اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در مطالعه درس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در مطالعه درس

سلام دوستان من دانشجوی رشته برق هستم متاسفانه اونقدر تو درس خوندن تنبل هستم که ترم اخیر فقط 11 واحد تونستم پاس کنم تو مطالعه درس مشکل دارم و اون اینه بعد از 10 دقیقه از درس خوندن خسته میشم و نمی تونم ادامه بدم یا بهتر بگم روی درسام تمرکز ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید

پاسخ : مشکل در مطالعه درس

مشکل شما ممکنه چند تا علت داشته باشه:
    محل مطالعه ی شما به حد کافی ساکت نباشه و باعث از بین رفتن تمرکز شما بشه.
    منبع مطالعه شما مفاهیم رو سنگین توضیح داده باشه و این امر باعث زدگی شما از درس خوندن شده باشه.در این صورت پیشنهاد میکنم از منابع دیگه ای استفاده کنید مثل اینترنت. استفاده از عکس و انیمیشن های اینترنت تو یادگیری خیلی کمک میکنن.خیلی وقتا مبحثی رو که آدم خیلی باهاش مشکل داره و درست متوجه نمیشه با دیدن یه تصویر اون مبحث تا آخر عمر برای آدم جا میفته.اگه امکاناتش رو دارین تو درسایی که کار عملی دارن سعی کنید مفاهیم رو به صورت عملی یاد بگیرید.
    عدم علاقه ی شما به اون درسی که دارید میخونید.
    عدم یادگیری درست مفاهیم پایه ی اون درس.اگه مشکلتون مربوط به این مورد باشه باید تا دیر نشده اون مفاهیم رو دوباره مرور کنید تا بعدا مشکل جدیدی پیش نیاد.
    البته روشهای زیادی برای درس خوندن هست ولی هر روشی برای هر کسی جواب نمیده.روشی که من استفاده میکنم اینه که خودم معلم خودمم،یعنی هر چیزی رو میخونم برای خودم با صدای بلند توضیح میدم درست مثل این که تو کلاس نشستم.اگه از این روش خواستید استفاده کنید یه تخته وایت برد هم تو اتاق بزارید و اون مبحثی رو که دارید میخونید رو اون برای خودتون حلاجی کنید،حالا میخواید براش شکل بکشید یا هر چیز دیگه ای.البته این روش بیشتر برای درسای تخصصی بهتره.زمان بندی برای درس ها هم یادتون نره.استفاده از این جی 5 و امثالهم هم بدک نیست.لازم هم نیست حتما یکی بخرید.میتونید خودتون یکی درست کنید.
    در کل روشی رو که من خیلی شنیدم روش تاکید میشه اینه :
    اول مطالعه ی سطحی دوم مطالعه ی عمیق سوم یادداشت برداری چهارم استفاده از یادداشت های برداشت شده در مواقع لزوم
    البته من کلا مقید این روش نیستم.شما باید ببینی چه روشی بیشتر بهتون حال میده.
    Never regard study as a duty,but as a enviable opportunity to learn to know the liberating influence of beauty in the realm of the spirit for your own personal joy and to the profit of the community to which your later work belongs
    Albert Einstein

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا طیبی پاک

در کل روشی رو که من خیلی شنیدم روش تاکید میشه اینه :
      اول مطالعه ی سطحی دوم مطالعه ی عمیق سوم یادداشت برداری چعارم استفاده از یادداشت های برداشت شده در مواقع لزوم
      البته من کلا مقید این روش نیستم.شما باید ببینی چه روشی بیشتر بهتون حال میده.
      با این روش به شدت موافقم. باور کن عالیه مخصوصا یادداشت برداری دو تا مزیت داره اول اینکه باعث میشه مطلب کامل تو ذهنت بمونه بعد این که بعدها با یه نگاه به خلاصه هات

همه چیز یادت میاد(برای مطالب حفظی عالیه)

البته همه این حرفها رو زدم ولی فک نکنی وضع خودم بهتره من این ترم فقط 7 واحد پاسیدم :applause: :redface:
      Work with what you have .Never limit yourself by things you could have had

دیدگاه

راستی یه چیزی رو یادم رفت:

اگه خلاصه نویسیهات رو تو برگه های کوچیک بنویسی میتونی سر جلسه امتحان هم ازشون استفاده کنی

:job:
        Work with what you have .Never limit yourself by things you could have had

دیدگاه

به نظر من مهم تر از هر چیز، انگیزش و ایجاد علاقه به موضوعی است که در حال مطالعه ی اون هستید. این مسئله به شدت راندمان مطالعه رو بالا می بره و باعث میشه که ضمن لذت بردن از مطالعه، اون مفاهیم برای مدت طولانی (و شاید همیشه) تو ذهنتون موندگار بشه :smile:
          There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا سپاس یار
            به نظر من مهم تر از هر چیز، انگیزش و ایجاد علاقه به موضوعی است که در حال مطالعه ی اون هستید. این مسئله به شدت راندمان مطالعه رو بالا می بره و باعث میشه که ضمن لذت بردن از مطالعه، اون مفاهیم برای مدت طولانی (و شاید همیشه) تو ذهنتون موندگار بشه :smile:

اول مطالعه ی سطحی دوم مطالعه ی عمیق سوم یادداشت برداری چهارم استفاده از یادداشت های برداشت شده در مواقع لزوم
            ُ
            سلام
            دوست عزیز علاوه بر شرایطی که دوستان بهش اشاره کردن
            شما باید توان خودتو رو دروس پایه بذاری
            یعنی
            1- ریاضی
            2- فیزیک ( از هر نوعی مخصوصا الکتریسته و مغناطیس )
            3- مدارهای الکتریکی
            4-زبان
            5- برنامه نویسی ( سی و یکی از زبان های ویژوال )

دوست عزیز شما اگه توی این درسا موفق باشی باور بکن هیچ وقت لنگ نمی مونی

سعی کن به تخصص خاصی توی شاخه های چند گانه علاقه داشتی باشی
            به خودت به حدی اعتماد بکن در حدی که باور داشتی باشی هر وقت بخوای دنبال مبحثی بری بدون استاد می تونی اون بحث رو کار بکنی
            سعی کن کارای عملی بکنی تا لذت یادگیری تئوریات توی مباحث عملی برات شیرین بشه کارای عملی باعث میشه برای یه کار چند کتاب رو با شور خاصی بخونی

سعی کن واسه خودت و یادگیری هات براساس دروس دانشگاهی و علایق شخصی برنامه های سالانه 6 ماهه -3 ماهه و ماهانه و... داشته باشی

ضمنا یه توصیه مهم : برای دانشگاه فقط جزوه بخون واسه عشق خودت کتاب بخون :applause:

سعی کن با دوستائی توی دانشگاه بگردی که زرنگ هستند اونا شور و علاقه ایجاد می کنند

موفق باشی

دیدگاه

:smile:سلام شما باید راه بروید و با صدای بلند کتاب بخوانید و همیشه یکجا و در یک راستا قدم بزن و کتاب بخوان اگر حل نشد با صدای بلند در حال راه رفتن کتاب بخوان و این کار را هروز ادامه بده از روزی نیم ساعت مطالعه و 15 دقیقه استراحت شروع کند تا زوری یک ساعت مطالعه 10 دقیقه استراحت اگر صبح مطالعه کنید خیلی بهتر است اگر نتوانستی بعد از ظهر یک ساعت بخواب بعد شروع به مطالعه کن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliarab
                :smile:سلام شما باید راه بروید و با صدای بلند کتاب بخوانید و همیشه یکجا و در یک راستا قدم بزن و کتاب بخوان اگر حل نشد با صدای بلند در حال راه رفتن کتاب بخوان و این کار را هروز ادامه بده از روزی نیم ساعت مطالعه و 15 دقیقه استراحت شروع کند تا زوری یک ساعت مطالعه 10 دقیقه استراحت اگر صبح مطالعه کنید خیلی بهتر است اگر نتوانستی بعد از ظهر یک ساعت بخواب بعد شروع به مطالعه کن
                ُسلام
                دوست عزیز این روش جواب نمیده
                یعنی برای همه
                اگه هم جواب بده مطمئن باشید آخر عاقبت خوبی نداره :mrgreen:

دیدگاه

فقط باید علاقه به درس خوندن داشته باشی
                  منم دقیقا همین مشکلو دارم
                  شما خودت به خودت تلقین منفی میکنی ، که حوصله ندارم
                  مشکل از طرز فکر خودت هست نه حوصله ی شما

دیدگاه

اول باید سعی کنید علاقه به خوندن درس رو توی خودتون ایجاد کنید
                    خیلی راحته
                    یک مقدار که خوندین یه تمرین حل کنین تا حلش نکردین دست برندارین
                    در این صورت شیرینی خوندنتونو حس می کنین. در واقع همون موقع کاربرد و استفادشو دیدین و این کلی به آدم حال می ده و البته باعث می شه که مطلبی که خوندین توی ذهنتون بمونه
                    بعدشم ریزه ریزه زمان درس خوندنتون رو زیاد کنین یعنی خودبخود می شه
                    یک ربع ، دفعه بعدی نیم ساعت ، بعد یک ساعت و ... کم کم حوصلتون میاد و بیشتر می شینین !
                    موفق باشین
                    من آن گلبرگ مغرورم که می میرم ز بی آبی ولی با خفت و خواری پی شبنم نمی گردم.

دیدگاه

سلام
                      من فکر می کنم انگیزت رو برای درس خوندن از دست دادی. کنکوری ها رو دیدی مثل تراکتور درس می خونن چون ی هدف بزرگ برای خودشون تعریف کردن و صبح تا شب بهش فکر می کنن ولی وقتی وارد دانشگاه می شن بعضی ها دیگه هدفی برای درس خوندن ندارن به جز اینکه پاس کنن که اونوقت وضع درس خوندن و نمره هاشونم مشخصه!
                      ی هدف بزرگ و دوست داشتنی برای خودت تعریف کن و با توجه به اون اهداف کوتاه مدت تعیین کن
                      اونوقت متوجه میشی بقیه حرفها بهونست.اگه مشکل تمرکز داشتی و فقط 10 دقیقه درس می خوندی که نمی تونستی برق قبول شی! oo:

دیدگاه

سلام دوستان من از همه شما تشکر می کنم
                        ولی مشکل من یکم حادتر از این چیزهاست من تو شروع کردن مطالعه مشکل دارم وهمین طور که گفتم زود از درس خوندن خسته میشم. اگه دوستان لطف کنن و مثل آقای طبیبی پاک و aliarab و خانم آناهیتا روش مطالعه و مخصوصا ساعتهایی که برای مطالعه صرف می کنن شرح بدن ممنون میشم .
                        ضمنا آقای حاجی زاده توصیه تون فوق العاده است و جای تامل داره !

دیدگاه

سلام.......منم همین مشکلا رو دارم ولی خدایی برای میان ترمو پایان ترم می خونم ولی اگرم نرسم دور کنم یا کامل بخونم یعنی مثلا اگه از 10 فصل 6 فصلم بخونم عمیق و کامل می خونم درسامو پاس می کنم ولی راستش هیچ وقت نتونستم مثله خیلیا در طوله ترم درس بخونم کتاب کمکی بخونم یا هر چیز اضافی دیگه ای.......خیلی سعی کردم ولی نمی شه باید اروم اروم شروع کنم........منم ازتون ممنونم
                          انچه که هستی هدیه خداوند به توست
                          و انچه که می شوی هدیه ی تو به خداوند است
                          پس در زندگی بینظیر باش

دیدگاه

کتابخونه رو امتحان کنید.
                            البته برای کسایی که عادت ندارند ساعت زیاد درس بخونند اولش سخته.چون کتابخونه یک محیط بستس و هیچ کاری جز درس خوندن ندارید (اگه موبایل همراهتون نباشه!) مجبور به درس خوندن میشید+اینکه اونجا هیچ عاملی برای بر هم زدن تمرکزتون وجود نداره.

دیدگاه

اگه بتونید یه هدف بزرگ برا خودتون انتخاب کنید از درس خوندن لذت می برید تا به هدف تون برسید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X