اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای جایگزینی سنسور مادون قرمز 3 پایه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای جایگزینی سنسور مادون قرمز 3 پایه

دوستای خوبم سلاو وقت بخیر.
    بچه ها من دارم یه روبو حشره میسازم برا پروژه ی پایان ترمم.یه مشکلی هست.توی برد گیرنده ی مادون قرمز این روبات یه سنسور گیرنده ی 3 پایه مدل panasonic PNA4602M داره.من این مدل رو پیدا نکردم.حالا دوستان اگه کمک کنن بگن که چه جاگزینی میتونم برای این مدل بزارم که مشکلی پیش نیاد ممنون میشم.اخه کالیبره کردنش با همین سنسور یه کوچولو درد سر داره.
    براتون عکس مدار و مشخصات سنسور رو میزارم

مشخصات سنسور گیرنده ی panasonic PNA4602M

شماتیک مداره گیرنده:
    اگر خودت رو لایق خیلی چیزا میدونی,باید خیلی هم تلاش کنی...

پاسخ : کمک برای جایگزینی سنسور مادون قرمز 3 پایه

نوشته اصلی توسط hamed.asadi
    دوستای خوبم سلاو وقت بخیر.
    بچه ها من دارم یه روبو حشره میسازم برا پروژه ی پایان ترمم.یه مشکلی هست.توی برد گیرنده ی مادون قرمز این روبات یه سنسور گیرنده ی 3 پایه مدل panasonic PNA4602M داره.من این مدل رو پیدا نکردم.حالا دوستان اگه کمک کنن بگن که چه جاگزینی میتونم برای این مدل بزارم که مشکلی پیش نیاد ممنون میشم.اخه کالیبره کردنش با همین سنسور یه کوچولو درد سر داره.
    براتون عکس مدار و مشخصات سنسور رو میزارم

مشخصات سنسور گیرنده ی panasonic PNA4602M

شماتیک مداره گیرنده:
    حالا حتما باید از سنسور گیرنده مادون قرمز استفاده کنی یعنی واسش اطلاعات بصورت بیسیم می فرستی یا واسه کار دیگه است
    دوربين مدار بسته و دزد گير و رفع مشكلات
    بانك اطلاعاتي سنسورها
    ساخت رقص نور براي شيشه سكوريت مغازه ها
    تعمير لوازم خانگي را اينجا مطرح كنيد
    [move][b] موفقيت بر روي ستون هاي شکست شکل مي گيرد.

دیدگاه

دوستم این یه روبات حشرست.روبو حشره.گیرندش مادون قرمزه برای تشخیص موانع ازش استفاده میشه.
      حتما هم همین مدار باید باشه.اخه برنامشو نمیتونم ویرایش کنمو تازه خروجی این سنسور هم نمیدونم چیه.همه چیزشم بر پایه همین سنسور نوشته شده.کالیبره کردنو....
      برا همین دردسرش زیاده بخوام تغییرش بدم.این مدلم پیدا نمیکنم.
      یکی از بچه ها گفت به شمارش کاری نداشته باش اینا بر حسب فرکانس کاریشون استفاده میشن.درسته؟؟؟

دیدگاه

دوستم این یه روبات حشرست.روبو حشره.گیرندش مادون قرمزه برای تشخیص موانع ازش استفاده میشه.
        حتما هم همین مدار باید باشه.اخه برنامشو نمیتونم ویرایش کنمو تازه خروجی این سنسور هم نمیدونم چیه.همه چیزشم بر پایه همین سنسور نوشته شده.کالیبره کردنو....
        برا همین دردسرش زیاده بخوام تغییرش بدم.این مدلم پیدا نمیکنم.
        یکی از بچه ها گفت به شمارش کاری نداشته باش اینا بر حسب فرکانس کاریشون استفاده میشن.درسته؟؟؟
        هر چند که بنده با استفاده از این سنسور برای تشخیص مانع مشکل دارم اما انطور که شما میگید نمیخاید تغییر بدید پس
        از همون استفاده کنید البته من دیدم معولا از دو پایه استفاده میکنند اما به هر حال
        موفق باشی دوست عزیز
        دوربين مدار بسته و دزد گير و رفع مشكلات
        بانك اطلاعاتي سنسورها
        ساخت رقص نور براي شيشه سكوريت مغازه ها
        تعمير لوازم خانگي را اينجا مطرح كنيد
        [move][b] موفقيت بر روي ستون هاي شکست شکل مي گيرد.

دیدگاه

مشکل اینه که این سنسور قدیمیه.و اصلا توی بازار ندیدم نمونشو.توی اینترنت هم اطلاعاتی نیست ازش
          میخوام ببینم میشه یه سنسور 3 پایه دیگه که فرکانس کاریش روی 38KHZ هست جایگزینش کرد؟؟؟
          نمیخوام از ازمون خطا و تستو... استفاده کنم چون واقعا وقتم کمه.

دیدگاه

دیود های D1 , D2 مادون قرمز هستند ؟ با توجه به شکل شماره 2 فکر میکنم خروجی های این دو تا سنسور خودش ورودی طبقه بعد رو داره تامین میکنه . با این توضیحات مشکلی در انتخاب نوع سنسور ها نیست مگر اینکه مورد خاصی در خروجی مد نظر باشه . برای اطمینان طبقه خروجی که از این پالس های خروجی استفاده میکنه هم بزارید تا شاید دوستان بهتر بتونن کمک کنن

دیدگاه

بله دیود های D1 و D2 فرستنده ی مادون قرمز 5 میل هستند.
              این مدار برای تشخیص اشیاع روبروی روبات استفاده میشه.گمون نکنم خروجی خاصی مد نظر باشه.فک میکنم برا این از گیرنده ی 5 میل 2 پایه استفاده نکرده چون برد کمی دارن و این نوع سنسور حداقل 8 متر برد داره.درسته؟؟؟؟
              پایه های خروچی این مدار (JP1 و JP3) مستقیم وارد پایه های 8 و 9 میکروکنترلر PIC16F84 میشن.
              به نظرتون خروچی این مدار 0 منطقی و 1 منطقی میده به این 2 پایه؟؟؟
              نحوه ی کالیبره کردن این برد هستش و خروجی و فرکانسی هم داره.فردا قرار میدم ایشالا بتونین کمکم کنین.
              ممنونم

دیدگاه

دوستان اینم کالیبره کردن برد مادون قرمز
                صفحه ی اول:

صفحه ی دوم:

صفحه ی سوم:

دوستان میخوام ببینم خروجی گیرنده ی 3 پایه چی هستش؟یعنی چه نوع خروجی رو به ما میده؟مثلا اگه فرکانس 38KHZ رو بگیره خروجی یه موج مربعی میده؟؟با چه ولتاژ و فرکانسی؟؟؟
                ممنون

دیدگاه

بله دیود های D1 و D2 فرستنده ی مادون قرمز 5 میل هستند.
                  این مدار برای تشخیص اشیاع روبروی روبات استفاده میشه.گمون نکنم خروجی خاصی مد نظر باشه.فک میکنم برا این از گیرنده ی 5 میل 2 پایه استفاده نکرده چون برد کمی دارن و این نوع سنسور حداقل 8 متر برد داره.درسته؟؟؟؟
                  پایه های خروچی این مدار (JP1 و JP3) مستقیم وارد پایه های 8 و 9 میکروکنترلر PIC16F84 میشن.
                  به نظرتون خروچی این مدار 0 منطقی و 1 منطقی میده به این 2 پایه؟؟؟
                  نحوه ی کالیبره کردن این برد هستش و خروجی و فرکانسی هم داره.فردا قرار میدم ایشالا بتونین کمکم کنین.
                  ممنونم
                  خب پس تا حدودی طرز کار مدار رو درست تشخیص داده بودم ببین دوست عزیز .دلیل استفاده از ترانزیستور به جای دیود IR ، مسئله نویز و تاثیر نور محیطی هست. اگه باز درست تشخیص داده باشم دیود های D1 و D2 از لحاظ نوری از ترانزیستور ها ایزوله هستند که فقط انعکاس اونها از روی مانع رو تشخیص بدن نه تابش مستقیم اونها رو . پس با توجه به مدارات و توضیحات شما و اطلاعات خودم ( قبلن یه پروژه مشابه انجام دادم ) میتونم با درصد اطمینان 90 درصد بگم که میتونی از سنسور مشابه هم استفاده کنی فقط ممکنه دقت مدار و روال کالیبره کردن یکم متفاوت تر باشه. باز از روی توضیحات توی کتاب هم میشه فهمید که کالیره کردن هم زیاد ربطی به سنسور نداره بلکه فرکانس کاری 555 رو که به صورت مالتی ویبراتور کانفیگ شده رو دقیق روی 38khz تنظیم میکنه که سنسور ها خروجی داشته باشن
                  خروجی این سنسور هم با توجه به تغذیه مدار 5 ولت و به صورت مربعی خواهد بود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamedpc007
                    خب پس تا حدودی طرز کار مدار رو درست تشخیص داده بودم ببین دوست عزیز .دلیل استفاده از ترانزیستور به جای دیود IR ، مسئله نویز و تاثیر نور محیطی هست. اگه باز درست تشخیص داده باشم دیود های D1 و D2 از لحاظ نوری از ترانزیستور ها ایزوله هستند که فقط انعکاس اونها از روی مانع رو تشخیص بدن نه تابش مستقیم اونها رو . پس با توجه به مدارات و توضیحات شما و اطلاعات خودم ( قبلن یه پروژه مشابه انجام دادم ) میتونم با درصد اطمینان 90 درصد بگم که میتونی از سنسور مشابه هم استفاده کنی فقط ممکنه دقت مدار و روال کالیبره کردن یکم متفاوت تر باشه. باز از روی توضیحات توی کتاب هم میشه فهمید که کالیره کردن هم زیاد ربطی به سنسور نداره بلکه فرکانس کاری 555 رو که به صورت مالتی ویبراتور کانفیگ شده رو دقیق روی 38khz تنظیم میکنه که سنسور ها خروجی داشته باشن
                    خروجی این سنسور هم با توجه به تغذیه مدار 5 ولت و به صورت مربعی خواهد بود
                    بسیار توضیحات مفید و عالی بود دوست خوبم ممنون بسیار عالی.استفاده کردم.
                    منم تا اونجایی که متوجه شدم فهمیدم که کالیبره کرده زیاد ربطی به سنسور گیرنده نداره و فرکانس فرستنده مهمه که اونم میشه با پتانسیومتر تغییر داد و یه خروجی رو گرفت ازش.و همونطوری که فرمودین ممکنه فقط دقت مدار و روال کالیبره کردن یکم متفاوت تر باشه.
                    سنسوری برا جایگزینی این مد نظرتون هست که تو بازارم باشه؟؟
                    سنسور hs0038b چطوره؟؟از هر سنسوری که فرکانس کاریش 38khz باشه میشه استفاده کرد؟؟؟؟؟

دیدگاه

خواهش میگنم دوست عزیز کار خاصی نکردم خوشحالم که اطلاعات ناقص بنده تونسته برای شما مفید با :smile: . آره اتفاقن این سنسور خوبه . البته من قبلن از این 2 مورد هم استفاده کردم و نتیجه هم خوب بوده :

http://roboeq.ir/products/detail/%D8%B3%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B1%20%DA%AF%DB%8C%D8%B 1%D9%86%D8%AF%D9%87%20%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%88%D9% 86%20%D9%82%D8%B1%D9%85%D8%B2%20TSOP1138/

http://roboeq.ir/products/detail/%D8%B3%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B1%20%DA%AF%DB%8C%D8%B 1%D9%86%D8%AF%D9%87%20%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%88%D9% 86%20%D9%82%D8%B1%D9%85%D8%B2%20TSOP1738/

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X