k از همین 0.25 وات ها استفاده کنی خوبه. البته این در صورتیه که ولتاژ از صفر تا 310 بره ولی مساله ای که پیش میاد اینه ولتاژت منفی هم میشه فکر کنم باید شیفت پیدا کنه به بالا.

دیدگاه

و اگه بخوایم ولتاژ بیشتر از 310 رو هم محاسبه کنیم باید از ولتاژ مرجع 2.5 ولت استفاده کنیم.
        اینطور نیست؟؟

در ضمن برای حفاظت بیشتر چکارایی میشه کرد؟؟

با تشکر
        تخیل مهمتر از دانش است
        آلبرت انیشتین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیـــــــــم
          و اگه بخوایم ولتاژ بیشتر از 310 رو هم محاسبه کنیم باید از ولتاژ مرجع 2.5 ولت استفاده کنیم.
          اینطور نیست؟؟

در ضمن برای حفاظت بیشتر چکارایی میشه کرد؟؟

با تشکر
          به نظرم فعلا یه راهی برای شیفت دادن ولتاژ به بالا پیدا کن. نمیدونم شدنی باشه یا نه ولی اگر بشه یه منبع دی سی 2.5 ولت رو با خروجی تقسیم مقاومتی سری کنی فکر کنم شیفت پیدا کنه به بالا. در این صورت به جای مقاومت 8.1 کیلو باید 4.05k به پایین بذاری که پیکش بشه 2.5 با 2.5 جمع بش بشه، بشه 5 ولت کفشم که 2.5- با 2.5 جمع بشه، بشه 0. چون ولتاژی که ADC میخونه از 0 تا ولتاژ مرجعه.
          نه از همون ولتاژ مرجع 5 ولت استفاده کن ولی باید مقاومت کوچیک تر رو کم تر کنی. اگه از مرجع داخلی استفاده کنی باید خیلی ولتاژ رو بیاری پایین.
          اگه میخوای مطمئن تر باشی میتونی مقاومت 4.05 رو کمتر انتخاب کنی. هر چی کمتر انتخاب کنی ولتاژ خروجیت کم تر میشه.
          اینطوری میشه مدارش:

تقسیم مقاومتیه دیگه خودت میتونی حساب کنی:
          Vadc=(Vi*R2/(R2+R1))+2.5v
          که R2 همون 4.05k و R1 هم 500k
          حالا اگه منبع دی سی 2.5 کمتر یا بیشتر بشه باید مقدار R2 رو کم تر کنی تا به همون اندازه که ولتاژ دی سیت کم یا زیاد شده این ولتاژ کم بشه. مثلا اگه ولتاژ دی سیت 2 ولت بشه باید کمش کنی تا از -2 تا 2 باشه ولتاژ R2. اگر 3 ولت هم باشه باز باید از -2 تا 2 باشه.
          شاید بشه ولتاژ ورودیت رو با یکسوساز و اینا دی سی کنی و تقسیم مقاومتی بذاری و بعدشم رگولاتور و از همون به عنوان منبع دی سی استفاده کنی. شایدم نشه نمیدونم.
          اگه اشتباه میکنم یا راه بهتری هست دوستان بگن.

دیدگاه

ترانس بزاری که خطرش بیشتر می شه.
            اولا این برق شهری چند فاره؟
            اگر 2 فازه یعنی ولتاژ بین دو فاز یک ولتاژ تفاضلی است:
            دامنه ولتاژ برات مهمه یا می خواهی سیگنال درسته داشته باشی؟
            می تونی همه اینارو تو پروتئوس شبیه سازی کنی.
            ابتدا یک تقسیم واتاژ 3 مقاومتی لازمه. 2 تا 100k که یک 1k وستشونه و سری به 2 سر 2 فاز وصل می شن. حالا یک ولتاژ تفاضلی 2سر مقاومت 1k داریم.
            حالا برای کاهش خطر 2 تا دیود زنر ژرمانیوم بالای 5 ولتی که سریع هم هستند می زاریم که اگه اختلاف ولتاژ بیشتر از 5 ولت شد تخلیه بشه.برای جلوگیری از نویز برق شهری. 2 تا دیود برعکس همدیگه به صورت سری. o--->|----|<---o
            حالا اگر پیک ولتاژ لازمه این ولتاژ تفاضلی رو با پل دیود با دیود با کیفیت شاتکی یکسو می کنی و با فیلتر پایین گذر ولتاژ بین 0.5 تا 2 ولت بدست میاد که یکراست برای ADC مناسبه.
            اگه سیگنال خالص لازم داشتی می تونی ولتاژ تفاضلی رو با یک عدد پ امپ با کیفیت lm358 به صورت آملیفایر تفاضلی با ولتاژ مرجع 2.5 ولت بدست بیاری که نهایتا یک سیگنال سینوسی با دامنه 0.5تا 2 ولت و آفست 2.5 ولت بدست میاد.
            البته اگه می خواهی به اسیلوسکوپ وصل کنی گزینه تفاضلی خودش داره.
            من 2 تا مدار تو پروتئوس طراحی کردم ولی نمی دونم چطور تصویر بزارم.
            جهت ایمنی 2 چندان مقاومت های 100k رو در محل اتصال به برق شهر بزار مثلا توی 2 شاخ.

دیدگاه

آقا سینا رو نمیدونم میخواد چیکار کنه اما من میخوام یه محافظ لوازم خانگی بسازم که با افزایش و یا کاهش ولتاژ خروجی رو قطع کنه!!
              میخوام از کمترین قطعات استفاده کنم ( البته بدون کوچکترین خطایی هم باشه!!)
              مثلا" با Attiny 13 و چارتا مقاومت و دیود زنر ( اگه امکان داشته باشه)
              با تشکر
              تخیل مهمتر از دانش است
              آلبرت انیشتین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سیـــــــــم
                آقا سینا رو نمیدونم میخواد چیکار کنه اما من میخوام یه محافظ لوازم خانگی بسازم که با افزایش و یا کاهش ولتاژ خروجی رو قطع کنه!!
                میخوام از کمترین قطعات استفاده کنم ( البته بدون کوچکترین خطایی هم باشه!!)
                مثلا" با Attiny 13 و چارتا مقاومت و دیود زنر ( اگه امکان داشته باشه)
                با تشکر
                در یک تاپیک جدید یک چیزای دست و پا شکسته درباره مدار محافظ برق نوشتم.
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=93577.0
                اگه لازم داشتی e-mail بده که مدارو برات بفرستم.

اینم دوتا مدار AC به ADC
                http://www.parsgig.com/f/bSHYD
                http://www.parsgig.com/f/yFGUV

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X