اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در اولین گام کار با Attiny13

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در اولین گام کار با Attiny13

سلام خدمت دوستان عزیز و مهندسین گرامی انجمن.
    اول پیشاپیش در حالی که 20 ساعت تا آغاز سال جدید باقی مونده ، سال نو رو به همتون تبریک می گم امیدوارم سال خوب و موفقی در پیش داشته باشید و ایام عید بهتون خوش بگذره.
    ثانیا هرچند میدونم تو این ایام همه مشغولند ولی با این حال سوالم رو مطرح می کنم بلکم یکی جواب داد.
    عرض به حضورتون که بنده تا حالا از خانواده AVR با atmega ها کار کردم ولی الان تصمیم دارم attiny 13 رو تست کنم اما در اولین و ابتدایی ترین گام به مشکل خوردم. تو بسکام در صورتی که همش دو تا خط دستور نوشتم موقع کامپایل کردن ، پیغام Out Of Sram Space رو دریافت کردم!!! :eek:
    کل برنامه اینه حالا این کجا جا نمیشه من موندم:
    $regfile = "attiny13a.dat"
    $crystal = 1000000
    Do
    Loop
    End
    حالا اگه با همین سرعت بخوام پیش برم فکر کنم واسه عید 94 بتونم یه برنامه با هاش اجرا کنم :nerd:
    دوستان همونجور که مشغول آجیل و شیرینی خوردنید یه لطفی کنید بنده رو راهنمایی کنید و ضمنا اگه گیر . گور دیگه ای هم داره پیشاپیش بفرمایید مثل الان شوکه نشم!
    با تشکر و آرزوی مجدد سال خوب و خوش برای همه مردم ایران عزیز از جمله شما دوستان گلم.

پاسخ : مشکل در اولین گام کار با Attiny13

نوشته اصلی توسط hata6417
    سلام خدمت دوستان عزیز و مهندسین گرامی انجمن.
    اول پیشاپیش در حالی که 20 ساعت تا آغاز سال جدید باقی مونده ، سال نو رو به همتون تبریک می گم امیدوارم سال خوب و موفقی در پیش داشته باشید و ایام عید بهتون خوش بگذره.
    ثانیا هرچند میدونم تو این ایام همه مشغولند ولی با این حال سوالم رو مطرح می کنم بلکم یکی جواب داد.
    عرض به حضورتون که بنده تا حالا از خانواده AVR با atmega ها کار کردم ولی الان تصمیم دارم attiny 13 رو تست کنم اما در اولین و ابتدایی ترین گام به مشکل خوردم. تو بسکام در صورتی که همش دو تا خط دستور نوشتم موقع کامپایل کردن ، پیغام Out Of Sram Space رو دریافت کردم!!! :eek:
    کل برنامه اینه حالا این کجا جا نمیشه من موندم:
    $crystal = 1000000
    Do
    Loop
    End
    حالا اگه با همین سرعت بخوام پیش برم فکر کنم واسه عید 94 بتونم یه برنامه با هاش اجرا کنم :nerd:
    دوستان همونجور که مشغول آجیل و شیرینی خوردنید یه لطفی کنید بنده رو راهنمایی کنید و ضمنا اگه گیر . گور دیگه ای هم داره پیشاپیش بفرمایید مثل الان شوکه نشم!
    با تشکر و آرزوی مجدد سال خوب و خوش برای همه مردم ایران عزیز از جمله شما دوستان گلم.
    شما a اون attiny13رو بردار
    عید شما هم مبارک :redface:
    1 در دنیا 100 در آخرت (درس و مشق فعالیتمو تو انجمن کم کرده)
    من آنچه شرط بلاغست با تو میآ‌گویم. تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال. سعدی
    !Electronic On! Programming On
    هوشمندانه سوال بپرسیم!
    http://ir02x6.persiangig.com/logo/eca/tanks_01.png

دیدگاه

سلام.این رو بعد از کریستال قرار بدید مشکل رفع میشه.
      کد:
      $hwstack = 32
      $swstack = 8
      $framesize = 16
      سال نو مبارک
      نمايندگي رسمي فروش محصولات ECA در اردبیل

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahan.rafiee
        شما a اون attiny13رو بردار
        عید شما هم مبارک :redface:
        سلام دوست عزیز بنده بدون A هم امتحان کردم ولی باز هم همین ارور اومد. ثانیا میکرویی که من استفاده می کنم attiny 13a هستش و اگه لیست خود بسکام رو ملاحظه بفرمایید دو هم attiny 13a , هم attiny 13 رو داره. و ظاهرا با atmega ها از این نظر متفاوت هست چون در مورد Atmega ها اعم از a یا L یا atmega خالی یک جور تعری داشتیم. به هر حال متشکر از توجهت شمام سال خوبی داشته باشی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد نوری
          سلام.این رو بعد از کریستال قرار بدید مشکل رفع میشه.
          کد:
          $hwstack = 32
          $swstack = 8
          $framesize = 16
          سال نو مبارک
          سلام مهندس بله بنده همون دیشب یه سرچ زدم تو یه فروم که آلمانی هم بود یه همچین چیزی دیدم البته کمی متفاوت با دستورات شما اونا اینجوری بودند:
          $hwstack = 32
          $swstack = 4
          $framesize = 4
          اما از اونجایی که اطلاعات من از زبان آلمانی اندازه اطلاعات یه گوسفند از فیزیک کوانتوم هستش نفهمیدم برای چی باید اینکار رو کرد و اصلا اینا چی هستند. اما با این حال مشکل اول که عرض کردم رفع شد و بدون خطا کامپایل شد اما همونجور که حدس می زدم به خوان دوم رسیدم یه برنامه ساده یک خطی نوشتم اما اجرا نشد.
          $crystal = 8000000
          $hwstack = 32
          $swstack = 4
          $framesize = 4
          config portb=output
          Do
          Portb.0 = 0
          Waitms 100
          Portb.0 = 1
          Waitms 100
          Loop
          End
          پروگرامر من هتل هستش. میکرو رو میشناسه پروگرام هم میکنه ام اجرا نمیشه.
          و مسئله دیگه اینکه من فیوز بیت RSTDISBL رو صفر کردم تا از پایه شماره یک هم بتونم به عنوان I/O استفاده کنم اما پروگرامر موقع پروگرام کردن یه پیغام داد که اگه این فیوز بیت رو فعال کنید این پایه از حالت ریست خارج میشه و دیگه پروگرامر برای دفعات بعد بهش دسترسی نمی تونه داشته باشه! هرچند ظاهرا منطقی به نظر میرسه چون یکی از پایه های مورد استفاده موقع پروگرام کردن پایه ریست هست . اما اینجوری که خیلی بده نیست؟
          حالا فعلا بگید اگه برای اجرای برنامه قلق خاصی هست انجام بدم بعد به این هم میرسیم. بازم ممنون و باز هم تبریک.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hata6417
            سلام مهندس بله بنده همون دیشب یه سرچ زدم تو یه فروم که آلمانی هم بود یه همچین چیزی دیدم البته کمی متفاوت با دستورات شما اونا اینجوری بودند:
            $hwstack = 32
            $swstack = 4
            $framesize = 4
            اما از اونجایی که اطلاعات من از زبان آلمانی اندازه اطلاعات یه گوسفند از فیزیک کوانتوم هستش نفهمیدم برای چی باید اینکار رو کرد و اصلا اینا چی هستند. اما با این حال مشکل اول که عرض کردم رفع شد و بدون خطا کامپایل شد اما همونجور که حدس می زدم به خوان دوم رسیدم یه برنامه ساده یک خطی نوشتم اما اجرا نشد.
            $crystal = 8000000
            $hwstack = 32
            $swstack = 4
            $framesize = 4
            config portb=output
            Do
            Portb.0 = 0
            Waitms 100
            Portb.0 = 1
            Waitms 100
            Loop
            End
            پروگرامر من هتل هستش. میکرو رو میشناسه پروگرام هم میکنه ام اجرا نمیشه.
            و مسئله دیگه اینکه من فیوز بیت RSTDISBL رو صفر کردم تا از پایه شماره یک هم بتونم به عنوان I/O استفاده کنم اما پروگرامر موقع پروگرام کردن یه پیغام داد که اگه این فیوز بیت رو فعال کنید این پایه از حالت ریست خارج میشه و دیگه پروگرامر برای دفعات بعد بهش دسترسی نمی تونه داشته باشه! هرچند ظاهرا منطقی به نظر میرسه چون یکی از پایه های مورد استفاده موقع پروگرام کردن پایه ریست هست . اما اینجوری که خیلی بده نیست؟
            حالا فعلا بگید اگه برای اجرای برنامه قلق خاصی هست انجام بدم بعد به این هم میرسیم. بازم ممنون و باز هم تبریک.
            هیچ وقت دست به اون فیوزبیت نزن
            برای اجرا شدن برنامه این مدارو به ریست وصل کن:
            هوشمندانه سوال بپرسیم!

دیدگاه

هیچ وقت دست به اون فیوزبیت نزن
              برای اجرا شدن برنامه این مدارو به ریست وصل کن:
              سلام ممنون بابت راهنماییت . مشکل از چیز دیگه بود رفع شد، اما نکته ای که فرمودی، اینکه به فیوزبیت ریست دست نزنم خب طبیعی هم به نظر میرسه،اما مسئله اینه که اینجوری در واقع attiny 13 فقط 5 تا پایه قابل برنامه ریزی داره؟ و هیچ جوره نمیشه از پایه ششم استفاده کرد،درسته؟؟؟؟ حیفه که!! یعنی اینجوری حتی نمیشه یه lcd کارکتری رو راه انداخت باهاش !!! ؟؟؟
              چکارکنیم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hata6417
                سلام ممنون بابت راهنماییت . مشکل از چیز دیگه بود رفع شد، اما نکته ای که فرمودی، اینکه به فیوزبیت ریست دست نزنم خب طبیعی هم به نظر میرسه،اما مسئله اینه که اینجوری در واقع attiny 13 فقط 5 تا پایه قابل برنامه ریزی داره؟ و هیچ جوره نمیشه از پایه ششم استفاده کرد،درسته؟؟؟؟ حیفه که!! یعنی اینجوری حتی نمیشه یه lcd کارکتری رو راه انداخت باهاش !!! ؟؟؟
                چکارکنیم؟
                بابا جون ببین
                این یارو tinyرو برای پروژه های کوچیک ساختن
                خب شما اگه پایه میخوای ازtiny2313استفاده کن
                هوشمندانه سوال بپرسیم!

دیدگاه

بابا جون ببین
                  این یارو tinyرو برای پروژه های کوچیک ساختن
                  خب شما اگه پایه میخوای ازtiny2313استفاده کن
                  قربونت برم داداش چی ناراحت میشی! قصد جسارت نداشتم خدمت tiny خان.فقط سوال کردم بلکم راهی باشه!!!
                  عرضم به حضورت من واسه یه مورد می خوام اینو که تعداده و قیمت توش خیلی مهمه. 2313 خوبه ولی 3000 تومنه در حالی که این attiny13 رو به 1500 هم گیر آوردم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hata6417
                    چکارکنیم؟
                    دوست عزیز :

توی این سری از AVR ، چون محدودیت از همه لحاظ ( پورت ، فضای حافظه ، امکانات و ... ) وجود داره ، قدری کار کردن باهاش مشکل میشه . چون اصولاًآ‌ این نوع میکرو ها فقط برای جاهایی استفاده میشن که یک وظیفهء مشخص و ساده بر عهدهء اونهاست و یکبار برای همیشه پروگرام و مورد استفاده قرار میگیرن ... مثلاً در شارژرهای همه کاره .

اگه اصرار داری که از پایهء RESET هم بجای I/O استفاده کنی ،آ‌ باید برنامه تو کامل و دقیق بنویسی و وقتی مطمئن شدی که کاملاً درست عمل خواهد کرد ، اونوقت فیوز بیت RSTDISBL رو فعال کنی و تمام ...
                    بر زنده باد گفتن این مردم خوش گریز

دل بر مَنه که یک تنه در سنگرت کنند ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hata6417
                      چکارکنیم؟
                      سلام.
                      عیدتون مبارک.
                      کار نشد نداره با روش Serial High-voltage Programming میتونی از پایه ریست هم استفاده کنی و هیچ محدودیتی تو پروگرام کردن نداشته باشی.
                      تاپیک پروگرامر.پست 200 رو بخون
                      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=47803.msg347507#msg347507
                      ابتدا و شروع هرکاری سخت ترین مرحله آن کار است. برای مثال به عقابها نگاه کن ، حتی اونها هم در ابتدای پرواز ، زیاد بال و پر می زنند، اما هنگامی که اوج می گیرند ، دیگر حتی نیازی به پر زدن هم ندارند ...

کافیست اولین قدمها را بدون ترس و با پشتکارِ بالا برداری مطمئن باش بزودی به اوج خواهی رسید و روزهای سخت همیشه نخواهند ماند ...

دیدگاه

بله ... البته اینو که با پروگرامر HV میشه مجدداً بازهم پروگرام کرد رو همه میدونیم !

اما معلوم نیست که این دوست عزیزمون به HV-programmer دسترسی داره یا نه !؟

چون معمولاً اکثر کاربران ، پروگرامرهای معمولی و رایج و بعضاًآ‌ دست ساخت دارن ...
                        بر زنده باد گفتن این مردم خوش گریز

دل بر مَنه که یک تنه در سنگرت کنند ...

دیدگاه

این برای بازیابی فیوزبیت ریست و بازیابی بقیه ی فیوز بیت ها:http://felezyab.persianblog.ir/post/40/
                          هوشمندانه سوال بپرسیم!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Pixar
                            بله ... البته اینو که با پروگرامر HV میشه مجدداً بازهم پروگرام کرد رو همه میدونیم !

اما معلوم نیست که این دوست عزیزمون به HV-programmer دسترسی داره یا نه !؟

چون معمولاً اکثر کاربران ، پروگرامرهای معمولی و رایج و بعضاًآ‌ دست ساخت دارن ...
                            ای گفتی! منم همین طور، مکافاتی شده ها.

دیدگاه

این برای بازیابی فیوزبیت ریست و بازیابی بقیه ی فیوز بیت ها:http://felezyab.persianblog.ir/post/40/
                              آقا دمت جیز. خیلی پیشنهاد نازی بود. فقط این وبلاگ خود حضرت عالیه؟ شما خودت اینو درست کردی؟
                              آخه کلی توضیح داده اما اصلا ننوشته نحوه عملکردش چجوریه و ننوشته که نحوه اتصال پایه ها چجوریه. نمیشه مداریو اجرا کرد ولی از عملکردش چیزی ندونست . اینجوری اگه خراب شه که نمیشه درستش کرد!!!
                              به حر حال ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X