اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل صدای خروجی از آیسی TDA2005

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل صدای خروجی از آیسی TDA2005

با سلام خدمت دوستان

دو سه روزی میشه که این بخش انجمن رو کامل خوندم و تصمیم گرفتم که با آیسی 2005 یک آمپلی فایر بسازم. طبق گفته های دوستان توی سایر تاپیک ها و نقشه های موجود در اینترنت، این آیسی را با دیاگرام موجود در دیتاشیت اصلیش سرهم کردم و تقریبا جواب هم داده، اما مشکلش اینه که صدای خروجی اصلا واضح نیست و مانند صدای بلندگوی پاره شده هستش و پخ پخ میکنه....

یک مدار دیگه با آیسی TDA7240 هم بستم که اون هم همین مشکل رو داره. البته دو سه بار به طور تصادفی وقتی مدار 7240 رو تستش کردم صدای واضحی داد ولی بعدش باز هم صدای نویز دار میده.

با سه منبع تغذیه 12 ولت نیم آمپر، 12 ولت 6 آمپر و باتری 9 ولت هم جفتشون رو تست کردم و مطمعن شدم از تغذیه نیست.

بلندگوی مورد استفاده هم یک ساب ووفر 5 اینچی یا 12 سانتی که 20 وات و 4 اهم هستش. با یک بلندگوی کوچیک هم تست کردم همین طوری صدا میاد!

کسی از دوستان تجربه ی کار با این آیسی رو داره و میتونه علتش رو تشخیص بده؟

در ضمن یک عکس از شماتیک مدار 2005 که استفاده کردم و یک عکس از پولویی که ساختم هم میزارم.

پاسخ : مشکل صدای خروجی از آیسی TDA2005

tda2005 با توجه به توانی که داره و جریانی که میکشه روی بردبرد نتیجه خوبی نمیده .
    مدارتون رو بروی برد سوراخدار و با لحیم کاری ببندین خازن بای پس تغذیه در نزدیکی آی سی فراموش نشه ( بین پایه 9 و 6 یک خازن الکترولیتی با ظرفیت 1000 میکرو یا بالاتر لحیم کنین )

دیدگاه

ممنون از پاسخ شما دوست عزیز...

با خازن 3300 میکروفاراد تست کرده نویز زیادتری پخش کرد!

دیدگاه

سلام دوست گرامی مداری ک بدین شکل بستید بعید میدانم صدای خوبی ازش بگیرید .برای مدارتان pcbتهیه کنید وچیدمان قطعات را منظم ومرتب قراردهید .ازقطعات مرغوب استفاده کنید وکاملا دقت کنید مطابق نقشه اصلی باشد وخود مدار قبلا تست شده باشد .همه مدارات ک کارنمیکنند یا حداقل خوب کار نمیکنند.موفق باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Hamed-Infinit

تغذیت چی هست
          یه سلف پاور بزار سر راه تغذیه ببین چطور میشه؟
          مثل این
          http://upload7.ir/imgs/2014-03/42368542954149054551.png
          به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
          الکترونیک قدرت
          الکترونیک آنالوگ
          طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
          ---------------------BMCELEC@-------------------
          ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
          ---------------www.bmc-elec.com--------------
          ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni
            تغذیت چی هست
            یه سلف پاور بزار سر راه تغذیه ببین چطور میشه؟
            مثل این
            http://upload7.ir/imgs/2014-03/42368542954149054551.png
            بسیار خوب... یک سلف هم تهیه می کنم و تست می کنم. فقط اگر که سلف مقاومتی باشه مشکلی نداره؟
            من میخوام که اول روی breadboard از این مدار جواب بگیرم که مطمعن بشم 100% مدار درست عمل میکنه یا نه، چون روی PCB عیب یابی مدار سخت هستش.
            واسه ی اون یک مداری که توی پست اول توضیح دادم هم نظری دارین؟ نقشه ی اون هم توی لینک زیر هستش. هر دو مدار دقیقا به یک شکل صدای «خر خر» به همراه صدای موزیک پخش می کنند! در ضمن توی خروجی صدا مقداری نویز مثل نویز وصل کردن منبع تغذیه به بلندگو وجود داره، حتی با وجود خازن های بایپس!

دیدگاه

مدار رو روی فیبر بستین یا هنوز روی برد برد تست می کنین ؟

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان

دو سه روزی میشه که این بخش انجمن رو کامل خوندم و تصمیم گرفتم که با آیسی 2005 یک آمپلی فایر بسازم. طبق گفته های دوستان توی سایر تاپیک ها و نقشه های موجود در اینترنت، این آیسی را با دیاگرام موجود در دیتاشیت اصلیش سرهم کردم و تقریبا جواب هم داده، اما مشکلش اینه که صدای خروجی اصلا واضح نیست و مانند صدای بلندگوی پاره شده هستش و پخ پخ میکنه....

یک مدار دیگه با آیسی TDA7240 هم بستم که اون هم همین مشکل رو داره. البته دو سه بار به طور تصادفی وقتی مدار 7240 رو تستش کردم صدای واضحی داد ولی بعدش باز هم صدای نویز دار میده.

با سه منبع تغذیه 12 ولت نیم آمپر، 12 ولت 6 آمپر و باتری 9 ولت هم جفتشون رو تست کردم و مطمعن شدم از تغذیه نیست.

بلندگوی مورد استفاده هم یک ساب ووفر 5 اینچی یا 12 سانتی که 20 وات و 4 اهم هستش. با یک بلندگوی کوچیک هم تست کردم همین طوری صدا میاد!

کسی از دوستان تجربه ی کار با این آیسی رو داره و میتونه علتش رو تشخیص بده؟

در ضمن یک عکس از شماتیک مدار 2005 که استفاده کردم و یک عکس از پولویی که ساختم هم میزارم.
                سلام
                به احتمال زیاد از گین ورودیه گین رو کم کن ببین رفع میشه :job:

دیدگاه

بسیار خوب... یک سلف هم تهیه می کنم و تست می کنم. فقط اگر که سلف مقاومتی باشه مشکلی نداره؟
                  من میخوام که اول روی breadboard از این مدار جواب بگیرم که مطمعن بشم 100% مدار درست عمل میکنه یا نه، چون روی PCB عیب یابی مدار سخت هستش.
                  واسه ی اون یک مداری که توی پست اول توضیح دادم هم نظری دارین؟ نقشه ی اون هم توی لینک زیر هستش. هر دو مدار دقیقا به یک شکل صدای «خر خر» به همراه صدای موزیک پخش می کنند! در ضمن توی خروجی صدا مقداری نویز مثل نویز وصل کردن منبع تغذیه به بلندگو وجود داره، حتی با وجود خازن های بایپس!
                  سلف مقاومتی؟!؟!؟
                  منظورتون اینه که شبیه مقاومت هست و روش نوار های رنگی داری؟ نه مناسب نیست چون امکان عبور جریان زیاد رو ندارن. استفاده از برد برد رو کلآ پیشنهاد نمیکنم. اگه مدار از روی دیتاشیت روی PCB پیاده بشه دیگه چیزی به نام عیب یابی ود نداره و مشکل نویز هم برطرف میشه. از قطعات مرغوب استفاده کنید و سیم ورودی صدا به آمپ هم حتمآ شیلد باشه. تست کنید و نتیجه رو اعلام کنید . در ضمن ترانستون خودش DC هست یا شما خودتون DC ش کردین ؟ اگه میشه یه شماتیک از مدار تغذیه و مقدار خازن فیلتر بکشید و قرار بدین.البته تغذیه توی این خر خری که شما میگی زیاد نقش نداره . تو ولوم بسیار پایین هم خر خر میکنه؟شاید یکی از مقاومتها اشتباه شده و ورودی آمپ به سیگنال ضعیف هم به اشباع میره...
                  دعاي خير از هر چيزي بهتر است...

دیدگاه

سلام ببخشید دیر جواب میدم
                    درس و مشق و...
                    حق با دوستمون nn20 هست سلف مقاومتی توانایی عبور جریان زیاد رو ندارد
                    چون با آیسی بالا کار نکردم نظر خاصی ندارم
                    چطور صدا رو به مدار میدین؟
                    اگه میتونی سیم هایی که به آیسی وصله کوتاهتر کنید؟
                    در ضمن به نظر من روی برد عیب یابی آسونتره
                    الکترونیک قدرت
                    الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

سلام
                      این چند روزه به علت جابجایی منزل و نداشتن اینترنت نتونستم پاسخ هاتون رو چک کنم.

گین رو کم هم کردم بازم فرقی نکرد.

منبع تغذیه هم خودش دی سی هستش. با باتری هم تست کردم نشد.

یک ترانس 6 آمپر هم دارم که با دیود پل و خازن مستقیمش کردم.

هنوز هم مدار روی پی سی بی نرفته...

با سلف هم هنوز نتونستم تست کنم.

دیدگاه

سلام
                        روی پی سی بی بزن باید ردیف بشه
                        الکترونیک قدرت
                        الکترونیک آنالوگ

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X