اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دمای مذاب داخل کوره

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دمای مذاب داخل کوره

سلام به همه اساتید.

ما یه کوره داریم که داخل مذاب آلومینیوم هستش. و قبلا برای سنس دمای اون از یه ترمو رگولاتور و یه ترموکوپل k استفاده میکردیم که این کار مشکلاتی داره.
    1- هر هفته ترموکوپل میسوخت و باید یه عدد جدید میذاشتیم.

حالا من میخوام با کمک شما یه دما سنج درست کنیم که نیازی به ترموکوپل نداشته باشه.

یعنی با امواج مادون قرمز دما رو سنس کنه یا یه راه حل دیگه .

به نظر شما چه راه حلی خوبه؟
    چه سنسوری مناسبه؟
    قیمت سنسور چنده؟
    خروجی سنسور چیه؟
    درایو کردنش و دقتش مطلوب هست یا نه؟

با avr هم میخوام درایوش کنم و با یه lcd گرافیکی نمایش بدم و یه سری چیز دیگه هم داره.که فعلا نیازی نیست در موردش بحث کنیم.

البته ببخشید من این تایپک رو توی قسمت سنسور ها هم مطرح کردم ولی خبری نشد.
    http://www.eca.ir/forum2/index.php/topic,14666.0.html

شاید اینجا به جوابی برسم. :rolleyes:

www.icesi.ir

پاسخ : دمای مذاب داخل کوره

من با شما همراه میشوم. در حال حاضر خودم دارم روی یه پروژه با همین تعریف کار میکنم . تکمیل شد به شما هم میدهم.
    در دگرگونی احوالات است که جوهره مردان بزرگ روزگار مشخص می شود.

دیدگاه

اینی که شما دارید درست میکنید به چه صورت دما رو سنس میکنه؟

www.icesi.ir

دیدگاه

دقتش چقدر برات مهمه؟
        خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

دقت زیاد نمیخوام من فقط میخوام دمای مذاب رو کنترل کنم.
          زیر 5 درجه خطا مشکلی نداره.
          یعنی مثلا اگه سر 700 درجه باید کوره خاموش بشه 705 هم شد مشکلی نیست.
          www.icesi.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمید نجفی
            دقتش چقدر برات مهمه؟
            منتظر راهنمایی هستیما. :nice:

نوشته اصلی توسط شاهین بهرامی
            من با شما همراه میشوم. در حال حاضر خودم دارم روی یه پروژه با همین تعریف کار میکنم . تکمیل شد به شما هم میدهم.
            آقا شاهین اگه ممکنه شما هم منو یکمی راهنمایی کن خودم شروع کنم.(این طوری یاد میگیریم :agree
            www.icesi.ir

دیدگاه

سنسور دمای مادون قرمز در بازار موجوده
              بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهرام کشت پور
                سنسور دمای مادون قرمز در بازار موجوده
                شهرام جان قیمتش چنده و به چه صورت باید درایوش کنم.

یه چیزه دیگه چون این برای دمای کوره هست خیلی دود در اون محل وجود داره اگه روی سنسور بشینه خاصیتش رو از دست نمیده؟
                www.icesi.ir

دیدگاه

سنسور های دمای بالا حتی تا 2000 درجه تو لاله زار موجود هست.
                  اما یک راه دیگه به نظرم میرسه که یک ایده هست.نمی دونم جواب بده یا نه.
                  به نظرم بشه یک نوار فلزی بلند از داخل کوره بکشی بیاری بیرون و طوری طولش رو تنظیم کنی که دمای سر این نوار تا به انتهاش برسه یک افت داشته باشه و بعد نمودار دماش رو رسم کنی اگر نسبت به تغییرات داخل کوره تغییر خطی داشت با یک سنسور ضعیف تر مثل تقسیم ولتاژ دما رو تقسیم کنی
                  خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

آقای نجفی این سنسورهایی که میگی تا 2000 درجه رو سنس میکنه داخل مذاب هم میشه گذاشت؟
                    چون ما قبلا از ترموکوپل k استفاده میکردیم.که هر یه هفته یه بار میسوخت.

این راه دومت هم راه خیلی خوبیه ولی به نظرت دقتش خیلی پایین نیست؟
                    البته تا 5 درجه برای من مهم نیست.
                    www.icesi.ir

دیدگاه

به نظر من همون استفاده از سیم یا شاید بدون سیم . چون شما فقط می خواهید که در دمایی که لازمه کوره خاموش بشه با یه سنسور دمای معمولی ، می تونید دما رو در نقطه معین بسنید ، البته با سنسور روی ال سی دی بعد به جای دمای قبلی ، دمای 700 درجه رو تقسیم بر دمایی که نشون می ده و سپس ضریب دمایی که سنسور نشون می ده قرار می دید و نتیجش رو با چند بار آزمایش می تونید به دست آورید.
                      کنکوری 90 ديروز،آ‌دانشجو مهندسي نرم افزار پلي تكنيك امروز!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید-الکترونیک
                        به نظر من همون استفاده از سیم یا شاید بدون سیم . چون شما فقط می خواهید که در دمایی که لازمه کوره خاموش بشه با یه سنسور دمای معمولی ، می تونید دما رو در نقطه معین بسنید ، البته با سنسور روی ال سی دی بعد به جای دمای قبلی ، دمای 700 درجه رو تقسیم بر دمایی که نشون می ده و سپس ضریب دمایی که سنسور نشون می ده قرار می دید و نتیجش رو با چند بار آزمایش می تونید به دست آورید.
                        باید دما رو روی lcd نشون بدم و برای اون محدوده تعیین کنم.برای مثال اگه کمتر از 650 شد کوره روشن و بیشتر از 700 شد کوره خاموش.
                        باید دما رو هر 1 ثانیه یه بار چک کنم و روی lcd نشون بدم .

باید حتما دما رو دقیق سنس کنم(منظورم از دقت تو این پروژه 5 هست) اگه دما بیشتر از 710 شود یه سری مشکلات برای دستگاه پیش میاد.

www.icesi.ir

دیدگاه

پس یه سر لاله زار بزن

دیدگاه

پس یه سر لاله زار بزن
                            امروز که هیچی تموم شد فردا ،پس فردا هم که تعطیله .چهاردهم هم سر کارم پس مجبورم 5 شنبه، میرم.

مغازه خاصی رو سراغ نداری؟
                            www.icesi.ir

دیدگاه

پس یه سر لاله زار بزن
                              آقا حمید رفتم، پیش چندتا از مغازه ها هم رفتم.بعد رفتم پیش یکی از دوستان که تو لاله زار مغازه داره.
                              پرسیدم گفت هیچ ترموکوپلی نیست که داخل مذاب بره ولی نسوزه.

ولی گفت یه مدل هست آمریکاییه تا 6 ماه نمیسوزه. ولی قیمتش بالای 1 میلیونه.

گفت اگه فلز هم داخل مذاب بکنی(همون راهی که شما گفتید) جواب میده ولی بعد از یکی دو ماه اون فلز هم داخل مذاب میسوزه و حل میشه. گفت هر فلزی بذاری بعد از یه مدتی تعطیله.

فقط دو راه مونده:
                              1- اینکه ترموکوپل رو به بدنه کوره بچسبونیم که دقتش زیاد بالا نیست.
                              2- ترمومتر IR مادون قرمز.
                              که مورد دوم هم آمادش بود که حدودا 295 هزار تومن بود و هم میشه خودمون بسازیم. که رفتم جمهوری پیدا نکردم (جام جم بسته بود .جهان کیت هم گفت تموم کردیم)
                              آقا حمید شما نظر چیه؟

www.icesi.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X