اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتخاب کامپایلر C

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انتخاب کامپایلر C

سلام خدمت PIC کاران عزیز
    من تازه میخوام کار با PIC را شروع کنم
    دنبال یک کامپایلر C درست حسابی میگردم :read:
    میخواستم از MPLAB استفاده کنم که مشکل کرک و ... را داره

دوستان چه کامپایلری پیشنهاد می کنید ؟
    امام علي (عليه السلام) : الزکات العلم نشرهُ/ زکات علم نشر آن است

پاسخ : انتخاب کامپایلر C

سلام.
    من حدود1.5سال با PIC Basic Pro کار کردم.بعد اون حدود 3 سال هم با میکروسی (MikroC) کار کردم و الان هم اومدم سراغ CCS . خودم قبول دارم که از این شاخه به اون شاخه پریدن کار درستی نیست.ولی هر وقت کرک یا لایسنس معتبر برای کامپایلرهای میکروچیپ رو پیدا کنم قطعا همه ی این ها رو میذارم کنار و یکراست میرم سراغ اونها.
    الان هم واسه خاطر این از CCS استفاده میکنم که یه تجربه ی هرچند کوچیک باهاش داشته باشم.(اولین پروژه م 100% حافظه PIC12F675 رو پرکردم!! اگه حوصله کنم کدها رو تبدیل میکنم واسه میکروسی تا ببینم حجم کد کدوم بهینه تر هست؟ )
    ولی توصیه آخرم اینه که کامپایلر میکروچیپ استفاده کن.اگه نشد دیگه اختیار با خودته و سلیقه ای هست.میکروسی Help خوشگلی داره با کتابخونه های کامل و البته بسته! CCS خیلی Help به درد بخوری نداره؛ اما دوتا مزیت داره، کدویزارد که خیلی کارها رو راحت میکنه و سورس باز بودن کتابخونه ها.

دیدگاه

سلام
      من قبلا با AVR و Bascom استفاده می کردم
      اما جدیدآ حدود 1 ماهی هست دارم با MikroC کار می کنم .
      خیلی خوش دسته
      تا بعد ببینم چی میشه.....

دیدگاه

شاهرخ جان ممنون از پاسخت
        CCS را چطور ارزیابی میکنی ؟ آیا میشه کار تجاری و صنعتی باهاش کرد(قابل اعتماد هست؟) ؟
        امام علي (عليه السلام) : الزکات العلم نشرهُ/ زکات علم نشر آن است

دیدگاه

سلام دوست عزیز .من چند سال هست که دارم از ccs برای کارای صنعتی استفاده میکنم و خدایی دم تولید کنندگان این نرم افزار گرم.
          فوق العاده جواب میده.البته شدیدا توصیه میکنم از ورژن 5 به بعد این نرم افزار استفاده کن تا دچار مشکل نشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Abbas Sarami
            شاهرخ جان ممنون از پاسخت
            CCS را چطور ارزیابی میکنی ؟ آیا میشه کار تجاری و صنعتی باهاش کرد(قابل اعتماد هست؟) ؟
            والله من که فعلا اولین تجربه ی کاری رو باهاش داشتم، خوب بوده. روان و راحت.با اینکه خودم گفتم که Help خیلی جالبی نداره، اما باید این رو هم اضافه کنم که اگه یه خرده برای خوندن Help حوصله به خرج بدین، میشه ازش یه چیزهایی فهمید.(البته در مقابلش میکروسی اصلا نیاز به دقت نداره؛ خداوکیلی خیلی واضح نوشتن)
            ولی بحث اینه که Help هر کامپایلری، اوایل کار زیاد مورد استفاده قرار میگیره، به مرور زمان کار کردن با اون کامپایلر رو که یاد بگیری، دیگه کمتر میری سراغ Help.
            از بابت قابل اعتماد بودن هم که عرض کردم؛ تجربه ی اولم بود این پروژه ی تقریبا فسقلی و با وجود استفاده ی 100% از حافظه ی فلش؛ بدون ایراد برنامه اجرا میشه.
            (در حالی که میکروسی اگه کرک مناسبی براش استفاده نشه؛ حجم کد بره بالای 50% قاطی میکنه)

نوشته اصلی توسط esi_52000
            سلام دوست عزیز .من چند سال هست که دارم از ccs برای کارای صنعتی استفاده میکنم و خدایی دم تولید کنندگان این نرم افزار گرم.
            فوق العاده جواب میده.البته شدیدا توصیه میکنم از ورژن 5 به بعد این نرم افزار استفاده کن تا دچار مشکل نشی
            خیلی خیلی ممنونم که تجربه تون رو در اختیارمون قرار میدین.
            من از ورژن 5.007 دارم استفاده میکنم.

دیدگاه

سلام .
              به سایت زیر برین و ورژن 5.019 رو دانلود کنین
              http://www.sonsivri.to/forum/index.php?topic=52924.50

دیدگاه

فقط ccs

دیدگاه

من اولش با CCS کار میکردم ساده و راحت بود ولی ازش خوشم نیومد و رفتم سراغ microC اون خیلی خوب و خوشدست بود ولی open source نیود واسه همین بیخیالش شدم و حالا دارم MPLAB کار میکنم با C18 و XC8
                  [br /][hr]http://pcenter.ir[hr][br /]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ConstantError
                    من اولش با CCS کار میکردم ساده و راحت بود ولی ازش خوشم نیومد و رفتم سراغ microC اون خیلی خوب و خوشدست بود ولی open source نیود واسه همین بیخیالش شدم و حالا دارم MPLAB کار میکنم با C18 و XC8
                    XC8با کرک یا بدون کرک و نسخه ی رایگان؟

دیدگاه

کرک کامپایلر های xc رو که قرار دادیم توی سایت من که مدت زیادی دارم ازش استفاده می کنم خدارو شکر هم هنوز به مشکلی بر نخردم.
                      نظر من اینه که بیام هممون از کامپایلر های xc استفاده کنیم اول اینکه واقعا کد خروجی شون بهینه هست دوم اینکه پشتیبانی خوبی هم از
                      طرف microchip میشه وسوم اینکه حداقل یه کامپایلر مشترک بین هممون وجود داره و اینجوری هم راحتر میتونیم به هم کمک کنیم وهم زودتر
                      پیشرفت میکنیم. :smile:

البته mikroc برای شروع خیلی عالی
                      در زندگيت به کسي اعتــــماد کن که به او ايمــــان داري نه احســاس . . .

چه بسيار انسان ها ديدم تنشان لباس نبود؛و چه بسيار لباس ها ديدم که انساني درونش نبود ...!

دیدگاه

من با CCS نسخه 4.130 کار می کنم. خوبه. راضیم. همین که کتابخونه هاش بازه و کلی هم مثال آماده داره عالیه.

شاهرخ جان این نسخه 5 که شما داری کرکه؟ کاربرای خبره CCSinfo میگن فعلاً با نسخه های اولیه 5 کار نکنید بهتره.
                        صبر کنید تا نسخه های 5.1xx بیاد تا Stable باشه و مشکلاتش رفع شده باشه.

تا اونجا که میدونم ccs نسخه دانش آموزی هم داره ولی باز هم برای ما گرونه.
                        این نسخه هایی که شما استفاده می کنید کرک شده یا برو بچه های sonsivri لایسنسشو به اشتراک میزارن؟

من به microC علاقه ای ندارم شخصاً.
                        در مورد کامپایلر های میکرو چیپ هم اگر کسی اطلاعات داره ممنون میشم بگه.
                        مثلاً چند تا هستند کلاً و برای چه خانواده هایی؟ کرک دارن یا نه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
                          XC8با کرک یا بدون کرک و نسخه ی رایگان؟
                          از نظر من نیازی به کرک های غیرمطمئن کامپایلرهای XC نیست
                          کامپایلرهای XC نوع Free هیچ کم و کاستی ندارن و کدها رو هم بهینه میکنن منتها نه به اندازه نسخه های Pro
                          چه نیازی هست که ما از نسخه های PRO استفاده کنیم؟
                          قبلنا که با کدویژن و بسکام کار میکردیم که درست و حسابی optimize نمیکردن مشکلی داشتیم؟
                          الان هم میتونید نسخه رایگان و بدون کرک XC رو با همون کدویژن کرک شده مقایسه کنید
                          به نظرم کرک کردنش به دردسرهاش نمی ارزه
                          از بس همه چی رو رایگان دانلود میکنیم و کرکش میکنیم عادت داریم بدون توجه به اینکه واقعا نسخه حرفه ای رو لازم داریم یانه ، به جای وقت گذاشتن و کار کردن با اون ، هی اینور و اونور دنبال کرکش بگردیم!!!
                          با وجود میکروهای با ظرفیت حافظه بالا ، اصولا چه نیاز اجباری به استفاده از نسخه کامل کامپایلرها هست؟!
                          البته اینا نظر من بود هرکسی سلیقه ای داره ...
                          [br /][hr]http://pcenter.ir[hr][br /]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ConstantError
                            با وجود میکروهای با ظرفیت حافظه بالا ، اصولا چه نیاز اجباری به استفاده از نسخه کامل کامپایلرها هست؟!
                            من هم نظرم همینه. اصلاً راستش با قابلیت Optimize میونه خوبی ندارم.
                            توی CCS که اکثراً حرفه ای ها میگن از بهینه سازی استفاده نکنید بهتره.

حالا سوالم اینه که آیا نسخه های مجانی و حرفه ای XC فرقشون فقط تو اپتیمایز کردنه؟ یا محدودیتهای دیگه هم داره؟

دیدگاه

به گفته ی خود سایت microchip فقط تو ی بهینه کردن کد خروجی با هم تفاوت دارن ولی من نتیجه ی کاملا متفاوتی گرفتم.
                              یعنی حداقلا برای xc8 اینرو متوجه شدم که نتنها توی بهینه کردن کد خروجی با هم تفاوت دارن بلکه حالت free ممکن باگ هم
                              داشته باشه و بدجوری سر کارتون بزاره اتفاقی که برای من پیش اومد . توی لینک زیر براتون توضیح دادم:
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=78726.0

PIC10-12-16-18):XC8)
                              PIC24F-24H-24E,DSPIC30F-33F-33E):XC16)
                              PIC32MX-PI32MZ):XC32)

من با هر سه ی این کامپایلر ها کار کردم و هنوز به مشکلی بر نخردم.

در زندگيت به کسي اعتــــماد کن که به او ايمــــان داري نه احســاس . . .

چه بسيار انسان ها ديدم تنشان لباس نبود؛و چه بسيار لباس ها ديدم که انساني درونش نبود ...!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X