اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تحلیل مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تحلیل مدار

من یه کتاب یا یه منبع اموزشی می خوام
    در مورد نقش قطعات در مدار می خوام بتونم برد طراحی کنم
    من مدیر کنترل کیفیتم مثلا مهندسم ولی یه برد بهم بدن نمی فهمم چی کار میکنه
    فقط پل دیودی رو می شناسم

پاسخ : تحلیل مدار

نوشته اصلی توسط elica98
    فقط پل دیودی رو می شناسم
    البته من جسارت نمی کنم در مقابل شما
    اما بهترین منبع اینترنت هست شما رو اون موضوعی که می خوای اطلاعات بدست بیاری تو نت جستوجو کن بیا اشکالات رو تو این انجمن بپرس
    البته بهتره از منابع انگلیسی کمک بگیری
    با تشکر
    به جای اینکه جای کسی را بگیرید سعی کنید جای واقعیه خود را بیابید

TABRIZ

دیدگاه

سلام سال نو مبارک
      حق با دوستمونه بهترین راه اینترنته
      اگه دقت کرده باشی تو همین انجمن کسایی هستن که سواد کمی دارن اما از کسایی که حتی مدارک تحصیلی خوبی دارن هم بیشتر میدونن
      یا کسایی که رشتشون یه چیز دیگس اما در ساخت مدارات رادیویی از مهندسای مخابرات هم بهترن
      من خودم اول با کتاب بخت آور بعد با اینترنت و سوزوندن قطعات و آزمایش کردن الکترونیک رو یاد گرفتم
      به نظر من روند یادگیری و پیشرفت در اینترنت نسب به کتاب بیشتره
      به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
      الکترونیک قدرت
      الکترونیک آنالوگ
      طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
      ---------------------BMCELEC@-------------------
      ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
      ---------------www.bmc-elec.com--------------
      ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

سلام
        کتاب های هنرستان هم برای کسایی که میخوان از صفر شروع کنن مراجع خوبی هستن
        برای دسترسی به کتاب های هنرستا میتونین از لینک زیر استفاده کنید

کتاب های سال دوم هنرستان رشته الکترونیک http://www.chap.sch.ir/category/58
        کتاب های سال دوم هنرستان رشته الکترونیک http://www.chap.sch.ir/category/105

حجم کل کتاب ها 100 مگ نمیشه

من هنوز هم که یه شرکت رو اداره میکنم و طراح دست و پا چلفتی الکترونیک هستم یه نسخه از این کتاب ها رو تویه لپ تاپم همیشه دارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط elica98
          فقط پل دیودی رو می شناسم
          سلام وتشکرازاظهارنظردوستان
          سال نوبه همه دوستان عزیزمبارک
          بنظرمن شما قطعات را ازنظرشکل فیزیکی وکاربردهای مختصرمی شناسی ولی درکاربرد گروهی یعنی چیدمان این قطعات را که یک مدار رابرای یک کاربردخاص نشان میدهدنیازبه همفکری دارید،،من مثل شماهستم بیاباهم شروع کنیم.
          برای شروع چه کنیم؟یک مدارساده که من بلدم چطوره؟
          مثال:طراحی یک مدارترانزیستوری که یک ریله را با بستن یک کلید درمدارقراردهد.
          الف-داده ها:
          جریان ریله 10 میلی آمپریعنی Ic=10mA
          ولتاژ دوسرریله 12 ولت
          ترانزیستور ازنوع NPN است با ضریب تقویت BETA=100
          ب- طراحی
          جریان بیس برابراست با Ib=Ic/B=10/100=0.1mA
          مقدارمقاومتی که بایددرمسیربیس قرارداده شود برابراست با
          :Ib=(Vcc-Vbe)/Ib=(12-0.6)/0.1mA=114K
          این هم مداردر دوحالت کلیدبازکه ترانتزیستورخاموش است،،کلیدبسته که ترانزیستور روشن است،،این مداربامولتی سیم طراحب شده است.

محمدرضامکوندی
          WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
          MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmcvandy
            سلام وتشکرازاظهارنظردوستان
            سال نوبه همه دوستان عزیزمبارک
            بنظرمن شما قطعات را ازنظرشکل فیزیکی وکاربردهای مختصرمی شناسی ولی درکاربرد گروهی یعنی چیدمان این قطعات را که یک مدار رابرای یک کاربردخاص نشان میدهدنیازبه همفکری دارید،،من مثل شماهستم بیاباهم شروع کنیم.
            برای شروع چه کنیم؟یک مدارساده که من بلدم چطوره؟
            مثال:طراحی یک مدارترانزیستوری که یک ریله را با بستن یک کلید درمدارقراردهد.
            الف-داده ها:
            جریان ریله 10 میلی آمپریعنی Ic=10mA
            ولتاژ دوسرریله 12 ولت
            ترانزیستور ازنوع NPN است با ضریب تقویت BETA=100
            ب- طراحی
            جریان بیس برابراست با Ib=Ic/B=10/100=0.1mA
            مقدارمقاومتی که بایددرمسیربیس قرارداده شود برابراست با
            :Ib=(Vcc-Vbe)/Ib=(12-0.6)/0.1mA=114K
            این هم مداردر دوحالت کلیدبازکه ترانتزیستورخاموش است،،کلیدبسته که ترانزیستور روشن است،،این مداربامولتی سیم طراحب شده است.

با سلام سال نو مبارک
            دوست عزیز شما می تونید برای جلو بردن دانشتون از این تاپیک هم استفاده کنید البته به خاطر عید کند می ره جلو اما انشاالله بعد عید می ریم جلو
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=89250.0

TABRIZ

دیدگاه

به نظر من از اونجاییکه شما لیسانس برق دارید ، اول باید برگردید و درس های الکترونیک 1 و2 و3 و تکنیک پالس و الکترونیک دیجیتال و البته مدار رو دوباره یه مرور بکنید :read:
              بزرگترین و پیچیده ترین مدارهایی که الان شما در هر جا میبینید ، هر قسمتش ، چیزی نیست جز همون مدارهایی که توی این کتابها (مخصوصا توی تمریناشون) تحلیل میکردید :agree:
              پس اگه در تحلیل اونا مشکلی نداشته باشید ، مطمئنا میتونین بر اساس اونا ، هر مداری که میخواید طراحی کنید

میمونه مسئله ی شناخت و انتخاب قطعه که من هم نتونستم براشون مرجع مشخصی پیدا کنم و باید در این زمینه "تجربه" شما بالا بره که البته اینترنت میتونه بسیار مفید باشه :nerd:

متاسفانه این یکی از بزرگترین مشکلات دانشگاه های ماست
              مثلا ما چهار سال خوندیم "خازن" و کاملا هم تحلیلش کردیم
              ولی هیچکس به ما نگفته بود که بیش از 7-8 نوع خازن داریم که هرکدام برای کاری مناسب هستند :angry:

موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط radical_baby
                به نظر من از اونجاییکه شما لیسانس برق دارید ، اول باید برگردید و درس های الکترونیک 1 و2 و3 و تکنیک پالس و الکترونیک دیجیتال و البته مدار رو دوباره یه مرور بکنید :read:
                بزرگترین و پیچیده ترین مدارهایی که الان شما در هر جا میبینید ، هر قسمتش ، چیزی نیست جز همون مدارهایی که توی این کتابها (مخصوصا توی تمریناشون) تحلیل میکردید :agree:
                پس اگه در تحلیل اونا مشکلی نداشته باشید ، مطمئنا میتونین بر اساس اونا ، هر مداری که میخواید طراحی کنید
                میمونه مسئله ی شناخت و انتخاب قطعه که من هم نتونستم براشون مرجع مشخصی پیدا کنم و باید در این زمینه "تجربه" شما بالا بره که البته اینترنت میتونه بسیار مفید باشه :nerd:
                متاسفانه این یکی از بزرگترین مشکلات دانشگاه های ماست
                مثلا ما چهار سال خوندیم "خازن" و کاملا هم تحلیلش کردیم
                ولی هیچکس به ما نگفته بود که بیش از 7-8 نوع خازن داریم که هرکدام برای کاری مناسب هستند :angry:

موفق باشید
                باسلام وتشکرازاظهارنظردوستان عزیزوعرض تبریک سال نو:
                این راه که تو رفتی من رفتم ،مارفتیم،کدام راه؟دانشگاه،،،
                امایک چیزی را یادتان میاید؟کدام چیز؟ ای بابا این آزمایشگاهی بیشتر نیست،،این که یک کارگاه بیشترنیست،،استادچقدرسخت میگیره،،،امروز تاثیر این تفکررا درخود می بینیم درکار ودربرخورد با مدارات مختلف الکترونیک ودرعدم امکان اجرا ویا تحلیل یک مدار،،،
                من میگم اگر یک پژشک می تواند قلبی را ازسینه ای درآورد ودرسینه دیگری بگذارد وگیرنده قلب سالها زندگی کندعلتش فقط کتاب خواندنیست،،علت خضورپزشکان در کارهای عملی در دانشگاههاست،،
                باورکنید مهندسین هم مثل پژشکهاهستنداگر توجه ای به کارهای عملی در دانشگاه نکنندنمیتوانند مثل یک مهندس عمل کنند.
                من به مهندسین محترم عرض میکنم ،یک مهندس بایدکار گارگری وتفکر مهندسی راپیشه کندکاری که خود کردم ومیکنم
                محمدرضامکوندی
                WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
                MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

سلام
                  من نمی دونم اومدم لامپ 60 وات با 220 وات سری کردم لامپ 220 روشن نشد لامپ 220 تنها وصل کردم روشن شد
                  لامپ سالم بود چرا پس با هم روشن نشدن؟؟؟
                  یا تو شرکت دور هسته تروِِیید سیم روکش دار می کشیم یعنی پلاستیک عایق نیست؟
                  یا میدان الکتریکی با ولتاژ dc و میدان الکتریکی با ولتاژ ac پس چه طور سیم حامل جریان هم میدان مغناطیسی دارد هم الکتریکی؟
                  برای تفویت توان با ولتاژ dc باید از ترانزیستورهای bjt و برای تفویت توان با ولتاژ ac از ترانزیستورهای fet استفاده کرد ؟

دیدگاه

[b]
                    نوشته اصلی توسط elica98
                    سلام
                    من نمی دونم اومدم لامپ 60 وات با 220 وات سری کردم لامپ 220 روشن نشد لامپ 220 تنها وصل کردم روشن شد
                    لامپ سالم بود چرا پس با هم روشن نشدن؟؟؟
                    یا تو شرکت دور هسته تروِِیید سیم روکش دار می کشیم یعنی پلاستیک عایق نیست؟
                    یا میدان الکتریکی با ولتاژ dc و میدان الکتریکی با ولتاژ ac پس چه طور سیم حامل جریان هم میدان مغناطیسی دارد هم الکتریکی؟
                    برای تفویت توان با ولتاژ dc باید از ترانزیستورهای bjt و برای تفویت توان با ولتاژ ac از ترانزیستورهای fet استفاده کرد ؟
                    نوشته اصلی توسط elica98
                    باسلام
                    1- مقاومت داخلی لامپ 220 وات مساوی R= V^2/P=(220×220)/220=220Ω
                    2- مقاومت داخلی لامپ 60 وات مساوی R= V^2/P=(220×220)/60=806.66Ω
                    3-وقتی یک لامپ 60 وات ویک لامپ 220 وات باهم سری میشونددوتامقاومت با مقادیر 220 و807 اهم باهم سری شده اند دراین حالت ولتاژ دوسر هرمقاومت برابراست با:
                    الف - جریان مدار: I=V/Rt=220/(220+807)=0.214 Amp
                    ب - ولتاژ دوسر لامپ 220 وات : V=0.214 ×220=47 V
                    ج - ولتاژ دوسر لامپ 60 وات : V=0.214 ×806.66=172.6 V
                    نتیجه اینکه لامپ 60 با ولتاژچند برابرلامپ 220 ولت با شدت نورانی بیشتری دیده خواهدشد
                    4- لطفا سئولات بعدی توضیح بیشتری بفرمایید تاباهم بررسی کنیم متخصری بشرح زیرارائه میگردد.
                    الف- پلاستیک عایق است اما برای چه ولتاژی؟ پس برای هرمقدار ولتاژی باید عایق مناسب آن ولتاژ بکارگرفته شودپلاستیکی که درولتاژ 220 ولت برق شهر عایق است برای ولتاژ 1000 ولت ممکن است عایق نباشد
                    ب- عبورهرنوع جریان ازهرسیمی در اطراف آن میدان مغناطیسی ایجادمیکنداگر جریان عبوری متناوب باشدآنگاه میدان ایجادشده متغیرخواهدبود واگردریک میدان متغیرسیمی قرارداده شود در دوسرآن ولتاژی القا خواهدشد واین اصول ترانسفورماتوراست،،وجودولتاژ دریک هادی دراطراف آن میدان الکتریکی ایجادمیکند این میدان میتواند هوای اطراف سیم را یونیزه کنداگر این ولتاژ خیلی بالا باشد بدون تماس با هادی وبا فاصله چندین سانتیمتر وحتی جند ده سانتی متری احتمال ایجادبرق گرفتگی درحد مرگ وجود دارد
                    ج- روکش سیم برای اینست که وقتی درکنارهم قرارمیگرند هرحلقه نسبت به حلقه های بعدی عایق شود
                    د- همه ترانزیستورها قادر به تقویت سیکنالهای AC وDC هستندبستگی به طراحی وسطح ولتاژ وجریان دارد.
                    محمدرضامکوندی
                    WWW.MMCVANDY.BLOGFA.COM
                    MMCVANDY@YAHOO.COM

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mmcvandy
                      [color=red][b]باسلام
                      1- مقاومت داخلی لامپ 220 وات مساوی R= V^2/P=(220×220)/220=220Ω
                      2- مقاومت داخلی لامپ 60 وات مساوی R= V^2/P=(220×220)/60=806.66Ω
                      3-وقتی یک لامپ 60 وات ویک لامپ 220 وات باهم سری میشونددوتامقاومت با مقادیر 220 و807 اهم باهم سری شده اند دراین حالت ولتاژ دوسر هرمقاومت برابراست با:
                      الف - جریان مدار: I=V/Rt=220/(220+807)=0.214 Amp
                      ب - ولتاژ دوسر لامپ 220 وات : V=0.214 ×220=47 V
                      ج - ولتاژ دوسر لامپ 60 وات : V=0.214 ×806.66=172.6 V
                      نتیجه اینکه لامپ 60 با ولتاژچند برابرلامپ 220 ولت با شدت نورانی بیشتری دیده خواهدشد
                      4- لطفا سئولات بعدی توضیح بیشتری بفرمایید تاباهم بررسی کنیم متخصری بشرح زیرارائه میگردد.
                      الف- پلاستیک عایق است اما برای چه ولتاژی؟ پس برای هرمقدار ولتاژی باید عایق مناسب آن ولتاژ بکارگرفته شودپلاستیکی که درولتاژ 220 ولت برق شهر عایق است برای ولتاژ 1000 ولت ممکن است عایق نباشد
                      ب- عبورهرنوع جریان ازهرسیمی در اطراف آن میدان مغناطیسی ایجادمیکنداگر جریان عبوری متناوب باشدآنگاه میدان ایجادشده متغیرخواهدبود واگردریک میدان متغیرسیمی قرارداده شود در دوسرآن ولتاژی القا خواهدشد واین اصول ترانسفورماتوراست،،وجودولتاژ دریک هادی دراطراف آن میدان الکتریکی ایجادمیکند این میدان میتواند هوای اطراف سیم را یونیزه کنداگر این ولتاژ خیلی بالا باشد بدون تماس با هادی وبا فاصله چندین سانتیمتر وحتی جند ده سانتی متری احتمال ایجادبرق گرفتگی درحد مرگ وجود دارد
                      ج- روکش سیم برای اینست که وقتی درکنارهم قرارمیگرند هرحلقه نسبت به حلقه های بعدی عایق شود
                      د- همه ترانزیستورها قادر به تقویت سیکنالهای AC وDC هستندبستگی به طراحی وسطح ولتاژ وجریان دارد.
                      با سلام
                      دوست عزیز واسه پاسختون تشکر می کنم خیلی خوب بود
                      اما یه اشکال کوچولو ای که توضیحاتتون داره اونم اینه که ترانزیستور ها dcرو تقویت نمی کنند و تقویت در حالتacصورت می گیرد اونم تو سیگنال کوچک

TABRIZ

دیدگاه

نوشته اصلی توسط TABASOOMTZ
                        با سلام
                        دوست عزیز واسه پاسختون تشکر می کنم خیلی خوب بود
                        اما یه اشکال کوچولو ای که توضیحاتتون داره اونم اینه که ترانزیستور ها dcرو تقویت نمی کنند و تقویت در حالتacصورت می گیرد اونم تو سیگنال کوچک
                        ترانزیستورها DC رو هم تقویت میکنن. فرمول Ic = beta * Ib مال dcآ‌ هست. اصولا بر اساس تقویت dc ،تحلیل تقویت ac انجام میشه و نقطه کار وسط خط بار قرار میگیره.
                        کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                          ترانزیستورها DC رو هم تقویت میکنن. فرمول Ic = beta * Ib مال dcآ‌ هست. اصولا بر اساس تقویت dc ،تحلیل تقویت ac انجام میشه و نقطه کار وسط خط بار قرار میگیره.
                          دوست عزیز ساختار ترانزیستور اون طوری هستش که جریان بیس رو بیتا برابر می کنه و جریان کلکتور ایجاد می شه
                          تقویت در acصورت می گیرد در dc ما از ترانزیستور به عنواع کلید استفاده می کنیم
                          با تشکر

TABRIZ

دیدگاه

دوست عزیز ساختار ترانزیستور اون طوری هستش که جریان بیس رو بیتا برابر می کنه و جریان کلکتور ایجاد می شه
                            بتا برابر کردن جریان بیس یعنی تقویت، از همین خصوصیت برای تقویت ولتاژ ac استفاده میشه. یعنی شما ولتاژ ورودی رو به بیس میدی و توی آرایش امیتر مشترک بخاطر تغییر بتا برابری جریان کلکتور، ولتاژش هم تغییر چند برابری میکنه. البته تقویت ولتاژ به مقاومتهای مدار هم بستگی داره. مشروح این مبحث در درس الکترونیک 1 امده است.
                            کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

تقویت در acصورت می گیرد در dc ما از ترانزیستور به عنواع کلید استفاده می کنیم
                              با تشکر
                              ترانزیستور BJT تقویت کننده جریان هست..........از ماسفت بعنوان کلید استفاده میشه.....(معمولآ)

اون چیزی که ترانزیستور تقویت میکنه در امیتر مشترک ولتاژ dc متغییر هست ...........

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X