اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تنظیم سرعت موتور dc بدون استفاده از میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تنظیم سرعت موتور dc بدون استفاده از میکرو

با سلام
    دوستان تو یک پروژه نیاز هست که سرعت یه موتور dc 6 ولتی رو کم کنم.به طوریکه قدرت موتور کم نشه.
    میدونم اگر ولتلژ کم بهش بدم آهسته تر حرکت میکنه اما قدرتی نداره.

به نظرتون بدون استفاده از میکرو و با توجه به اینکه چرخ دنده خیلی کم یاب هست و چیز به کار بخوری پیدا نکردم چه کار میتونم بکنم؟

پاسخ : تنظیم سرعت موتور dc بدون استفاده از میکرو

معمولا ولتاژ رو تغییر نمیدند بلکه درایورتون یک پایه en داره یک پالس به پایه en بدید و با عرض پالس زمان روشن بودن رو تنظیم کنید تا به مقدار دلخواه برسید . اینجوری گشتاورتون افت محسوس نمیکنه چون ولتاژ رو کم نکردید .
    البته من خودم استفاده از گیربکس رو پیشنهاد میکنم . اگر تهران هستید میتونید از جمهوری تهییه کنید ( فکر کنم توی سعدی هم گیر بیاد )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali-65
      معمولا ولتاژ رو تغییر نمیدند بلکه درایورتون یک پایه en داره یک پالس به پایه en بدید و با عرض پالس زمان روشن بودن رو تنظیم کنید تا به مقدار دلخواه برسید . اینجوری گشتاورتون افت محسوس نمیکنه چون ولتاژ رو کم نکردید .
      البته من خودم استفاده از گیربکس رو پیشنهاد میکنم . اگر تهران هستید میتونید از جمهوری تهییه کنید ( فکر کنم توی سعدی هم گیر بیاد )
      با سلام به دوست عزیز
      روش pwm هم بر اساس کاهش ولتاژ کار میکنه وقتی شما عرض پالس را تغییر میدید در نهایت روی ولتاژ تغییرات دادی وروی قدرت موتور هم اثر داره :read:
      دوربين مدار بسته و دزد گير و رفع مشكلات
      بانك اطلاعاتي سنسورها
      ساخت رقص نور براي شيشه سكوريت مغازه ها
      تعمير لوازم خانگي را اينجا مطرح كنيد
      [move][b] موفقيت بر روي ستون هاي شکست شکل مي گيرد.

دیدگاه

موتورهای DC چند نوع هستند و باید ببینید که اول شما از کدوم نوعش دارید استفاده میکنید...اون وقت میتونید گشتاور و سرعتش رو کنترل کنید...
        داخل کتاب ماشین 1 همه اینا رو بحث کرده...
        تولید کننده تجهیزات برنامه پذیر اتوماسیون صنعتی

www.intelart.ir

ساخت کنترلر دما PID فازي با AVR [آموزشی]

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali-65
          ممنون از درایور استفاده نکردم فعلا.میشه بگید چه نمونه درایوری؟ موتورم موتور dc 12 ولت ساده هست
          من شیراز هستم.استفاده از چرخ دنده علاوه بر کمیاب بودن چرخ دنده ها زحمت زیادی داره.

نوشته اصلی توسط punisher.x64
          موتورهای DC چند نوع هستند و باید ببینید که اول شما از کدوم نوعش دارید استفاده میکنید...اون وقت میتونید گشتاور و سرعتش رو کنترل کنید...
          داخل کتاب ماشین 1 همه اینا رو بحث کرده...
          من این کتاب رو ندارم و وقت خوندنش رو هم ندارم.
          اگر ممکنه یه راهنمایی کنید که با یک موتور dc 12 ولت ساده که تو فروشگاه هم موجود هست چه طور میشه این کار رو انجام داد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gorgiro
            ممنون از درایور استفاده نکردم فعلا.میشه بگید چه نمونه درایوری؟ موتورم موتور dc 12 ولت ساده هست
            من شیراز هستم.استفاده از چرخ دنده علاوه بر کمیاب بودن چرخ دنده ها زحمت زیادی داره.
            من این کتاب رو ندارم و وقت خوندنش رو هم ندارم.
            اگر ممکنه یه راهنمایی کنید که با یک موتور dc 12 ولت ساده که تو فروشگاه هم موجود هست چه طور میشه این کار رو انجام داد؟
            از مدار زیر استفاده کن
            من تویه چندین پروژه ازش استفاده کردم
            بجای ماسفت هم میتونی از یه tip122 استفاده کنی ، فقط اگه از tip122 استفاده کردی یه مقاومت 220 الی 470 تویه بیس یذار

دیدگاه

منم می خواسم همین جور مدار رو معرفی کنم.البته جای موتور گیربکس دار رو نمی گیرهه.به نظر من بازم اونطور که باید جوابگو کارت نمی شه یه مدت وصل هست و یه مدت قطع که روش مناسبی نیست البته برای دور های پایین.بهتره یه موتور گیربکس دار تهیه کنی
              حرف زدن کافي نيست بايد عمل کرد.دانستن کافي نيست بايد به کار گرفت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط اشکان غفارزاده
                از مدار زیر استفاده کن
                من تویه چندین پروژه ازش استفاده کردم
                بجای ماسفت هم میتونی از یه tip122 استفاده کنی ، فقط اگه از tip122 استفاده کردی یه مقاومت 220 الی 470 تویه بیس یذار

دقیقا همینو که جناب غفارزاده زحمتشو کشیدن لازم داشتم.
                فقط یه چند تا مورد:
                اول اینکه محدوده ولتاژ که از 6 تا 12 هست بسته به ولتاژ کاری موتور مورد استفاده تعیین میشه؟
                آیسی LM555H رو دیتاشیتش رو پیدا کردم.اما خودش رو تو سایت فارسی و فروشگاهی ندیدم.555ne رو فروشگاه سایت داره.فرق اینا چیه؟دقیقا باید همون lm555h رو بگیرم؟
                بعد یه چیزی هم که تو پروژه واسم مهم هست وزن و حجم نهایی هست.این قسمت موتور یه قسمت جزئی هست که باید با حداقل حجم و وزن پیاده سازی بشه.تمام موارد رو تبدیل به smd میکنم اما مافست رو چی میتونم جایگزین کنم؟با چه مقاومتی بزارم تو بیس که فضای کمتری رو بگیره.

دیدگاه

از همون ne555 هم میشه استفاده کرد.
                  من یک مدار از توی این کتاب که با BD140بستم کار کرد اما با BD139 کار نکرد
                  کتاب:
                  http://www.talkingelectronics.com/projects/50%20-%20555%20Circuits/50%20-%20555%20Circuits.html
                  به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                  الکترونیک قدرت
                  الکترونیک آنالوگ
                  طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                  ---------------------BMCELEC@-------------------
                  ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                  ---------------www.bmc-elec.com--------------
                  ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X