اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

Ulterasonic and 8051_Help me

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

در مورد التراسونیک با 8051 کسی اطلاعاتی میدونه من رو در جریان بیزاره من میخوام بیدونم چطور میشه یک فرکانس مربعی 40kh را چجور میشه در 8051 تولید کرد و از طریق OPAMP دریافت و به پورت 8051 وارد کرد و اطلاعات را هر لحظه به روز کرد.
    radobarq@gmail.com

با سلام
    خوب یه کم سوالتون تو درتو بود
    منظور تون این که
    1- تو8051(اسمبلی9چطورمیشه یه موج مربعی بافرکانس40کیلوهرتز(با یک دیوتی سایکل مشخص تولید کرد)
    2-ویک موج 40کیلوهرتز رو ازیک سنسورالتراسونیک دریافت کردوبه وسیله یه اپ امپ به سح 5ولت رو برای ورود به میکرو تولید کرد.
    خوب برای سوال اولتون که تقریبا میشه گفت باید یک نوسان ساز بایه دیوتی سایک مشخ(نمی دونم واسه التراسونیک تا چه حدی لازمه)ایجاد کرد.
    ولی خوب اینو با میرو بسازی باید با همون فرکانس سنسور رو تحریک بکنی که فکر کنم این وسط ها یه مشکلاتی به وجود میاد
    ولی من تو کتاب اقای فیض الله خاکپور صفحه 956 یه مدارواسه التراسونیک دیدم جالب بود
    تو این کتاب با ای سی 555 اومدن یه نوسان ساز درست روی40کیلوهرتز طراحی کردندبا این تفاوت که پایه ریست ای سی555 رو بو سیله میکرو تحریک می کنند.
    دراین حالت موج 40کیلوهرتزی تولید میشه وبه راحتی امواج منتشر خواهد شد.
    مدار گیرنده هم خروجی اش به یه پایه میکرو8051وصله
    توزمان که فرمان برای کار فرستنده توسط میکرو ارسال میشه پایه که فرستنده به اون وصله تعقیب میشه تا درصورت یک شدن اون برنامه بفهمه که یک شی درمسیر امواج قرارداره
    دراین حالت برنامه باید میزان زمان که فرستنده کارکرده تا گیرنده امواج رو دریافت کرده تفاضلشو رو بدست بیاره بعدبوسیله اون میشه تشخیص داد که جسم تو چه فاصله ای هست
    بدست اوردن فاصله هم با احتساب تفاضل زمان ارسال با دریافت تقسیم برسرعت امواج صوت

فاصله تقریبی جسم = شروع فعال سازی فرستدنه توسط میکرو-تشخیص دریافت امواج ضرب در سرعت صوت=330متربرثانیه

خوب این یه روش بود.
    ولی شما می تونید به جای مدار فرستنده موج 40کیلو هرتز رو توسط میکرو تولید بکنید
    بعد خروجی رو به یه اپ امپ بهره +1بدید خروجی اون رو هم به سنسور متصل بکنید

برای گیرنده هم می تونید همون مدار که برای مدار قبلی تو این کتاب پیشنهاد شده رو استفاده بکنید.
    مراحل قیلی هم مثل همون هرلحظه پایه متصل به گیرنده رو تعقیب بکنید تا ببینیدکه این پایه یک میشه

سنسور التراسونیک برای فاصله های بیشتراز5 سانتی متر حساسیت از خودش نشون میده برای کمترازاین فاصله (اونطور که تو کتاب اقای خاکپور نوشته)زاویه بین فرستنده با گیرنده و فرستنده اهمیت زیادی داره.
    یه چیز دیگه مثل این که این سنسور تو شرایط مختلف اب و هوائی برد متفاوتی ازخودش نشون میده.
    حتی تا اونجائیکه که شنیدم(شنیدن کی بود مانند دیدن)تو جائیکه از این سنسور به صورت متحرک استفاده شده پاسخ خوبی نمیده.

اگه لازم بود بگید مدارونقشه رو به همراه برنامه براتون بگذارم.

دیدگاه

سلام اقا رضا اگه لطف کنید این مدار رو قرار بدین تو سایت ممنون میشم چون من هم لازم دارم

مرسی خدا حافظ
      چنين گفت زردشت:....عاشق عاشقي باش و دوست داشتن را دوست بدار ، از تنفر متنفر باش ، به مهرباني مهر بورز با آشتي آشتي کن و از جدايي جدا باش ......

دیدگاه

چشم حتما
        موفق باشی

دیدگاه

سلام خیلی ممنون آقا رضا دستتون درد نکنه
          چنين گفت زردشت:....عاشق عاشقي باش و دوست داشتن را دوست بدار ، از تنفر متنفر باش ، به مهرباني مهر بورز با آشتي آشتي کن و از جدايي جدا باش ......

دیدگاه

با سلام
            خوب دوست عزیز اینم توضیحات به همراه برنامه که کلا از کتاب 201مدارعملی با میکروکنترلر8051 تالیف اقای فیض الله خاکپور
            مطالب اصلی عینا از کتابه و من هیچ تغیری تو برنامه و مدار ندادم

توضیحات مدارفرستنده مافوق صوت(Ultrasonic Transmitter)
            مدارزیر شکل کلی مدارفرستنده التراسونیک رو به شما نشون میده
            توضیح ساده دراین مدار وقتی پایه resای سی555توسط میکروبرابر1میشه درخروجی ای سی555 فرکانس 40کیلوهرتزمربعی رو به همراه خواهد داشت.
            و برعکس وقتی این پایه صفر میشه ای سی هیچ چیزی رو تو خروجی تولید نمی کنه
            پس به راحتی با استفاده از یک برنامه ساده میشه به همراه فشاردادن یک کلیدفرمان شروع به کار به مدارفرستنده روداد.

توضیحات مدارگیرنده مافوق صوت(Ultrasoinc Receiver)
            همانطورئیکه ملاحظه می کنید دراین مدارچنانچه سنسورگیرنده موجی با فرکانس40کیلوهرتز رودریافت بکنه درخروجی مدار فرکانسی با همین مقداررو خواهدداشت
            واگر چیزی رو دریافت نکنه خروجی همیشه درحالت 1یعنی VCCاپ امپ خواهد بودچون دراینجا ولتاژ5ولته واسه همون میزان ماکزیم ولتاژ5ولت خواهد بود(چون از خروچی پس خورد هم وجود نداره)

استفاده از مداربه عنوان گیرنده و فرستنده مافوق صوت برای تشخیص فاصله صوت
            خوب برای تشخیص فاصله به این صورت عمل میشه
            اگه فلصله شی دردست باشه اون روبرسرعت صوت تقسیم بکنیم(330m/s)مدت زمان ارسال به دست میاد
            حالا ماازحالت که میکرو فرمان ارسال رو دادتا زمانیکه گیرنده امواج رو که یک شی اونا رو منعکس کرده بدست بیارئیم سپس این زمان رو درسرعت صوت ضرب بکنیم حاصل فاصله شی نسبت به مامیشه

فقط اینجا دقت بکنید که باید تاخیردستورات رو به دقت محاسبه بکنید تا درمیزان محاسبات اشتباهی وجودنداشته باشه.

نکته:برای فاصله های کمتراز5سانتی متراین گیرنده و فرستنده نسبت به زاویه دارای حساسیت و خطا خواهد شد.

من تو کتاب دو برنامه رو دیدم واسه همین مناسب دیدم هر دوبرنامه ور به ترتیب اینجا بذارم همراه با توضیحاتش که کامل کننده هم دیگه هستند.

تشخیص شی به وسیله فرستنده - گیرنده مافوق صوت
            مدارفوق وظیفه داردتا پس از فعال شدن فرستنده چنانچه شی (درمجاورت)قراردارد ان را تشخیص داده بوسیله روشن کردن LEDوجود ان را اعلام بکند
            درصورت عدم وجود هم خاموش بماند.

توضیح برنامه:
            1-پورتP1که ازآن هم به عنوان خروجی(برای فرستنده)وهم ورودی(برای گیرنده)استفاده می شود رابا عدد0FFH
            (255ده دهی)مقداردهی می کنیم.
            2-برای فعال شدن فرستنده پایه RESرا که به پایه P1.6متصل است را برابر1منطقی می کنیم.

نتیجه:
            اگر یک شی درمسیر امواج فرستنده باشد ما دراین حالت از پایهP1.7که به مدار گیرنده متصل هست موجی با فرکانس 40کیلوهرتز رودریافت می کنیم.
            درغیراین صورت این پایه همیشه برابر1منطقی هستش.

خوب حالا مونده مشکل ترین قسمت برنامه که همون برنامه تشخیص فرکانس40کیلوهرتز
            دراین قسمت از یک حقه استفاده می کنیم
            یعنی وقتی که فرکانس 40کیلوهرتز رسید(این موج دیوتی سایکل 50درصدروداره)
            پس نصف پریود یک سیکل کامل 1هست و نصف سیکل دیگه رو 1هست
            مافقط کافی همون نصف سیکل صفرشدن رو تشخیص بدیم بقیه مشکلات حله
            پس
            T/2=1/2*40KHZ==0.0125msec
            پس با این روش میشه این وجود شی رو تشخیص داد.

پس ازعدددهی P1با مقدارFFHمدارفرستنده به وسیله دستورSETB P1.6روشن می شودکه ازاین لحظه موج مربعی با فرکانس 40 کیلوهرتزبا دیوتی ساکل50%تولید میش

حال کافی است برای تشخیص صفر شدن پایه P1.7ان را به مدت 0.0125msecتعقب بکنیم(التبته کمی بیشترازاین زمان طول می کشه که دراینجا مشکلی برای برنامه ایجاد نمی کنه)

برنامه به زبان اسمبلی

ORG 0000H

MOV P1,#0FFH
            SETB P1.6
            WAIT :JNB P1.7,LED_ON
            CALL DELAY
            JNB P1.7,LED_ON
            MOV P2,#00H
            SJMP WAIT
            LED_ON:MOV P2,#0FFH
            SJMP WAIT

DELAY:
            MOV R1,#7
            DJNZ R1,$
            RET
            END

نکته:حتما کلیدی که برای حالت فرمان به کار می برید باید تو مسیرش یه مدار لرزه گیره هم قرار بدیدتا مدارتون دچاراشتباه نشه
            ضمنا شما می تونید برای فرمان به مدارازپایهP1.5استفاده بکنید واز یک الگوریتم ساده تست پایه میکرو برای تست کردن اون بهره بگیرید
            تا وقتی این پایه مثلا بوسیله کلید 1شد برنامه به محل روتین اصلی پرش بکنه
            HERE_HIGH:JNB P1.5,HERE_HIGH
            SJMP MAIN

شما دراین حالت دستورات فوق رو باید دراول برنامه بعد ازORGقراربدیدو بعد ازاین دستورات MOV P1,#0FFH
            یه برچسب به اسم MAINهم حتما قراربدید.

اندازه گیری فاصله به وسیله مدارگیرنده وفرستنده مافوق صوت

تنها تغیرات دراین مداربه صورت زیرهست که مدار فرستنده رو بهP1.6و مدار گیرنده رو باید به P1.7متصل بکنید
            برای به نمایش دراوردن فاصله درپورت2ازتعدادLED8استفاده شده
            البته این LEDهاتوسط بافرمنفی به سرمنفی LEDبامقاومت های سری220اهمی وصل شده سردیگه هم که اندهستش به تغذیه متصل شده
            دراولین تست شما باید متناسب با یک فاصله استاندارد یه رابطه با روشن شدن LEDو فاصله برقرار بکنید این سخت ترین مرحله کاره
            اگه موفق به این کاربشید می تونید برای به نمایش دراوردن فاصله از یک LCDهم بهره بگیرید.

توضیح برنامه جدید:

مثل برنامه قبلی بعد از تست P1.5وقتی این پایه 1شد برنامه به بدنه اصلی می ره و فرستنده رو به راه می اندازه بعد از روشن شدن فرستنده گیرنده که به پایهP1.7وصل هستش توسط میکرو تعقیب میشه تا وقتی که
            گیرنده به قسمت صفرامواج منعکس شده پاسخ بده دراین حالت کارتمومه
            حالا تواین برنامه با روش ساده یه زمانی رو بدست میارند که باید شما بایه فاصله استاندارد یه عدد برای اون فاصله بدست بیاریدچون دراین روش ازافزایش یک رجیستر درهرحلقه تعقیب استفاده میشه
            واسه همین وقتی که فاصله دو برابر بشه این عدد هم به صورت خطی عددی دوبرابر حالت قبلی نمایش خواهد داد
            البته من با وقفه میکرو کارنکردم
            نمی دونم میشه اول تایمر رو راه اندازی کرد بعد با فعال سازی وقفهاونم حساس به سطح وقتی گیرنده عمل می کنه تایمررومتوقف کرد

ORG 0000H
            MOV P2,#00H
            MOV R2,#00H

MOV R1,#7
            MOV P1,#0FFH
            CLR P1.6
            CALL DELAY
            WAIT_HIGH:JNB P1.5,WAIT_HIGH
            SETB P1.6
            WAIT:JNB P1.7,LED_ON
            INC R2
            DJNZ R1,WAIT
            MOV R1,#7
            MOV P2,#00H
            SJMP WAIT
            LED_ON:MOV P2,02H
            MOV P3,03H
            SJMP $

DELAY:MOV R5,#0FFH
            DJNZ R5,$
            RET
            END

ادرس لینک دانلود نقشه مدار
            http://www.4shared.com/dir/609677/d84206/ultraSonic.html

خوب به قول دوستان (آقا محمدو اقا صابر) بی سوادی بد دردیه
            اینا توضیحات کتاب بود که نوشتم
            امیدوارم بتونید مشکل خودتون رو حل بکنید.
            موفق باشی

دیدگاه

سلام آقا رضا خیلی ممنون واقعا دستتون درد نکنه انشا الله جبران کنم

موفق باشید خدا حافظ

دیدگاه

بازم مرسی ولی عکسها باز نمیشه ممنون میشم یه نگاهی بندازید

دستتون درد نکنه خدا حافظ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadm64
                  بازم مرسی ولی عکسها باز نمیشه ممنون میشم یه نگاهی بندازید

دستتون درد نکنه خدا حافظ
                  سلام
                  محمد جان با برنامه Microsoft Office Document Imaging عکس ها رو باز کن
                  این برنامه با مجموعه آفیس نصب میشه و مسیرش اینه :
                  Start > All Programs > Microsoft Office > Microsoft Office Tools > Microsoft Office Document Imaging

موفق باشی

دیدگاه

you

سلام اگر بخواهیم برنامه رو با bascom 8051 بنوسیم چطوری می شه شما می دونید و سایتی راجع به آن معرفی کنید در صورت امکان
                    اول توکل
                    دوم پشتکار
                    سوم مشورت
                    چهارم عمل
                    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                    نرم افزار برای دانلود نامحدود از rapideshare: http://k12student.persiangig.com/other ------- تشکر یادتون نره. موفق باشید.

دیدگاه

noky

من می خواهم بجای PIC از میکرو 8051در نقشه استفاده کنم اما پدرم رو درآورده کمکم کنید :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
                      this pic circuit:
                      http://i12.tinypic.com/4hkvyfq.gif
                      اول توکل
                      دوم پشتکار
                      سوم مشورت
                      چهارم عمل
                      -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                      نرم افزار برای دانلود نامحدود از rapideshare: http://k12student.persiangig.com/other ------- تشکر یادتون نره. موفق باشید.

دیدگاه

Re: noky

نوشته اصلی توسط hd_uni_pro
                        من می خواهم بجای PIC از میکرو در نقشه استفاده کنم اما پدرم رو درآورده کمکم کنید :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
                        شما نقشه رو اینجا بذار
                        ببینیم میشه کاریش کرد

بعد از چدن ثانیه چنین شد که:
                        ای ناقلا تا اومدم فک بزنم ادیتت کردی

دیدگاه

با سلام
                          ساختن این مدار سخت نیست شما
                          شروع کن کمک می رسه

دیدگاه

sensor

با سلام ببخشید اگر من بخواهم در عکس مدار که برای شما فرستادم (http://i12.tinypic.com/4hkvyfq.gif)
                            به جایPIC از 8051 استاده کنم انگاه کدام پایه ها از مدار فرستنده و کیرنده به 8051 برودمثلا پایه ccpi در pic رو به چی 8051 وصل کنم و یا اگر در مدار بخواهم به جای وصل کردن میکرو به 7 سگمنت به lcd وصل کنم چه کار باید بکنم (یعنی چه تغییری باید بدهخ) :roll: :roll: :roll: البته من فایل hex مدار که با pic است رو دارم و همچنین سورس برنامه رو که با pic است و با زبان اسمبلی اما نمی دانم با چه نرم افزاری و یا به عبارتی چه محیطی می توانم این کار رو بکنم البته باید حتما آن را با 8051 تحویل بدهم چون pic کار نکردم راستی درمورد برنانه آن هم اگر میشه یک راهنمایی بکنید البته با bascom 8051
                            با تشکر
                            :?: :?: 8) 8) :shock: :shock:
                            اول توکل
                            دوم پشتکار
                            سوم مشورت
                            چهارم عمل

دیدگاه

با سلام
                              دوست عزیز توضیحات و مدار بالا رو شما داری
                              تنها مشکل اینکه می خوای اون روی مثلا سون سگمنت نمایش بدی؟ درستی خوب؟؟
                              اگه مشکل اینه بگو بقیه رو بگم
                              موفق باشی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X