اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افست چیست؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

افست چیست؟؟؟

سلام
    می خواستم ببینم افست ولتاژ و جریان دراپ امپ چیست واقعا؟؟
    چه کار بردی رو داره؟؟چه معایبی رو به وجود می یاره؟؟

اضافه شده در تاریخ :
    سلام
    از بچه ها کسی نیست که جوابمونو بده ؟؟؟؟:cry2: :cry2: :cry2: :cry2: :cry2:
    به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

پاسخ : افست چیست؟؟؟

سلام
    در تقویت کننده های عملیاتی زمانی که ورودی صفر باشه،خروجی معمولا صفر نیست!مقدار ولتاژی که باید به ورودی اعمال کرد تا خروجی صفر بشه افست تعریف میشه.
    قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط musefian
      سلام
      در تقویت کننده های عملیاتی زمانی که ورودی صفر باشه،خروجی معمولا صفر نیست!مقدار ولتاژی که باید به ورودی اعمال کرد تا خروجی صفر بشه افست تعریف میشه.
      سلام
      ممنون که جواب دادین
      خب این افست چطوری محاسبه می شه ایا تو دیتا شیتش می نویسند یا نه؟
      واسه ما تو طراحی چه مزایا و معایبی داره ؟؟؟
      ایا تو طراحی باید در نظر گرفته بشه؟؟

TABRIZ

دیدگاه

در تکمیل جواب دوستان خدمت شما عرض کنم که به طور کلی در opamp ها آفست پدیده ای ناخواسته است و یک عیب محسوب میشه که باعث میشه تقویت کننده از مدل ایده آل فاصله بگیره .

در تقویت کننده های عملیاتی 2 نوع آفست داریم
        1- آفست ولتاژ که در دیتاشیت با Input Offset Voltage مشخص میشه
        2- آفست جریان که با Input Offset Current مشخص میشه .

همان طور که دوستان توضیح دادن در حالت ایده آل وقتی هر دو ورودی opamp ولتاژ یکسانی داشته باشند باید خروجی صفر باشه ولی معمولن این طور نیست و مقدار جزیی در خروجی offset وجود داره مثلن در LM358 این عدد حداکثر 7mV ذکر شده

برای آفست جریان هم باید این طور توضیح بدم که در حالت ایده جریانی که هر کدوم از ورودی های وارونگر یا ناوارونگر opamp میکشن باید صفر باشه یعنی مقاومت بی نهایت ، ولی در عمل جریان بسیار بسیار کوچکی وجود داره به نام Input Bias Current !! این یک پدیده ناخواسته ، از طرفی همین ناچیز جریانی هم که این دو ورودی میکشن با هم برابر نیست و تحت عنوان Input Offset Current در دیتاشیت ذکر میشه . مثلن برای LM358 این مقادیر به صورت زیر هستند :

کد:
        Input Bias Current : MAX 250nA
        Input Offset Current : Max 50nA
        اگر به مقادیر بالا توجه کنید میبینید که این مقادیر در رنج نانو آمپر هستند ولی باید عرض کنم که این opamp یکی از بدترین ها در این زمینه است :surprised: !! چون opamp های با ورودی JFET (مثل LF356) دارای مقادیر در رنج پیکو آمپر هستند
        این مقادیر کوچیک رو هیچ وقت نمیتوان کاملن در نظر نگرفت فرض کنید همین جریان nA اگه از مقاومتی در رنج مگا اهم بگذره میتونه ولتاژی در حد میلی ولت تولید کنه که در بعضی مواقع میتونه مشکل خیلی بزرگی ایجاد کنه پس باید همیشه این موارد رو طراح در نظر بگیره

دیدگاه

اگر به مقادیر بالا توجه کنید میبینید که این مقادیر در رنج نانو آمپر هستند ولی باید عرض کنم که این opamp یکی از بدترین ها در این زمینه است :surprised: !! چون opamp های با ورودی JFET (مثل LF356) دارای مقادیر در رنج پیکو آمپر هستند
          این مقادیر کوچیک رو هیچ وقت نمیتوان کاملن در نظر نگرفت فرض کنید همین جریان nA اگه از مقاومتی در رنج مگا اهم بگذره میتونه ولتاژی در حد میلی ولت تولید کنه که در بعضی مواقع میتونه مشکل خیلی بزرگی ایجاد کنه پس باید همیشه این موارد رو طراح در نظر بگیره

[/quote]
          سلام
          شما گفتین اینا جزوه بدترین هستن چرا؟؟
          چون جریان افستشون خیلی کمه؟؟
          من شنیدم هپ امپ هایی وجود دارن که افست ندارن ایا درسته؟؟

TABRIZ

دیدگاه

نه خیر . دقیقن برعکس داداش :NO: . به این دلیل که آفست خیلی بالایی داره ( nA در مقایسه با pA )
            من که تا حالا همچین موردی ندیدم اگر هم باشه احتمالن جز موارد خیلی حاص باید باشه وگرنه آفست جریان nA یا pA چیز معمولیه

دیدگاه

سلام
              به طور کلی ولتاژ افست ,ولتاژ dc ای که روی سیگنال ورودی سوار میشه .حال در اپ امپها اگر دو پایانه ورودی را به زمین وصل کنیم خروجی یک ولتاژ dc وجود دارد که برای صفرکردن آن می توانیم با استفاده از پایه های offset1,2 ولتاژ dc خروجی را صفر کنیم.
              جریان افست ورودی در واقع تفاضل جریان های بایاس پایانه های ورودی اپ امپ می باشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرشید صادقی
                سلام
                به طور کلی ولتاژ افست ,ولتاژ dc ای که روی سیگنال ورودی سوار میشه .حال در اپ امپها اگر دو پایانه ورودی را به زمین وصل کنیم خروجی یک ولتاژ dc وجود دارد که برای صفرکردن آن می توانیم با استفاده از پایه های offset1,2 ولتاژ dc خروجی را صفر کنیم.
                جریان افست ورودی در واقع تفاضل جریان های بایاس پایانه های ورودی اپ امپ می باشد.
                دوست عزیز
                ممنون که پاسخ میدین
                اما آخرین پست برای یکی دوماه پیشه
                و ظاهرا صاحب پست جوابشو گرفته بود
                به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                الکترونیک قدرت
                الکترونیک آنالوگ
                طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                ---------------------BMCELEC@-------------------
                ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                ---------------www.bmc-elec.com--------------
                ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni imeni
                  دوست عزیز
                  ممنون که پاسخ میدین
                  اما آخرین پست برای یکی دوماه پیشه
                  و ظاهرا صاحب پست جوابشو گرفته بود
                  خب این جواب ها مختص اون شخص نیست :redface:...شاید یک نفر دیگه بعدا همه این جواب ها رو لازم داشته باشه :agree: :agree: :bye

دیدگاه

نوشته اصلی توسط الناز-20
                    خب این جواب ها مختص اون شخص نیست :redface:...شاید یک نفر دیگه بعدا همه این جواب ها رو لازم داشته باشه :agree: :agree: :bye
                    دمتون گرم(شاید یک نفر دیگه بعدا همه این جواب ها رو لازم داشته باشه) حسابی نیازشون داشتم مرسی ازتون

دیدگاه

همین آفست در پیش تقویت کننده های صوتی یک عامل مهم هستش و اگه به خوبی خنثی نشه، نتیجه نامطلوب خواهد بود و کیفیت صدا افت محسوسی خواهد داشت. ولی در مدارهایی که صرفا به منظور نمونه برداری دیجیتال و یا مقایسه کننده معمولی ولتاژ هستن میتونیم از طریق نرم افزار آفست ورودی را کم اثر کنیم.
                      ممنون از همه دوستان
                      انسانها 10 دسته اند: دسته اي که باينري ميدانند و دسته اي که باينري نميدانند!

دیدگاه

سلام من برای ورودی آمپلی فایرم از ای سی 2030 استفاده کردم چون ای سی پری که 4558 بود ضعیف بود و کل توان آمپ رو بهم نمی*داد. قبل از ورودی آمپ و بعد از خروجی آمپ هم یک ولوم کنترل صدا گذاشتم اما وقتی ولوم رو میچرخم یک صدای ناخوشایندی از آمپ بیرون میاد و ترانس های تغذیه هم می*لرزند و محافظ آمپ عمل میکنه میشه کمکم کنید تا مشکلو حلش کنم. ممنون میشم

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

ببخشید قبل از ورودی آمپ و بعد از خروجی ای سی 2030 یه ولوم پذاشتم

دیدگاه

مثل من

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهدیz59 نمایش پست ها
                            سلام من برای ورودی آمپلی فایرم از ای سی 2030 استفاده کردم چون ای سی پری که 4558 بود ضعیف بود و کل توان آمپ رو بهم نمی*داد. قبل از ورودی آمپ و بعد از خروجی آمپ هم یک ولوم کنترل صدا گذاشتم اما وقتی ولوم رو میچرخم یک صدای ناخوشایندی از آمپ بیرون میاد و ترانس های تغذیه هم می*لرزند و محافظ آمپ عمل میکنه میشه کمکم کنید تا مشکلو حلش کنم. ممنون میشم

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

ببخشید قبل از ورودی آمپ و بعد از خروجی ای سی 2030 یه ولوم پذاشتم

سلام،احتمالا ترانس جوابگوی جریان مورد نیاز آمپلی فایرتون
                            نیست.
                            موفق باشی د.
                            مداری ساده و عملی برای صرفه جویی در مصرف برق خانه:
                            https://www.eca.ir/forums/thread89900.html

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X