اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی بیش از 1 LCD در AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی بیش از 1 LCD در AVR

سلام
    اگر بخواهیم بیش از 1 LCD رو با AVR راه اندازی کنیم روش پیکر بندی سخت افزاری و دستورات نرمافزاریش چطوریه
    در ضمن اگر بخواهیم چندین میکرو رو با هم از طریق rs485 ارتباط بدیم باید چه دستوری رو بنویسیم
    روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

پاسخ : راه اندازی بیش از 1 LCD در AVR

برای استفاده از چنتا ال سی دی باید از پایه enable اونا استفاده کنی و به این ترتیب که هر کدوم از ال سی دی ها رو که می خواهی روش بنویسی enable اون رو یک میکن و الباقی صفر ....
    ایمان

دیدگاه

سلام
      اگر برنامه ات basic است و از پروتکل زیر استفاده می کنی:
      CONFIG LCDPIN = PIN , DB4= PN,DB5=PN, DB6=PN, DB7=PN, E=PN, RS=PN
      شما می توانی از آی سی lach استفاده کنی شما برای هر lcd می توانی از یک آی سی lach 74373 استفاده کنی.
      این آی سی یک پایه enable دارد که شما با یک و صفر کردن این پایه می توانی lcd مورد نظر تو انتخاب کنی. خوبی آی سی لچ اینه که اگر پایه enable غیر فعال باشد data قبلی رو تو حافظه اش نگه می دارد.
      به نظر من این بهترین راه است.

دیدگاه

سلام اگر دقت کرده باشی تمامی ال سی دی ها خودشون پاییه enable دارن ...
        ایمان

دیدگاه

سلام.
          نوشته اصلی توسط eimangh
          برای استفاده از چنتا ال سی دی باید از پایه enable اونا استفاده کنی و به این ترتیب که هر کدوم از ال سی دی ها رو که می خواهی روش بنویسی enable اون رو یک میکن و الباقی صفر ....
          نوشته اصلی توسط eimangh
          سلام اگر دقت کرده باشی تمامی ال سی دی ها خودشون پاییه enable دارن ...

دوست عزیز این پایه enable که توی lcd با همه enable ها فرق میکنه.
          این enable برای ورودی دیتای هست که بر روی پایه های lcd قرار میگیره.

lcd هیچ دیتایی رو در ورودی قبول نمیکنه مگر زمانی که پالس با لبه پایین رونده به enable بدی.

اگه با زبان اسمبلی lcd رو راه انداخته باشی متوجه میشی من چی میگم.

شما میتونی دیتا رو به همه lcd ها بدی. بعد توسط لچ پایه های کنترلی (rs,en)رو به میکرو وصل کنی و قبل از ارسال دیتا به lcd فرمان به لچ مورد نظر بدید و بعد از تمام فرمان رو قطع کنید. , و برای lcd های دیگه هم به همین صورت.

www.icesi.ir

دیدگاه

خوب رفیق من خود که داری میگی ... بدون لچ هم میشه .. کافی دیتا رو بذاری رو دیتا و باس و اون پینی که به ال سی د دلخواهت وصل رو یه کلاک بدی .. این دیگه لچ و فیلیپ فلاپ هم نمی خواههههد
            ایمان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eimangh
              خوب رفیق من خود که داری میگی ... بدون لچ هم میشه .. کافی دیتا رو بذاری رو دیتا و باس و اون پینی که به ال سی د دلخواهت وصل رو یه کلاک بدی .. این دیگه لچ و فیلیپ فلاپ هم نمی خواههههد
              من قصد توهین داشتم.شما سرور مایی.

اگه با اسمبلی مینوشتیم میشد. ولی ما داریم با بیسیک مینویسیم .همون اول که ما کانفیگ میکنیم دیگه ما هیچ دسترسی به برنامه نداریم فقط میگیم LCD "milad " .

اگه میشه در مورد این روشتون یه توضیحی بدید و بگید به چه صورت پایه ها رو وصل کنیم.ممنون :nice:
              www.icesi.ir

دیدگاه

بابا حاج میلاد کی گفت توهین کردی . من کوچیکتم .

من نظر خودم رو میگم . من با کد ویژن برنامه مینویسم . اما با بیسیک که همون cinfig که کردی برای هر پایه یه پین رو معرفی میکن کافیه شما رو پین رو خودت کنترل کنی . شاید من دارم بد میگم .

فرض کن دو تا ال سی دی داریم . همه پایه ها مشترک و لی پایه en 1 , en2 هر کدام به دو پین مختلف . حالا می خواهی رو ال سی دی یک بنویسی دیگه حله دیگه
                ایمان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eimangh
                  بابا حاج میلاد کی گفت توهین کردی . من کوچیکتم .
                  آقا شما سرور مایی.

ولی اگه اشتباه نکنم اینی که شما میگی نشدنیه. :agree:
                  میشه یه سوال بپرسم؟
                  وظیفه پایه ENABLE چیه؟و چه کاری انجام میده.؟
                  www.icesi.ir

دیدگاه

سلام
                    ببنین من با نظر میلاد موافقم
                    شما تو پیکره بندی lcd یک پورت برای lcd تعریف می کنی شما وقتی با یک دستور می یای توابع lcd رو فراخوانی می کنی پس این دستور تعریف شده است و در واقع تابع مربوط به lcd رو که قبلا نوشته شده و خود دارای زیر برنامه است رو فراخوانی می کنی.
                    شما اگه می خوای پایه lcd رو خودت تعریف کنی باید برای آن کتابخونه بنویسی.
                    شما می تونی یک کتابخانه با baisic یا c بنویسی و در اول برنامه با دستور include اونو فراخوانی کنی .شما تو این کتابخانه باید data ,rs رو یک پورت تعریف کنی و پایه ی enable lcd رو به پورت های دیگه بدی و تو main برنامه پایه های enable lcd رو فعال کنی.
                    اگه اینطوری عمل کنی حرف شما درست میشه .اگه بخوای از توابع آماده استفاده کنی باید از آی سی لچ استفاده کنی.
                    موفق باشی

دیدگاه

با تشکر از دوستان اگر امکان داره در موردتوضیحاتتون عکس و یا نقشه هم بزارید ممنون میشم
                      در ضمن جواب سوال دومم رو هم میدونین :question:
                      روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

مدارت میتونه اینطوری باشه به نظرم این مدار 90% عملیه. حالا شاید بهتر از این هم دوستان بلد باشن.
                        در مورد سوال دومت هم من کار نکردم و بلد نیستم ولی تو انجمن دها بار در موردش بحث شده یه سرچ کنی حله.

اگه عکس واضح نیست فایل اصلیشو دانلود کن.
                        http://data-sheets.persiangig.com/pr...ulti%20LCD.rar

فقط کافیه قبل از اینکه روی lcd بنویسی لچ مورد نظر رو select کنی.
                        اگه خواستی برنامه رو هم برات می نویسم. :eek:

www.icesi.ir

دیدگاه

منم با نظر میلاد موافقم
                          خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

سلام
                            میلاد جان زحمت کشیدن و سخت افزار مدار توسط آی سی لچ را گذاشتن من هم سخت افزار دیگه رو واسط می زارم که از هر کدام که خواستی استفاده کنی.
                            دوست عزیز اگه می خوای تابع کتابخانه ای این مدار رو خودت بنویسی سخت افزارش به این صورت است:

این هم فایل اصلی PROTUSE است:
                            http://h1.ripway.com/hayati/1.DSN

موفق باشی

دیدگاه

سلام
                              آقا شما کاری نداشته باش که دستورات چی کار می کنن!!!!!!!!!!

فقط به پایه ی enable هر LCD یه پین اختصاص بدید و بعد برای نوشتن روی هر LCD اول پین Enable مربوطه رو 0 کنید و بعد از نوشتن دوباره 1 کنید .

به همین راحتی !!!!!!!!!!!!

موفق باشید :smile:
                              [left][move][b][color=green][size=11pt]ما می توانیم .
                              ، همین ... *. * * *. * * * [color=re

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X