اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوییچینگ ZVS و حقاظت اضافه جریان و اتصال کوتاه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوییچینگ ZVS و حقاظت اضافه جریان و اتصال کوتاه

سلام به همه...

یه مدار حقاظتی به ذهنم رسید گفتم قبل از تست عملی یه بحثی روش بکنیم...

اول از همه یه شکل میزارم که داخلش شکل موج های ولتاژ و جریان در یک مدار نیم پل رزونانس سری کشیده شده. در این مدار فرض بر اینه که فرکانس کاری مدار کمی بالاتر از فرکانس رزونانسه.

توضیح:
    فرض کنیم مدار در حالت پایداره و فرکانس کاری مدار کمی بالاتر از فرکانس رزونانسه. در نتیجه جریان بار کمی از ولتاژ اون پس فازه (و در نتیجه بار کمی سلفیه).

در لحظه t0 که سوییچ بالایی تحریک میشه، جریان بار در جهت مخالف از دیود موازی با اون (D1) در حال عبوره و در نتیجه سوییچ در حالتیکه ولتاژ دوسرش خیلی کمه (نزدیک صفره، در عمل به اندازه افت دیود منفیه) روشن میشه و تلفات وصل نداره.
    وقتی که جریان صفر میشه و جهتش عوض میشه، جریان از سوییچ بالایی شروع به عبور میکنه.

در لحظه t1 که سوییچ بالایی قطع میشه، هنوز جریان بار صفر نشده (چون یه کم پس فازه).
    در نتیجه با خاموش شدن سوییچ بالایی، جریان از دیود پایینی (D2) عبور خواهد کرد (چون جریان سلفیه) و ولتاژ دو سر سوییچ پایینی در هنگام هدایت دیود مانند قبل نزدیک به صفر خواهد بود.

بعد از کمی زمان مرده (زمان بین t1 تا t2)، سوییچ پایینی در لحظه t2 تحریک میشه و مانند قبلی در حالت ZV روشن میشه.
    وقتی که جریان صفر میشه و جهتش عوض میشه، جریان از سوییچ پایینی شروع به عبور میکنه تا زمان t3 که مجددا بعد از اندکی زمان مرده همین چرخه تکرار میشه.
    خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

پاسخ : سوییچینگ ZVS و حقاظت اضافه جریان و اتصال کوتاه

حالا این مداریه که در نظر دارم برای تشخیص گذر از صفر و همچنین حفاظت در برابر اضافه جریان و اتصال کوتاه ازش استفاده کنم.

توضیح:
    وقتی جریان در حال Free wheel شدن از سوییچه، مقداری جریان (I1) از مسیر D3 و D4 عبور میکنه که مقداری ولتاژ منفی رو در خروجی (خروجی رو ولتاژ دو سر D3 در نظر گرفتم) ایجاد میکنه.

وقتیکه سوییچ وصل و جریان از اون عبور میکنه، ولتاژ خروجی مثبته و مقدار اون مرتبط میشه با افت ولتاژ سوییچ و D4 و تقسیم مقاومتی R1 و R2.

وقتیکه جریان سوییچ زیاد بشه، این ولتاژ هم زیاد میشه و میشه از اون برای حفاظت اضافه بار و همچنین اتصال کوتاه استفاده کرد.

حالا از دوستان و اساتید این سوال رو دارم که آیا استدلالهام منطقیه و میشه از این مدار این استفاده رو برد؟
    خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X