اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ایجاد قوس الکتریکی با باتری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ایجاد قوس الکتریکی با باتری

سلام
    می خوام با یکی دو تا باتری 9 ولت کتابی یه قوس کوچیک الکتربکی ایجاد کنم .آیا امکانش هست؟
    لطفا منو راهنمایی کنرد.
    اگه یه جرقه ی کوچیک هم باشه اشکال نداره فقط پایدار باشه
    :nerd:

پاسخ : ایجاد قوس الکتریکی با باتری

تا اونجایی که من می دونم باید ولتاژ بالا باشه

دیدگاه

سلام
      آره من هم میدونم باید ولتاژ بالا باشه
      ولی با باتری چطوری میشه؟به فرکانس برق هم ربط داره؟
      http://propulsion.persiangig.com/document/Ignition.zip
      تو این لینک یه مدار گذاشته ولی ازش سر در نیاوردم

دیدگاه

سلام

شما باید با مدارهای سوئچینگ و یک ترانس های ولتاژ ولتاژ رو بالا ببرید

این یک نمونه مداره که برای ایجاد شوکه . شما میتونی با یه کم تغییر قوس هم باهاش بسازی

ِِDie for Life, Not Live to Die
        Freedom Fighter
        " ناخود گاه، هريك از ما ، از ناميرائي خود يقين دارد " . فروید

دیدگاه

سلام
          ممنون از مدارتون
          اگه ممکنه بفرمایید چه تغییراتی در مدار باید بدم تا یه قوس پایدار ایجاد بشه؟
          تو درس آزمایشگاه فیریک 2 از یک ترانسفورماتور افزاینده و برق 220 متناوب استفاده کردیم و دو تا میله با پایه های عایق
          ولی این جا از برق 9 ولت مستقیم استفاده می شه :nice:
          NE1 چیه؟
          T1 مشخصاتش نیست؟

دیدگاه

سلام

شما با افزایش تعداد دیود و خازنها میتونید ولتاژ نهایی رو افزایش بدید (اگه توجه کرده باشید دیود و خازنها با نظم خاصی چیده شدند که تکرار میشه شما فقط تعداد رو افزایش بدید)

T1 به عنوان بافر عمل میکنه و میتونه 1 به 1 باشه
            Freedom Fighter

دیدگاه

سلام
              آقا یه جوری بگو ما هم بفهممیم (من الکترونیک نمی خونم)
              این T1 عنوان بافر عمل می کنه یعنی چه؟(به جای T1 تو مدار چی بزارم)
              NE1 چیه؟ به جاش تو مدار چی بزارم
              مقدار خازن ها و شماره ی دیود ها رو هم ننوشته
              به نظر شما چند ولت برای ایجاد قوس کافییه؟

دیدگاه

سلام

دوست عزیز نمیشه الکترونیک بلد نباشی چون این مدار مدار خطرناکیه
                T1 یک چوکه برای تطبیق امپدانس،یه چوک با نسبت 1200 به 8 اهم
                NE1 و مقاومتش رو هم حذف کن
                خازنها هم میتونه مثلا 10نانو و از نوع پلی استر باشه و ولتاژش هم باید 1000 ولت باشه
                دیودها هم باید دیود 1n4007 باشه

اینم یک شوکر 30000 ولت

در مورد ولتاژ برای قوس هم نمیدونم بستگی به فاصله ی الکترودها داره شما که فیزیک خوندی محاسبه کن :biggrin:

اینم یه لینک دیگه:
                http://www.centralclubs.com/viewtopic.php?p=160113
                Freedom Fighter

دیدگاه

سلام
                  مرسی از مداراتون ولی همون اولی بهتره
                  من کی گفتم فیزیک خوندم
                  من دانشجوی ترم 6 مکانیک-ساخت و تولید هستم
                  محاسبشو بلد نیستم ولی تو درس جوشکاری خونده بودیم که برای شروع قوس ولتاژ بالایی می خواد ولی بعد از شروع قوس میشه ولتاز رو پایین آورد
                  واسه T1 برم بازار بگم یه چوکه تطبیق امپدانس نسبت 1200 به 8 اهم می خوام ؟
                  تو مدار اولی R1 رو 3K3 نوشته منظورش 3 کیلو اهمه؟
                  :applause:

دیدگاه

سلام
                    توضیحاتتون خیلی کامل و نا امید کننده بود
                    یعنی هیچ راهی نیست که با 3-4 تا باتری کتابی هم یه قوس 0.5 میلی متری ایجاد کرد.آقای مهندس من اینو لازم دارم یه راهکاری پیشنهاد بده؟
                    من این قوس رو برای جوشکاری معمولی نمی خوام .برای جوشکاری TIG و جوشکاری با قوس پلاسما می خوام
                    تو جزوم نوشته که برای تولید قوس به شدت جریان از 12 تا 400 آمپر نیاز است و برای شروع قوس می توان به جای استفاده از روش تماسی فرکانس را بالا برد(بالای صد هرتز)
                    تو فندک های اتمی وقتی شستی اونو فشار میدیم یه جرقه کوچیک ایجاد میشه.به نظر شما از مکانیزم اون میشه استفاده کرد؟
                    اصلا آیا میشه با این باتری ها یه سیم نازک از یک فلز رو ذوب کرد یا نه.؟
                    در ضمن اونجا که گفتین با باتری ماشین میشه جوشکاری کرد درسته قیمت 3برابر میشه ولی در جا هایی که به برق دسترسی نداره میشه استفاده کرد.

دیدگاه

سلام
                      کسی در این مورد نظری نداره؟
                      یه قوس کوچیک یا یه جرقه پایدار یا افزایش دما برای ذوب فلز؟
                      :angry: oo: :angry:

دیدگاه

سلام
                        همانطور که دوست عزیزمون electronicswizard کاملا توضیح داد ایجاد قوس پایدار جهت جوشکاری با باطری امکان نداره.مداری که آقای چیا داد وهمچنین لینکی که دادی هم نمیتونه قوس ایجاد کنه و کاربردی که داره ایجاد ولتاژ بالا بدون جریان است که برای ایجاد میدان الکترو استاتیکی کاربرد داره که بطور مثال در سیستم های تصفیه هوا کاربرد داره.
                        اما ایجاد قوس بصورت پالسی (نه بصورت پایدار) امکان داره که البته بدرد کار شما نمیخوره ولی من برای اینکه بچه ها با اون آشنا بشن روش اون رو میگم.
                        من چند سال پیش یه همچین مداری رو طراحی کردم که میتونه با دو تا باطری قلمی هر ثانیه سه تا پنج تا جرقه تولید کنه:

ترانزیستور Q1 و ترانس T1 واون شبکه مقاومت و خازن اسیلاتوری را تشکیل میدن که یکی از ساده ترین اسیلاتورهاست ( فکر میکنم به آرمسترانگ مشهوره سر بندی ترانس برای داشت 180 درجه اختلاف فاز مهمه وگرنه نوسان نمیکنه) که باعث میشه ترانزیستور اولیه ترانس را قطع و وصل کنه به خاطر اثر لنز در زمان قطع ولتاژ بالائی تولید میشه(روشی که در منابع سوئیچنگ بوست استفاده میشه) که که این ولتاژ در خازن C2ذخیره میشه و خازن را شارژ میکنه تریستور که با گیت آزاد بسته شده زمانی که ولتاژ خازن به ولتاژ Vdrm تریستور میرسه بدون تریگر روشن میشه کل انرژی ذخیره شده خازن رو در اولیه ترانس T2که مبدل های ولتاژ ما میباشد تخلیه و در خروجی جرقه را داریم و این سیکل تکرار میشه.
                        متاسفانه این جرقه بدرد کار تو نمیخوره.
                        موفق باشی

دیدگاه

سلام آقای electronicswizard
                          دستتون درد نکنه توضیحاتتون خیلی کامل بود.قانع شدم.این کار نشدنی.نمی دونم چرا هر کاری میکنم به سنگ می خوره
                          یه.این بو گازی که گفتین میاد فک کنم بوی گاز اوزون باشه

سلام آقای رضا خان ملک
                          این مدار شما واقعا کار میکنه؟؟؟
                          اگه ممکنه مقادیر المانهای مدار را هم بزارید .3تا جرقه در ثانیه هم بد نیست
                          مرسی از جوابهای همتون

دیدگاه

سلام
                            آره راس میگی من ازن رو ندیده بودم اونجا
                            آقا من می خوام حجمش کم باشه.شما چه نوع باتری پیشنهاد میدین
                            فک کنم این کار نشدنی یه .بهتره برم سراغ روش های شیمیایی
                            همون چند تا جرقه تو 1ثانیه هم کارمو راه میندازه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hadi_sl66
                              این مدار شما واقعا کار میکنه؟؟؟
                              اگه ممکنه مقادیر المانهای مدار را هم بزارید .3تا جرقه در ثانیه هم بد نیست

سلام
                              خوب معلومه که کار میکنه.من این مدار را سال 69 برای یک نفر بازاری طراحی کردم که قرار بود یک جرقه زن پرتابل برای روشن کردن اجاق گاز بشه و متاسفانه بعد ازطراحی بازار پر شد از جنس چینی با قیمتی که از قیمت قطعات ما بیشتر میشد.اما اینجور مدارات چشمک زن دو لامپی نیست که ببندی و جواب بگیری چون نیازمند اطلاعاتی دو مورد پیچیدن ترانس های هسته فریت و های ولتاژ میباشد و همانطور که خودت گفتی زمینه کاریت مکانیک است .
                              ببین بهتره قبل از اینکه دست به کار بشی اول یک تعریف صحیح و عملی از پروژه داشته باشی نمیشه اولش یک قوس پایدار بخواهی و حالا دو تا سه جرقه هم جواب کارت رو برای جوشکاری بده.اینها همه بر میگرده به اینکه هنوز خودت تعریف درستی از کاری که میخواهی بکنی نداری .پس بهتره حالا با این دیدی که پیدا کردی بشینی دو باره کار را تعریف کنی به صورتی که عملی و جوابگوی نیازت باشه.
                              در مورد مقادیر من هیچوقت مقادیر نمیدهم چون فکر میکنم کسی که کار را انجام میده هم خودش باید تلاش کند تا تجربه اش بالا برود .من این مدار ا دادم که بچه ها با ایدهای طراحی آشنا بشن.
                              اما اگه فقط دوست داری جرقه ببینی مدار داخلی یه فلاش عکاسی اوراق را باز کن داخلش مدار مبدلی است که ولتاژ باطری را تبدیل به حدود 300 ولت میکنه و در یک خازن الکترولیت بزرگ ذخیره شمامیتوانی این ولتاژ را به یک مبدل های ولتاژ بدی که خروجی را تا 4-5 کیلو ولت ببره بالا وجرقه بزنه .
                              در ضمن خیلی مراقب باش خازن موقع شارژ هم ولتاژش بالاست هم جریانش شوکهای ناجوری میده.

موفق باشی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X