ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16
    2012/09/01
    140
    3

فرکانس متر دقیق

سلام
    من به یه فرکانس متر که 300khz رو با دقت 1hz رو بتونه نشون بده با ccs میخوام طراحی کنم . کسی میتونه کمکم کنه ؟
    2010/10/04
    تهران
    1,638
    563

پاسخ : فرکانس متر دقیق

با سلام، هم 300 كيلو هرتز خيلي زياده و هم دقت مورد انتظارتون خيلي بالاست.
    خيلي بعيد به نظر ميرسه با ميكرو بشه همچين كاري كرد.
    پيشنهاد من اينه كه براي اندازه گيري فركانس از يه CPLD و براي نمايش يا ارسال مقدارش از ميكرو استفاده كنيد. با اين روش ضريب اطمينان مدار هم خيلي بالاتر ميره.
    موفق باشي دوست من.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.
    2007/11/22
    تبریز
    2,483
    492

پاسخ : فرکانس متر دقيق

نقل قول نوشته اصلی توسط yusef12
    سلام
    من به يه فرکانس متر که 300khz رو با دقت 1hz رو بتونه نشون بده با ccs ميخوام طراحي کنم . کسي ميتونه کمکم کنه ؟
    سلام.
    راه هاي زيادي دارين.يکيش استفاده از تايمر1(مدCapture) هست.
    از اينتراپت خارجي+سرريزتايمر0يا2(ترجيحا ) يا تايمر1 هم ميتونين استفاده کنين.
    اينتراپت تغيير سطح هم گزينه ي ديگه هست که با اينتراپت خارجي فرق زيادي نداره به جز اينکه دفعات وقوع اينتراپت دوبرابر ميشه.
    براي جزئياتش يه خرده مطالعه و فکر کنين،اگه به جايي نرسيدين،من يا دوستان بيشتر راهنمايي بکنيم.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2007/11/22
    تبریز
    2,483
    492

نقل قول نوشته اصلی توسط نو رسيده
    با سلام، هم 300 كيلو هرتز خيلي زياده و هم دقت مورد انتظارتون خيلي بالاست.
    خيلي بعيد به نظر ميرسه با ميكرو بشه همچين كاري كرد.
    پيشنهاد من اينه كه براي اندازه گيري فركانس از يه CPLD و براي نمايش يا ارسال مقدارش از ميكرو استفاده كنيد. با اين روش ضريب اطمينان مدار هم خيلي بالاتر ميره.
    موفق باشي دوست من.
    دقت مورد انتظارشون بالا هست؛ اما 300کيلوهرتز خيلي هم زياد نيست. ميکرو اگه با 4MHz کارکنه؛ سرعت اجراي هر دستور 1MHz ميشه.يعني تقريبا 3 برابر فرکانس مورد نظر و اگه کريستال 20MHzبذارن که ديگه... :redface:

ميمونه خطاي اندازه گيري که اونهم فقط تو ضرب و تقسيم داخل برنامه ممکنه به وجود بياد.

2010/10/04
    تهران
    1,638
    563

تجربه چندين سال كار جدي تو الكترونيك به ما ياد داده براي اينكه راه رفته رو برنگرديم و بتونيم كار رو با هزينه و زمان اپتيمم تموم كنيم هميشه از اول يه پروژه ريسكهاي آخرش رو ببينيم.
    براي اين سيستم دوستمون يه سرويس روتين اينتراپت ميخواد كه كه تايم بيس رو بسازه، يكي ديگه هم ميخواد تا لبه ها رو بشمره. براي عملكرد مطمئن، هركدوم از اين وقفه ها بايد حداكثر توي 3 ميكروثانيه اجرا بشن( به شرطي كه هر دو لبه رو نشمره). فكر ميكنيد با چند دستور اسمبلي ميشه اينا رو نوشت؟ با كريستال 20 مگ نبايد بيشتر از 15 تا بشه، با 4 مگ هم ماكزيمم 3 تا. حالا اينجاها جاي خوبشه.
    جاي بدش اينه كه فقط شمارش نيست و جناب ميكرو بايد مقدار بدست اومده رو يا نمايش بده يا به جايي ارسال كنه اينجاست كه ريسك قضيه خيلي بالا ميره.
    بنده هنوز هم روش خودم رو پيشنهاد ميكنم.
    2012/09/01
    140
    3

ممنون برا پاسخ هاتون .
    من با pic24hj32gp202 میخوام این کار رو انجام بدم توی حداکثر سرعتش 40mips و از ccp توی مد Capture استفاده کردم . میخوام توی پیکر بندی برای حداکثر دقت کمکم کنید .
    2007/11/22
    تبریز
    2,483
    492

تجربه چندين سال كار جدي تو الكترونيك به ما ياد داده براي اينكه راه رفته رو برنگرديم و بتونيم كار رو با هزينه و زمان اپتيمم تموم كنيم هميشه از اول يه پروژه ريسكهاي آخرش رو ببينيم.
    براي اين سيستم دوستمون يه سرويس روتين اينتراپت ميخواد كه كه تايم بيس رو بسازه، يكي ديگه هم ميخواد تا لبه ها رو بشمره. براي عملكرد مطمئن، هركدوم از اين وقفه ها بايد حداكثر توي 3 ميكروثانيه اجرا بشن( به شرطي كه هر دو لبه رو نشمره). فكر ميكنيد با چند دستور اسمبلي ميشه اينا رو نوشت؟ با كريستال 20 مگ نبايد بيشتر از 15 تا بشه، با 4 مگ هم ماكزيمم 3 تا. حالا اينجاها جاي خوبشه.
    جاي بدش اينه كه فقط شمارش نيست و جناب ميكرو بايد مقدار بدست اومده رو يا نمايش بده يا به جايي ارسال كنه اينجاست كه ريسك قضيه خيلي بالا ميره.
    بنده هنوز هم روش خودم رو پيشنهاد ميكنم.
    فرمايش دوستمون کاملا صحيح هست.منم عرض کردم که تنها قضيه ي خطاي اندازه گيري مطرح ميشه.

نقل قول نوشته اصلی توسط yusef12
    ممنون برا پاسخ هاتون .
    من با pic24hj32gp202 ميخوام اين کار رو انجام بدم توي حداکثر سرعتش 40mips و از ccp توي مد Capture استفاده کردم . ميخوام توي پيکر بندي براي حداکثر دقت کمکم کنيد .
    براي اندازه گيري دقيقتر؛ قرار نيست که فرکانس رو Real-time اندازه بگيريم و همزمان نشون هم بديم.
    شما فرضاً فرآيند اندازه گيري رو 5 بار تو بازه هاي 100 ميلي ثانيه اي انجام بده و اونها رو نشون بده.قرار نيست که همزمان هم اندازه بگيري و هم ساير محاسبات رو انجام بدي!
    روند اندازه گيري هم که مشخصه. يه زيربرنامه مينويسي که با فراخواني اون؛ تايمر مورد نظرت(فرض کنيم تايمر1) فعال ميشه و بعد مثلا 10 ميکرو ثانيه منتظر ميموني.هروقت Capture اتفاق افتاد، تايمر رو خاموش کن و مقدار شمارش شده رو بخون.بعد چندتا ضرب و تقسيم انجام ميدي براي محاسبه ي زمان لازم جهت افزايش يک واحدي رجيستر تايمر.الان با توجه به اون مقدار محاسبه شده و مقدار فعلي رجيستر تايمر؛ زمان Capture رو ميتوني محاسبه کني.
    حالا اگه سرعت تغييرات فرکانس زيادي نداشتي؛ اين مراحل رو چندبار تکرار کن تا از اندازه گيري صحيح مطمئن بشي.

2010/10/04
    تهران
    1,638
    563

با تشكر از پاسخ شما جناب مستقيمي.
    فكر ميكنم با اين روش در فركانس هاي پايين مشكل ايجاد ميشه. خطاي اندازه گيري ميشه 10 تقسيم بر f به درصد. مثلا تو فركانس 100 خطا ميشه حدود 10 درصد و هرچي فركانس پايينتر بياد درصد خطا بيشتر ميشه.( با اينتروال اندازه گيري 100 ميلي ثانيه)
    البته در فركانس 300 كيلو، تو همون بازه هاي 100 ميلي ثانيه هم ترديد وجود داره، به هرحال وفقه پس از وقوع بايد وارد سرويس روتينش بشه، فلگ رو چك كنه، فلگ رو clear كنه، يك عدد حداقل 16 بيتي رو inc كنه و خارج بشه. بنظرم به امتحانش ميارزه.
    ولي اين فرمايش شما كه نمايش ميتونه همزمان با اندازه گيري انجام نشه كاملا درست و بجاست. ولي حداقل فركانس قابل اندازه گيري ميشه عكس پريود نمايش ( با در نظر نگرفتن خطا) كه اگه منظور فقط اندازه گيري 300 كيلو هرتز باشه قابل چشم پوشيه.
    اميدوارم منو ببخشيد اگه زياد مته به خشخاش ميذارم. آخه ما خوشبختانه يا متاسفانه زندگيمون از اين راه ميچرخه و معمولا زمان و هزينه براي سعي و خطا نداريم.
    از حوصله و صبر شما متشكرم.
    2007/11/22
    تبریز
    2,483
    492

با تشكر از پاسخ شما جناب مستقيمي.
    فكر ميكنم با اين روش در فركانس هاي پايين مشكل ايجاد ميشه. خطاي اندازه گيري ميشه 10 تقسيم بر f به درصد. مثلا تو فركانس 100 خطا ميشه حدود 10 درصد و هرچي فركانس پايينتر بياد درصد خطا بيشتر ميشه.( با اينتروال اندازه گيري 100 ميلي ثانيه)
    البته در فركانس 300 كيلو، تو همون بازه هاي 100 ميلي ثانيه هم ترديد وجود داره، به هرحال وفقه پس از وقوع بايد وارد سرويس روتينش بشه، فلگ رو چك كنه، فلگ رو clear كنه، يك عدد حداقل 16 بيتي رو inc كنه و خارج بشه. بنظرم به امتحانش ميارزه.
    ولي اين فرمايش شما كه نمايش ميتونه همزمان با اندازه گيري انجام نشه كاملا درست و بجاست. ولي حداقل فركانس قابل اندازه گيري ميشه عكس پريود نمايش ( با در نظر نگرفتن خطا) كه اگه منظور فقط اندازه گيري 300 كيلو هرتز باشه قابل چشم پوشيه.
    اميدوارم منو ببخشيد اگه زياد مته به خشخاش ميذارم. آخه ما خوشبختانه يا متاسفانه زندگيمون از اين راه ميچرخه و معمولا زمان و هزينه براي سعي و خطا نداريم.
    از حوصله و صبر شما متشكرم.
    اختيار دارين برادر من.حق با شماست.
    در مورد اندازه گيري فرکانسهاي پايين؛ اين روش اصلاً و ابداً مناسب نميتونه باشه و خطاي زيادي خواهد داشت.
    براي کاهش خطا هم بايد فرکانس ميکرو رو بالا ببريم تا ضريب اطمينان افزايش پيدا کنه.
    حالا از هرچي بگذريم؛اين چه وسيله ي فوق حساسي هست که 300000 هرتز با 300001 هرتز براش فرق ميکنه؟!! :mrgreen: ( يه تيکه کلمه بود تو يکي از فيلمها که بازيگره ميگفت:منم که حسـّـــــــــــــــــاس!! الان شده ماجراي اين دستگاه :biggrin: )

2012/09/01
    140
    3

آره . باید بتونم تغییرات فرکانسی 300khz رو با دقت 1hz اندازه گیری کنم .
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 16