اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل موقعیت شفت 9 عدد موتور DC "به طور همزمان" !

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل موقعیت شفت 9 عدد موتور DC "به طور همزمان" !

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اساتید بزرگوار...
    من نیاز دارم موقعیت شفت 9 عدد موتور DC معمولی گیربکس‏دار رو همزمان ذخیره کنم.

به اینصورت که ما برای هر موتور دوتا کلید (میکرو سوئیچ معمولی) داریم. یکی برای چرخاندن هر موتور در جهت ساعتگرد، یکی برای چرخاندن هر موتور در جهت پادساعتگرد. یک کلید اصلی هم داریم برای بازگشت همه موتورها به موقعیت اول خودشون. "بازگشت همه موتورها باید حتما بصورت همزمان باشه. یعنی موتورها بصورت همزمان برگردند."
    مثال میزنم: مثلا اگه موتور1 رو با کلید مربوط به خودش 5 دور در جهت ساعتگرد چرخوندیم، و موتور2 رو با کلید مربوط به خودش 3 دور در جهت پادساعتگرد چرخوندیم و موتور 3 رو اصلا دست نزدیم. با زدن کلید اصلی، باید موتور1 خودبخو 5 دور در جهت پادساعتگرد بچرخه، و موتو2 خودبخود 3 دور در جهت ساعتگرد بچرخه و موتور3 اصلا تکون نخوره، تا همه موتورها در موقعیت اول خودشون قرار بگیرن. موتورها هم حتما باید همه با هم شروع به بازگشت کنن و هر کدوم به موقعیت اول خودش رسید بایسته.

خودم قصد دارم این کار رو با تایمر انجام بدم. یعنی مدت زمان روشن بودن هر موتور رو با تایمر محاسبه کنم، بعد به اندازه همان زمان، موتور رو درجهت عکس بچرخونم تا به موقعیت اولش برسه. اما فکر میکنم مقداری خطا داشته باشه. چون باید همه موتورها با هم شروع به بازگشت کنن. یعنی برنامه باید دایما همه موتورها رو چک کنه که بفهمه کدام موتور به موقعیت اولش رسید. البته فکر میکنم با مد Compare بشه خطا رو کمتر کرد.

دوستان شما پیشنهادی ندارید؟ یا راه ساده تر و دقیتری سراغ ندارید؟
    ممنون میشم راهنمایی کنید...

پاسخ : کنترل موقعیت شفت 9 عدد موتور DC "به طور همزمان" !

برای کنترل و اندازه گیری مقدار چرخش محور موتورها باید از سنسور یا سویچ استفاده کنی (مثلن برای نقطه صفر هر موتور یک سویچ وصل بشه)
    تایمر فقط برای زمانی که دقت زیادی لازم نباشه و چرخش هم بیش از دو سه بار نشه ممکنه تا حدودی درست کار کنه.
    اگر روزی بفهمی همه چیزایی که از بچگی تا حالا بهت گفتن بی اساس یا دروغه چه حالی میشی؟
    کارمندان نابکار، از دزدان و آشوبگران بیشتر به کشور آسیب ميآ‌رسانند

دیدگاه

میتونی از شفت انکدر استفاده کنی یا اینکه روی شفت موتور ها یک منعکس کننده بچسبونی و با یک فرستنده گیرنده وضعیتش را تشخیص بدی
      این یک پروژه سرعت سنجه میتونی ازش الگو بگیری http://embedded-lab.com/blog/?p=2425
      امام علي (عليه السلام) : الزکات العلم نشرهُ/ زکات علم نشر آن است

دیدگاه

دوستان امکان اضافه کردن سخت افزار اصافی به موتورها وجود نداره. فقط باید با تکنیک های برنامه نویسی دقت رو بالا ببریم.

پیشنهاد دیگه ای ندارید؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X