اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فیلتر دیجیتال برای خواندن دمای ترموکوپل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فیلتر دیجیتال برای خواندن دمای ترموکوپل

با سلام خدمت همه دوستان
    من قصد دارم ترموکوپل های یک کوره صنعتی رو که دارای 4 عدد ترموپل نوع S هست رو با AVR بخونم برای این کار یک عدد ای سی MAX31855 گرفتم و با میکرو راه اندازیش کردم
    مشکلی که برام پیش اومده اینه که در حالت عادی وقتی با استفاده از ترموکوپل تو آزمایشگاه تست میکنم دما رو درست میخونه و مشکلی نیست ولی وقتی میبرم تو کوره داره اعداد را با پرش تا 30 درجه نشون میده و دما رو با پایین نشون میده
    فکر میکنم چون توی کوره نویز بالاست این مشکل پیش میاد
    کمی جستجو کردم میگن فیلتر دیجیتال لازمه از دوستان عزیزم میخام اگه اطلاعاتی تو این زمینه دارن کمکم کنند
    ممنون از همتون
    www.ElectronShop.ir

پاسخ : فیلتر دیجیتال برای خواندن دمای ترموکوپل

سلام
    یک روش برای کاهش پرش دما به کمک برنامه نویسی است.
    شما یک آرایه با تعداد خانه تعریف کنید ، سپس هر بار که مقداری را از سنسور می خوانید ، قبل از هر کاری خانه های آرایه را یکی به آخر شیفت بدهید و سپس مقدار خوانده شده از سنسور را در اولین خانه آرایه قرار دهید. بعد از این کار شما یک میانگین از کل آرایه بگیرید و این مقدار را به عنوان مقدار سنسور در نظر بگیرید.
    در این روش با توجه به سرعت خواندن و سرعت میکرو و تعداد خانه های آرایه ، مدت زمانی طول می کشد تا مقدار دمای صحیح بدست بیاید

دیدگاه

با سلام
      شما آفست تعریف نکردی و دمای محل اتصال در نظر نگرفتی
      وایرینگ شما به چه صورته؟ جنس سیم انتقال دیتا چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط microc
        سلام
        یک روش برای کاهش پرش دما به کمک برنامه نویسی است.
        شما یک آرایه با تعداد خانه تعریف کنید ، سپس هر بار که مقداری را از سنسور می خوانید ، قبل از هر کاری خانه های آرایه را یکی به آخر شیفت بدهید و سپس مقدار خوانده شده از سنسور را در اولین خانه آرایه قرار دهید. بعد از این کار شما یک میانگین از کل آرایه بگیرید و این مقدار را به عنوان مقدار سنسور در نظر بگیرید.
        در این روش با توجه به سرعت خواندن و سرعت میکرو و تعداد خانه های آرایه ، مدت زمانی طول می کشد تا مقدار دمای صحیح بدست بیاید
        با تشکر از پاسختون
        فکر کنم این روش خوبی نباشه چون تغییرات دما زیاد هست تو میانگین هم اثرش رو میذاره وضعیت بهتر میشه و مطلوب نمیشه

نوشته اصلی توسط iNano
        با سلام
        شما آفست تعریف نکردی و دمای محل اتصال در نظر نگرفتی
        وایرینگ شما به چه صورته؟ جنس سیم انتقال دیتا چیه؟
        خود آی سی max31855 دمای کولد جانکشن رو میده و منم تو برنامه دمای کولد جانکشن رو کم میکنم سیم جبرانی هم برای ترموکوپل استفاده شده
        شاید سوالمو خوب مطرح نکردم دما رو وقتی ترموکوپل معمولی وصل میکنم درست میخونه ولی وقتی به ترموکوپل کوره وصل میکنم نوسان داره مثلا 400 درجه رو 430 میخونه 410 میخونه 400 میخونه ولی دستگاه دیگه که مال خود کورست دما رو درست میخونه بدون پرش
        www.ElectronShop.ir

دیدگاه

اگر خطا مشخصه و رندوم نباشه میتونی به عنوان مقدار کالیبره در نظرش بگیری
          خب شما تستم که میکنی با همون ترموی کوره انجام بده،نوع ترمو شما چیه؟
          کنترلی که انجام میدی بصورت on/off یا موارد دیگه؟

دیدگاه

البته اگه بخوای فیلتر دیجیتال بذاری با avr نمیشه باید DSPIC30f4013 بذاری
            ولی مشکل تو اون نیست تو باید میانگین گیری کنی تا پرشها به حد اقل برسه

float temp=0.0
            temp=temp*0.98+adcread*0.02

این روش به طور آنلاین از 50 عدد نمونه میانگین گیری میکنه

The losers find problem in every answer but the winners find an answer in every problem

FETAMAKER

دیدگاه

میانگین بگیرید احتمالا مشکل حل بشود.
              فیلتر را با AVR هم میتوانید پیاده کنید ولی باید سرعت ارایه اطلاعات را کاهش دهید.
              مشکل شما به نظر عجیب است اگر در یک سمپل اینقدر پرش دارید و بقیه نمونه ها درست است از فیلتر مدین استفاده کنید.
              برای پیاده سازی 5 نمونه بگیرید و نمونه ها را بر اساس اندازه مرتب کنید. و بعد برای گزارش عدد سوم را که در آرایه ی جدید چیده شده را نشان دهید.
              { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X