اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در انتخاب ماژول مناسب برای ارتباط با ربات پرنده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در انتخاب ماژول مناسب برای ارتباط با ربات پرنده

سلام اساتید
    من دارم روی ساخت یک ربات پرنده 4 ملخه یا همون کوادروتور کار میکنم.
    برای ارتباط با ربات به منظور ارسال و دریافت دیتاهایی که بیشتر حالت کامند دارند (به طور مثال برو به راست،برو بالا..) نمی دونم از چه ماژولی استفاده کنم.
    ویژگی هایی که مد نظرمه برد زیاد، توان کم و قیمت منطقی و راه اندازی راحته
    ممنون می شم تجربیاتتون رو در اختیارم بذارید.

پاسخ : کمک در انتخاب ماژول مناسب برای ارتباط با ربات پرنده

سلام

من از ماژول زیگبی که پروتکلش سریال هست دارم استفاده میکنم
    ولی به نظر من پروتکل سریال برای این کار مناسب نیست ، انگار سرعتش پایینه ، به نظر من NRF که خودم هم تا چند روز دیگه میرم سراغش باید گزینه خوبی باشه و پروتکلش هم spi هست
    ولی من همچنان با این زیگبی کار میکنم تا ببینم میشه کاریش کرد یا نه ، ماژولم ze10 هست و بردش هم 1 کیلومتر
    http://vz.iminent.com/vz/39a77668-19...h-fishing.giff

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mi1s0n
      سلام اساتید
      من دارم روی ساخت یک ربات پرنده 4 ملخه یا همون کوادروتور کار میکنم.
      برای ارتباط با ربات به منظور ارسال و دریافت دیتاهایی که بیشتر حالت کامند دارند (به طور مثال برو به راست،برو بالا..) نمی دونم از چه ماژولی استفاده کنم.
      ویژگی هایی که مد نظرمه برد زیاد، توان کم و قیمت منطقی و راه اندازی راحته
      ممنون می شم تجربیاتتون رو در اختیارم بذارید.
      سلام من هم دارم یکی می سازم
      احتمالا از کنترلر های آماده استفاده کنیم البته بهترین جایگزین براش NRF هست
      البته ما یه دوربین هم داریم که باید یه فرستنده گیرنده جدا هم برای اون بزاریم.

sigpic

دیدگاه

به نظر من هم بهتره خودت بسازی و از ماژو nrf استفاده کن . :biggrin: فروشگاه یکی داره با برد 1100 متر :mrgreen:

کوچیک ، ارزان ، کارکرد اسان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Soodi
          سلام

من از ماژول زیگبی که پروتکلش سریال هست دارم استفاده میکنم
          ولی به نظر من پروتکل سریال برای این کار مناسب نیست ، انگار سرعتش پایینه ، به نظر من NRF که خودم هم تا چند روز دیگه میرم سراغش باید گزینه خوبی باشه و پروتکلش هم spi هست
          ولی من همچنان با این زیگبی کار میکنم تا ببینم میشه کاریش کرد یا نه ، ماژولم ze10 هست و بردش هم 1 کیلومتر
          سلام خدمت استاد بزرگ کواد
          من هنوز نفهمیدم برای ارتباط با یک کواد باید چه چیزی رو بفرستیم
          مثلا سیگنالی که به ورودی فلایت کنترلر وصل میشه چه سیگنالی هست ؟
          به صورت انالوگه یا دیجیتال و یا PWM ????
          و اگر ارتباط کواد با رادیو کنترل قطع بشه چه اتفاقی میوفته؟؟؟

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نا صر
            سلام خدمت استاد بزرگ کواد
            من هنوز نفهمیدم برای ارتباط با یک کواد باید چه چیزی رو بفرستیم
            مثلا سیگنالی که به ورودی فلایت کنترلر وصل میشه چه سیگنالی هست ؟
            به صورت انالوگه یا دیجیتال و یا PWM ????
            و اگر ارتباط کواد با رادیو کنترل قطع بشه چه اتفاقی میوفته؟؟؟
            سلام

خوب رادیوکنترلر 4 تا خروجی داره که نسبت به تغییرات استیک های روی رادیوکنترلر ، هر خروجی روی رسیور تغییر میکنه ، خروجی های رسیور هم به صورت پالس هستند با فرکانس 50 هرتز و پریود 1 تا 2 میلی ثانیه
            خوب حالا این فلایت کنترلر این مقادیر رو میگیره و مقادیر خروجی سنسور ها رو هم از قبیل جایرو و شتابسنج که میتونن دیجیتال یا آنالوگ باشن رو هم میگیره
            حالا با یکسری پردازش و الگوریتم های کنترلی 4 تا خروجی به صورت پالس برای اسپیدکنترلر ها یعنی همون موتور ها ایجاد میکنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Soodi
              سلام

خوب رادیوکنترلر 4 تا خروجی داره که نسبت به تغییرات استیک های روی رادیوکنترلر ، هر خروجی روی رسیور تغییر میکنه ، خروجی های رسیور هم به صورت پالس هستند با فرکانس 50 هرتز و پریود 1 تا 2 میلی ثانیه
              خوب حالا این فلایت کنترلر این مقادیر رو میگیره و مقادیر خروجی سنسور ها رو هم از قبیل جایرو و شتابسنج که میتونن دیجیتال یا آنالوگ باشن رو هم میگیره
              حالا با یکسری پردازش و الگوریتم های کنترلی 4 تا خروجی به صورت پالس برای اسپیدکنترلر ها یعنی همون موتور ها ایجاد میکنه
              خیلی ممنون از پاسختون
              پس خروجی رسیور دائما در حال تولید پالس است و وقتی که از رادیو کنترلر دستور می گیرد عرض پالس را تغییر می دهد و موجب کنترل فلایت می شود ؟؟؟
              راستی خروجی رسیور چند سیگنال است به نام های
              Aileron
              Elevator
              Throttle
              Rudder
              Gear
              این سیگنال ها چه چیزی هستند ؟؟؟
              و سوال آخر این که رادیو کنترلر برای رسیور 0 و 1 می فرستد و یا دیتای دیجیتالی و یا باز هم PWM ؟؟؟؟

sigpic

دیدگاه

سلام
                خوب رادیوکنترلر به صورت رادیویی و جدیدا موج 2.4Ghz با رسیور در ارتباط هست و پروتکل ارتباطیشون هم دیگه خود شرکت سازنده میدونه !!!!
                رادیوکنترلر با تعداد کانال های مختلف موجود هست ، مثلا رادیوکنترلر 6 کاناله ، 6 تا خروجی پالس روی رسیورش داره ، این کلمات Throttle و ... هم همون دسته یا استیک های روی رادیوکنترلر هستن مثلا Throttle به معنای گاز هست (دسته گاز)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Soodi
                  سلام
                  خوب رادیوکنترلر به صورت رادیویی و جدیدا موج 2.4Ghz با رسیور در ارتباط هست و پروتکل ارتباطیشون هم دیگه خود شرکت سازنده میدونه !!!!
                  رادیوکنترلر با تعداد کانال های مختلف موجود هست ، مثلا رادیوکنترلر 6 کاناله ، 6 تا خروجی پالس روی رسیورش داره ، این کلمات Throttle و ... هم همون دسته یا استیک های روی رادیوکنترلر هستن مثلا Throttle به معنای گاز هست (دسته گاز)
                  ممنون
                  فرمودید رادیو 6 کاناله 6 خروجی پالس دارد آیا همه این پالس ها با فرکانس 50 هرتز و پریود 1 تا دو میلی ثانیه است ؟
                  و سوال دیگری که دارم این است که برای تغذیه رسیور و فلایت کنترل در کواد ها چه کاری انجام میدهند ؟؟؟ فکر کنم به تغذیه 5 ولت نیاز است ؟؟؟

sigpic

دیدگاه

ممنون
                    فرمودید رادیو 6 کاناله 6 خروجی پالس دارد آیا همه این پالس ها با فرکانس 50 هرتز و پریود 1 تا دو میلی ثانیه است ؟
                    و سوال دیگری که دارم این است که برای تغذیه رسیور و فلایت کنترل در کواد ها چه کاری انجام میدهند ؟؟؟ فکر کنم به تغذیه 5 ولت نیاز است ؟؟؟
                    تغذیشون رو از خروجی BEC اسپید کنترلر می گیرن تا اونجایی که من میدونم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نا صر
                      ممنون
                      بله خروجی های رسیور 50 هرتز هست و دیوتی سایکل 50% و پریود 1 تا 2 میلی ثانیه برای بیشترین و کمترین مقدار
                      رسیور تغذیش رو از اسپیدکنترلر که 5 ولت هست میگیره ولی خودتون هم میتونید 5 ولت بهش بدید

دیدگاه

با سلام
                        به نظر دوستان متخصص در این کار میشه برای ارتباط و ارسال تصویر از مودم های 3g که اوپراتور رایتل هم اونو ساپرت میکنه استفاده کرد ؟
                        روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط جعفر رضائی
                          با سلام
                          به نظر دوستان متخصص در این کار میشه برای ارتباط و ارسال تصویر از مودم های 3g که اوپراتور رایتل هم اونو ساپرت میکنه استفاده کرد ؟
                          کارای راحتتری هم فکر کنم بشه انجام داد
                          مثلا استفاده از ماژول ان ار اف
                          حالا چرا 3G ؟ به نظرم دردسرش خیلی بیشتره

sigpic

دیدگاه

سلام
                            این ماژل nrf قبلا به فکر خودم هم رسیده بود و میشه گفت مورد خیلی مناسبی هست بخصوص که قیمتش هم مناسب هست
                            ولی 3G بهتر هست چون
                            1 میتونه به راحتی تصویر رو انتقال بده
                            2: چون از شبکه gsm ستفاده میکنه .پس در هرجایی که موبایل خط بده میشه ازش استفاده کرد و با مولتی روتور ارتباط داشت (محدودیت فاسله نداره )
                            3 قیمت تمام شده این 3G به مراتب از ماژل های اماده FPV که برد زیادی هم ندارن ارزونتر هست
                            یه مثال
                            فرض کنید روی مولتی روتور ماژل gps داریم و مولتی روتورمون میتونه به مختصاتی که بهش میدیم پرواز کنه و بره .حالا این مختصات کمی دور هست مثلا در 4 کیلومتری هست و میخایم حین پرواز خودکار. برامون تصویر برداری هم کنه و باهاش ارتیاط داشته باشیم .در این صورت تنها ارتباطی که به فکر من میرسه همین 3G هست
                            اگه دوستان مورد بهتری سراغ دارن مطرح کنن تا همه با هم روش کار کنیم
                            روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط جعفر رضائی
                              سلام
                              این ماژل nrf قبلا به فکر خودم هم رسیده بود و میشه گفت مورد خیلی مناسبی هست بخصوص که قیمتش هم مناسب هست
                              ولی 3G بهتر هست چون
                              1 میتونه به راحتی تصویر رو انتقال بده
                              2: چون از شبکه gsm ستفاده میکنه .پس در هرجایی که موبایل خط بده میشه ازش استفاده کرد و با مولتی روتور ارتباط داشت (محدودیت فاسله نداره )
                              3 قیمت تمام شده این 3G به مراتب از ماژل های اماده FPV که برد زیادی هم ندارن ارزونتر هست
                              یه مثال
                              فرض کنید روی مولتی روتور ماژل gps داریم و مولتی روتورمون میتونه به مختصاتی که بهش میدیم پرواز کنه و بره .حالا این مختصات کمی دور هست مثلا در 4 کیلومتری هست و میخایم حین پرواز خودکار. برامون تصویر برداری هم کنه و باهاش ارتیاط داشته باشیم .در این صورت تنها ارتباطی که به فکر من میرسه همین 3G هست
                              اگه دوستان مورد بهتری سراغ دارن مطرح کنن تا همه با هم روش کار کنیم
                              بسیار عالی
                              فقط میشه کمی بیشتر راجه به 3G توضیح دهید ؟؟؟ ارتباط مخابراتی (مکالمه ) منظور شماست و یا اینترنت ؟؟؟

sigpic

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X