ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 18
    2013/02/25
    مشهد
    180
    33

استفاده از خط کش ديجيتال يا ايده اي ديگر؟

با سلام به همه دوستان

براي انجام يک کار در قالب پروژه در صنعت لازم است تا سرعت حرکت شافت يک سيلندر هيدروليک وقتي که در حال بيرون آمدن است ، اندازه گيري شود. يک راه استفاده از خط کش ديجيتال است. که علاوه بر اندازه گيري سرعت شافت سيلندر ، مي توان موقعيت سيلندر را هم به کمک آن بيان نمود.

براي من اولين بار است که مي خواهم سراغ خط کش ديجيتال بروم . سوال من اين است که کسي از دوستان محترم ، ازخط کش ديجيتال استفاده کرده است تا به منظور صرفه جويي در وقت ، نکات عملي و کاربردي آن را سوال کنم؟ يا اينکه چه مدلهايي در دسترس شان بوده است؟
    به نظر شما غير از خط کش ديجيتالي چه گزينه ديگري مي تواند بررسي شود؟
    ماکزيمم کورس جک تقريبا 40 سانتي متر است.

متشکرم
    والسلام علي من اتبع الهدي .... و درود بر کساني که راه هدايت را دنبال مي کنند.

هوشمندانه بپرسيد...
    2007/11/22
    تبریز
    2,483
    492

پاسخ : استفاده از خط کش ديجيتال يا ايده اي ديگر؟

با سلام خدمت دوست و برادر بزرگوارم جناب آقاي مهندس اصغريان.
    مستقيم ميرم سر اصل مطلب!
    قبل از هر چيزي؛تا الان با خط کش ديجيتال کار نکردم. :redface:
    اما چندتا سوال داشتم که در صورت مثبت بودن پاسخ اونها؛ يه پيشنهاد خوب دارم واستون.
    1-روي پيستون ميتونين چيزي نصب کنين؟(حتي اگه اون چيز :mrgreen: يه جسم جمع شونده مثل مترهاي فلزي باشه؟ )
    2-دقت مطلوب اندازه گيري ميزان بيرون آمدن پيستون؛خيلي زياد نباشه؛اشکالي نداره؟
    اگه اين سوالها،جوابشون مثبت باشه؛پيشنهادم استفاده از اپتوکانتر هست.
    مثلا بخشي از متر فلزي رو به سر پيستون وصل بکنين و اون متر رو در فاصله هاي دلخواه و مورد نياز(مثلا هر 4 ميلي متر) يه سوراخ روش ايجاد بکنين و از طريق شمردن تعداد پالسها؛هم ميشه ميزان بيرون اومدن پيستون رو تشخيص داد و هم سرعت حرکت رو.جهت اطمينان از صحت عملکرد مکانيکي قطعه و شمارش دقيق؛ موقع برگشتن پيستون يه ديپ سوئيچ فشار داده بشه يا با هر وسيله ي ديگه اي، موقعيت صفر پيستون رو تشخيص بدين و کانتر رو صفر بکنين.
    انشاالله که داستانم قشنگ بوده باشه. :nerd:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2013/02/25
    مشهد
    180
    33

نقل قول نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقيمي

... يه پيشنهاد خوب دارم واستون.
    برادر عزيز و دوست ارزشمندم جناب آقاي مهندس مستقيمي

اميدوارم که حالتان خوب باشد. پيشنهاد شما پايه يک راهکار خيلي خوب و مطمئني خواهد بود. البته بايد با آنها صحبت کنم که يک جايگاه بر روي شافت تعبيه کنند که بتوانم يک اينکدر افزايشي گردان Rotary Incremental Encoder را به جاي اينکدر افزايشي خطي (که در بازار به آن خط کش ديجيتال مي گويند) نصب کنيم. من تا حالا کارهاي جالب و گوناگوني را با اينکدر هاي افزايشي انجام داده ام. که آخرين آنها تو پائيز سال 92 (همين امسال ) بود براي خواندن سرعت خطي بادقت 4 رقم اعشار در مقياس سانتيمتر بر ثانيه به کمک PIC16F876A
    اگر بتوانم آنها را متقاعد کنم قضيه کاملا مرتفع خواهد شد. اگر نتوانم که بايد دوباره دست به دامان دوستان بشوم. مشکل بعدي من هم اينه که تو مشهد ، تا حالا اين اينکدر خطي را فروشگاهي نياورده ، و بايد حتما از تهران تهيه کنم.

يک نمونه از اينکدر گردان افزايشي :

به هر حال متشکرم از راهنمايي تان.

هوشمندانه بپرسيد...
    2013/07/12
    شهركرد
    1,377
    77

با سلام به دوست عزيز
    براي كارهاي بسيار دقيق معمولا از خط كش ها استفاده ميكنند مثلا در فرز هاي كپي وcnc براي داشتن دقت در حد ميكرو متر استفاده ميشوند اين خط كش تشكيل شده از يه سري نوار مشكي رنگ كه در دو طرف خط كش نصب ويك هد كه روي نوار به حركت در امده وكد ها را با پروتكل rs485 ,..براي درايو ارسال ميكند . تا اونجايي كه من كار كردم معمولا درايو هاي مخصوصي داره . :read:

[move][b][size=18pt] موفقيت بر روي ستون هاي شکست شکل مي گيرد.[/size]
    2013/05/31
    292
    45

خوب کار که نشد نداره!!! :biggrin: از خيلي از وسايل و سنسورا واسه اين کار ميتوني استفاده کني از انکدر بگير...تا کد رنگ!!! :nice:
    2007/03/15
    تبريز
    2,709
    154

خطکش دیجیتال یک وسیله گرون و نسبتا خیلی حساس است.تشکیل شده از یک نوار pvcو با یک لایه مغناطیس و یک هد . مکانیطم عملش تقریبا شبیه کار همون ویدوئو های قدیمی است با یک تفاوت که اینجا نوار ثابت است و هد متحرک است .گفتم حساس چون باید نوار چسب مغناطیس روی یک لایه فلزی فوق سیقلی چسبونده بشه و هد با فاصله میلی متری و ثابت و بدون تماس با خط کش حرکت کنه . به نطر میرسه برای کار های سنگین مثل جک هیدرولیک مناسب نیست.و از لحاظ هزینه فکر کنم باید بالای یک میلیون تومن باشه . با خدابیامرز دلار قدیم در تهران هر متر نوار مغناطیس 150 هزار تومن بود و هدش 350 هزار تومن بود . حالا خودت حساب کن .

تو کار های سنگین و خشن میتونی از یک دیسک رزینی که به یک شفت اینکودر وصله و با جک در تماسه استفاده کنی . با بیرون آمدن جک دیسک رزینی میچرخه و با شفت اینکودر مقدار حرکت و سرعت رو حساب میکنی. البته این مکانیزم دیسک و اینکودر آماده تو بازار است و فکر کنم بتونی با 250 هزار تومن یک مکانیزم آماده هلو تهیه کنی .
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است
    2013/02/25
    مشهد
    180
    33

نقل قول نوشته اصلی توسط aliila
    خطکش ديجيتال يک وسيله گرون و نسبتا خيلي حساس است.تشکيل شده از يک نوار pvcو با يک لايه مغناطيس و يک هد . مکانيطم عملش تقريبا شبيه کار همون ويدوئو هاي قديمي است ...
    ممنون دوست من بابت راهنمايي تکنيکي و فني تون

طي همکلامي با مدير محترم بخش ، جناب آقاي مهندس مستقيمي ، همين نتيجه حاصل شد. اما شما هم خوب و هم کامل بيان نموديد که نشان از تجربه و پختگي شما دارد. متشکرم

فقط مي ماند دو تا سوال : يک اينکه آيا سر اندازه گير ، اطلاعات را به صورت پالس ميفرستد؟ يا چيز ديگري؟ سوال دوم : براي نمونه ديسک و اينکدر مي توانيد يک عکسي ارائه بدهيد که من بهتر متوجه شوم؟
    درک بنده از چرخ و اينکدر چيزي شبيه به اين عکس است؟ آيا حدس من درست است؟

متشکرم

هوشمندانه بپرسيد...
    2007/03/15
    تبريز
    2,709
    154

نقل قول نوشته اصلی توسط Reza_Asgharian

درک بنده از چرخ و اينکدر چيزي شبيه به اين عکس است؟ آيا حدس من درست است؟

آره دقیقا درست است. این مکانیزم برای محاسبه سرعت عالی است . ولی برای محاسبه پوزیشن چون این مکانیزم نسبی است ( مطلق نیست) با قطع برق مختصات جک گم میشه .بنا بر این به یک میکرو سوئیچ رفرنس گیری نیاز دارید . یعنی میکرو سوئیچ در آخرین نقطه طول جک قرار بگیره و اون نقطه مبدا مختصات باشه. با قطع برق و بعد از وصل برق شما به یک روتین رفرنس گیری نیازمندید
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است
    2013/02/25
    مشهد
    180
    33

نقل قول نوشته اصلی توسط aliila
    آره دقيقا درست است. ...
    متشکرم

هوشمندانه بپرسيد...
    2013/02/25
    مشهد
    180
    33

و يا يکي از اين راه ها

هوشمندانه بپرسيد...
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 18