اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از خط کش دیجیتال یا ایده ای دیگر؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از خط کش دیجیتال یا ایده ای دیگر؟

با سلام به همه دوستان

برای انجام یک کار در قالب پروژه در صنعت لازم است تا سرعت حرکت شافت یک سیلندر هیدرولیک وقتی که در حال بیرون آمدن است ، اندازه گیری شود. یک راه استفاده از خط کش دیجیتال است. که علاوه بر اندازه گیری سرعت شافت سیلندر ، می توان موقعیت سیلندر را هم به کمک آن بیان نمود.

برای من اولین بار است که می خواهم سراغ خط کش دیجیتال بروم . سوال من این است که کسی از دوستان محترم ، ازخط کش دیجیتال استفاده کرده است تا به منظور صرفه جویی در وقت ، نکات عملی و کاربردی آن را سوال کنم؟ یا اینکه چه مدلهایی در دسترس شان بوده است؟
    به نظر شما غیر از خط کش دیجیتالی چه گزینه دیگری می تواند بررسی شود؟
    ماکزیمم کورس جک تقریبا 40 سانتی متر است.

متشکرم
    والسلام علي من اتبع الهدي .... و درود بر کساني که راه هدايت را دنبال مي کنند.

هوشمندانه بپرسيد...

پاسخ : استفاده از خط کش دیجیتال یا ایده ای دیگر؟

با سلام خدمت دوست و برادر بزرگوارم جناب آقای مهندس اصغریان.
    مستقیم میرم سر اصل مطلب!
    قبل از هر چیزی؛تا الان با خط کش دیجیتال کار نکردم. :redface:
    اما چندتا سوال داشتم که در صورت مثبت بودن پاسخ اونها؛ یه پیشنهاد خوب دارم واستون.
    1-روی پیستون میتونین چیزی نصب کنین؟(حتی اگه اون چیز :mrgreen: یه جسم جمع شونده مثل مترهای فلزی باشه؟ )
    2-دقت مطلوب اندازه گیری میزان بیرون آمدن پیستون؛خیلی زیاد نباشه؛اشکالی نداره؟
    اگه این سوالها،جوابشون مثبت باشه؛پیشنهادم استفاده از اپتوکانتر هست.
    مثلا بخشی از متر فلزی رو به سر پیستون وصل بکنین و اون متر رو در فاصله های دلخواه و مورد نیاز(مثلا هر 4 میلی متر) یه سوراخ روش ایجاد بکنین و از طریق شمردن تعداد پالسها؛هم میشه میزان بیرون اومدن پیستون رو تشخیص داد و هم سرعت حرکت رو.جهت اطمینان از صحت عملکرد مکانیکی قطعه و شمارش دقیق؛ موقع برگشتن پیستون یه دیپ سوئیچ فشار داده بشه یا با هر وسیله ی دیگه ای، موقعیت صفر پیستون رو تشخیص بدین و کانتر رو صفر بکنین.
    انشاالله که داستانم قشنگ بوده باشه. :nerd:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی

... یه پیشنهاد خوب دارم واستون.
      برادر عزیز و دوست ارزشمندم جناب آقای مهندس مستقیمی

امیدوارم که حالتان خوب باشد. پیشنهاد شما پایه یک راهکار خیلی خوب و مطمئنی خواهد بود. البته باید با آنها صحبت کنم که یک جایگاه بر روی شافت تعبیه کنند که بتوانم یک اینکدر افزایشی گردان Rotary Incremental Encoder را به جای اینکدر افزایشی خطی (که در بازار به آن خط کش دیجیتال می گویند) نصب کنیم. من تا حالا کارهای جالب و گوناگونی را با اینکدر های افزایشی انجام داده ام. که آخرین آنها تو پائیز سال 92 (همین امسال ) بود برای خواندن سرعت خطی بادقت 4 رقم اعشار در مقیاس سانتیمتر بر ثانیه به کمک PIC16F876A
      اگر بتوانم آنها را متقاعد کنم قضیه کاملا مرتفع خواهد شد. اگر نتوانم که باید دوباره دست به دامان دوستان بشوم. مشکل بعدی من هم اینه که تو مشهد ، تا حالا این اینکدر خطی را فروشگاهی نیاورده ، و باید حتما از تهران تهیه کنم.

یک نمونه از اینکدر گردان افزایشی :

به هر حال متشکرم از راهنمایی تان.

هوشمندانه بپرسيد...

دیدگاه

با سلام به دوست عزیز
        برای کارهای بسیار دقیق معمولا از خط کش ها استفاده میکنند مثلا در فرز های کپی وcnc برای داشتن دقت در حد میکرو متر استفاده میشوند این خط کش تشکیل شده از یه سری نوار مشکی رنگ که در دو طرف خط کش نصب ویک هد که روی نوار به حرکت در امده وکد ها را با پروتکل rs485 ,..برای درایو ارسال میکند . تا اونجایی که من کار کردم معمولا درایو های مخصوصی داره . :read:
        دوربين مدار بسته و دزد گير و رفع مشكلات
        بانك اطلاعاتي سنسورها
        ساخت رقص نور براي شيشه سكوريت مغازه ها
        تعمير لوازم خانگي را اينجا مطرح كنيد
        [move][b] موفقيت بر روي ستون هاي شکست شکل مي گيرد.

دیدگاه

خوب کار که نشد نداره!!! :biggrin: از خیلی از وسایل و سنسورا واسه این کار میتونی استفاده کنی از انکدر بگیر...تا کد رنگ!!! :nice:

دیدگاه

خطکش دیجیتال یک وسیله گرون و نسبتا خیلی حساس است.تشکیل شده از یک نوار pvcو با یک لایه مغناطیس و یک هد . مکانیطم عملش تقریبا شبیه کار همون ویدوئو های قدیمی است با یک تفاوت که اینجا نوار ثابت است و هد متحرک است .گفتم حساس چون باید نوار چسب مغناطیس روی یک لایه فلزی فوق سیقلی چسبونده بشه و هد با فاصله میلی متری و ثابت و بدون تماس با خط کش حرکت کنه . به نطر میرسه برای کار های سنگین مثل جک هیدرولیک مناسب نیست.و از لحاظ هزینه فکر کنم باید بالای یک میلیون تومن باشه . با خدابیامرز دلار قدیم در تهران هر متر نوار مغناطیس 150 هزار تومن بود و هدش 350 هزار تومن بود . حالا خودت حساب کن .

تو کار های سنگین و خشن میتونی از یک دیسک رزینی که به یک شفت اینکودر وصله و با جک در تماسه استفاده کنی . با بیرون آمدن جک دیسک رزینی میچرخه و با شفت اینکودر مقدار حرکت و سرعت رو حساب میکنی. البته این مکانیزم دیسک و اینکودر آماده تو بازار است و فکر کنم بتونی با 250 هزار تومن یک مکانیزم آماده هلو تهیه کنی .
            تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
            داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
              خطکش دیجیتال یک وسیله گرون و نسبتا خیلی حساس است.تشکیل شده از یک نوار pvcو با یک لایه مغناطیس و یک هد . مکانیطم عملش تقریبا شبیه کار همون ویدوئو های قدیمی است ...
              ممنون دوست من بابت راهنمایی تکنیکی و فنی تون

طی همکلامی با مدیر محترم بخش ، جناب آقای مهندس مستقیمی ، همین نتیجه حاصل شد. اما شما هم خوب و هم کامل بیان نمودید که نشان از تجربه و پختگی شما دارد. متشکرم

فقط می ماند دو تا سوال : یک اینکه آیا سر اندازه گیر ، اطلاعات را به صورت پالس میفرستد؟ یا چیز دیگری؟ سوال دوم : برای نمونه دیسک و اینکدر می توانید یک عکسی ارائه بدهید که من بهتر متوجه شوم؟
              درک بنده از چرخ و اینکدر چیزی شبیه به این عکس است؟ آیا حدس من درست است؟

متشکرم

هوشمندانه بپرسيد...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Reza_Asgharian

درک بنده از چرخ و اینکدر چیزی شبیه به این عکس است؟ آیا حدس من درست است؟

آره دقیقا درست است. این مکانیزم برای محاسبه سرعت عالی است . ولی برای محاسبه پوزیشن چون این مکانیزم نسبی است ( مطلق نیست) با قطع برق مختصات جک گم میشه .بنا بر این به یک میکرو سوئیچ رفرنس گیری نیاز دارید . یعنی میکرو سوئیچ در آخرین نقطه طول جک قرار بگیره و اون نقطه مبدا مختصات باشه. با قطع برق و بعد از وصل برق شما به یک روتین رفرنس گیری نیازمندید
                تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                  آره دقیقا درست است. ...
                  متشکرم

هوشمندانه بپرسيد...

دیدگاه

و یا یکی از این راه ها

هوشمندانه بپرسيد...

دیدگاه

دوستان، ببخشید جفت پا می پرم وسط بحث. یه سری خط کش ها آنالوگ هستند:
                      https://www.google.com/#q=%D8%AE%D8%...85%D8%AA%D8%B1
                      قیمتشون 200-300 چوق و کار کردن باهاشون یه ADC ساده می خواد. دقتشون هم 10 میکرونه و بسته به مدار آنالوگ می تونید تا همون 10 میکرون هم ازش رزولوشن بگیرید.
                      بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

پاسخ : استفاده از خط کش دیجیتال یا ایده ای دی&#1711

نوشته اصلی توسط محمد رستمی
                        دوستان، ببخشید .... یه سری خط کش ها آنالوگ هستند:
                        سلام دوست عزیز

بی نهایت ممنون از اینکه راهنمایی تان را دریغ نکردید. بایستی با احترام فراوان خدمت تان عرض کنم که Linear Variable Differential Transformer که اختصارا LVDT نامیده می شود. یک مدل پتانسیومتر خاص است . محدودیت طول دارد که فکر کنم از 30 سانتیمتر به بالا تولید نشود. اما ایده خیلی خوبی است و به امتحانش می ارزد. مشکل من این است که دسترسی به منابع برق و الکترونیک در مشهد به گستردگی و فراوانی تهران نیست. و کورس جک (مقدار جابجایی شافت) 40 سانتی متر است.

و چون می خواهم در درجه اول سرعت حرکت شافت را محاسبه کنم ، پس خیلی خیلی بهتر خواهد بود تا تعداد پالس ها را کنترل کنم تا نرخ تغییرات ولتاز و ...

هوشمندانه بپرسيد...

دیدگاه

جناب اصغریان با سلام، همانطور که دوستان گفتن ابزارهای سنجش موقعیت و مشتق آن سرعت، مختلفن.
                          همونطور هم، مشخصات و قیمت مختلف دارن. به نظر من شما دو مورد اصلی که توی انتخاب اثر میذاره یکی دقت مورد نیاز و دیگه مبلغی که قابل هزینه کردن هسته.
                          خط کش دیجیتال اپتیکی از لحاظ عملکردی کاملا مثل روتاری انکودره. قدیمیاش فقط خروجی سینوسی داشت ولی حالا همه مدلش هست.
                          خط کش دیجیتال مغناطیسی هم تشکیل شده از لایه های N و S که روی میله اصلی تشکیل شدن و هدش هم خروجی سینوسی میده.
                          LVDT رو هم من فقط توی مکانیزم فیدبک شیرهای هیدرولیکی پروپورشنال دیدم و بنظرم فقط توی طولهای کم استفاده میشه، ضمن اینکه درایو کردنش هم جزو کارای حضرت فیله.
                          این چیزی هم که .آقای رستمی پیشنهاد کرده بنظرم منظورشون خط کش های آنالوگی بوده که در اصل یه پتانسیومتر خطی هستن. تو مقاومتهای 2 و 5 و 10 کیلو موجودن و مارکهای معتبرشون کیفیت خوبی هم دارن. من 7 سال پیش روی یه دستگاه تزریق پلاستیک، 2 تا نصب کردم که هنوز دارن کار میکنن.مارک جفران ایتالیا.
                          اگه به دقت میکرونی نیاز ندارین من هم اینارو پیشنهاد میکنم. چون هم از لحاظ قیمت بصرفه هستن و هم موقعیتشون آبسولوته و مختصات گم نمیشه.
                          با آرزوی موفقیت.
                          کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                            جناب اصغریان با سلام، همانطور که دوستان گفتن ابزارهای سنجش موقعیت و مشتق آن سرعت، مختلفن.
                            همونطور هم، مشخصات و قیمت مختلف دارن. به نظر من شما دو مورد اصلی که توی انتخاب اثر میذاره یکی دقت مورد نیاز و دیگه مبلغی که قابل هزینه کردن هسته.
                            خط کش دیجیتال اپتیکی از لحاظ عملکردی کاملا مثل روتاری انکودره. قدیمیاش فقط خروجی سینوسی داشت ولی حالا همه مدلش هست.
                            خط کش دیجیتال مغناطیسی هم تشکیل شده از لایه های N و S که روی میله اصلی تشکیل شدن و هدش هم خروجی سینوسی میده.
                            LVDT رو هم من فقط توی مکانیزم فیدبک شیرهای هیدرولیکی پروپورشنال دیدم و بنظرم فقط توی طولهای کم استفاده میشه، ضمن اینکه درایو کردنش هم جزو کارای حضرت فیله.
                            این چیزی هم که .آقای رستمی پیشنهاد کرده بنظرم منظورشون خط کش های آنالوگی بوده که در اصل یه پتانسیومتر خطی هستن. تو مقاومتهای 2 و 5 و 10 کیلو موجودن و مارکهای معتبرشون کیفیت خوبی هم دارن. من 7 سال پیش روی یه دستگاه تزریق پلاستیک، 2 تا نصب کردم که هنوز دارن کار میکنن.مارک جفران ایتالیا.
                            اگه به دقت میکرونی نیاز ندارین من هم اینارو پیشنهاد میکنم. چون هم از لحاظ قیمت بصرفه هستن و هم موقعیتشون آبسولوته و مختصات گم نمیشه.
                            با آرزوی موفقیت.
                            آره. همون پتانسیومترها منظورمه. خودم راه انداختمش. خیلی راحته. 30-40 سانتیمتری هم داره.

بچه ها، تا اونجایی که من می دونم LVDT خیـــــــــلی گرونه! شاید 10 برابر قیمتِ این پتانسیومترها باشه. اصلاً برای کارهای ارزون قیمت مناسب نیست.

نوشته اصلی توسط Reza_Asgharian
                            و چون می خواهم در درجه اول سرعت حرکت شافت را محاسبه کنم ، پس خیلی خیلی بهتر خواهد بود تا تعداد پالس ها را کنترل کنم تا نرخ تغییرات ولتاز و ...
                            عزیز دل یرادر، ولتاژ رو با ADC بخون دیگه. منابع الکترونیک نمی خواد که! یه میکروکنترلر با یه A/D خوب.
                            بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

جناب اصغریان
                              اگه از این پتانسیومترها استفاده کنی برای بدست آوردن سرعت هم دو تا راه داری:
                              1 - یه مشتق گیر پ امپی بذاری سر راه سیگنال و خروجی اونو با میکرو بخونی.
                              2 - برای خوندن پوزیشن از وقفه تایمر میکرو استفاده کنی که تو فواصل زمانی ثابت و دقیق، پوزیشنو بخونی.اختلاف هر قرائت با قرائت قبلی میشه مشتق موقعیت و متناسب با سرعت. حالا هرچی اینتروال تایمرت (dt) کمتر باشه شما به سرعت لحظه ای نزدیکتر میشی. یعنی حد dP/dt وقتی dt بره بسمت صفر مساوی با سرعت لحظه ایه.
                              کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X