اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روبات آلتراسونیک و موتورdc-مدار و برنامه - چطور میشه راه اندازی کرد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روبات آلتراسونیک و موتورdc-مدار و برنامه - چطور میشه راه اندازی کرد

سلام.
    میخوایم یه روبات بسازیم با سنسور التراسونیک.که زمانیکه به مانعی رسید جهتشو عوض کنه.حالا دوستان میتونن کمک کنن که اینو در کمترین زمان بسازیم؟.
    موتورش dc باشه .درایور l298

پاسخ : ساخت روبات در کمترین زمان ممکن

نوشته اصلی توسط spartan2000
    سلام.
    میخوام یه روبات بسازم با سنسور التراسونیک.که زمانیکه به مانعی رسید جهتشو عوض کنه.حالا دوستان میتونن کمک کنن که اینو در کمترین زمان بسازم؟.به نظر من بهتره از ماژولهای اماده (ماژول درایور.رگولاتور.سنسور التراسونیک.میکرو) برای اسمبل کردن بردش استفاده کنم.ولی در انتخاب ماژولها و ولتاژومحاسبه...نحوه نصبشون مشکل دارم.اگه میشه کمک کنید و لطف بفرمایید از کجا این قطعات را تهیه کنم.(زمان ندارم اگه میشه سریع کمک کنید) X_X
    دوست عزیز تمام این تجهیزات را فروشگاه سایت داره
    دوربين مدار بسته و دزد گير و رفع مشكلات
    بانك اطلاعاتي سنسورها
    ساخت رقص نور براي شيشه سكوريت مغازه ها
    تعمير لوازم خانگي را اينجا مطرح كنيد
    [move][b] موفقيت بر روي ستون هاي شکست شکل مي گيرد.

دیدگاه

سلام- مداری که دارم اینه :NO: موتورش دی سی.سنسور التراسونیک.مدارش درسته؟ :sad:

اضافه شده در تاریخ :
      کسی برنامشو داره ؟.ایا کسی هست که مرا یاری دهد؟

دیدگاه

سلام

از برد های آرداینو کمک بگیر
        بدون هیچگونه مشکلی میتونی ماژول آلتراسونیک و ماژول L298 رو بهش متصل کنی و کلی هم مثال و برنامه نمونه داره
        http://vz.iminent.com/vz/39a77668-19...h-fishing.giff

دیدگاه

برد آیداینو نمیدونم چیه...من مدارم را بستم روی برد هزار سوراخ ...برنامه هم یه چیزی نوشتم .ولی روباتو به تغذیه وصل میکنم اتصال کوتاه میده.زمان هم زیاد ندارم.لطفا اگه برنامه و مدار در این رابطه دارید .کمک کنید.

اضافه شده در تاریخ :
          نوشته اصلی توسط Soodi
          سلام

از برد های آرداینو کمک بگیر
          بدون هیچگونه مشکلی میتونی ماژول آلتراسونیک و ماژول L298 رو بهش متصل کنی و کلی هم مثال و برنامه نمونه داره
          بابت معرفی این برد سپاسگزارم.خیلی جالب و کاربردی هست.ایشالا تو پروژه های بعدی استفاده میکنم.ولی فعلا باید این مدارو که بستم روی برد هزار سوراخ جواب بگیرم.وگرنه افسردگی میگیرم :angry:.البته تو این زمینه زیاد هم کار نکردم :sad:.فکر کردم شاید اگه اینجا مطرح کنم کسی بتونه کمک کنه :rolleyes:

اضافه شده در تاریخ :
          سلام دوستان ما این روباتو با کمک یکی از اساتید دانشگامون ساختیمش.البته انجمن eca هم خیلی کمک کرد معلوماتمون را بالا ببریم .عکسشو میزارم با برنامه و مدارش که دوستان استفاده کنن
          قطعات مهم بکار برده شده :1- سنسور التراسونیک srf-05
          2- استپ موتور st-35
          3-lcd کاراکتری 2*16
          4-میکرو کنترلرatmega 32
          5-رگولاتور 7805 (چنانچه فقط یک تغذیه 12 ولت داشته باشیم)
          6-درایور uln2803
          7-شاسی.چرخ.برد هزار سوراخ.و....
          (تمامی قطعات از فروشگاه eca گرفتم قیمتش هم نسبت به بیرون بهتره)

اضافه شده در تاریخ :

اضافه شده در تاریخ :

اینم تصویر مدارش.
          راستش اولین باره داره دارم مطلب میذارم اینجا.اگه روش درستی را راهنمایی بفرمایید که عکس و برنامه بتونم اینجا قرار بدم ممنون میشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط spartan2000
            راستش اولین باره داره دارم مطلب میذارم اینجا.اگه روش درستی را راهنمایی بفرمایید که عکس و برنامه بتونم اینجا قرار بدم ممنون میشم
            سلام ، دوست عزیز خوش اومدین به انجمن خودتون :applause:
            لطفا مطالب تاپیک زیر رو مطالعه کنید تا با امکانات انجمن آشنا بشید :

آموزش های اولیه برای کار با امکانات انجمن
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=10924.0
            - اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
            ارتباط با من : ir02x6
            طراحی و ساخت انواع منابع تغذیه سوئیچینگ - SMPS Designer

دیدگاه

اضافه شده در تاریخ :
              http://www.4shared.com/file/Qzh145Noce/1_online.html
              اینم لینک دانلود برنامش

اضافه شده در تاریخ :
              اینم لینک مدارش
              http://www.4shared.com/photo/ahxkAnnhce/11_online.html

دیدگاه

پاسخ : روبات آلتراسونیک و موتورdc-مدار و برنامه - چطور میشه راه اندازی کرد

بطور کلی: یک پالس 20 میکرو ثانیه (با توجه به فرکانس 8 مگا هرتز میکرو) توسط میکرو به پایه تحریک (triger) ماژول التراسونیک اعمال میشود و این ماژول خود دارای یک میکرو picمیباشد که با تحریک triger آن .8 پالس 10 میکرو ثانیه ای تولید کرده و همزمان پایه echo نیز یک میشود و پالسهای تولید شده از طریق فرستنده (tx) تبدیل به سیگنال مکانیکی صوت( 40 کیلوهرتز) میشود وآنرا در فضای محیط منتشر میکند و این امواج پس از برخورد به موانع انعکاس یافته و به وسیله سنسور گیرنده ماژول (rx)دریافت شده و در همین زمان پایه echo که یک بوده صفر میشود و میکرو پهنای سطح یک پالس echo را اندازه گرفته و در دستورات برنامه با ضرب پهنای پالس echo در 340(سرعت صوت) و تقسیم آن بر 2 فاصله روبات تا مانع مورد نظر را مشخص می کند ، اگر این فاصله از 10 سانتی متر بیشتر باشد پالسهایی که برای راه اندازی استپ موتور ها اعمال میشود .برای هر دو موتور بصورت مشابه میباشد و موتور در جهت مستقیم حرکت مینماید و چنانچه فاصله از 10 سانتی متر کمتر شود پالسهای اعمالی به یکی از استپ موتورها در خلاف ترتیب حالت قبل اعمال میشود و در خلاف حالت قبلش چرخش مینماید و روبات گردش کرده و از برخورد با مانع جلوگیری میشود

تحلیل بنده این بود . اگه جاییشو اشتباه گفتم .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید :smile:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X