اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چرا ترایاک داغ میشه ؟؟ (کمک)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چرا ترایاک داغ میشه ؟؟ (کمک)

سلام
    من برای روشن و خاموش کردن لامپ 200 وات از ترایاک bt 139 استفاده می کنم و برای راه اندازی ترایاک از اپتو moc3063 استفاده می کنم
    bt 139 تا 16 آمپر رو تحمل می کنه اما وقتی لامپ روشنه یعنی حدود 400 میلی آمپر ازش میگذره داغ میشه وقتی 1 آمپر ازش رد میشه خیلی داغ تر میشه .

علت این داغ شدن چی میتونه باشه ؟

من مدار داخل خود دیتاشیت moc رو استفاده کردم و moc رو با میکرو کنترل می کنم با مقاومت های 360 و مقاومت ورودی 220
    این مقاومت ها و مقاومت اسنابر باید چند وات باشن ؟؟
    ممنون میشم راهنمایی کنید .
    به نظرتون میشه ترایاکی دیگه توهمون اندازه bt 139 استفاده کرد که داغ نکنه ؟؟؟

پاسخ : چرا ترایاک داغ میشه ؟؟ (کمک)

به حداکثر جریان گیت و حداکثر توان توجه کردی :question:

دیدگاه

مدارتون رو پلود کنید تا بهتر بشه راهنمایی کرد
      یه سری پارامتر ها واسه دراو کردن ترایاک مهم اند مثل حد اکثر ولتاژ و جریان گیت که اگر از یه حدی بیشتر بشه باعث زیاد شدن تلفات توی قطعه میشه
      و باعث گرم شدن بیش از حد میشه

دیدگاه

ممنون بابت جواب سریع تون

در مورد جریان گیت و حداکثر توان راستش نه توجه نکردم ولی یک لامپ 200 وات واسه تریاک bt139 فکر نکنم خیلی زیاد یاشه :redface: درسته ؟
        میشه در مورد جریان گیت و حداکثر توان توضیح بدید

از مدار تو دیتاشیت استفاده کردم فکر میکردم خود Moc جریان گیت رو در نظر میگیره oo:
        وقتی میخوام روشن بشه پایه میکرو رو 1 میکنم و وقتی میخوام خاموش بشه پایه میکرو رو صفر میکنم درسته فقط واسه یک لامپ کوچیک داغ می کنه oo: oo: oo:
        مدار رو تولینک زیر گذاشتم ( نتونستم تو این سایت بزارم ) :biggrin:
        http://cld.persiangig.com/sync.html#v=prv&f=597912

باز هم ممنون
        ممنتظر جواب هستم

دیدگاه

وقت بخیر

گرمای تولید شده چقدره ؟ بیش از 50 درجه هست ؟

اگر باشه احتمال داره تری یاک اشکال داشته باشه و اگر نه کافیه یک هیت سینگ روش بذارید

از تری یاکهای دیگه با جریان بیشتر میتونید استفاده کنید مثل : bta25-bta26-bta40-bta41-bta12-bta16-

مدارشون یکسان هست البته من بیشتر از کوپلر moc3021 که معمولی هست یا moc3041 که دارای zerocrossing هست استفاده میکنم .!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط taktrashe
            وقت بخیر

گرمای تولید شده چقدره ؟ بیش از 50 درجه هست ؟

وقت شما هم بخیر
            امروز دما رو اندازه گرفتم وقتی حدود 1.2 آمپر ازش رد میشه به 65 درجه میرسه بدون هت سینک

چرا قطعه ای که واسه 16 آمپر طراحی شده با یک آمپر باد اینقدر داغ بشه آخه ؟؟؟ اگه ازش 16 آمپر رد شه که فکر کنم بشه باهاش یک خونه رو گرم کرد

دیدگاه

دوست عزیز اگر دیتاشیت را به دقت نگاه کنید می بینید 16 آمپر را برای دمای 25 درجه سانتیگراد نوشته است
              برای تمامی قطعات حداکثر جریان قابل تحمل در دمای 25 درجه ذکر می شود
              بنابراین اگر بخواهید بر فرض از این قطعه 16 آمپر جریان بکشید باید به نحوی دمای آن را در 25 درجه نگهدارید
              مثلاً از هیت سینک متناسب استفاده نمایید

دیدگاه

وقت بخیر

با توجه به دمای 65 درچه ! مدارتون طبیعی بنظر میرسه !
                البته با افزایش جریان حرارت هم بیشتر میشه و باید از هیت سینگ استفاده بشه ! در مواردی هم نصب فن در کنار هیت سینگ لازمه !!

دیدگاه

با احترام به نظر همه دوستان ولی این داغ کردن طبیعی نیست. بر مبنای تجربیات عملی بنده با این جریان اصلا نباید داغ کنه.
                  از لحاظ محاسباتی هم در حالت سوئیچ حدود 1 ولت ac روی تریاک میفته. با احتساب جریان 0.4 آمپر توان تلف شده میشه 0.4 وات که چیزی نیست.
                  اشتباهی که من هم اوایل کار با تریاکها مرتکب شده بودم و کلی سر کار رفته بودم این بود که به دلیل ac بودن المان، توی اتصال پایه های A1 و A2 دقت نمی کردم، حالا یادم نمیاد چه اشکالی ایجاد میشد ولی دقت کنین که فرمان حتما بین گیت و A1 داده بشه. A2 نباید به مدار فرمان وصل بشه.
                  کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                    با احترام به نظر همه دوستان ولی این داغ کردن طبیعی نیست. بر مبنای تجربیات عملی بنده با این جریان اصلا نباید داغ کنه.
                    از لحاظ محاسباتی هم در حالت سوئیچ حدود 1 ولت ac روی تریاک میفته. با احتساب جریان 0.4 آمپر توان تلف شده میشه 0.4 وات که چیزی نیست.
                    اشتباهی که من هم اوایل کار با تریاکها مرتکب شده بودم و کلی سر کار رفته بودم این بود که به دلیل ac بودن المان، توی اتصال پایه های A1 و A2 دقت نمی کردم، حالا یادم نمیاد چه اشکالی ایجاد میشد ولی دقت کنین که فرمان حتما بین گیت و A1 داده بشه. A2 نباید به مدار فرمان وصل بشه.
                    ممنون بابت جوابتون

میشه یکم بیشتر راجع به این موضوع توضیح بدید ؟؟
                    یعنی چی رمان بین گیت و a1 باشه
                    الان من فرمان رو همیشه به گیت میدم به a2 ورودی دارم و a1 خروجی به لامپ
                    این اشتباس ؟؟
                    http://cld.persiangig.com/sync.html#v=prv&f=597912
                    طیق این نقشه بستم

دیدگاه

آخه من اولش فکر میکردم تریاک برای کار AC ساخته شده و A1 و A2 فرقی ندارن.
                      لینکتونو نتونستم ببینم. ولی منظورم این بود که پایه 6 MOC هم با A2 مشترک میشه و خروجیش(4) به گیت میره. تو اینحالت دیگه نباید داغ کنه.

دیدگاه

سلام به شما
                        دوستمون به نکته خوبی اشاره کردن . شما فرمان رو به گیت، ورودی برق رو به A1 و لامپ رو به A2 وصل کنید . موفق باشید . :agree:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط EHSAN FAGHANI MEHR
                          دوستمون به نکته خوبی اشاره کردن . شما فرمان رو به گیت، ورودی برق رو به A1 و لامپ رو به A2 وصل کنید . موفق باشید . :agree:
                          نه! کاملا بر عکس.
                          دقیقا ورودی برق به A2 و بار به A1 باید وصل بشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X