ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13
    2014/02/13
    اصفهان
    50
    1

مدار تبدیل برق 220 ac به مقدار dc مورد نیاز بار بدون ترانس

سلام

مداری هست که برق ac 220 به 5 dc بدون ترانس تبدیل کنه و باهاش بشه 5تا ال ای دی معمولی را روشن کرد؟
    در عین حال خیلی ساده و کم خرج باشه.
    با تشکر
    امام علی (ع)

بهترین شما کسی است که علم آموزد و آموزش دهد.
    2013/05/30
    4
    0

پاسخ : مدار تبدیل برق 220 ac به 5 dc بدون ترانس

سلام محمد مهدی جان همه چیز بغیر از مرگ امکان پذیر هست .
    شما بوسیله چند دیود و خازن و مقاومت و دیود زینر میتوانید هر ولتاژی رو بگیرید ولی با چند شرط اول اینکه جریان گرفته شده تا حدی محدود هست بخوایید جریان اضافی بکشید باید ظرفیت خازن رو بالا ببرید .مقدار ولتاژ را بوسیله دیود زینر تعیین کنید و از همه مهمتر چون ارتباط مستقیم با برق هست و ایزوله نیست از دست زدن به پایه های مدار باید جدا خودداری کنید چون خطر مرگ تا حدودی بالاتر است دلیل بر اینکه در برق متناوب شما بین سیکل بالا و پایین که صفر میشود میتوانید از برق گرفتگی رهایی یابید اما در ولتاژ مستقیمی که در این مدار داریم بصورت دی سی بوده و برق با دستتان برخورد کند تا خود مرگ ول کن نیست.اگر این مدار به دردتان بخورد من نقشه را برایتان ارسال کنم.با تشکر
    شرکت ZF COMPANY رضایی فارس
    2014/02/13
    اصفهان
    50
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط arf1355
    سلام محمد مهدی جان همه چیز بغیر از مرگ امکان پذیر هست .
    شما بوسیله چند دیود و خازن و مقاومت و دیود زینر میتوانید هر ولتاژی رو بگیرید ولی با چند شرط اول اینکه جریان گرفته شده تا حدی محدود هست بخوایید جریان اضافی بکشید باید ظرفیت خازن رو بالا ببرید .مقدار ولتاژ را بوسیله دیود زینر تعیین کنید و از همه مهمتر چون ارتباط مستقیم با برق هست و ایزوله نیست از دست زدن به پایه های مدار باید جدا خودداری کنید چون خطر مرگ تا حدودی بالاتر است دلیل بر اینکه در برق متناوب شما بین سیکل بالا و پایین که صفر میشود میتوانید از برق گرفتگی رهایی یابید اما در ولتاژ مستقیمی که در این مدار داریم بصورت دی سی بوده و برق با دستتان برخورد کند تا خود مرگ ول کن نیست.اگر این مدار به دردتان بخورد من نقشه را برایتان ارسال کنم.با تشکر
    شرکت ZF COMPANY رضایی فارس
    سلام

راهنماییتون که کامل بود مطالب جدیدی یاد گرفتیم .
    یه سوال اینجا پیش میاد اینکه شما میگید ما برق دی سی داریم که ممکنه خطر مرگ داشته باشه خب ولی در حالی که ما برقی که نیاز داریم در حد روشن کردن 5تا ال ای دیه ، یا اینکه منظور شما کلی بوده و برای نیاز بالاتره درست؟
    مدار هم اگه همین چند المان بشه کار من حل میشه پس لطف کنید نقشه مدار را ارسال کنید.
    امام علی (ع)

2010/08/19
    کردستان
    1,925
    900

سلام

به مجله pmm شماره 18 مراجعه کنید.

چرا ناراحتی پاتریک!
    + امروز ی بچه دیدم سرچهارراه گل میفروخت
    - از دیدنش ناراحت شدی؟
    + نه
    پس چی ناراحتت کرده
    + اینکه دیدن اینجور بچه ها انقدر واسم عادی شده که دیگه ناراحتم نمیکنه
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------
    تاحالا فکر کردی بیسواد کیه؟- بی سواد یعنی کسی که نمیتونه ذهنیاتش رو عملی کنه!
    2013/11/24
    24
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد مهدی نجفی
    سلام

مداری هست که برق ac 220 به 5 dc بدون ترانس تبدیل کنه و باهاش بشه 5تا ال ای دی معمولی را روشن کرد؟
    در عین حال خیلی ساده و کم خرج باشه.
    با تشکر
    سلام این مشکل منم بود میتونی تو این پست به جواب برسی

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2011/02/28
    قزوين
    589
    45

پاسخ : مدار تبديل برق 220 ac به 5 dc بدون ترانس

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد مهدي نجفي
    يه سوال اينجا پيش مياد اينکه شما ميگيد ما برق دي سي داريم که ممکنه خطر مرگ داشته باشه خب ولي در حالي که ما برقي که نياز داريم در حد روشن کردن 5تا ال اي ديه ، يا اينکه منظور شما کلي بوده و براي نياز بالاتره درست؟
    اين مداري که گذاشتم تغديه 12 ولت رو درست مي کنه و فکر کنم حداکثر 40mA جريان ميده

سلام قبل از اين که اين مدارو ببندم همه مي گفتن خطر برق گرفتگي داره اما من به خروجيش دست زدم و اتفاقي نمي افته اما شما امتحان نکنين دم عيدي.بزار بعد از عيد :mrgreen:

محاسباتش هم خيلي سادست.امپدانس خازن اين طوري بدست مياد:
    Zc=1/(2*pi*f*C

که f فرکانس برق شهره که 50 هست.pi هم که 3.14 هست و C هم که مقدار خازنه.

خازن با مقاومت 120 کيلو موازي شده پس ميتونيم خيلي راحت مقاومت معادل خازن و مقاومت رو بدست بياريم.حالا يه جرياني از اين مقاومت معادل عبور ميکنه پس يه افت ولتاژي ايجاد ميکنه.خود پل ديود هم يه افت ولتاژي دو سرش داره و چون در هر لحظه جريان از دو تا ديود داره عبور مي کنه و اگر افت ولتاژ روي هر ديود 0.6 ولت باشه پس 1.2 ولت هم روي پل ديود افت ولتاژ داريم .بعد از پل ديود هم يه مقاومت داريم که همون جرياني که از ورودي مياد از توي اين مقاومت هم عبور مي کنه و در نهايت يه زنر داريم که در نتيجه ولتاژ ته مدار رو هم ميدونيم. اگه قانون KVL رو در مدارهاي الکتريکي بلد باشين همه چي تمومه.

توي ورودي از خازن استفاده کرديم و با اون افت ولتاژ رو ايجاد کرديم چون که خازن ، مقاومت دروني کمي داره و با عبور جريان از توش تلفات خيلي کمي ايجاد مي کنه در صورتي که اگه ما با مقاومت بخوايم افت ولتاژ ايجاد کنيم تلفات زياد ميشه و مقاومت به شدت داغ ميشه.اون مقاومتي هم که دو سر خازن گذاشتيم براي اين هست که چون خازن در حين کار شارژ ميشه حالا ما وقتي مدارو از برق مي کنيم خازن شارژ مي مونه پس بايد يه مقاومت به دو سرش وصل کنيم تا اونو دشارژ کنه.زماني که طول مي کشه تا خازن کاملاً دشارژ بشه اينه :
    t=5RC
    اين زمان بهتره که بيش تر از 5ثانيه نشه ولي نه اين که بيايم مقاومت رو اونقدر کم کنيم که زمان بشه 0.5 ثانيه چرا چون که کم کردن مقاومت باعث ميشه که در حين کار مدار جريان بيش تري از مقاومت عبور کنه و مقاومت داغ تر ميشه.پس مقدار مقاومت نه بايد کم باشه و نه خيلي زياد.
    خازن ورودي هم از نوع پلي استر هست که مقدار توانايي مدار رو براي جريان دهي تعيين مي کنه. مقاومت 220 اهم بعد از پل ديود هم بايد حداقل 0.5 وات باشه وگرنه مي سوزه.
    چطوري بدست آوردم اينو ؟ از فرمول تلفات مقاومت استفاده کردم.مدار ما 40mA جريان ميده که از مقاومت 220 اهم رد ميشه:
    Ploss=R*I^2=220*0.04*0.04=0.35
    پس نميشه از مقاومت يک چهارم وات استفاده کرد.

براي تغيير ولتاژ خروجي ميتونين از زنر هاي ديگه اي استفاده کنين و شايد نياز باشه تغييرات ديگه توي اندازه قطعات بدين.مقدار قطعات توي شکل مدار نوشته شده.اون مقاومتي که انتهاي مدار هست در واقع بارمون هست و مقاومت نيست.

توان زنر هم مهمه مثلاً توي اين مدار زنر 12 ولتي هست و 40mA رو بايد بتونه تحمل کنه چون وقتي بار قطع ميشه تمام 40mA از توي زنر عبور مي کنه.
    ploss=V*I=12*0.04=0.48

شايد فکر کنين که بتونين از زنر 0.5 وات استفاده کنين اما به احتمال 100 درصد مي سوزه چون که ولتاژ شکست ديود زنر بستگي به جريان عبوري از اون هم داره و اين طوري نيست که هميشه 12 باشه و مثلاً 40mA که بگذره ولتاژ شکستش روي حدود 12.5 تا 13 ميره و در نتيجه تلفاتش بيش تر از 0.5 وات ميشه البته بازار الکترونيک ما هم يه کم ناجوره و حتي اگه تلفات روي 0.48 ثابت مي موند بازم به ريسکش نمي ارزيد که از زنر 0.5 وات استفاده کنيم ، پس زنر 12 ولت 1 وات استفاده مي کنيم.
    2014/02/13
    اصفهان
    50
    1

سلام

در مجله pmm که توسط سوران آراسته ذکر شد یک نمونه مدار هست که شبیه مداری که اعضا داخل بحث mohsen.92 بیان کردن ولی با این تفاوت که با توضیحاتی که داخل مجله داده خودتون میتونین طراح برای هر تعداد ال ای دی باشید.

و E.N توضیحات کاملی دادند و مشکلات احتمالی را پیش بینی کردن . به ولتاژ خازن ها اشاره نکردند که به نظر من ولتاژ خازن پلي استر 400 ولت و خازن موازی با دیود زنر 63ولت می باشد ، درست؟
    امام علی (ع)

2011/02/28
    قزوين
    589
    45

پاسخ : مدار تبديل برق 220 ac به 5 dc بدون ترانس

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد مهدي نجفي
    به ولتاژ خازن ها اشاره نکردند که به نظر من ولتاژ خازن پلي استر 400 ولت و خازن موازي با ديود زنر 63ولت مي باشد ، درست؟
    من توي يه دستگاهي ديده بودم که از همين مدار تغذيه خازني استفاده کرده بود و خروجي 12 ميداد و از پلي استر 250 ولت استفاده کرده بود در حالي که ميدونيم که ولتاژ موثر برق شهر حداکثر 235 ولته ولي مقدار پيک موج ولتاژ ميشه 235* راديکال 2 که ميشه 330 ولت و توي اون دستگاه ، خازن به خوبي کار ميکرد و به نظرم اين نشون ميده که ما بايد به ولتاژ موثر توجه کنيم نه به مقدار پيک ولتاژ.پس ولتاژ خازن پلي استر 250 باشه کافيه و ولتاژي که روي خازن مي افته کمتر از ولتاژ برق شهره.چرا؟
    چون که يه مقدارش که ولتاژ خروجي مدار طراحي شده هست و يه مقدار هم روي مقاومت 220 اهم و حدود 1.2 ولت هم روي پل ديود.

اگه خروجيمون 12 ولت هست پس خازن موازي با ديود زنر هم بايد ولتاژش بيش تر از 12 باشه که 16 و 25 مقدار استانداردي هست که توي بازار پيدا ميشه و به خازن 63 ولت نيازي نيست.به نظرم 25 ولت استفاده کنين.
    2013/05/30
    4
    0

سلام خوبید اقا من نمیتونم عکس رو اپ لود کنم لطف کنید ایمیلتان را بفرستید تا برایتان ارسال کنم در ضمن به بیشتر این حرفهایی که نوشتند زیاد اعتماد نکنید
    2013/04/24
    2,697
    2,540

نقل قول نوشته اصلی توسط arf1355
    سلام خوبید اقا من نمیتونم عکس رو اپ لود کنم لطف کنید ایمیلتان را بفرستید تا برایتان ارسال کنم در ضمن به بیشتر این حرفهایی که نوشتند زیاد اعتماد نکنید
    سلام
    شما اول عکست رو اینجا ( http://www.8pic.ir/ ) پلود کن
    بعد اون لینکی رو که جلوش نوشته مخصوص انجمن ، داخل پست تون در همین تایپیک کپی کنید

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13