ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 23
    2008/02/10
    اطراف تهران
    410
    11

سوال از تاپیک "MMC WAV player با ATMEGA32 و کيفيت بسيار بالا 160KHz High Quality

سلام دوستان
    داشتم یکسری سوال ایجاد شده توی ذهنم رو تایپ می کردم که دیدم این تاپیک قفل شده و احساس سنگینی بهم دست داد [-(
    تاپیک به قرار زیره:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

در پست اول یکسری امکانات گفته شده و یکسری سوال برام پیش اومده گفتم از دوستان بپرسم:
    محتوای پست اول:
    سلام .
    براي اين که عيد بهتون بيشتر خوش بگذره اين پروژه را انجام بدين
    اين پروژه را دادم به يکي از دوستان انجام داده بود و فکر کنم رفته برا خودش شرکت توليدي زده :mrgreen:
    گفتم بزارم تو انجمن ديگران هم فيض ببرن :biggrin:
    البته فعلا شماتيک اگه همه اعلام امادگي کردن انوقت ميريم رو کدهاش .
    اينم شماتيک
    توضيح مختصر اين که
    مدار صدا در sd کارت را بصورت استريو پخش ميکنه البته با کيفيت بسيار بالا . و با کنترل تلويزون يا هر نوع که با rc5 کد شده ميشه راه اندازي کرد .
    وسلام نامه تمام :nerd:
    یکسری سوال:
    گوش ایده آل انسان فرکانس بین 20 تا 20 کیلو هرتز رو میشنوه ولی خوب گوش ما حداکثر 18 کیلو هرتز میشنوه
    فرکانس نمونه برداری ذخیره صدا در واقع داره حداکثر مولفه فرکانس ذخیره شده صدا رو نشون (با تبدیل گسسته فوریه یا DFT )می شه نشون داد با n داده گسسته در حوزه زمان میشه حداکثر تا n/2 در حوزه فرکانس رسید به زبون ساده تر یعنی مثلا نرخ 44100 هرتز نمونه برداری قادر به ذخیره فرکانس هایی تا 44100/2= 22050 هرتز هست که تازه فراتر از حوزه شنوایی ما هست!!!!. پس ما می تونیم تا مولفه فرکانسی نصف فرکانس ذخیره شده صدا رو ضبط کنیم.پس تا اینجا حداکثر فرکانس نمونه برداری 44100 هرتز برای شنوایی ما کافیه. حالا اگه بخوان دقت رو توی صوت پخش شده ببرن بالا میان و دقت هر استب زمانی رو می برن بالا و مثلا به جای 8 بیت اونو 16 بیتی یا بالا تر می برن.
    توی نرم افزار های حرفه ایی مخصوص ضبط و پخش گزینه های مختلفی برای ضبط وجود داره به قرار زیر:

همونطور که می بینید حداکثر نرخ نمونه برداری 96000 هست و اونم برای صدا های مستر هست که قراره روش ادیت های مختتلف صورت بگیره و نباید به هیچ عنوان از کیفیت کم بشه استفاده می کنن و

همونطور که می بینید می شه با ثابت نگه داشتن فرکانس نمونه برداری ، دقت ذخیره سازی رو افزایش داد
    پس خلاصه عرض بنده می شه اینکه برای تقریبا تمامی کارهای در حد ما دقت 16 بیت نمونه برداری با فرکانس 44100 یعنی بهترین کیفیت و بالاتر از از این نه به درد ما میخوره و نه اصلا ما می تونیم تشخیص بدیم.(برای همین اکثر فایل های موزیک mp3 با کیفیت 44100 و 16 بیتی ذخیره میشن و در عین کاهش کیفیت بدلیل فشرده سازی هنوز هم کیفیت بالایی دارن تازه چه برسه به فرمت Wav که فشرده نمیشه و افت کیفیت نداره.)
    پس چرا ایشون از نرخ 160kB/s استفاده می کنه؟
    کیفیت صدا؟ وقتی برای ما با 44100 فرقی نداره پس چرا بیخودی بیت ریت رو ببریم بالا؟؟؟؟

اونطوری که توی شماتیک پیداست از فیلتر RC و خروجی PWM برای تولید صدا استفاده شده.
    همونطور که می دونید بدلیل تیز بدون گوشه های موج خروجی به این روش صدا دارای خش خش و کیفیت پایینی هست.
    پس این بیتریت بالا بدون خروجی D/A مناسب عملا کاملا بیهودس
    لطفا توضیح دهید؟
    (من خودم WAV پلیر ساختم بصورت استرو و با PWM . این مدار چه برتری نسبت به اون داره؟؟)

تنها چیزی که فکر می کنم منطقی باشه اینه که ایشون احتمالا فرکانس PWM رو گذاشتن روی 160000 و بهمین دلیل فکر میکنید کیفیت صداشون بهتر میشه در صورتی که اولا این فرکانس ربطی به فرکانس نمونه برداری صوتی نداره و دوما با این سرعت بالای PWM رزولیشن PWM حداکثر 5 بیت میشه که بازم کیفیت پایینی رو باعث میشه.

ببخشید من اطلاعاتم رو از دانشگاه بدست نیاوردم. امیدوارم که شما که داشگاه رفتید و تخصص دارید جواب سوالامو بدید!
    (امیدوارم توی نوشته هام جایی رو اشتباه نکرده باشم)
    با تشکر از پاسخ شما
    :bye

2008/07/03
    865
    26

پاسخ : سوال از تاپيک "MMC WAV player با ATMEGA32 و کيفيت بسيار بالا 160KHz High Quality

سلام عباس جان ممنون بخاطر تاپيک :bye
    توي پرانتز ميگم اميد وارم به کسي برنخوره و تاپيک را قفل نکنه : چند وقتيه يک صحبت هايي توي انجمن ميشه که آدم متاسف ميشه ، اينجا يک تالار گفتمان علمي است و بعضي ها بجاي بحث علمي ميخواهند خودشون را علامه نشون بدهند و ديگران را بيسواد ... ولي حيفه که انجمن تخصصي به اين خوبي و گستردگي اينجوري توش مطلب نوشته بشه :arrow: آخرش هم نفهميديم چرا تاپيک قفل شد؟! بگذريم.

توي اون تاپيک بحث wave player با mmc شد :
    يعني از يک mmc (احتمالاً از فايل و FAT استفاده شده) که اطلاعات را به ميکرو ميده و ميکرو با PWM پخش ميکنه.(تا اينجا واضحه)
    من هم چند سوال دارم از باسواد هاش :
    1.6Mbps براي چيه؟ و 160کيلو پشتيباني پهناي باند براي چيه ؟ مگه فوق صوت را پشتيباني ميکنه؟ فايلش را با چي ميسازيد؟

اميد وارم اينجا ديگه بهمون نگن بيسواد (اگه از من اسکن مدرکم را نخواند )

موفق باشيد
    امام علي (عليه السلام) : الزکات العلم نشرهُ/ زکات علم نشر آن است
    2013/09/03
    1,984
    634

پاسخ : سوال از تاپيک "MMC WAV player با ATMEGA32 و کيفيت بسيار بالا 160KHz High Quality

من به شخصه از اطلاعات شما چندين جا استفاده کردم...کاري به لحن ديگران ندارم و به نظرم اگه کسي بي ادبي کرد بهتره مودبانه جوابشو بديد ولي چيزي به دل نگيريد...همونجا پرتش کنيد توي سطل زباله!
    قانون سوم نیوتون میگه برای اینکه بخوای به چیزی برسی باید از یه چیزی دل بکنی...

2010/05/06
    تهران
    291
    7
    011

جدا از دقت و سرعت pwm بايد به يک چيزي دقت کنيم.
    بنده حدود يکسال روي صوت کار کردم و به مشکلاتي هم برخورد کردم
    وقتي بنده ديشب تاپيک ذکر شده را ديدم خودم ماندم که چطوري شده!!!!
    و همون شب گفتم بهتر يک تاپيک درست کنم و در آنجا در مورد پخش صوت با pwm را بهتر نمايش بدهيم که چگونه اين عمل با سرعت زياد رخ مي دهد!!!
    البته به صورت ساده اش را که همه بلد هستيم ولي وقتي کمي ريز مي شويم بهتر مي فهميم که چقدر بايد دقت کنيم تا صوت با کيفيت بالايي ذخيره و پخش شود.
    بنده قبلا يه تاپيک زده بودم اگر خواستيد بهتر منظورم را بفهميد بهتر است به لينک زير سر بزنيد.
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=83656.msg528045#msg528045
    البته اگر خواستيد من هم با يکي از دوستان کلکلم شد و کار باز هم به بيسوادي من کشيده شدش چون که بنده خدا نمي دونست که نمي دونه خواستيد لينک اون هم بدم
    دکتر چمران در 1311 در تهران متولد شد
    وي در زمان اقامت در آمريکا انجمن اسلامي آمريکا را تأسيس کرد که منجر به قطع بورسيه وي توسط شاه شد.
    او با اينکه يکي از دانشمندان مطرح آمريکا به حساب مي آمد بدون توجه به مدرک به مصر رفت و آموزش نظامي ديد.
    2008/02/10
    اطراف تهران
    410
    11

پاسخ : سوال از تاپیک "MMC WAV player با ATMEGA32 و کيفيت بسيار بالا 160KHz High Quality

سلام به همه عزیزان و مخصوصا هم اسم عزیز
    فکر می کنم ذکر چند نکته خدمت بعضی از دوستان بد نباشه:
    1-اینجا توی این انجمن ها یه چیز برای همه نقطه مشترکه و اونم عشق و علاقه به الکترونیک هست.
    2-بی احترامی و کژ خلقی واقعا آزار دهنده و ناراحت کننده هست و نتنها باعث بی اعتباری شخص خاطی بلکه باعث سردی و رواج اینطور صحبت ها می شه.
    3-مدرک یا رشته دانشگاهی درسته که کمک کننده هست ولی هیچ دلیلی برای بیشتر بودن اطلاعات شخص نیست.(مخصوصا الان با این وضع افتضاح دانشگاه ها)
    4-هدف اینجا بالا بردن اطلاعات توی ضمینه های مختلف هست نه جبهه گیری های شخصی یا به رخ کشیدن مدرک و اینطور چیزا
    5-به نظر من بهترین راه ، برای جلوگیری از همچین مباحثی فقط سوال و جواب همراه با احترام کامله.
    ببخشید اگه چشتونو درد آوردم :mrgreen: !!!
    البته اگر خواستيد من هم با يکي از دوستان کلکلم شد و کار باز هم به بيسوادي من کشيده شدش چون که بنده خدا نمي دونست که نمي دونه خواستيد لينک اون هم بدم
    شماها سرورید!
    آقا ما هم رشتمون نامربوطه نکنه به ما هم بگن بیسواد !!!
    کلا نمی دونم چه جوریه کسی که فکر میکنه کمی علم و سواد داره فورا به بقیه میگه بیسواد!!!
    [glow=red,2,300]جابر بن عبدالله رضی الله تعالی عنه می گوید: رسول الله -صلی الله علیه وآله و سلم- فرمودند:علم را برای فخرفروشی بر علما، ومجادله با کم خردان و جلب نظر مردم فرانگیرید؛ و هرکس این کار را انجام دهد پس آتش دوزخ نصیبش می گردد [/glow]

یه سوال دیگه: فکر میکنم اصلا با AVR و FAT در SD نشه به سرعت 1600Kb/s رسید؟؟؟؟!!! :eek:

جناب 011 آقا چه خبر از "تبدیل صدای بم به زیر"؟؟ نتیجه آخرش چی شد؟؟ کامل ردیف شد؟؟؟

2008/07/03
    865
    26

آقا ما هم رشتمون نامربوطه نکنه به ما هم بگن بيسواد !!!
    نه دوست من، ما هم که رشتمون برقه و چند ساله سر کلاسهاي دانشگاه مينشينيم بهمون گفتن بيسواد ولي رشته تحصيلي هرچي ميخواهد باشه، مهم تخصصه :agree:

يه سوال ديگه: فکر ميکنم اصلا با AVR و FAT در SD نشه به سرعت 1600Kb/s رسيد؟؟؟؟!!!
    چي بگم شايد توابع FAT را خودشون نوشتن اونهم اسمبلي :biggrin: که به اين سرعت 1.6Mbps رسيدن آخه AVR هشت بيتي براي پردازش FAT16 هم کلي زور ميزنه...
    اگه از sd مستقيم بخوني بعيد نيست به اين سرعت رسيدن

امام علي (عليه السلام) : الزکات العلم نشرهُ/ زکات علم نشر آن است
    2012/10/16
    Far Far Away
    111
    2

بنده به شخصه از شما براي روشن کردن مطالب تشکر ميکنم. باز خوبه هنوز افرادي هستن که دور از ادعا علمشون رو با بقيه به اشتراک ميزارن!
    در اين مواقع که فردي فکر ميکنه بقيه بيسوادن ياد جمله اي ميفتم که ميگه "درخت هر چه پر بارتر، افتاده تر..."
    2010/05/06
    تهران
    291
    7
    011

پاسخ : سوال از تاپیک "MMC WAV player با ATMEGA32 و کيفيت بسيار بالا 160KHz High Quality

نقل قول نوشته اصلی توسط abbasmh

جناب 011 آقا چه خبر از "تبدیل صدای بم به زیر"؟؟ نتیجه آخرش چی شد؟؟ کامل ردیف شد؟؟؟
    فعلا ولش کردم آخه اولویتم توی شرکت ساخت سینتی سایزر بودش که البته ساختمش ولی باید تکمیلش کنم ( اتصال ال سی دی و ...)
    اینم لینکش هست اگر خواستید ببینید
    http://www.aparat.com/v/QImjS
    در ضمن جا دارد بابت اینکه شما علمتون را بدون منت به من ارائه دادید تشکر کنم و البته بهتر هست یک انجمنی هم تشکیل بدیم به عنوان انجمن بی سوادان الکترونیک
    وي در زمان اقامت در آمريکا انجمن اسلامي آمريکا را تأسيس کرد که منجر به قطع بورسيه وي توسط شاه شد.
    او با اينکه يکي از دانشمندان مطرح آمريکا به حساب مي آمد بدون توجه به مدرک به مصر رفت و آموزش نظامي ديد.
    2012/07/21
    834
    24

راجع به بحث های حاشیه ای چیزی نمی دونم. من رو یه دستگاه پخش کننده موسیقی دارم کار می کنم که با AVR و کارت حافظه کار می کنه. البته اون دستگاه با باتری کار می کنه و طراحی D/A و تقویت کننده صوتی و درایور هدفون با باتری کار هر کسی نیست.
    من یکمی با کارت حافظه کار کردم. سرعت خوندن نوشتنش تو مد SPI زیاد نیست. فرض کنید که بدون FAT به صورت باینری بخواید بخونید، اگه هنر کنید و به صورت چندگانه سکتورها رو بخونید، می رسید به سرعتی تقریباً معادل 50% سرعت مورد انتظار شما. مثلاً من با 18MHz (میکروی STM32) نهایتاً رسیدم به کمتر از 1MB/s. طبق تئوری باید می شد حدود 2MB/s.
    با AVR عمراً بتونید به این سرعت ها برسید! نهایت سرعت به نظرم کمتر از 500KB/s میشه. تازه این فقط سرعت دسترسی به حافظه ست. حجم RAM توی این میکروکنترلر برای این کارا خیلی کمه. و اینکه با داده های ذخیره شده توی بافر چی کار می خواید بکنید خودش یه بحث مفصله.
    بیایید با Google آشتی کنیم!
    2010/05/06
    تهران
    291
    7
    011

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد رستمی
    راجع به بحث های حاشیه ای چیزی نمی دونم. من رو یه دستگاه پخش کننده موسیقی دارم کار می کنم که با AVR و کارت حافظه کار می کنه. البته اون دستگاه با باتری کار می کنه و طراحی D/A و تقویت کننده صوتی و درایور هدفون با باتری کار هر کسی نیست.
    من یکمی با کارت حافظه کار کردم. سرعت خوندن نوشتنش تو مد SPI زیاد نیست. فرض کنید که بدون FAT به صورت باینری بخواید بخونید، اگه هنر کنید و به صورت چندگانه سکتورها رو بخونید، می رسید به سرعتی تقریباً معادل 50% سرعت مورد انتظار شما. مثلاً من با 18MHz (میکروی STM32) نهایتاً رسیدم به کمتر از 1MB/s. طبق تئوری باید می شد حدود 2MB/s.
    با AVR عمراً بتونید به این سرعت ها برسید! نهایت سرعت به نظرم کمتر از 500KB/s میشه. تازه این فقط سرعت دسترسی به حافظه ست. حجم RAM توی این میکروکنترلر برای این کارا خیلی کمه. و اینکه با داده های ذخیره شده توی بافر چی کار می خواید بکنید خودش یه بحث مفصله.
    عزیز اینجا کسی قصد ساخت ضبط صوت را ندارد و می خواهیم پخش کنیما :rolleyes: اونم ما نمی خواهیم پخش کنیم یکی دیگه می خواستندی پخش کردندی اما ما می گوییم نتوانستندی که ساختندی
صفحه 1 از 3 123 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 23