اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار تبدیل برق 220 ac به مقدار dc مورد نیاز بار بدون ترانس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار تبدیل برق 220 ac به مقدار dc مورد نیاز بار بدون ترانس

سلام

مداری هست که برق ac 220 به 5 dc بدون ترانس تبدیل کنه و باهاش بشه 5تا ال ای دی معمولی را روشن کرد؟
    در عین حال خیلی ساده و کم خرج باشه.
    با تشکر
    امام علی (ع)

بهترین شما کسی است که علم آموزد و آموزش دهد.

پاسخ : مدار تبدیل برق 220 ac به 5 dc بدون ترانس

سلام محمد مهدی جان همه چیز بغیر از مرگ امکان پذیر هست .
    شما بوسیله چند دیود و خازن و مقاومت و دیود زینر میتوانید هر ولتاژی رو بگیرید ولی با چند شرط اول اینکه جریان گرفته شده تا حدی محدود هست بخوایید جریان اضافی بکشید باید ظرفیت خازن رو بالا ببرید .مقدار ولتاژ را بوسیله دیود زینر تعیین کنید و از همه مهمتر چون ارتباط مستقیم با برق هست و ایزوله نیست از دست زدن به پایه های مدار باید جدا خودداری کنید چون خطر مرگ تا حدودی بالاتر است دلیل بر اینکه در برق متناوب شما بین سیکل بالا و پایین که صفر میشود میتوانید از برق گرفتگی رهایی یابید اما در ولتاژ مستقیمی که در این مدار داریم بصورت دی سی بوده و برق با دستتان برخورد کند تا خود مرگ ول کن نیست.اگر این مدار به دردتان بخورد من نقشه را برایتان ارسال کنم.با تشکر
    شرکت ZF COMPANY رضایی فارس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arf1355
      سلام محمد مهدی جان همه چیز بغیر از مرگ امکان پذیر هست .
      شما بوسیله چند دیود و خازن و مقاومت و دیود زینر میتوانید هر ولتاژی رو بگیرید ولی با چند شرط اول اینکه جریان گرفته شده تا حدی محدود هست بخوایید جریان اضافی بکشید باید ظرفیت خازن رو بالا ببرید .مقدار ولتاژ را بوسیله دیود زینر تعیین کنید و از همه مهمتر چون ارتباط مستقیم با برق هست و ایزوله نیست از دست زدن به پایه های مدار باید جدا خودداری کنید چون خطر مرگ تا حدودی بالاتر است دلیل بر اینکه در برق متناوب شما بین سیکل بالا و پایین که صفر میشود میتوانید از برق گرفتگی رهایی یابید اما در ولتاژ مستقیمی که در این مدار داریم بصورت دی سی بوده و برق با دستتان برخورد کند تا خود مرگ ول کن نیست.اگر این مدار به دردتان بخورد من نقشه را برایتان ارسال کنم.با تشکر
      شرکت ZF COMPANY رضایی فارس
      سلام

راهنماییتون که کامل بود مطالب جدیدی یاد گرفتیم .
      یه سوال اینجا پیش میاد اینکه شما میگید ما برق دی سی داریم که ممکنه خطر مرگ داشته باشه خب ولی در حالی که ما برقی که نیاز داریم در حد روشن کردن 5تا ال ای دیه ، یا اینکه منظور شما کلی بوده و برای نیاز بالاتره درست؟
      مدار هم اگه همین چند المان بشه کار من حل میشه پس لطف کنید نقشه مدار را ارسال کنید.
      امام علی (ع)

دیدگاه

سلام

به مجله pmm شماره 18 مراجعه کنید.

چرا ناراحتی پاتریک!
        + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
        - از دیدنش ناراحت شدی؟
        + نه
        پس چی ناراحتت کرده
        + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
        ------------------------------------------------------------------------------------------------------
        تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
        ------------------------------------------------------------------------------------------------------
        محصولات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد مهدی نجفی
          سلام

مداری هست که برق ac 220 به 5 dc بدون ترانس تبدیل کنه و باهاش بشه 5تا ال ای دی معمولی را روشن کرد؟
          با تشکر
          سلام این مشکل منم بود میتونی تو این پست به جواب برسی
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=90920.0

دیدگاه

یه سوال اینجا پیش میاد اینکه شما میگید ما برق دی سی داریم که ممکنه خطر مرگ داشته باشه خب ولی در حالی که ما برقی که نیاز داریم در حد روشن کردن 5تا ال ای دیه ، یا اینکه منظور شما کلی بوده و برای نیاز بالاتره درست؟
            این مداری که گذاشتم تغدیه 12 ولت رو درست می کنه و فکر کنم حداکثر 40mA جریان میده

http://s5.picofile.com/file/81175095...ess_supply.gif

سلام قبل از این که این مدارو ببندم همه می گفتن خطر برق گرفتگی داره اما من به خروجیش دست زدم و اتفاقی نمی افته اما شما امتحان نکنین دم عیدی.بزار بعد از عید :mrgreen:

محاسباتش هم خیلی سادست.امپدانس خازن این طوری بدست میاد:
            Zc=1/(2*pi*f*C

که f فرکانس برق شهره که 50 هست.pi هم که 3.14 هست و C هم که مقدار خازنه.

خازن با مقاومت 120 کیلو موازی شده پس میتونیم خیلی راحت مقاومت معادل خازن و مقاومت رو بدست بیاریم.حالا یه جریانی از این مقاومت معادل عبور میکنه پس یه افت ولتاژی ایجاد میکنه.خود پل دیود هم یه افت ولتاژی دو سرش داره و چون در هر لحظه جریان از دو تا دیود داره عبور می کنه و اگر افت ولتاژ روی هر دیود 0.6 ولت باشه پس 1.2 ولت هم روی پل دیود افت ولتاژ داریم .بعد از پل دیود هم یه مقاومت داریم که همون جریانی که از ورودی میاد از توی این مقاومت هم عبور می کنه و در نهایت یه زنر داریم که در نتیجه ولتاژ ته مدار رو هم میدونیم. اگه قانون KVL رو در مدارهای الکتریکی بلد باشین همه چی تمومه.

توی ورودی از خازن استفاده کردیم و با اون افت ولتاژ رو ایجاد کردیم چون که خازن ، مقاومت درونی کمی داره و با عبور جریان از توش تلفات خیلی کمی ایجاد می کنه در صورتی که اگه ما با مقاومت بخوایم افت ولتاژ ایجاد کنیم تلفات زیاد میشه و مقاومت به شدت داغ میشه.اون مقاومتی هم که دو سر خازن گذاشتیم برای این هست که چون خازن در حین کار شارژ میشه حالا ما وقتی مدارو از برق می کنیم خازن شارژ می مونه پس باید یه مقاومت به دو سرش وصل کنیم تا اونو دشارژ کنه.زمانی که طول می کشه تا خازن کاملاً دشارژ بشه اینه :
            t=5RC
            این زمان بهتره که بیش تر از 5ثانیه نشه ولی نه این که بیایم مقاومت رو اونقدر کم کنیم که زمان بشه 0.5 ثانیه چرا چون که کم کردن مقاومت باعث میشه که در حین کار مدار جریان بیش تری از مقاومت عبور کنه و مقاومت داغ تر میشه.پس مقدار مقاومت نه باید کم باشه و نه خیلی زیاد.
            خازن ورودی هم از نوع پلی استر هست که مقدار توانایی مدار رو برای جریان دهی تعیین می کنه. مقاومت 220 اهم بعد از پل دیود هم باید حداقل 0.5 وات باشه وگرنه می سوزه.
            چطوری بدست آوردم اینو ؟ از فرمول تلفات مقاومت استفاده کردم.مدار ما 40mA جریان میده که از مقاومت 220 اهم رد میشه:
            Ploss=R*I^2=220*0.04*0.04=0.35
            پس نمیشه از مقاومت یک چهارم وات استفاده کرد.

برای تغییر ولتاژ خروجی میتونین از زنر های دیگه ای استفاده کنین و شاید نیاز باشه تغییرات دیگه توی اندازه قطعات بدین.مقدار قطعات توی شکل مدار نوشته شده.اون مقاومتی که انتهای مدار هست در واقع بارمون هست و مقاومت نیست.

توان زنر هم مهمه مثلاً توی این مدار زنر 12 ولتی هست و 40mA رو باید بتونه تحمل کنه چون وقتی بار قطع میشه تمام 40mA از توی زنر عبور می کنه.
            ploss=V*I=12*0.04=0.48

شاید فکر کنین که بتونین از زنر 0.5 وات استفاده کنین اما به احتمال 100 درصد می سوزه چون که ولتاژ شکست دیود زنر بستگی به جریان عبوری از اون هم داره و این طوری نیست که همیشه 12 باشه و مثلاً 40mA که بگذره ولتاژ شکستش روی حدود 12.5 تا 13 میره و در نتیجه تلفاتش بیش تر از 0.5 وات میشه البته بازار الکترونیک ما هم یه کم ناجوره و حتی اگه تلفات روی 0.48 ثابت می موند بازم به ریسکش نمی ارزید که از زنر 0.5 وات استفاده کنیم ، پس زنر 12 ولت 1 وات استفاده می کنیم.

دیدگاه

سلام

در مجله pmm که توسط سوران آراسته ذکر شد یک نمونه مدار هست که شبیه مداری که اعضا داخل بحث mohsen.92 بیان کردن ولی با این تفاوت که با توضیحاتی که داخل مجله داده خودتون میتونین طراح برای هر تعداد ال ای دی باشید.

و E.N توضیحات کاملی دادند و مشکلات احتمالی را پیش بینی کردن . به ولتاژ خازن ها اشاره نکردند که به نظر من ولتاژ خازن پلی استر 400 ولت و خازن موازی با دیود زنر 63ولت می باشد ، درست؟
              امام علی (ع)

دیدگاه

به ولتاژ خازن ها اشاره نکردند که به نظر من ولتاژ خازن پلی استر 400 ولت و خازن موازی با دیود زنر 63ولت می باشد ، درست؟
                من توی یه دستگاهی دیده بودم که از همین مدار تغذیه خازنی استفاده کرده بود و خروجی 12 میداد و از پلی استر 250 ولت استفاده کرده بود در حالی که میدونیم که ولتاژ موثر برق شهر حداکثر 235 ولته ولی مقدار پیک موج ولتاژ میشه 235* رادیکال 2 که میشه 330 ولت و توی اون دستگاه ، خازن به خوبی کار میکرد و به نظرم این نشون میده که ما باید به ولتاژ موثر توجه کنیم نه به مقدار پیک ولتاژ.پس ولتاژ خازن پلی استر 250 باشه کافیه و ولتاژی که روی خازن می افته کمتر از ولتاژ برق شهره.چرا؟
                چون که یه مقدارش که ولتاژ خروجی مدار طراحی شده هست و یه مقدار هم روی مقاومت 220 اهم و حدود 1.2 ولت هم روی پل دیود.

اگه خروجیمون 12 ولت هست پس خازن موازی با دیود زنر هم باید ولتاژش بیش تر از 12 باشه که 16 و 25 مقدار استانداردی هست که توی بازار پیدا میشه و به خازن 63 ولت نیازی نیست.به نظرم 25 ولت استفاده کنین.

دیدگاه

سلام خوبید اقا من نمیتونم عکس رو اپ لود کنم لطف کنید ایمیلتان را بفرستید تا برایتان ارسال کنم در ضمن به بیشتر این حرفهایی که نوشتند زیاد اعتماد نکنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arf1355
                    سلام خوبید اقا من نمیتونم عکس رو اپ لود کنم لطف کنید ایمیلتان را بفرستید تا برایتان ارسال کنم در ضمن به بیشتر این حرفهایی که نوشتند زیاد اعتماد نکنید
                    سلام
                    شما اول عکست رو اینجا ( http://www.8pic.ir/ ) پلود کن
                    بعد اون لینکی رو که جلوش نوشته مخصوص انجمن ، داخل پست تون در همین تایپیک کپی کنید

دیدگاه

دیدگاه

با سلام
                        مدار شما دو اشکال اساسی دارد یکی اینکه تمام جریان مدار از مقاومت میگذرد بنابراین اتلاف روی آن بسیار زیاد است دوم اینکه با سوختن یکی از ال-ای-دی ها تمام آنها خاموش خواهند شد در تکنولوژی امروز برای روشن کردن مدار روشنایی ال- ای -دی از منابع تغذیه سویچینگ خاص استفاده میکنند که میتوانید به تاپیکهای این زمینه در همین سایت مراجعه نمایید.

دیدگاه

سلام nimdar جان من در متن نوشتم که این مدار را با دیود زینر هم میتوان استفاده کرد در ثانی باید جریان را مقاومت تحمل کنه و در این مدار با کار و دایم به برق بودن مدار با مقاومتی که گذاشتم با توان مشخص گرمای مقاومت تا حدی هست که با انگشت برای ساعتها بشه حرارت ان را تحمل کرد چون مقاومت نباشه ال ای دی ها میسوزند و در ضمن مجموعا ال ای دی ها هر چه قدر جریان بکشند مجموع جریان ان را با موازی بستن ال ای دی ها می توان برابر سازی کرد و دیود زینر هم برا محدود کردن ولتاژ استفاده میکنیم که ال ای دی نسوزه.
                          و مهمتر اینکه شرکت ZF COMPANY با ارائه این مدار از سال 1379/07/17 بر روی پروژکتور های ال ای دی تا امسال که میشود 14 سال از این مدار استفاده میکند و فکر کنم از اولین شرکتهای تولید کننده پروژکتور های ال ای دی می باشد و همچنین کسب رتبه هفت در سطح دنیا که در زمینه برق و طراحی مدارات خودرو موفق به کسب جوایز نفیسی از هیجده کشور مختلف جهان شده.
                          البته قصد جسارت و بی ادبی به محضر دوستان نشه .من خاک زیر پای همه دوستانم.
                          در این عکس دست راست بنده حقیر زیر دست همه دوستان اینجا ترکیه قبل از اعزام به المان و لوح تقدیر کانال 25 ترکیه

دیدگاه

پاسخ : مدار تبدیل برق 220 ac به مقدار dc مورد نیاز بار بدون ترانس

نوشته اصلی توسط مهدی آقای نجفی نمایش پست ها
                            سلام

با تشکر
                            منم همین سوالو دارم

دیدگاه

پاسخ : مدار تبدیل برق 220 ac به مقدار dc مورد نیاز بار بدون ترانس

نوشته اصلی توسط Amin7788 نمایش پست ها
                              منم همین سوالو دارم
                              با "مدار تغذیه خازنی " می شه می تونید تو نت درموردش سرچ کنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X