اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فوتوسل با ۷۴۱

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فوتوسل با ۷۴۱

سلام یه مدار سر هم کردم با ایسی ۷۴۱ وقتی نور ی که تابیده میشه روی فوتوسل٬ خروجی که یدونه ال ای دی هستش رو متناسب بانور ورودی نورشو کم و زیاد میکنه که کاره منم خراب کرده حالا من واسه اینکه خروجی انالوگ نباشه و فقط یا یک باشه یا صفر چیکار کنم؟ممنون میشم اگه کسی راهنماییم کنه

پاسخ : فوتوسل با ۷۴۱

یعنی کسی نمیتونه راهنماییم کنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi1376al
      سلام یه مدار سر هم کردم با ایسی ۷۴۱ وقتی نور ی که تابیده میشه روی فوتوسل٬ خروجی که یدونه ال ای دی هستش رو متناسب بانور ورودی نورشو کم و زیاد میکنه که کاره منم خراب کرده حالا من واسه اینکه خروجی انالوگ نباشه و فقط یا یک باشه یا صفر چیکار کنم؟ممنون میشم اگه کسی راهنماییم کنه
      سلام
      لطفانقشه مدار راپیوست پست کنیدتا باهم بتوانیم مدارتان رابررسی کنیم
      این مدار رامیتوان بصورت دیجیتال هم طراحی کنی بعداز پیوست نقشه بررسی انجام خواهدشددد
      موفق باشید
      محمدرضامکوندی
      WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
      MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

باید اوپ آمپتو به صورSchmit trigger ببندی نه تقویت کننده ولتاژ...

دیدگاه

اینم نقشه مدار

دیدگاه

اینم نقشه مدار
            Schmit triggerاین یعنی چی ممنون میشم یه کم در موردش توضیح بدی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi1376al
              اینم نقشه مدار
              Schmit triggerاین یعنی چی ممنون میشم یه کم در موردش توضیح بدی
              این اشمیت تریگر هستش :
              http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/Op-Amp_Schmitt_Trigger.svg

در مورد کارکردشم یه سرچ تو نت بزن کلی مطلب هست.

اینم یه ماشین حساب برای به دست آوردن مقادیر مقاومتهات

http://www.random-science-tools.com/electronics/inverting-schmitt-trigger-calculator.htm

دیدگاه

اشمیت تریگر یه مداره که خروجی اون با توجه به ورودی تغییر وضعیت میده اما نه در یک سطح بلکه در دو سطح و به درد کنترل دما و یا ... و یا همین کار شما می خوره.
                مثلا برای دما در نظر بگیرید ابتدا دما 16 درجه است و ما می خواهیم دما حدود 21 درجه باشه حال اگه بیایم یه مدار ببندیم که روی 21 درجه تغییر وضعیت بده ممکنه هی خاموش و روشن بشه چون با اندکی اختلاف دما مدار عمل می کنه
                حالا اگه بیایم این کار رو با اشمیت تریگر انجام بدیم وقتی دما کمتر از 21 باشه مثلا بخاری رو روشن می کنه و وقتی دما از 23 بالا تر رفت بخاری رو خاموش می کنه و وقتی که دما از 21 کمتر شد دو باره بخاری برقی روشن میشه یعنی به جای اینکه یک دما تعییت بشه دو دما تایین شده تا دستگاه تند تند خاموش روشن نشه و با دو مقدار کنترلی روشن بشه
                اما من یه مدار برای فتوسل طراحی کردم که جواب داده اما به صورت اشمیت نیست ولی یه کلک زدم و یه جورای مثل اشمیت تریگر عمل می کنه از این مدار استفاده کن چون قبلا تست شده و کار خودمه

sigpic

دیدگاه

اینی که ناصر بسته هم خوبه به صورت مقایسه کننده بستتش که یکمی اون خازن که با فتوسل موازیه رو اگر باهاش بازی کنی دیگه خروجی بازی بازی نمیکنه یا مثلا اگر شب نور صاعقه یا ماشین روی فتوسل بیفته یه لحضه خاموش نمیکنه دوباره روشن بشه.

یادت باشه اگر خاستی به صورت اشمیت تریگر ببندی باید آستانه بالا و پایین به هم خیلی نزدیک باشن مثلا 0.1 ولت که خاموش شدنش مثلا با نور کم باشه روشن شدنش با نور خیلی زیاد اینطوری مشکل داره . شما میخای توی یه آستانه خاص هم خاموش بشه هم روشن

دیدگاه

ممنون از دوستان مخصوصا اقا ناصر شرمنده کردی بخدا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نا صر
                      اشمیت تریگر یه مداره که خروجی اون با توجه به ورودی تغییر وضعیت میده اما نه در یک سطح بلکه در دو سطح و به درد کنترل دما و یا ... و یا همین کار شما می خوره.
                      مثلا برای دما در نظر بگیرید ابتدا دما 16 درجه است و ما می خواهیم دما حدود 21 درجه باشه حال اگه بیایم یه مدار ببندیم که روی 21 درجه تغییر وضعیت بده ممکنه هی خاموش و روشن بشه چون با اندکی اختلاف دما مدار عمل می کنه
                      حالا اگه بیایم این کار رو با اشمیت تریگر انجام بدیم وقتی دما کمتر از 21 باشه مثلا بخاری رو روشن می کنه و وقتی دما از 23 بالا تر رفت بخاری رو خاموش می کنه و وقتی که دما از 21 کمتر شد دو باره بخاری برقی روشن میشه یعنی به جای اینکه یک دما تعییت بشه دو دما تایین شده تا دستگاه تند تند خاموش روشن نشه و با دو مقدار کنترلی روشن بشه
                      اما من یه مدار برای فتوسل طراحی کردم که جواب داده اما به صورت اشمیت نیست ولی یه کلک زدم و یه جورای مثل اشمیت تریگر عمل می کنه از این مدار استفاده کن چون قبلا تست شده و کار خودمه

سلام
                      یک مقاومت حدود 200 کیلو دو سر خروجی و ورودی مثبت op-ampباید قرار بگیره تا زمانی که به آستانه تحریک نزدیک میشه رله بازی در نیاره...............

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

یدونه خازن ۲۲۰میکرو با فتوسل موازی کردم مشکلم کاملا حل شد رله بعد از یک ثانیه روشن و بعد از یک ثانیه خاموش میشه. مرسی از تمام دوستان

دیدگاه

پاسخ : فوتوسل با 741

سلام
                          به خروجی ای سی که به LED وصل میشه یک ترانزیستور وصل کن و نقطه کارش رو طوری تنظیم کن که به عنوان یک سوییچ برات کار کنه (ناحیه قطع و اشباع).
                          و بعد LED رو با یک مقاومت به پایه کلکتور ترانزیستور وصل کن.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X