اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در راه اندازی ماسفت قدرت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در راه اندازی ماسفت قدرت

سلام به همه..من یه ماسفت IRF540 دارم میخوام باهاش 20 امپر رد کنم..اما با یک امپر هم داغ میکنه..ینی به عنوان سوییچ استفاده کنم..VGS=10 و VDD= 13 و ID=20 A و لطف کنید برای پایداری حرارتی ماسفت کمکم کنید..ممنون... :read:

پاسخ : کمک در راه اندازی ماسفت قدرت

منم همچین مشکلی دارم و با حدود 1 آمپر داغ میکنه
    مقاومت داخلی IRF3205 کمتر از IRF540 هست باید کمتر داغ کنه اما باز هم هردو داغ میکنن اما 3205 کمتر داغ میکنه

دیدگاه

با سلام میشه یه شماتیکی از نحوه درایو کردن ماسفتت بزاری
      من قبلا از همین سری ماسفت ها کار کردم با جریان عبوری 15A
      شاید بتونم کمکت کنم
      :biggrin: :biggrin:
      لـعـن الله قـاتـلیـک و ظـالـمـیـک یـا فـاطـمـة الـزهـرا سلام الله علیها

دیدگاه

یه مقاومت وصل شده به گیت..یه مقاومت 4 وات 480 اهم وصل شده به درین..بین زمین و سورس هم یه موتور با دیود وصل شده..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MOHANDES P
          سلام به همه..من یه ماسفت IRF540 دارم میخوام باهاش 20 امپر رد کنم..اما با یک امپر هم داغ میکنه..ینی به عنوان سوییچ استفاده کنم..VGS=10 و VDD= 13 و ID=20 A و لطف کنید برای پایداری حرارتی ماسفت کمکم کنید..ممنون... :read:
          سلام
          تمام علت داغ شدن ماسفت در حین سوییچ اینه ک گیت به طور کامل فعال نمیشه و ولتاژ فعال سازی کامل گیت همون VGS هست یه شیوه ساده برای راه اندازی دستی ماسفت بهت میگم امتحان کن
          به سورس منفی تغذیه رو وصل کن و به دراین هم منفی لود(منفی همون قطعه ای ک میخوای روشن بشه با ماسفت) و مثبت لود رو به مثبت تغذیه وصل کن
          حالا منبع تغذیه ات رو ولتاژش رو ببر رو 12 ولت بعد برای یک ثانیه گیت رو به مثبت وصل کن بلافاصله ماسفت روشن میشه و چون ID 20 آمپر هست تو میتونی حداکثر 20 امپر رو به راحتی الان عبور بدی و ماسفت سرد تر از یک قطعه یخ برات کار میکنه
          من امتحان کردم
          حالا برای خاموش کردن کامل ماسفت باید گیت رو برای یک ثانیه به منفی منبع تغذیه وصل کنی تا بلافاصله خاموش بشه
          اگر ماسفت تحت این شرایط بازم داغ شد یعنی ماسفت سوخته و باید تعویضش کنی
          اما اگه سالم بود و جواب داد بگو تا بهت نقشه یه درایور ساده رو بدم ک تست کردم خودم
          البته باید درایورت رو متناسب با مدار و کاربرد ماسفت انتخاب کنی
          اول بگو برای چه نوع مداری میخوای از ماسفت استفاده کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AliTabaie
            منم همچین مشکلی دارم و با حدود 1 آمپر داغ میکنه
            مقاومت داخلی IRF3205 کمتر از IRF540 هست باید کمتر داغ کنه اما باز هم هردو داغ میکنن اما 3205 کمتر داغ میکنه
            سلام در اصل اگر گیت به طور کامل فعال بشه تا نصف جریان نامی رو اگر از قطعه عبور بدی اصلا نباید داغ بشه چ برسه یکم
            علت داغ شدن تمام ماسفت ها فقط در نحوه فعال سازی و ولتاژ فعال سازی گیت سورس هستش و تمام ماسفت ها به یک گونه فعال میشن
            شما هم به نحوه ای ک گفتم ماسفت رو امتحان کنید اگر سالم بود و داغ نشد من مدار درایور رو میزارم
            البته نحوه کارکرد درایور بستگی به نوع کار شما داره
            شما برای چ کاری میخواید از ماسفت استفاده کنید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MOHANDES P
              یه مقاومت وصل شده به گیت..یه مقاومت 4 وات 480 اهم وصل شده به درین..بین زمین و سورس هم یه موتور با دیود وصل شده..
              علت داغ شدن و یا سوختن ماسفت همینه ک نباید مث ترانزیستور به ماسفت نگاه کنیم
              در ترانزیستور تا هر وقت ک به بیس ولتاژ اعمال کنیم ترانزیستور فعال و با قطع ولتاژ ترانزیستور قطع میکنه اما در ماسفت با عمال ولتاژ مثبت در کسری از ثانیه ، ماسفت فعال و با اعمال ولتاژ منفی در کسری از ثانیه ، ماسفت خاموش میشه . اما اگر این ولتاژ مثبت یا منفی در زمان طولانی تری به گیت اعمال بشه ، بشدت ماسفت داغ میشه ک میشه روش غذا پخت از شدت حرارت
              همیشه به ماسفت اینطوری نگاه کنین که با دو تا کلید فشاری میشه ماسفت رو خاموش روشن کرد(البته برای کارای ساده و برای مدارات پیچیده از درایور مخصوص باید استفاده کنید)

دیدگاه

از درایور های سری IR استفاده کن
                IR2117 or IR2113

دیدگاه

با سلام اگه میخای یه ماسفت رو سوئیچ کنی از درایور IR2117 استفاده کنید وبرای سوئیچ دو ماسفت (ارایش پل ) IR2113
                  در راه اندازی ماسفت ملاک اصلی VGS می باشد (با توجه به ظرفیت خازنی گیت وهمین طور Isink va Isource ) بهتره ولتاژ VGS بین 13.5 الی 15 ولت باشه (12 ولت زیاد مناسب نیست تلفات سوئیچ زیاد شده به صورت تجربی) مقاومت گیت هم بااینکه مقدارش کمه ولی خیلی مهمه
                  بین گیت وسورس یه مقاومت 22K موازی با 1n4148(انددیود سمت سورس )قرار بده
                  یه نگاه به این شماتیک بزن (باتشکر از جناب طراح)
                  http://uplod.ir/woxpu8y8pjht/شماتیک.pdf.htm
                  البته مربوط به درایور IR2130 است
                  می تونی از ارایش المان هاش استفاده کنی
                  :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Hosein_310
                    با سلام اگه میخای یه ماسفت رو سوئیچ کنی از درایور IR2117 استفاده کنید وبرای سوئیچ دو ماسفت (ارایش پل ) IR2113
                    در راه اندازی ماسفت ملاک اصلی VGS می باشد (با توجه به ظرفیت خازنی گیت وهمین طور Isink va Isource ) بهتره ولتاژ VGS بین 13.5 الی 15 ولت باشه (12 ولت زیاد مناسب نیست تلفات سوئیچ زیاد شده به صورت تجربی) مقاومت گیت هم بااینکه مقدارش کمه ولی خیلی مهمه
                    بین گیت وسورس یه مقاومت 22K موازی با 1n4148(انددیود سمت سورس )قرار بده
                    یه نگاه به این شماتیک بزن (باتشکر از جناب طراح)
                    http://uplod.ir/woxpu8y8pjht/شماتیک.pdf.htm
                    البته مربوط به درایور IR2130 است
                    می تونی از ارایش المان هاش استفاده کنی
                    :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin:
                    لینکتون رو چک کنین
                    باز نمیشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 92_ezraeell
                      لینکتون رو چک کنین
                      باز نمیشه
                      امتحان کردم مشکلی نداشت
                      دوباره اپلود کردم
                      http://uplod.ir/iw3n3tkubn1p/schematic.rar.htm
                      من با کمی تغییرازاین شماتیک استفاده کردم
                      اگه کارت راه نیفتاد شماتیک از مدار خودم برات بزارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Hosein_310
                        امتحان کردم مشکلی نداشت
                        دوباره اپلود کردم
                        http://uplod.ir/iw3n3tkubn1p/schematic.rar.htm
                        من با کمی تغییرازاین شماتیک استفاده کردم
                        اگه کارت راه نیفتاد شماتیک از مدار خودم برات بزارم
                        ممنون :mrgreen:

دیدگاه

سلام دوستان ببخشید میشه ی توضیح مختصری راجع به نحوه راه اندازی درایور ir2117 و یا ir2113 بدید. :read:

دیدگاه

سلام به دوستان
                            واسه راه اندازی یه موتور براشلس 300 ولت 10 امپر میتونید یه درایور ماسفت خوب با ماسفت مناسب پیشنهاد کنید اگه مداری هم مد نظر هست بگذارید من ir2130 رو دیدم ولی میخواستم نظر اساتید رو هم بدونم اگه igbt هم باشه مشکلی نیست با 6 تاسوییچ میخوام باشه با تشکر

دیدگاه

سلام به همه دوستان و اساتید.
                              من میخوان توسط اپتوکوپلر یک ماسفت مثبت رو راه اندازی کنم.ماسفت فقط عمل سوئیچ زنی انجام میدهد.
                              ولتاژ تغذیه مدار 24ولت است که توسط رگلاتور LM2576 به 12ولت تبدیل میشه. و توسط یه مبدل DC-DC ایزوله 5ولت میشه برای تغذیه میکروکنترلر و ورودی اپتوکوپلرهام. تعداد 20عدد اپتوکوپلر و ماسفت مثبت دارم تو مدارم.
                              ورودی اپتوکوپلر با مقاومت 220اهم به میکروکنترلر وصل شده.
                              پایه کلکتور اپتوکوپلر با مقاومت 4.7K به +12ولت پول پ شده.
                              در کل میخوام با میکرو 20تا ماسفت مثبت رو سوئیچ کنم.بطوری که ورودی و خروجی کاملا ایزوله باشه.(بدون PWM و...).
                              1.آیا مقدار مقاومت ورودی اپتوکوپلر و مقاومت پول پ درست انتخاب شده؟
                              2.آیا اپتوکوپلر میتواند مستقیم یک ماسفت مثبت 5آمپری رو درایو کنه؟ یا باید خروجی اپتوکوپلر رو به ترانزیستور وصل کنم و با ترانزیستور ماسفت رو درایو کنم؟
                              3.مقادیر مقاومت های گیت و گیت سورس ماسفت چقدر باید باشه؟
                              4. آیا نیاز به دیود هرزگرد در خروجی ماسفت هست با توجه به اینکه داخل ماسفت دیود داره؟
                              5.نیاز به خازن در ورودی یا خروجی ماسفت هست یا نه؟
                              6.درایو کردن این تعداد ماسفت و اپتوکوپلر در کل چقدر جریان میکشه ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X