اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

در خواست راهنمایی برای ساخت تایمر قطع و وصل مکرر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

در خواست راهنمایی برای ساخت تایمر قطع و وصل مکرر

سلام دوستان خیلی ممنون میشم اگر مداری معرفی کنید که توانایی قطع و وصل متوالی یک بوبین مگنتیک 25 اهم و با قابلیت تنظیم زمان از یک ثانیه یا کمتر و تا چند ثانیه داشته باشه. و با ولتاژ 12 و 24 ac و dc کار کنه .مدار خودم از آیسی hcf4017be استفاده کرده که پیدا هم نکردم . ولی یک مدار ساده تر از نظر قیمت و طول عمر مثلا با آیسی 555 یا مشابه لازم دارم . ممنون و تشکر

پاسخ : در خواست راهنمایی برای ساخت تایمر قطع و وصل مکرر

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=66895.0
    دوربين مدار بسته و دزد گير و رفع مشكلات
    بانك اطلاعاتي سنسورها
    ساخت رقص نور براي شيشه سكوريت مغازه ها
    تعمير لوازم خانگي را اينجا مطرح كنيد
    [move][b] موفقيت بر روي ستون هاي شکست شکل مي گيرد.

دیدگاه

مرسی به خاطر معرفی لینک ولی مداری که من میخوام چیز دیگه ای هست . اگر طراحیم خوب بود که دیگه مشکلی نبود برای ساخت . توی مدار خودم از دوتا آی سی hcf4017be استفاده کرده من قطعاتی که میشتاختم با مولتی متر چک کردم و مشکلی نبود روی آیسی ها مشکوکم . این قطعات در مدار استفاده شده :
      - 4 دیود 5408 برای یکسوسازی که سالم هستند
      - سه دیود 4007 سالم
      - 8 دیود زنر سالم
      - 6 مقاومت چک نکردم چون بعید مشکل داشته باشند
      - خازن 100 میکرو 50 ولت سالم است
      - ws 78l05 خروجی گرفتم 5 ولت میدهد
      - دو عدد bdx53c ( خروجی دو عدد بوبینی که مغناطیسی میشه به این دو ترانزیستور وصل میشه )
      - یک قطعه 4 پایه که روش نوشته 521 که فکر کنم اپتوکوپلر باشه و نمیدونم چرا استفاده کرده دو پایش مستقیم به ولتاژ ورودی وصل شده و دو پایه دیگر که یکی از پایه ها به 78l05 وصله و پنج ولت میگیره پایه کناریش 12 ولت ( ولتاژ ورودی هم 12 ولت هست ) میره به پایه کلاک شماره 14 آیسی اول (4017) .
      مشکل هم اینجاست که 12 ولت خروجی دارم و بوبین دایم جذب هست و قطع نمیکنه یعنی ولتاژ ورودی مستقیم دووی خروجی هست .
      چطور میتونم با مولتی متر آیسی ها رو چک کنم من با مولتی متر خروجی آیسی اول که پایه دوم هست و به پایه کلاک آیسی دوم میره گرفتم 3.5 ولت ٍابت میده البته دو پایه vdd , پایه دوم یعنی خروجی اول و گرفتم و ولتاژ ثابت هست مگه نباید پالس بده ؟
      ممنون از راهنمایی دوستان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sat654321
        مرسی به خاطر معرفی لینک ولی مداری که من میخوام چیز دیگه ای هست . اگر طراحیم خوب بود که دیگه مشکلی نبود برای ساخت . توی مدار خودم از دوتا آی سی hcf4017be استفاده کرده من قطعاتی که میشتاختم با مولتی متر چک کردم و مشکلی نبود روی آیسی ها مشکوکم . این قطعات در مدار استفاده شده :
        - 4 دیود 5408 برای یکسوسازی که سالم هستند
        - سه دیود 4007 سالم
        - 8 دیود زنر سالم
        - 6 مقاومت چک نکردم چون بعید مشکل داشته باشند
        - خازن 100 میکرو 50 ولت سالم است
        - ws 78l05 خروجی گرفتم 5 ولت میدهد
        - دو عدد bdx53c ( خروجی دو عدد بوبینی که مغناطیسی میشه به این دو ترانزیستور وصل میشه )
        - یک قطعه 4 پایه که روش نوشته 521 که فکر کنم اپتوکوپلر باشه و نمیدونم چرا استفاده کرده دو پایش مستقیم به ولتاژ ورودی وصل شده و دو پایه دیگر که یکی از پایه ها به 78l05 وصله و پنج ولت میگیره پایه کناریش 12 ولت ( ولتاژ ورودی هم 12 ولت هست ) میره به پایه کلاک شماره 14 آیسی اول (4017) .
        مشکل هم اینجاست که 12 ولت خروجی دارم و بوبین دایم جذب هست و قطع نمیکنه یعنی ولتاژ ورودی مستقیم دووی خروجی هست .
        چطور میتونم با مولتی متر آیسی ها رو چک کنم من با مولتی متر خروجی آیسی اول که پایه دوم هست و به پایه کلاک آیسی دوم میره گرفتم 3.5 ولت ٍابت میده البته دو پایه vdd , پایه دوم یعنی خروجی اول و گرفتم و ولتاژ ثابت هست مگه نباید پالس بده ؟
        ممنون از راهنمایی دوستان
        سلام
        یه بار با تایم کم امتحان کن یعنی زمان تناوب را بالا ببر یه تستی بکن در ضمن 555 که خیلی ساده وکاربردیه کجاش مشکل داری مدارش هم که اماده گذاشتن
        بانك اطلاعاتي سنسورها

دیدگاه

حمیدرضا جان مدارش با چیزی که من میخوام فرق داره . رشتم الکترونیک نیست برای همین تحلیلم ضعیفه ولی دارم کلنجار میرم با مطالب تایمری تو انجمن . این مدار خودم که گفتی تایم و زیاد کنم پتانسیومتر نداره ولی تو همین حالت هم باید پالس دادنش مشخص باشه چون تقریبا یک ثانیه هست ولی آیسی اول که 4017 هست که باید کلاک بده ولتاژ ثابت میده به آیسی دوم که اونهم 4017 هست . من یک سر و به خروجی آیسی اول میزنم یک سر دیگه به vdd ولی ثابت نشون میده . برات امکانش هست یه مداری برام بکشی که این قابلیتها رو داشته باشه :

- با ولتاژ 12 و 24 ac , dc کار کنه
          - تغیرات قطع و وصلش با پتانسیومتر باشه و در محدوده ثانیه یعنی اگه شد کمتر از یک ثانیه و بیشتر مثلا 2 ثانیه یا ...
          - برای یک سیم پیچ میخوام که 25 اهم است و حالت مغناطیسی پیدا میکنه در قطع و وصل
          - مهمتر از همه دو خروجی داشته باشه که همزمان هم کار میکنند یعنی دو عدد بوبین به این دو خروجی وصل میشه ولتاژ خروجی متناسب با ورودی باشه مثلا الان که من 12 ولت دادم همین حدود هم در خروجی دارم .
          ایمیل هم میگذارم اگه حوصله داشتی برام بفرستی که خیلی لطف کردی اگر هم نه که بابت این دو جواب هم ازت ممنونم

دیدگاه

این مدار تو کتاب 555 هم هست با جزئیات .... شما مدار را انتخاب کن خروجیش را میگم چیکار کنی
            http://mohandesyar.com/50-%D9%85%D8%...%B3%DB%8C-555/
            بانك اطلاعاتي سنسورها

دیدگاه

مرسی اتفاقا این کتابم گرفته بودم . آقا من یه مدار کشیدم که لینکش و میگذارم ببین لطفا ! هر چی نبوغ داشتم ریختم رو دایره فقط امیدوارم کسی به نام خودش نزنه واسه نوبل اقذام کنم . برای یک بوبینه . اگه بقیشم فاکتور بگیری مدار جواب میده ایشالله

دیدگاه

مدار و تغییر دادم . لینکش

مقدار برای 1 ثانیه خاموش روشن هست اگر بخوام زیر یک ثانیه و بالای یک ثانیه داشته باشم بجای r1 پتانسیومتر بگذارم و چی ?

ترانزیستور t1 به نظرت چی باشه ؟ این خوبه ؟ bdx53c
                اگه برای دومین خروجی هم از همون خروجی پالس و یک ترانزیستور دیگه بگیرم مشکلی نیست ؟
                وقتی 12 یا 24 ولت میندازم سر بوبین مشکلی که نیست برای پاور ؟

دیدگاه

مدار و تغییر دادم . لینکش:
                  http://www.4shared.com/download/Iv7CJsUJce/madar2.JPG?lgfp=3000

مقدار برای 1 ثانیه خاموش روشن هست اگر بخوام زیر یک ثانیه و بالای یک ثانیه داشته باشم بجای r1 پتانسیومتر بگذارم و چی ?

ترانزیستور t1 به نظرت چی باشه ؟ این خوبه ؟ bdx53c
                  اگه برای دومین خروجی هم از همون خروجی پالس و یک ترانزیستور دیگه بگیرم مشکلی نیست ؟
                  وقتی 12 یا 24 ولت میندازم سر بوبین مشکلی که نیست برای پاور ؟
                  دوست عزیز
                  مقدیر مقومت ها در صفحه 16 و17 pdf اومده شما همون مدار را ببند وبجاب led ترانزیستور ی بزار که بتونه جریان سلف راتحمل کنه ضمنا حتما از یه دیود هرز گرد هم استفاده کن
                  بانك اطلاعاتي سنسورها

دیدگاه

چون خودش گفته بود از یک دقیقه گفتم شاید مقامت روی حداقل باشه هم نشه رو یک ثانیه تنطیم کرد برای همین از اون مدار استفاده نکردم . از پایه سوم که پالس میده ببرم برای دوتا ترانزیستور برای دو تا بوبین مشکلی نیست ؟ خودت ترانزیستوری که تو بازار راحت گیر بیاد و جریان و تامین کنه مد نظر داری ؟ مدار قبلی ترانزیستور به مدار 555 درست متصل شده ؟ دیود هم گذاشته بودم .

دیدگاه

چون خودش گفته بود از یک دقیقه گفتم شاید مقامت روی حداقل باشه هم نشه رو یک ثانیه تنطیم کرد برای همین از اون مدار استفاده نکردم . از پایه سوم که پالس میده ببرم برای دوتا ترانزیستور برای دو تا بوبین مشکلی نیست ؟ خودت ترانزیستوری که تو بازار راحت گیر بیاد و جریان و تامین کنه مد نظر داری ؟ مدار قبلی ترانزیستور به مدار 555 درست متصل شده ؟ دیود هم گذاشته بودم .
                      bd139 تا 1.5 امپر tip 122 امپر اگه دیدی در این حالت 555 گرم میکنه اول با یه ترانزیستور مثل c945 راه اندازی کن سپس بده به دوتا ترانزیستور البته این راه خیلی بهتره واسه کار شما
                      بانك اطلاعاتي سنسورها

دیدگاه

آقا این مدار led بعد از یک تا پنج دقیقه روشن میشه ولی خاموش شدنش با خداست ظاهرا :angry: واسه یه مدار پفکی اینقدر درد سر ! اگه میخواستم فانتوم هوا کنم چی میشد :cry2:

دیدگاه

آقا این مدار led بعد از یک تا پنج دقیقه روشن میشه ولی خاموش شدنش با خداست ظاهرا :angry: واسه یه مدار پفکی اینقدر درد سر ! اگه میخواستم فانتوم هوا کنم چی میشد :cry2:
                          دوست عزیز خوب همین طوره دیگه تایمر میشماره و بعد از چند دقیق وصل میکنه اما باید باز هم قطع بشه دوست عزیز الن که به مشکل خوردید بهتر یاد میگیرید
                          مدار تون را بزارید
                          بانك اطلاعاتي سنسورها

دیدگاه

آقا ممنون به خاطر راهنماییهات و جوابهای سریعت به سوالها. سال خوبی داشته باشه و توکارهات موفق باشی . بعد از تعطیلات میرم یکسری قطعه میخرم و درست و حسابی تست میکنم اگه مشکلی بود باز پیام میدم .

دیدگاه

با سلام خمت دوستان عزیز

من میخوام یه تایمر 12 ساعته بسازم امکانش هست راهنماییم کنید چطور میتونم این کار رو انجام بدم.

سیستم به این صورت باشه که دستور بده 12 ساعت یه پروژکتور روشن باشه و 12 ساعت بعد خاموش باشه (یا اینکه در طول روز روشن باشه و شب خاموش بشه)

ممنون میشم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X