اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چه مقاومتی با ال ای دی سری میشود

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چه مقاومتی با ال ای دی سری میشود

سلام من میخوام یه فلاشر درست کنم
    ATMEGA8L میخوام بذارم چه خروجی میکرو میره به ال ای دی ها فقط نمیدونم چه مقاومتی با ال ای دی های سبز، قرمز،زرد، آبی ، سفید سری میشوند. البته ال ای دی ها 5mm هستند و منبع تغذیه هم از 7805 میاد
    جهان هر کس به وسعت عقل اوست.

پاسخ : چه مقاومتی با ال ای دی سری میشود

نوشته اصلی توسط mehrdadmmg
    ATMEGA8L میخوام بذارم چه خروجی میکرو میره به ال ای دی ها فقط نمیدونم چه مقاومتی با ال ای دی های سبز، قرمز،زرد، آبی ، سفید سری میشوند. البته ال ای دی ها 5mm هستند و منبع تغذیه هم از 7805 میاد
    معمولا مقاومت 330 اهم برای این کار استفاده می شود.
    البته ولتاژ برخی ال ای دی ها مثل ال ای دی های قرمز کمتر است اما همین مقاومت برای همه نوع ال ای دی مناسب است.

sigpic

دیدگاه

سلام دوست عزیز اولا سال نو مبارک ثانیا اجازه بده تا یه توضیح کامل بدم خدمتت تا مشکل به طور کامل رفع بشه .
      شما برای اینکه چه مقاومتی استفاده کنی باید 4 تا نکته رو ببینی.
      1. LED شما چه رنگیه
      2. چقدر جریان می خوای برای هر LED بکشی
      3. منبع تغذیه ات در واقع ولتاژی که می خوای باهاش کار کنی چقدره!
      4. یک دونه ال ای دی هست یا چند تا رو می خوای با هم سری کنی!!؟
      توضیح:
      همونجوری که شما بهتر از من میدونی LED در واقع یک دیود هستش یعنی وقتی ولتاژ آندش از کاتدش به اندازه معینی بیشتر بشه ( همون ولتاژ آستانه) جریان رو عبور میده و در واقع روشن میشه. اما همین مقدار آستانه ی ولتاژ دو سرش افت میکنه. این ولتاژ برای LED های قرمز و زرد 2 تا 2.2 ولت و برای LED های سفید، سبز، آبی و بنفش 3 تا 3.2 ولته.
      نکته بعدی اینکه اکثر قریب به اتفاق LED های 25 میلی واتی ( ال ای دی های رایج) تا حدود 40 میلی آمپر رو می تونند تحمل کنند اما جریان بهینه برای اونا بین 15 تا 20 میلی آمپر هستش. حالا من با این پیشفرض ها برات یه مثال می زنم تا مطلب کامل جا بیفته. فرض رو بر این میگذاریم که منبع مورد استفاده ما 12 ولته، و ما می خوایم 3 تا LED سبز رو با جریان بهینه 20 میلی آمپری روشن کنیم.
      تصویر زیر رو نیگا کن:

خب بر اساس اون چیزی که عرض کردم روی هر کدوم از این LED ها 3.2 ولت افت ولتاژ داریم. که در مجموع میشه 9.6 ولت افت ولتاژ روی سه تا LED ، از اونجایی هم که منبع ما 12 ولتی هستش پس 2.4 (V) ولت ولتاژ ( از 12 ولت منبع) باقی میمونه که طبیعتا باید روی مقاومت افت کنه. از طرفی هم گفتیم که جریانی که می خوایم از ال ای دی ها رد بشه 20 میلی آمپر ( I ) هست که واضحه که این جریان از مقاومت هم عبور میکنه. حالا با استفاده از ابتدایی ترین فرمول برق یعنی قانون اهم میشه اندازه این مقاومت رو تعیین کرد. یعنی داریم
      R=V/I =>R=3.2/20 => R=160 ohm
      خب با این حساب میشه برای هر تعداد ال ای دی سری و هر رنگ ال ایدی و هر جریانی و البته هر منبع تغذیه ای مقاومت مناسب رو حساب کرد. مثلا یه ال ای دی قرمز داریم یه تغذیه 5 ولت و یه جریان 20 میلی می خواییم. از این 5 ولت 2.2 سر ال ای دی افت میکنه و 2.8 سر مقاومتمون حالا 2.8 (ولتاژ دو سر مقاومت) رو بر 20 میلی(جریان عبوری از مقاومت) تقسیم می کنیم میشه 140 اهم یعنی برای عبور جریان 20 میلی آمپری از یه ال ای دی قرمز که قراره به تغذیه 5 ولت وصل شه باید یه مقاومت 140 اهم رو باهاش سری کنیم.
      امیدوارم توضیحاتم کافی بوده باشه.

دیدگاه

عید شما هم مبارک . ممنون :smile:

دیدگاه

عید شما هم مبارک . ممنون :smile:
          لاقل یه تشکر اهدا می کردی :icon_razz:
          شوخی کردم خواهش می کنم. موفق باشی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hata6417
            لاقل یه تشکر اهدا می کردی :icon_razz:
            شوخی کردم خواهش می کنم. موفق باشی.
            چرا که نه، خیلی کمکم کردید.

دیدگاه

این نرم افزار اگه اندرویید داری برات مفیده ها
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=91048.0
              [img width=271 height=100]http://upload7.ir/imgs/2014-05/42296300898709327115.jpg[/img]

خداروشکر! نمردیمو معنی تدبیر رو هم فهمیدیم.دی:

دیدگاه

یه مقاومت 330 اهم یا 270 اهم با LED سری کن وصل کن به میکرو حله
                (=*_^=)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X