اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار سکوت برای گیرنده اف ام سینتی سایزری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار سکوت برای گیرنده اف ام سینتی سایزری

با سلام به همه دوستان من یک گیرنده اف ام دارم که میخواهم یک مدار سکوت خوب برای ان بگذارم روی فرکانس 108 یک مدار ساخته ام که به هیچ وجه سکوت را اجرا نمیکند در واقع خوده مدار استاندارد نیست
    حالا یک مدار خوب با ای سی lm389که طبق دیتا شیت باید راحت عمل کند اما یک فیلتر صوتی 5 کیلو هرتز میخواهد که نمیدانم چگونه ان را باید بسازم تا هر دامنه صوتی که در ورودی می اید را به 5 کیلوهرتز تبدیل کند تا سکوت عملی شود ؟
    دوستان اگر میشود راهنمایی کنید و یا مدار سکوت دیگری سراغ دارید لینک دهید با تشکر

پاسخ : مدار سکوت برای گیرنده اف ام سینتی سایزری

پایین گذر یا بالا گذر
    به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
    الکترونیک قدرت
    الکترونیک آنالوگ
    طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
    ---------------------BMCELEC@-------------------
    ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
    ---------------www.bmc-elec.com--------------
    ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

سلام این فیلتر میان گذر است در واقع دامنه صوتی اف ام 140 تا 150 کیلو هرتز هستش که توسط این فیلتر تا 5 کیلو پایین میاد و تشکیل شده از مقاومتو سلفو خازنه حالا چقدرشو نمیدونم
      با تشکر از پاسخ شما دوست عزیز

دیدگاه

سلام دوباره
        فیلتر همون طور که از اسمش پیداست
        فرکانس ها رو جدا میکنه
        اونارو بالا یا پایین نمیکنه
        در ضمن میان گذری که من میگم فقط با مقاوت وخازنه
        به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
        الکترونیک قدرت
        الکترونیک آنالوگ
        طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
        ---------------------BMCELEC@-------------------
        ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
        ---------------www.bmc-elec.com--------------
        ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

سلام
          نویز اسکوالچهای fm بر اساس یک قاعده کلی کار می کنند :
          موقعی که سیگنالی دریافت نمیشه در خروجی آشکار ساز نویز سفید ( فش فش ) با دامنه نسبتا بالا داریم و وقتی که سیگنالی دریافت میشه نویز حذف میشه .
          نویز سفید هم طیف گسترده ای داره بنابر این خارج از باند صوتی هم این نویز وجود خواهد داشت.
          و حالا خلاصه توضیح مدار

این مداری که در بالا ارائه شده برای اسکنرهای رادیویی هست که باند فرکانس صوتی خروجی اون در حد فرکانس صحبته ( فرکانس صحبت 300 هرتز تا 3.4 کیلو هرتز ) بنابراین برای تشخیص وجود نویز سفید در خروجی فرکانس 5 کیلو هرتز رو انتخاب کرده ( فرکانسی خارج از باند صحیت ) چون در این فرکانس سیگنال پیام وجود نداره پس هر چیزی که در این فرکانس دریافت بشه نویزه و هر گاه نویز از یه حدی بیشتر بشه یعنی سیگنالی وجود نداره و عمل اسکوالچ اجرا میشه .
          حالا برای fm خانگی قضیه کمی فرق میکنه جون پهنای باند صوتی fm خونگی بیشتر اسکنر های رادیوییه و شما باید فرکانس دیگری رو برای این کار انتخاب کنین .
          روش کار این خواهد بود یک فیلتر میان گذر با فرکانس گذر بالاتر از فرکانس صوتی گیرنده گه خروجی اون یک آشکار ساز پوش رو درایو میکنه خروجی dc این آشکار ساز نشاندهنده مقدار نویز خواهد بود با استفاده از یک مقایسه کننده میتونین این مقدار رو بایک مقدار مرجع ( آستانه سکوت ) مقایسه و خروجی صوت گیرنده رو قطع و وصل کنین

دیدگاه

با سلام مجدد و تشکر از توضیحات شما دوستان عزیز
            آقا محسن الان در کل این مدار بدرد کار من میخوره یا اینکه نه جواب نمدهد
            و اگر جواب میدهد این فیلتر را چگونه بسازم شماتیک فیلتر چگونه خواهد بود

دیدگاه

پاسخ : مدار سکوت دوم

اینم مدار سکوت دوم دوستان عزیز که بیش از ده بار ساختمش خیلی خیلی ازیتم کرده مشکل این مدار اینه که جلوی سکوته کامل نمیتواند بگیرد با گذاشتن پتانسیومتر یک در ورودی و تغییر مقدار خازن c4 از ده میکرو به 0.22 میکرو سکوت بدست می اید اما این پتانسیومتر کل حجم صدا را کم میکند و خیلی اذیت میکند نظرتان در مورد این مدار را هم بفرمایید چه تکنیکی بکار ببرم که کیفیت سکوت را بالا ببرد مثلا تغییر ای سی و یا ....

http://alinb1390.persiangig.com/sq%20ver3.rar/download اینم فایل کامل مدار سکوت که طراحی کردم و تا حدودی جواب میدهد
              دیود 1و2 دیود ژرمانیوم 1n60 و دیود 3 1n4148 و دیود 4 ال ای دی , ایسی 1و2 lm386 , ایسی 3 lm741 , و یک نکته در خصوص فایل pcb پروتوس در برنامه پروتوس بنده جای پایه های ترانزیستور ها جابجا هستند و به همین خاطر انها را دستی درست کردم که نرم افزار انها را خطا حساب کرد (drc) که اشکالی ندارد این مدار را ساخته ام کار میکند .
              در این مدار با لمس کردن محل ورودی چراغ ال ای دی روشن میشود و با برداشتن دست خاموش میشود که نشانگر سالم کارکردن مدار است اما مرد عمل نیست یعنی جلوی نویز سفید را تا حدودی میگیرد

دیدگاه

سلام
                مدار آشکار سازتون fm تون چیه و کاربردتون چیه واکی تاکیه یا گیرنده fm خونگی ؟

دیدگاه

سلام خدمت دوسته عزیز مدار اول نارو بانده یعنی باند باریک کلا بیخیال شین چون جواب نمیدهد ؟تمامی قطعات من واید باند هست و برای واکی تاکی دارم میسازم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alinb1390
                    سلام خدمت دوسته عزیز مدار اول نارو بانده یعنی باند باریک کلا بیخیال شین چون جواب نمیدهد ؟تمامی قطعات من واید باند هست و برای واکی تاکی دارم میسازم
                    سلام برای واکی تاکی تارو باند که بهتره

دیدگاه

سلام درسته متاسفانه سیستم فرستنده و گیرنده من واید بانده کیفیتش خیلی بالاست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alinb1390
                        با سلام به همه دوستان من یک گیرنده اف ام دارم که میخواهم یک مدار سکوت خوب برای ان بگذارم روی فرکانس 108 یک مدار ساخته ام که به هیچ وجه سکوت را اجرا نمیکند در واقع خوده مدار استاندارد نیست
                        حالا یک مدار خوب با ای سی lm389که طبق دیتا شیت باید راحت عمل کند اما یک فیلتر صوتی 5 کیلو هرتز میخواهد که نمیدانم چگونه ان را باید بسازم تا هر دامنه صوتی که در ورودی می اید را به 5 کیلوهرتز تبدیل کند تا سکوت عملی شود ؟
                        دوستان اگر میشود راهنمایی کنید و یا مدار سکوت دیگری سراغ دارید لینک دهید با تشکر
                        سلام
                        بنظر من بهترین روش اینه که یه سیگنال با فرکانس بالاتر از شنوایی انسان روی کاریر فرستنده سوار کنی تا وقتی گیرنده این سیگنال را دریافت کرد مدار AF یا امپلی فایر صوت گیرنده فعال بشه و صدای شما پخش بشه
                        قبلا همچین مشکلی منم داشتم نتونستم یه مدار سکوت خوب گیر بیارم یکی درست کردم که بعد از این که کاریر از فرستنده دیگه نبود تو گیرنده به مدت 30 ثانیه صدای فیش فیش پخش میشد و بعد این زمان سکوت عمل میکرد و وقتی این کار را کردم مثلا یه سیگنال 200 کیلو هرتز را به کاریر بده خیلی عالی میشه انوقت نیاز به مدار سکوت و غیر هم نداری علاوه بر اون کد کذاری هم شده که حتی کسی نمی تونه فرکانس تو را دریافت یا روی موج شما بیاد :nerd:

دیدگاه

سلام مهندس با تشکر از نظراتتون مدار با ایسی lm389مخصوص باند باریکه کلیه قطعات من مربوطه باند پهن هستند و و اگر بخواهم انها را باند باریک بکنم تا این مدار جواب بدهد توجیه اقتصادی ندارد یعنی 300 هزار تومان ضرر میکنم ؟مدار سکوت برای بانده باریک خیلی راحته اما برای واید باند خیلی مشکه چون همراه سیگنال صدای بم و زیر هم وجود داره و حذف انها یعنی حذف صدا ؟یا اینکه صدا خیلی خیلی ضعیف میشود ببنید فرستنده من سینتی سایزر و با تغییر دادن مقادیر قسمت های ان همچی بهم میخوره در واقع راهی نداره باید یه جوری دورش بزنم

دیدگاه

سلام دوستان این مشکل توسط بنده حل شد و مدار سکوت را کامل از سیستم جداکردم و حذف کردم طبقه اسیلاتور و تقویت فرستنده را جدا کردم و سپس اسیلاتور را روی گیرنده قفل کردم(با سویچ) بطوری که سکوت محض در گیرنده حاکم شد
                            سپس میکروفن و انتن و گراند مدار را توسط رله های مخصوص (خلاء) سویچ کردم با تشکر از راهنمایی دوستان
                            این روش کاملا ابتکاری بوده و استاندارد نیست اما کاربردی بود چون نتیجه برایم مهم است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X