اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار وات متر ازمایشگاهی + swrمتر برای باند اف ام

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار وات متر ازمایشگاهی + swrمتر برای باند اف ام

سلام به همه دوستان عزیز فروم
    به یکی از دوستان قول مدار وات متر و swrمتر رو داده بودم .از لینک زیر دانلود کنید
    http://alinb1390.persiangig.com/swr%20prj.rar/download
    و اما توضیحات مدار وات متر رو یکی دو مدل بازاری هم دیدم که یه مشکل بزرگ دارند؟
    توی شماتیک وات متر سه تا مقاومت 150 اهمی موازی گذاشته که منظورش مقاومت 10 وات اجریه ؟ شما به هیچ وجه این کارو نکنید مقاومت های کربنی 2وات یا 3 وات با تعداد زیاد موازی کنید مثلا : بنده امپدانس کاریم 50 اهمه > تعداد 20 عدد مقاومت کربنی یک کیلو اهم 2 وات را باهم موازی کردم تا یک وات متر 40 واتی به بنده بدهد حالا اگر 3 وات میگذاشتم میشد 60 وات قدرت چرا گفتیم کربنی ؟ چون درون مقاومت های اجری در واقع یک سیم وجود داره که هنگامی که انرا به مدار ار اف قدرتمان وصل کنیم جریان را با تمام قدرت طلب میکند و باعث اسیب دیدن قطعه گران قیمت مخابراتی میشود قیمت 1946 الان چیزی حدود 110 هزار تومان است ؟؟؟
    نکته دیگه سعی کنید امپدانس را دقیق تنطیم کنید مثلا اگر اهم متر زدید دید که مجموع مقاومت بار ها 57 اهم میشود یک مقاومت دیگر موازی کنید تا به 50 اهم نزدیک شودید
    حالا توضیح این مدار : در واقع این مدار یک وات متر عبوریه نه تضعیفی ؟ مطلب رو نمیخوام باز کنم فقط در همین حد بدانید که اصل وات متر ها تضعیفی هست که با کمک یک قطعه بنام اتیناتور ابتدا سیگنال ضعیف میشود و سپس وارد مدار وات متر میشود در وات متر مدار ما ابتدا توان را تلف میکنیم توسط مقاومت ها و سپس ولتاژ خروجی را توسط یک مولتی متر عقربه ایی اندازه میگیرم >چرا عقربه ایی ؟ چون سرعت را هم میتوانیم ببینیم
    تنطیم با وات متر:
    مثال: سیگنال وارد ورودی مدار ارف قدرتمان شده از تریمر اول شروع میمنیم تا جایی که بیشترین ولتاژ در خروجی وات متر مشاهده شود بعد به سراغ تریمر بعدی میرویم و الی اخر . در پایان همان قدر که به مدار ولتاژ vcc وصل شده همان را باید در خروجی وات متر ببینیم
    swr متر: در مورد شرح تئوری عملکردنسبت امواج ایستاده خودتان تحقیق کنید سعی میکنم عملی و کاربردی توضیح دهم مطلب خیلی فراره ؟؟
    ببینید این مدار نسبت قدرت بیشترین سیگنال خروجی ار اف را با برگشت امواج بسمت فرستنده اندازه میگیرد هرچه قدر بیشترین انرژی توسط فرستنده تخلیه شود و کمترین برگشت را داشته باشیم ان نقطه بهترین نقطه ماست و به عدد 1 نزدیک شده ایم
    و اما مدار را طبق شماتیک و ان pcb که کشیده ام رسم کنید سایز مدا ر5*10 سانت هست دیود های ژرمانیوم را 1n60بگذارید دو عدد ولوم 100 کیلو و میتر ها را حذف کنید و بجای انها 2 عدد مولتی متر عقربه ایی بگذارید که از 50 میکرو امپر تا 250 میلی امپر را داشته باشند قیمت مولتی متر ها بین 7 تا 10 تومن هست مارک های ارزان بدرد کار ما میخورند چرا گفتیم ولوم ها حذف؟ چون مولتی متر خودش درجه داره و کاره ولوم را میکند
    عملکرد مدار : پس از اینکه با وات متر مدار را تنطیم کردیم . این مدار را بین انتن هوایی و خروجی فرستنده وصل میکنیم حالت های خیلی زیادی ممکنه اتفاق بیوفته اینجا سعی کنید روی برگشت انتن تمرکز کنید و با تغییر سایز و طول و قطر انتن کمترین برگشتی را داشته باشید ضمن اینکه توان مناسبی هم ارسال شود ان نقطه بهترین نقطه ماست
    موفق و پیروز باشید

پاسخ : مدار وات متر ازمایشگاهی + swrمتر برای باند vhf

نوشته اصلی توسط alinb1390
    سلام به همه دوستان عزیز فروم
    الان ساعت 6 بعد از ظهره اواخر سال 92 هست و ما در شیفت بهره برداری فولاد خوزستان همچنان در حال کاریم پیشاپیش سال نو رو به همه دوستان تبریک میگم
    به یکی از دوستان قول مدار وات متر و swrمتر رو داده بودم .از لینک زیر دانلود کنید
    http://alinb1390.persiangig.com/swr%20prj.rar/download
    و اما توضیحات مدار وات متر رو یکی دو مدل بازاری هم دیدم که یه مشکل بزرگ دارند؟
    توی شماتیک وات متر سه تا مقاومت 150 اهمی موازی گذاشته که منظورش مقاومت 10 وات اجریه ؟ شما به هیچ وجه این کارو نکنید مقاومت های کربنی 2وات یا 3 وات با تعداد زیاد موازی کنید مثلا : بنده امپدانس کاریم 50 اهمه > تعداد 20 عدد مقاومت کربنی یک کیلو اهم 2 وات را باهم موازی کردم تا یک وات متر 40 واتی به بنده بدهد حالا اگر 3 وات میگذاشتم میشد 60 وات قدرت چرا گفتیم کربنی ؟ چون درون مقاومت های اجری در واقع یک سیم وجود داره که هنگامی که انرا به مدار ار اف قدرتمان وصل کنیم جریان را با تمام قدرت طلب میکند و باعث اسیب دیدن قطعه گران قیمت مخابراتی میشود قیمت 1946 الان چیزی حدود 110 هزار تومان است ؟؟؟
    نکته دیگه سعی کنید امپدانس را دقیق تنطیم کنید مثلا اگر اهم متر زدید دید که مجموع مقاومت بار ها 57 اهم میشود یک مقاومت دیگر موازی کنید تا به 50 اهم نزدیک شودید
    حالا توضیح این مدار : در واقع این مدار یک وات متر عبوریه نه تضعیفی ؟ مطلب رو نمیخوام باز کنم فقط در همین حد بدانید که اصل وات متر ها تضعیفی هست که با کمک یک قطعه بنام اتیناتور ابتدا سیگنال ضعیف میشود و سپس وارد مدار وات متر میشود در وات متر مدار ما ابتدا توان را تلف میکنیم توسط مقاومت ها و سپس ولتاژ خروجی را توسط یک مولتی متر عقربه ایی اندازه میگیرم >چرا عقربه ایی ؟ چون سرعت را هم میتوانیم ببینیم
    تنطیم با وات متر:
    مثال: سیگنال وارد ورودی مدار ارف قدرتمان شده از تریمر اول شروع میمنیم تا جایی که بیشترین ولتاژ در خروجی وات متر مشاهده شود بعد به سراغ تریمر بعدی میرویم و الی اخر . در پایان همان قدر که به مدار ولتاژ vcc وصل شده همان را باید در خروجی وات متر ببینیم
    swr متر: در مورد شرح تئوری عملکردنسبت امواج ایستاده خودتان تحقیق کنید سعی میکنم عملی و کاربردی توضیح دهم مطلب خیلی فراره ؟؟
    ببینید این مدار نسبت قدرت بیشترین سیگنال خروجی ار اف را با برگشت امواج بسمت فرستنده اندازه میگیرد هرچه قدر بیشترین انرژی توسط فرستنده تخلیه شود و کمترین برگشت را داشته باشیم ان نقطه بهترین نقطه ماست و به عدد 1 نزدیک شده ایم
    و اما مدار را طبق شماتیک و ان pcb که کشیده ام رسم کنید سایز مدا ر5*10 سانت هست دیود های ژرمانیوم را 1n60بگذارید دو عدد ولوم 100 کیلو و میتر ها را حذف کنید و بجای انها 2 عدد مولتی متر عقربه ایی بگذارید که از 50 میکرو امپر تا 250 میلی امپر را داشته باشند قیمت مولتی متر ها بین 7 تا 10 تومن هست مارک های ارزان بدرد کار ما میخورند چرا گفتیم ولوم ها حذف؟ چون مولتی متر خودش درجه داره و کاره ولوم را میکند
    عملکرد مدار : پس از اینکه با وات متر مدار را تنطیم کردیم . این مدار را بین انتن هوایی و خروجی فرستنده وصل میکنیم حالت های خیلی زیادی ممکنه اتفاق بیوفته اینجا سعی کنید روی برگشت انتن تمرکز کنید و با تغییر سایز و طول و قطر انتن کمترین برگشتی را داشته باشید ضمن اینکه توان مناسبی هم ارسال شود ان نقطه بهترین نقطه ماست
    موفق و پیروز باشید
    خیلی ممنون. خسته نباشین علی آقا

دیدگاه

مچکرم شما هم خسته نباشید اینشالله بعد از تعطیلات یکی دو مدار هم سعی میکنم از 27 مگاهرتز برای دوستان بزارم

دیدگاه

داداش
        خیلی ممنون من قبلنا تو مدارات فرستنده خیلی کار میکردم اما به خاطر نداشتن وسایل تنظیم نهایی از جمله این مدارات ول کردم
        بازم ممنون
        به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
        الکترونیک قدرت
        الکترونیک آنالوگ
        طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
        ---------------------BMCELEC@-------------------
        ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
        ---------------www.bmc-elec.com--------------
        ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

سلام میشه کار کرد اما سطح انتظارمون باید در حد وسایلمون باشه دوسته عزیز

دیدگاه

سلام میشه کار کرد اما سطح انتظارمون باید در حد وسایلمون باشه دوسته عزیز
            علی آقا توی یک تاپیکی که فرستنده 7 وات قرار داده بودین گفته بودین که این مدارات وات متر و swr متر رو بسازم
            من تا حالا تجربه ای در ساخت فرستنده ها نداشتم. آیا من با توجه به اینکه تا به حال هیچ تجربه ای نداشتم ساختن این مدارات نیازه؟ یا از جای دیگه ای باید شروع کنم؟
            اگه نیازه من حتما تو همین عید میسازمشون.
            باز هم خیلی خیلی ممنون وقت میزارین و جواب میدین. خیلی ممنون :applause:

دیدگاه

سلام دوسته خوبم اگه بهتون بگم مدارات غیر سینتی سایزری کار کنید واقعا میدونم گیر میکنید مدارات سینتی سایزر هم سخته واقعا دردسر داره
              عجله نکنید اگه تا حالا چیزی نساختی اصلا با 7 وات شروع نکن ؟اینشالله اول یه مدار سینتی سایزری با ایسی باهم میسازیم بدون ال سی دی که راحت باشه بعد میریم سراغ تقویت ها خوبه ؟
              من نمیخوانم فقط لینکه اینترنتی بزارم زمانی یک کامنت رو میزارم که واقعا جواب بده توی فروم سعی کن یه مدار بزاری اما مطمعن باشیکه جواب گرفتی ؟
              وگرنه فروم رو بمب بارون لینک میکنم ؟خیلی از این مدارات اینترنتی مشکل دارن ویا به نوعی دمو هستن
              مدار وات بالاتر هم دارم ولی اصلا صلاح نیست که بزارم و به نوعی کار از حالت اماتوری به صنعتی تبدیل میشه

دیدگاه

سلام دوسته خوبم اگه بهتون بگم مدارات غیر سینتی سایزری کار کنید واقعا میدونم گیر میکنید مدارات سینتی سایزر هم سخته واقعا دردسر داره
                عجله نکنید اگه تا حالا چیزی نساختی اصلا با 7 وات شروع نکن ؟اینشالله اول یه مدار سینتی سایزری با ایسی باهم میسازیم بدون ال سی دی که راحت باشه بعد میریم سراغ تقویت ها خوبه ؟
                من نمیخوانم فقط لینکه اینترنتی بزارم زمانی یک کامنت رو میزارم که واقعا جواب بده توی فروم سعی کن یه مدار بزاری اما مطمعن باشیکه جواب گرفتی ؟
                وگرنه فروم رو بمب بارون لینک میکنم ؟خیلی از این مدارات اینترنتی مشکل دارن ویا به نوعی دمو هستن
                مدار وات بالاتر هم دارم ولی اصلا صلاح نیست که بزارم و به نوعی کار از حالت اماتوری به صنعتی تبدیل میشه
                گفتین ال سی دی :surprised: من تو دانشگاه تا حدودی میکروکنترلر بهمون یاد دادن. ال سی دی کاراکتری و گرافیکی بهمون درس دادن. خودم تا حالا کار نکردم اما وقت بزارم میتونم راهشون بندازم

من میخام فرستنده یاد بگیرم و میخام با فرد با تجربه ای مثل شما شروع کنم. و کاملا باعث افتخاره. :applause:
                من منتظرم تا اولین مدار فرستنده ای که شما معرفی میکنین رو بسازم. :applause:

یک سوال اینکه این مدار واتمتر و swr متر چه جوری استفاده میشن؟ به هم ربطی دارن؟ ببخشید که سوالم مبتدیانست.
                یک مدار فرستنده خیلی ساده ساختم که بردش حدود نیم متره! گفتم از همنجا شرو کنم! گفتم لا اقل یک کاری رو خودم شروع کرده باشم!

من الان فرکانس 88.65 مگاهرتز رو تا برد نیم متر(!!!) اشغال کردم. میخاستم با یک سیم هندسفری یک آهنگ از کامپیوتر روی گوشیم پخش کنم.
                اما تا سیم هندسفری به بیس ترانزیستور وصل میکنم زودی فرکانس میپره! و دیگه هم نمیتونم فرکانس کاری مدار رو پیدا کنم! هرچه قدر هم که سلفو کم و زیاد میکنم و فاصله دورهارو کم و زیاد میکنم باز هم نمیتونم فرکانس کاری رو پیدا کنم.

اینم شماتیک و عکس مداریه که ساختم:
                میشه راهنمایی کنید چطور وقتی سیم هندسفری رو به بیس میزنم چه کار کنم فرکانس نپره؟!

دیدگاه

سلام این مدار سرتا پاش غلطه اصلا دیگه درگیرش نشو این مدار شما فقط یک اسیلاتور و مدلاتوره که هر چیزی هر تغییری فرکانسو بهم میریزه شما با یک دست میتونی ده تا کار رو با هم انجام بدی ؟
                  کامل توضیح دادم اول اینکه ات متر و swr متر بنده از توان نیم وات به بالا عملکرد داره
                  دوم اینکه swrمتر خوذش یه واتمتر هم هست اما چون کار دست هست و دقیق نیست ما گفتیم فقط جهت برگشت انتن استفاده بشه و اموزشی باشه برای درک مطلب
                  میزارم یه فرستنده کوچیک برای شروع میزارم با 2n3906

دیدگاه

سلام این مدار سرتا پاش غلطه اصلا دیگه درگیرش نشو این مدار شما فقط یک اسیلاتور و مدلاتوره که هر چیزی هر تغییری فرکانسو بهم میریزه شما با یک دست میتونی ده تا کار رو با هم انجام بدی ؟
                    کامل توضیح دادم اول اینکه ات متر و swr متر بنده از توان نیم وات به بالا عملکرد داره
                    دوم اینکه swrمتر خوذش یه واتمتر هم هست اما چون کار دست هست و دقیق نیست ما گفتیم فقط جهت برگشت انتن استفاده بشه و اموزشی باشه برای درک مطلب
                    میزارم یه فرستنده کوچیک برای شروع میزارم با 2n3906
                    چشم علی آقا. من منتظر مدار شما میمونم. مشهد الان سرد و برفیه. فردا صبحی میرم 2n3906 رو تهیه میکنم :applause:

دیدگاه

با اجازه
                      آقا alinb1390 این مدار چطوره؟
                      من خودم ساختم خیلی خوب بود با همون آنتنی که عکسش رو گذاشتم و با تغذیه ی 12 ولت با یه هیت سینک کوچیک بردی حدود 1.5 کیلو متر موثر گرفتم
                      هم سادس هم پایداری فرکانسش خوبه
                      مدار:
                      http://www.mashhadkit.com/html/159.htm
                      در ضمن حساسیتش هم بالاست

به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                      الکترونیک قدرت
                      الکترونیک آنالوگ
                      طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                      ---------------------BMCELEC@-------------------
                      ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                      ---------------www.bmc-elec.com--------------
                      ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

سلام مدار این دوستمون مناسبه چون در ان از کریستال استفاده شده و همه مراحل بعهده یک ترانزیستور نیست و دارای طبقه تقویت هست بنده فرصت ندارم کامل بخونمش ولی مطمعنم از ترانزیستور 2n2219 استفاده شده که قدرتو به 0.8 وات میرسونه طبقه تقویت میکروفن داره مرحله بعد اسیلاتور و مدولاتور و سپس تقویت
                        اقا علی این مدار خوبیه خواستی بسازی بد نیست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X