اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درایو کردن 2 موتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درایو کردن 2 موتور

با سلام
    دوستان به نظرتون برای درایو کردن 2 موتور 12 و 6 ولتی با جریان 1 آمپر از چی استفاده کنم.
    چپگرد و راستگرد میخوام.کنترل سرعت هم نیاز ندارم.

استفاده از 2 تا H bridge رو پیشنهاد میکنید یا آی سی درایور موتور مثلا L293D ؟
    l293 تا 600 میلی آمپر بیشتر جواب نمیده و کافی نیست.
    به نظرتون چه مداری استفاده کنم که کمترین فضا رو بگیره و بیشترین بازده رو داشته باشه؟

پاسخ : درایو کردن 2 موتور

نوشته اصلی توسط gorgiro
    با سلام
    دوستان به نظرتون برای درایو کردن 2 موتور 12 و 6 ولتی با جریان 1 آمپر از چی استفاده کنم.
    چپگرد و راستگرد میخوام.کنترل سرعت هم نیاز ندارم.

استفاده از 2 تا H bridge رو پیشنهاد میکنید یا آی سی درایور موتور مثلا L293D ؟
    l293 تا 600 میلی آمپر بیشتر جواب نمیده و کافی نیست.
    به نظرتون چه مداری استفاده کنم که کمترین فضا رو بگیره و بیشترین بازده رو داشته باشه؟
    از آیسی L298 استفاده کن به راحتی کارت رو جواب میده
    من از L293 تا 1.2 آمپر به مدت 4-5 دقیقه کار کشیدم فقط یه مقدار گرم میشد ولی یه دفه ولتاژش رو بردم روی 32 ولت و موتور با 80 درصد نامی
    بردم بالا یه سوزاخ توی آیسی ایجاد شد و ترکید
    ولی l293 فکر کنم به راحتی کار شما رو جواب بده

دیدگاه

دوربين مدار بسته و دزد گير و رفع مشكلات
      بانك اطلاعاتي سنسورها
      ساخت رقص نور براي شيشه سكوريت مغازه ها
      تعمير لوازم خانگي را اينجا مطرح كنيد
      [move][b] موفقيت بر روي ستون هاي شکست شکل مي گيرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri
        از آیسی L298 استفاده کن به راحتی کارت رو جواب میده
        من از L293 تا 1.2 آمپر به مدت 4-5 دقیقه کار کشیدم فقط یه مقدار گرم میشد ولی یه دفه ولتاژش رو بردم روی 32 ولت و موتور با 80 درصد نامی
        بردم بالا یه سوزاخ توی آیسی ایجاد شد و ترکید
        ولی l293 فکر کنم به راحتی کار شما رو جواب بده
        من با این 2 آیسی کار نکردم تا الان.
        همون جور که گفتم محدودیت فضا دارم و میخوام تا جایی که ممکنه مدار کوچک باشه.
        برای درایو کردن این ایسی ها چه قطعات دیگه ای لازم هست؟خازن یا ترانزیستور یا چیز دیگه ای واسه بستنش نیاز نیست؟
        l293d رو در پروتئوس شبیه سازی کردم اما خروجی واسه موتور خیلی ضعیف بود.در حد 3. ولت.
        با توجه به مدار زیر به نظرتون ایراد کار من از کجا بوده؟

بعد یه مورد دیگه هم که ازین آیسی دیدم
        وقتی enable رو فعال میکنم برای برا اول که یکی از دو کلید حکت رو فعال میکنم آیسی به حالت لچ میره و موتور همین جور میچرخه.و با دوباره فشردن کلید موتور میایسته.یعنی کلید معکوس کار میکنه.
        ولی وقتی enable رو غیر فعال و دوباره فعال می کنم کلید های مربوط به حرکت درست کار میکنن ازون به بعد.
        نوشته اصلی توسط حمید رضا ریاحی
        به نظرتون از 2 تا ازین پل استفاده کنم؟
        ترانزیستور ها رو چی بزارم که بهترین خروجی رو داشته باشم.یعنی ولتاز دو سر موتور به ولتاژ ورودی نزدیک باشه.

دیدگاه

tip122 بزاری تا 5 امپر میتونی سوئیچ کنی تازه ارزون تر از یه درایو میشه و از همه مهم تر اینکه دیود هرزگرد هم داره که 298 نداره
          بانك اطلاعاتي سنسورها

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمید رضا ریاحی
            tip122 بزاری تا 5 امپر میتونی سوئیچ کنی تازه ارزون تر از یه درایو میشه و از همه مهم تر اینکه دیود هرزگرد هم داره که 298 نداره
            PNP هم TIP127 بزارم دیگه؟
            بعد این پل رو با همین tip122 بستم قبلا تو پروتئوس.ولتاژ دو سر موتور خیلی ضعیف بود.مجبور شدن با یه C945 جریان ورودی رو تقویت کنم.با تقویت جریان ورودی و کم کردن مقاومت ها تونستم با ورودی 12 ولت حداکثر 10.8 ولت به دو سر موتور برسونم.به نظرتون کارم ایرادی داشته؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gorgiro
              بعد این پل رو با همین tip122 بستم قبلا تو پروتئوس.ولتاژ دو سر موتور خیلی ضعیف بود.مجبور شدن با یه C945 جریان ورودی رو تقویت کنم.با تقویت جریان ورودی و کم کردن مقاومت ها تونستم با ورودی 12 ولت حداکثر 10.8 ولت به دو سر موتور برسونم.به نظرتون کارم ایرادی داشته؟
              بنده تو عمل تست کردم اونم با مگا 8 وتا جریان 2.5 امپر مشکلی نداشت وبدون C945
              بانك اطلاعاتي سنسورها

دیدگاه

سلام
                می تونی از ای سی درایور L298 استفاده کنی که هر کانال این ایسی حدود 2آمپر جریان می ده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gorgiro
                  اگه جدول های ردیف دوم رو ببینید میتونید حداقل افت ولتاز ها tip122 رو تو جریان های مختلف ببینید. کاملا طبیعیه.سمت چپ npn و سمت راست pnp. http://html.alldatasheet.net/html-pdf/2770/MOSPEC/TIP122/592/4/TIP122.html
                  لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط فرشید صادقی
                    سلام
                    می تونی از ای سی درایور L298 استفاده کنی که هر کانال این ایسی حدود 2آمپر جریان می ده.
                    اونم خوب اما دیود هرز گرد نداره و برای مدت طولانی نمیتونی ازش 2 امپر تحویل بگیری :mrgreen: ضمنا با ترانزیستور ارزون تر در میاد اما خوب فضای بیشتری از برد را میگیره
                    بانك اطلاعاتي سنسورها

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X