اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار سنسور دما با نمایشگر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار سنسور دما با نمایشگر

سلام دوستان
    عیدتون مبارک
    ی سوال داشتم، من ی مدار سنسور دما رو راه اندازی کردم با نمایشگر، ولی نمایشگرم هیچی نشون نمیده،خروجی سنسور و میکرو رو کنترل کردم همشون خروجی داشتن اما نمایشگر اول از همه اصلا صفحشم روشن نمیشد ولی به پیشنهاد یکی از دوستام vo نمایشگر رو به زمین وصل کردم اینجوری نمایشگر روشن میشد اما فقط ی ردیفش و تموم نقاط اون ردیف روشن میشد و چیزی مشخص نبود، با ی نمایشگر دیگه هم امتحان کردم بازم همینطور شد (نوع نمایشگر 2*16)
    کسی دلیلشو میدونه؟ آیا؟
    |:
    آدم ها همه ميپندارند که زنده اند،براي آنها تنها نشانه حيات بخار گرم نفس هايشان است!!
    کسي از کسي نميپرسد، آهاي فلاني...
    از خانه ي دلت چ خبر؟؟ گرم است؟؟ نوري دارد هنوز؟؟ ...

پاسخ : مدار سنور دما با نمایشگر

نوشته اصلی توسط darkknightrobo
    سلام دوستان
    عیدتون مبارک
    ی سوال داشتم، من ی مدار سنسور دما رو راه اندازی کردم با نمایشگر، ولی نمایشگرم هیچی نشون نمیده،خروجی سنسور و میکرو رو کنترل کردم همشون خروجی داشتن اما نمایشگر اول از همه اصلا صفحشم روشن نمیشد ولی به پیشنهاد یکی از دوستام vo نمایشگر رو به زمین وصل کردم اینجوری نمایشگر روشن میشد اما فقط ی ردیفش و تموم نقاط اون ردیف روشن میشد و چیزی مشخص نبود، با ی نمایشگر دیگه هم امتحان کردم بازم همینطور شد (نوع نمایشگر 2*16)
    کسی دلیلشو میدونه؟ آیا؟
    |:
    سلام
    سه تا پایه هست به اسم RS ,RW ,EN این ها رو چک کن به احتمال زیاد درست وصل نشده
    ترتیب اتصال پایه ها و کامپایلری رو که استفاده کردی هم بنویس تا بهتر بشه کمک کرد

دیدگاه

خب ترتیب اتصال پایه ها که مشخصه! دقیقا چی شو بگم؟
      کامپایلرم کدویژن بود، داخل code vizard هم پایه ها رو مشخص کردم و وصلش کردم بر اساس حالتی که مشخص کرده بودم
      آدم ها همه ميپندارند که زنده اند،براي آنها تنها نشانه حيات بخار گرم نفس هايشان است!!

دیدگاه

خب ترتیب اتصال پایه ها که مشخصه! دقیقا چی شو بگم؟
        کامپایلرم کدویژن بود، داخل code vizard هم پایه ها رو مشخص کردم و وصلش کردم بر اساس حالتی که مشخص کرده بودم
        برنامه ای رو که نوشتی رو بزار تا بررسی کنم
        اگر مداری رو که بستی با پروتئوس شبیه سازی کنی خیلی کمکت میکنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri
          برنامه ای رو که نوشتی رو بزار تا بررسی کنم
          اگر مداری رو که بستی با پروتئوس شبیه سازی کنی خیلی کمکت میکنه
          چشم اینم [برنامم (http://uplod.ir/x3pu4qc87b99/lm35_with_atm16.c.htm

انجام دادم با پروتئوس! کامل جواب دادش!
          نمیدونم چرا تو واقعیت اینجوری شد!
          راستی ی تجربه هم داشتم تو این شبیه سازی! اگه خواستین پایه ی avcc و varef رو به منبع تغذیه وصل کنین مستقیما به 5 ولت یا هر ولتاژی که خواستین وصل کنین، من دفه ی اول بجای وصل کردن به منبع به رگولاتور وصل کردم، این رگولاتور برای سنسور هم بود، نمیدونم چرا وقتی این پایه ها رو به رگولاتور وصل میکردم تو خروجیم مشکل پیش میومد و دمای درستو نشون نمیداد اما وقتی مستقیم به منبع وصل کردم دمای درستو نشون میداد!!!

دیدگاه

پاسخ : مدار سنسور دما با نمایشگر

سلام

من هم یه همچین مشکلی قبلا با این ال سی دی های کارکتری داشتم یه احتمالی که من میدم ممکن برد بوردد خراب شده باشه پیشنهاد میکنم روی چندتا برد بورد دیگه هم امتحان کنی و پایه ها را دقیق چک کن.
            بعد بهتره پایه 3 ال سی دی را یعنی vo وصل کنی به سر وسط (پایه وسط)یه پتانسیومتر 10 کیلو اهم.
            یه برنامه هم هست اگه خواستی تا بهت بدم باهاش امتحان کنی.
            امام علی (ع)

بهترین شما کسی است که علم آموزد و آموزش دهد.

دیدگاه

سلام دوستان
              عیدتون مبارک
              کسی دلیلشو میدونه؟ آیا؟
              |:

سلام. با یک کامپایلر دیگه مثل بسکام هم امتحان کن ببین نتیجه چطوری میشه
              STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

سلام دوست عزیز این که چیزی نشون نمیده نترس مدار درست وصل کردی فقط باید یک مقاومت یا پتانسومتر 10 کیلو قرار بدی سر راه lcd بعد با تغیر دادنش صفحه روشن میشه.
                قيمتي زندگي کن و قيمتي زندگي کردن را بياموز ؛ ولي نه به هر قيمتي....

دیدگاه

سلام

در تصویر چگونگی اتصال پتانسیومتر به صورت تئوری و عملی آمده است!
                  امیدوارم به کار بیاد!

با آرزوی موفقیت برای شما

دیدگاه

سلام دوستان!! |:
                    هنوز به نتیجه نرسیدم!! با پتانسیومتر هم امتحان کردم ولی نشد!!
                    اینم عکس مدارم! lcd فقط ی ردیفش روششن میشه اونم همش!! پایه های میکرو همشون خروجی میدن و با ی دونه دیگه هم امتحان کردم ولی بازم همینجوری شد! چند بار بستمش و بازم نتیجه ی قبل!! فقط ی راه دیگه که یکی از دوستان پیشنهاد کرد مونده، رو ی برد دیگه! و به دوستان حتما پیشنهاد میکنم که lcd شونو لحیم کنن به پایه ها! وگرنه ی نمه اذیت میشن برای خروجی گرفتن!
                    http://uplod.ir/kpbrpifcnf2m/DSC03624.JPG.htm

دیدگاه

سلام دوستان!! |:
                      هنوز به نتیجه نرسیدم!! با پتانسیومتر هم امتحان کردم ولی نشد!!
                      اینم عکس مدارم! lcd فقط ی ردیفش روششن میشه اونم همش!! پایه های میکرو همشون خروجی میدن و با ی دونه دیگه هم امتحان کردم ولی بازم همینجوری شد! چند بار بستمش و بازم نتیجه ی قبل!! فقط ی راه دیگه که یکی از دوستان پیشنهاد کرد مونده، رو ی برد دیگه! و به دوستان حتما پیشنهاد میکنم که lcd شونو لحیم کنن به پایه ها! وگرنه ی نمه اذیت میشن برای خروجی گرفتن!
                      http://uplod.ir/kpbrpifcnf2m/DSC03624.JPG.htm
                      سلام
                      تو مشکلاتی که با lcd ها داشتم یه مقدارش مربوط به خطاهای برنامه نویسی میشه. قبل از نمایش اطلاعات روی LCD دستور نوشتن یه متن رو بده مثلا Hello بعد در حدود 100 میلی ثانیه wait ایجاد کن سپس با دستور پاک کردن کل lcd رو پاک کن (در بسکام CLS هستش!) و نهایتا اطلاعات اصلی رو روی LCD نمایش بده. :smile:

برق LCD رو هم کاملا از AVR جدا کن. دقت کن حتما پایه های AVCC و AREF به 5 ولت و پایه های GND به زمین متصل باشند!
                      توی تصویر عکس اتصالات پاور کامپیوتر هستش که دردسر ایجاد میکنه برای این که از پاور کامپیوتر استفاده کنی باید حتما از رگولاتور + خازن های الکترولیتی با ظرفیت 1000 یا 2200 میکرو فاراد برای تغذیه میکرو استفاده کنی اگر رگولاتور در دسترس نیست حتما خازن بذار. مداری که تو شکل هست خیلی کم احتمال داره جواب بده!
                      (لازم به ذکر هستش که اگر از خازن با ظرفیت بالا بین خروجی رگولاتور و میکرو استفاده بشه باید دیود هم بذاری تا ولتاژ برگشتی از خازن حین خاموش شدن مدار باعث سوختن رگولاتور نشه!! )

:surprised:

پایه RW (پایه 5) رو هم مستقیما به زمین متصل کن (البته اگر نمی خوای اطلاعات رو از ال سی دی بخونی!)

باز هم اگر مشکلی بود در خدمتم

دیدگاه

ممنون دوست عزیز
                        چنتا سوال
                        چرا پاور کامپیوتر دردسر ایجاد میکنه؟؟
                        چرا احتمال کار کردن مدارم خیلی کمه؟؟ بخاطر شلوغیش؟؟

پایه RW (پایه 5) رو هم مستقیما به زمین متصل کن (البته اگر نمی خوای اطلاعات رو از ال سی دی بخونی!)
                        متوجه منظورتون نشدم!!

دیدگاه

شما می تونیدهم به ال سی دی اطلاعات ارسال کنید و هم اطلاعات ارسال شده رو ازش بخونید.برای خوندن اطلاعات باید چهار تا پایه D0-D3 رو هم به میکرو وصل کنید و در ضمن پایه rw دیگه به زمین وصل نمیشه.معمولا ما به صورت رایت از ال سی دی استفاده می کنیم و rw رو هم به زمین وصل می کنیم
                          حرف زدن کافي نيست بايد عمل کرد.دانستن کافي نيست بايد به کار گرفت

دیدگاه

ممنون دوست عزیز
                            چنتا سوال
                            چرا پاور کامپیوتر دردسر ایجاد میکنه؟؟
                            چرا احتمال کار کردن مدارم خیلی کمه؟؟ بخاطر شلوغیش؟؟

متوجه منظورتون نشدم!!
                            سلام

مشکلات ایجاد شده توسط منابع تغذیه سوئیچینگ مثل پاور کامپیوتر رو تجربی بدست آوردم.
                            علت عدم کارکرد مدار شما رو تو نحوه اتصالات دیدم. (شلوغی مدار ربطی به کار کردنش نداره!!!!)

اتصال RW به زمین هم برای این هستش که دقیقا صفر ولت بهش متصل باشه.

"" نهایتا فکر می کنم اگر مطابق چیزهایی که توی پست قبلی نوشتم عمل کنی به نتیجه می رسی ""

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Atlantis Engineering
                              سلام
                              تو مشکلاتی که با lcd ها داشتم یه مقدارش مربوط به خطاهای برنامه نویسی میشه. قبل از نمایش اطلاعات روی LCD دستور نوشتن یه متن رو بده مثلا Hello بعد در حدود 100 میلی ثانیه wait ایجاد کن سپس با دستور پاک کردن کل lcd رو پاک کن (در بسکام CLS هستش!) و نهایتا اطلاعات اصلی رو روی LCD نمایش بده. :smile:

برق LCD رو هم کاملا از AVR جدا کن. دقت کن حتما پایه های AVCC و AREF به 5 ولت و پایه های GND به زمین متصل باشند!
                              توی تصویر عکس اتصالات پاور کامپیوتر هستش که دردسر ایجاد میکنه برای این که از پاور کامپیوتر استفاده کنی باید حتما از رگولاتور + خازن های الکترولیتی با ظرفیت 1000 یا 2200 میکرو فاراد برای تغذیه میکرو استفاده کنی اگر رگولاتور در دسترس نیست حتما خازن بذار. مداری که تو شکل هست خیلی کم احتمال داره جواب بده!
                              (لازم به ذکر هستش که اگر از خازن با ظرفیت بالا بین خروجی رگولاتور و میکرو استفاده بشه باید دیود هم بذاری تا ولتاژ برگشتی از خازن حین خاموش شدن مدار باعث سوختن رگولاتور نشه!! )

:surprised:

باز هم اگر مشکلی بود در خدمتم
                              ممنون دوست عزیز
                              گفته بودین ممکنه مشکل از پاور باشه، من با منبع تغذیه ی دیگه غیر پاور هم امتحان کردم و همین مشکلو داشت
                              گفتین برق lcd رو از میکرو جدا کنم، متوجه منظورتون نشدم!!
                              در مورد avcc aref که گفتین، اگه این دوتا مشکل داشته باشن که تو عددی که نشون داده میشه اشتباه پیش میاد، فک نمیکنم بخواد رو کارکرد lcd مشکلی ایجاد کنه!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X