اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در سوئیچ کردن ترانزسیتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در سوئیچ کردن ترانزسیتور

با سلام
    دوستان ما یه تابلو داریم که 100 عدد led با ولتاژ 2.2 و جریان 20 میلی آمپر به صورت آند مشترک به هم وصل شدن و در سیم کشی مدار هم نمی تونیم دست ببریم . حالا اگر ما بخوهیم این led ها رو به صورت دوتا دسته 50 تایی جدا کنیم و بخوایم اونا را طوری کنترل کنیم که هر لحظه فقط یه دسته روشن باشن مثلا اگر ورودی صفر بود 50 تای اولی و اگر ورودی یک بود 50 تای دومی روشن بشن بهترین روشی که پیشنهاد میکنید چیه ؟

البته ما فقط مجاز به استفاده از ترانزیستور دیود و مقاومت هستیم و نمی تونیم مثلا از فلیپ فلاپ یا آی سی نات استفاده کنیم در ضمن دسترسی به ولتاژ منفی هم نداریم .

البته من خودم خواستم از روش زیر استفاده کنم ولی این مدار برای یک led جواب میداد (البته با یه led وقتی مدار رو عملی تست کرد جواب داد، مگر نه در پروتئوس با یک led هم درست جواب نمیده ) ولی وقتی به 50 تا وصل میشد ترانزستور pnp ما به طور کامل خاموش نمیشد و من حتی از دو ترانزیستور دیگه هم برا درایور کردن bd139 و bd140 استفاده کردم ولی بازم در عمل به مشکل خوردم .
    ممنون
    ITC

پاسخ : مشکل در سوئیچ کردن ترانزسیتور

سلام

از مدار زیر استفاده کن

دیدگاه

ممنون
      ولی دوست عزیز فکر کنم شما زمانی که داشتین توی پروتئوس مدارتون رو تست میکردین فراموش کردین جریان led ها رو 1 آمپر بزارین (20ma*50=1A) . یعنی به جا 5 تا LED یک LED با ولتاژ 2.2 و جریان 1A بزارین . چون من الان مدار شما رو که تو پروتوئس بستم LED که به ترانزیستور PNP وصله با نور حیلی کمی روشن میشه .
      بر عکس مدار من که ترانزیستور PNP کامل خاموش نمی شد از شما کامل روشن نمیشه !!!!!!!
      ITC

دیدگاه

سلام
        اگه مشکلی نداری ، منبعت رو 12 ولت بکن و بجای bd139 , bd140 از tip122 (دونه ای 500تومن) استفاده کن

اون مقاومت های 12 اهم ،6وات هستن
        اگه 12 اهم پیدا نکردی از 6 اهم 6 وات به بالا استفاده کن

دیدگاه

چرا از دو کانال فلاشر استفاده نمیکنی کارت را حتر که :question: دلیل خاصی داری
          دوربين مدار بسته و دزد گير و رفع مشكلات
          بانك اطلاعاتي سنسورها
          ساخت رقص نور براي شيشه سكوريت مغازه ها
          تعمير لوازم خانگي را اينجا مطرح كنيد
          [move][b] موفقيت بر روي ستون هاي شکست شکل مي گيرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سید جعفری
            البته من خودم خواستم از روش زیر استفاده کنم ولی این مدار برای یک led جواب میداد (البته با یه led وقتی مدار رو عملی تست کرد جواب داد، مگر نه در پروتئوس با یک led هم درست جواب نمیده ) ولی وقتی به 50 تا وصل میشد ترانزستور pnp ما به طور کامل خاموش نمیشد و من حتی از دو ترانزیستور دیگه هم برا درایور کردن bd139 و bd140 استفاده کردم ولی بازم در عمل به مشکل خوردم .
            ممنون
            سلام
            تغذیه شما چقدر هست و اون لاجیک که گذاشتین حداکثر ولتاژش چقدره ؟
            اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
            پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
            در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

تغذیه من 5 ولته و لاجیک هم خروج یک آی سی TTL هست .
              البته من نفهمیدم دوستمون چرا پیشنهاد کردتغذیه 12 ولت بزارم .
              ITC

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمید رضا ریاحی
                چرا از دو کانال فلاشر استفاده نمیکنی کارت را حتر که :question: دلیل خاصی داری
                بحث راحتی کار نیست . بیشتر دنبال این بودم که چرا طرح اولیه جواب نمیداد .
                ITC

دیدگاه

ممنون آقا اشکان
                  مدارتون که توی پروتئوس جواب میده فقط چند تا سوال :
                  1- چرا همین مدار شما با ترانزیستور BD139 جواب نمی ده ؟ (در صورتی که ترانزیستور BD139 میتونه جریان مورد نیاز ما رو تامین کنه )
                  2- دلیل استفاده از TIP122 چی بود ؟ چون TIP122 زوج دارلینگتونه و من هر ترانزیستور جریان بالایی رو هم که برا مدار شما به جا TIP122 گذاشتم همون مشکلات قبلی رو داشت ؟
                  3- اگر دیود ها رو نزاریم چی میشه ؟
                  4- اگر تغذیه ما 12 ولت نباشه چه مشکلی پیش میاد ؟
                  5- چرا ترانزیستور PNP نمی تونست در مدارت قبلی درست سوئیچ بشه ؟
                  و در آخر اینکه اگر ما مجاز به استفاده از آی سی TIP122 در طراحیمون نبودیم آیا روشی داریم که بشه با ذو تا BD139 و یا یک عدد BD139 و یک عدد BD140 بشه مدار رو طراحی کرد ؟
                  ممنون
                  ITC

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X