اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تحلیل یک مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تحلیل یک مدار

سلام دوستان
    ی جا خوندم برای اینکه سرعت رله بیشتر بشه میشه ی دونه دیود رو باسیم پیچش موازی کرد!
    من موندم چرا؟؟؟ و چگونه؟؟؟
    حقیقتش ی سوال بود که گفته بود ی دونه دیودو با سیم پیچ رله موازی کردیم، دلیل این کار چیه؟؟ جوابش این بود که برای افزایش سرعت رله!
    حالا چراشو میخوام بدونم!! یکی از گزینه هاش این بود که برای محافظت از ترانزیستور راه انداز در هنگام قطع، من خودم اینو در نظر گرفتم، جواب من درست نیست؟؟
    آدم ها همه ميپندارند که زنده اند،براي آنها تنها نشانه حيات بخار گرم نفس هايشان است!!
    کسي از کسي نميپرسد، آهاي فلاني...
    از خانه ي دلت چ خبر؟؟ گرم است؟؟ نوري دارد هنوز؟؟ ...

پاسخ : تحلیل یک مدار

سلام.
    تا جایی که من دیدم این دیود برای محافظت هست تا وقتی ولتاژ قطع میشه جریان ذخیره شده توی سیم پیچ رله که خاصیت سلفی داره به پایه میکرو برنگرده.
    لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
    لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
    با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
    اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
    يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

این دیود اصلا ربطی به سرعت رله نداره و فقط در مقابل سوئیچ زنی از مدار مراقبت میکنه .
      دوربين مدار بسته و دزد گير و رفع مشكلات
      بانك اطلاعاتي سنسورها
      ساخت رقص نور براي شيشه سكوريت مغازه ها
      تعمير لوازم خانگي را اينجا مطرح كنيد
      [move][b] موفقيت بر روي ستون هاي شکست شکل مي گيرد.

دیدگاه

برای افزایش سرعت معمولا یک مدار اسنوبر با دیود هرزگرد سری میکنند
        تو بگو ای سنگ صبور تو صبوری یا دل من
        تو بگو ای جام بلور تو شکستی یا دل من

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امین شیخ نجدی
          برای افزایش سرعت معمولا یک مدار اسنوبر با دیود هرزگرد سری میکنند
          ببخشید میتونم بپرسم با اضافه کردن اسنوبر سرعت چی افزایش پیدا میکنه؟؟
          یکی از گزینه هاش این بود که برای محافظت از ترانزیستور راه انداز در هنگام قطع، من خودم اینو در نظر گرفتم، جواب من درست نیست؟؟
          اتفاقا جواب درست همینه! بوبین رله یه بار سلفیه و انرژی رو به صورت میدان مغناطیسی تو هسته ذخیره میکنه وقتی ترانزیستور یا درایورش خاموش میشه این میدان به یکباره روی سلف فرو میرزه و باعث میشه ولتاژی بسیار بالا و به صورت معکوس دو سر بوبین ایجاد بشه که با دیود معکوس این ولتاژ معکوس رو دمپ میکنیم که اگه این کا رو نکنیم بعد از چند بار قطع و وصل رله ترانزیستور خواهد سوخت(میتونید تست کنید!)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
            ببخشید میتونم بپرسم با اضافه کردن اسنوبر سرعت چی افزایش پیدا میکنه؟؟اتفاقا جواب درست همینه! بوبین رله یه بار سلفیه و انرژی رو به صورت میدان مغناطیسی تو هسته ذخیره میکنه وقتی ترانزیستور یا درایورش خاموش میشه این میدان به یکباره روی سلف فرو میرزه و باعث میشه ولتاژی بسیار بالا و به صورت معکوس دو سر بوبین ایجاد بشه که با دیود معکوس این ولتاژ معکوس رو دمپ میکنیم که اگه این کا رو نکنیم بعد از چند بار قطع و وصل رله ترانزیستور خواهد سوخت(میتونید تست کنید!)
            سلام
            می خواستم ببینم که دلیل ایجاد ولتاز منفی هنگام قطع تغذیه سلف واقعا چیه ؟؟؟
            اصلا چرا این طوری می شه؟؟
            به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

ممنون از پاسخگویی دوستان
              اون سوالی که پرسیدم از یک ازمون بود، که جواب درستو افزایش سرعت گفته بود، همونطور که گفتم خودم این عقیده رو داشتم که برای محافظت از ترانزیستور راه انداز موقع قطع استفاده میشه، اما وقتی با یکی از دوستان مشورت کردم اینو گفتن که برای افزایش سرعت هم میشه و دلیلشون هم منطقی بود، دلیلشون این بود که وقتی یک دیود میذاریم یک حلقه ی کوچک بسته ایجاد میشه و این باعث میشه که جریان القایی سریع تر مصرف بشه و مدار سریع بتونه به حالت اولیش برگرده
              آدم ها همه ميپندارند که زنده اند،براي آنها تنها نشانه حيات بخار گرم نفس هايشان است!!

دیدگاه

اما وقتی با یکی از دوستان مشورت کردم اینو گفتن که برای افزایش سرعت هم میشه و دلیلشون هم منطقی بود، دلیلشون این بود که وقتی یک دیود میذاریم یک حلقه ی کوچک بسته ایجاد میشه و این باعث میشه که جریان القایی سریع تر مصرف بشه و مدار سریع بتونه به حالت اولیش برگرده
                اتفاقا منطق نداره! مگه سرعت یه قطعه مثل رله چقدره!؟که یه ایمپالس سرعتش رو کم کنه!؟ چرا تو دستگاهایی که رله روزی یه بار قطع و وصل میشه دیود هرز گرد میذارن؟؟!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط darkknightrobo
                  ممنون از پاسخگویی دوستان
                  اون سوالی که پرسیدم از یک ازمون بود، که جواب درستو افزایش سرعت گفته بود، همونطور که گفتم خودم این عقیده رو داشتم که برای محافظت از ترانزیستور راه انداز موقع قطع استفاده میشه، اما وقتی با یکی از دوستان مشورت کردم اینو گفتن که برای افزایش سرعت هم میشه و دلیلشون هم منطقی بود، دلیلشون این بود که وقتی یک دیود میذاریم یک حلقه ی کوچک بسته ایجاد میشه و این باعث میشه که جریان القایی سریع تر مصرف بشه و مدار سریع بتونه به حالت اولیش برگرده
                  این دیود هم سرعت قطع شدن رله رو زیادتر می کنه هم اینکه ولتاژ القاء زمان خاموش رو دمپ می کنه .یعنی هر دو جواب درسته .
                  مثلا در استبیلایزرهای رله ای نیاز داریم رله با حداکثر سرعت قطع بشه علاوه بر اینکه فرمان رله در مقابل ولتاژ القایی معکوس محافظت هم میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حسین بنیامین پور
                    این دیود هم سرعت قطع شدن رله رو زیادتر می کنه هم اینکه ولتاژ القاء زمان خاموش رو دمپ می کنه .یعنی هر دو جواب درسته .
                    مثلا در استبیلایزرهای رله ای نیاز داریم رله با حداکثر سرعت قطع بشه علاوه بر اینکه فرمان رله در مقابل ولتاژ القایی معکوس محافظت هم میشه
                    ضمن تشکر از پست مفید تون

به نظر من بهتر بگیم اجازه میده به رله که با سرعت بیشتری قطع و وصل بشه اونم به خاطر اینکه دمپ میکنه
                    دوربين مدار بسته و دزد گير و رفع مشكلات
                    بانك اطلاعاتي سنسورها
                    ساخت رقص نور براي شيشه سكوريت مغازه ها
                    تعمير لوازم خانگي را اينجا مطرح كنيد
                    [move][b] موفقيت بر روي ستون هاي شکست شکل مي گيرد.

دیدگاه

سلام
                      همانطوری که می دونیم برای تشکیل آهن ربا یا یک میدان مغناطیسی ساکن در یک سلونویید جریان dc را باید به آن اعمال می کنیم. با افزایش جریان رفته رفته میدان مغناطیس قوی تر شده و در مقدار مطلوب قرار می گیرد که به طبع در این حالت منحنی هیسترزیس میدان از نقطه صفر شروع شده و به بالای محور منتقل می شود حال بعد از قطع کلید ، جریان تغذیه سلونویید صفر شده ولی میدان به یکباره صفر نمی شود و سعی می کند خود را به صورت ولتاژ الکتریکی القایی ظاهر کند(قانون فاراده) و چون در این حالت گویا سعی به ایجاد ولتاژ و جریان مخالف و جلوگیری از صفر شدن آن می کند ، در این حالت طبق قانون لنز با کاهش جریان مخالفت می کند و این مخالفت را به صورت ولتاژ القایی در دو سر خود ظاهر می کند هر چه نرخ تغییرات صفر شدن سریعتر صورت بگیرد ولتاژ بیشتری در خلاف جهت پلاریته اولیه اعمالی ظاهر می کند.

حالا هم به نحوی دلیل مخالفت و ولتاژ القایی را متوجه ایم

می رسیم سر سرعت
                      از قبل گفتیم که منحنی هیسترزیس مدار از نقطه صفر بالاتر رفته و به یکباره با قطع جریان میدان مغناطیسی نابود نمی شود.وقتی که جریان سلف صفر شد انتظار می رود که میدان نابود و منحنی تعریفی هیسترزیس به نقطه صفر برگردد که این امر مشاهده نمی شود (میدان خود را به صورت ولتاژ القایی ظاهر می کند اما منحنی هیسترزیس صفر نمی شود)برای اینکه بازگشت به حالت اولیه سلف و نقطه کار را تغییر دهیم ، باید جریانی در خلف جهت جریان قبلی به سلف وارد کنیم که منحنی را محکوم به تغییر و کم شدن به نقطه صفر کنیم بابت همین نیز سلف را باید بایاس معکوس کرد که اگر توجه کنید بعد از قطع کلید جریان معکوس و ولتاژ خود سلف از طریق بایاس کردن دیود به صورت لحظه ای برقرار می شود و باعث می شود که در زمان های دیگر وصل کلید سلف مجددا از نقطه صفر میدان و منحنی هیسترزیس خود شروع به کار کند و این به نحوی سرعت سویچنگ و اثر ولتاژ القایی بعدی را کاهش می دهد.

چون دقیقا صورت سوال رو مشخص نکردین و شاید پارامترها یا تغییرات زمانی ، فرکانسی ، خازنها و سلفها فرکانس بالا در صورت سوال به نحوی اشاره شده باشده یا وابسته بوده است نمی توان دقیقا گفت که این گزینه مد نظر نبوده است.اما اگر بدون توجه به این توضیحات سوال پرسیده شده گزینه انتخابی شما بهترین گزینه برای توضیح عملکرد مدار است نه سرعت سویئچینگ و سرعت رله
                      (چون در عمل و غیر ایده ال سلفهای رله ها به این حد سریع نیستن که حتی یک دیود معمولی در حد وضعیت چند میکرو ثانیه در بایاس معکوس یا مستقیم نتواند آنها را به صورت کامل دشارژ یا شارژ کنند)
                      هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

دوستان محدودیت عملکرد رله وابسته به فاکتورهای مکانیکی اون هست که اون رو تا چند ده میلی ثانیه برای هر تغییر وضعیت کند میکنه و این در صورتیست که محدودیت بازگشت وضعیت سیم پیچ رله در محدوده چند ده میکروثانیه هست و به طور کلی بنده تا به حال طراحی استانداردی ندیدم که از یک رله برای قطع و وصل در زمانی کمتر از ثانیه تا چند دهم استفاده کنه گرچه که فاصله رسیدن فرمان تا اجرای اون در یک رله همون چند ده میلی ثانیه هست. :read:

به نظر میرسه که درست ترین پاسخ همون محافظت از قطه راه انداز رله باشه .ضمن اینکه امکان سری کردن مدار اسنابر با یک دیود وجود تحت هر عنوانی که باشه وجود نداره چون شرایط کارکرد صحیح خازن در اسنابر فراهم نمیشه و اگر اسنابری در سمت سیم پیچ رله در کار باشه (که اصلا مرسوم نیست) باید موازی با سیم پیچ .همین طور موازی با دیود باشه.(مدار اسنابر در رله ها در سمت کنتاکتها بسته میشن و با بار مصرفی موازی هستند و برای محافظت از کنتاکتها ( با دمپ کردن پالسهای دلتای ولتاژ و جریان) به کار میرن.
                        موفقیت یک فرایند است نه یک اتفاق...

******** استفاده از گزينه تشكر نشانه اهميت و احترام شما به پيگيري شخص نظر دهنده است ********

دیدگاه

نوشته اصلی توسط TABASOOMTZ
                          می خواستم ببینم که دلیل ایجاد ولتاز منفی هنگام قطع تغذیه سلف واقعا چیه ؟؟؟
                          اصلا چرا این طوری می شه؟؟
                          سلام
                          قانون لنز
                          که با تغییر ناگهانی جهت جریان در سلف مخالفت میکنه
                          زمانی که تغذیه قطع میشه
                          سیم پیچ میخواد با اون مخالفت کنه!
                          پس یک جریان در خلاف جهت تغییرات در اون ایجاد میشه
                          :read:
                          1: اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و ...
                          2: دانش بهتره يا ثروت؟ بدون شعور هيچکدوم!
                          3: دلا معاش چنان کن که گر بلغزد پاي *** فرشته‌ات به دو دست دعا نگه دارد (حافظ)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط B2
                            اتفاقا منطق نداره! مگه سرعت یه قطعه مثل رله چقدره!؟که یه ایمپالس سرعتش رو کم کنه!؟ چرا تو دستگاهایی که رله روزی یه بار قطع و وصل میشه دیود هرز گرد میذارن؟؟!
                            با سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز و تبریک سال نو!
                            دوست عزیز شما ی نمه محدود به این مسئله نیگا کردی!!!
                            شما فقط تو ی جای خاص نیگا کردی و دیدی که روزی ی بار، ممکنه در مکان های دیگه بیشتر از ی بار مورد نیاز باشه!!

اضافه شده در تاریخ :
                            و ی چیز دیگه!
                            این دمپ و اسنابری که گفتید ینی چی؟؟؟؟ |:

دیدگاه

با سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز و تبریک سال نو!
                              سلام مممنون.سال نو رو به همه تبریک میگم.
                              دوست عزیز شما ی نمه محدود به این مسئله نیگا کردی!!!
                              نه! بقیه یه کم إ¾ژله ای فکر میکنن :biggrin:

شما فقط تو ی جای خاص نیگا کردی و دیدی که روزی ی بار، ممکنه در مکان های دیگه بیشتر از ی بار مورد نیاز باشه!!
                              یه سوال آیا اگه سرعت رله برامون مهم نباشه میتونیم دیود هرزگرد رو حذف کنیم؟؟؟!!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X