اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل خاموش شدن میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل خاموش شدن میکرو

سلام
    من یک تایمر ساختم که توش سه تا رله داره .

1- وقتی که این دستگاه روشن میشه پس از مدت کمی ریست میشه. به نظر شما این مشکل میتونه از ضعف منبع تغذیه باشه ؟ چون از لحاظ برنامه نویسی مطمئن هستم.

2- آیا در bascom دستوری برای ریست کردن میکرو هست ؟

3- یکی از این رله ها تغذیه میکرو رو کنترل می کنه. وقتی که توسط میکرو به رله فرمان خاموش شدن میدم انتظار دارم تغذیه میکرو قطع بشه و میکرو خاموش بشه اما .........میکرو دوباره روشن میشه و متعاقبا به رله هم فرمان روشن میده. (مثل اینه که میکرو قبل از خاموش شدن ریست میشه و میره اول برنامه رو اجرا می کنه و به رله دستور روشن شدن میده)

4- آیا رله ای هست که برای باقی موندن در حالت وصل نیازی به تغذیه نداشته باشه ؟
    دلا یاران سه قسمند ار بدانی
    زبانی اند و نانی اند و جانی
    به نانی نان بده از در برانش
    محبت کن به یاران زبانی
    و لیکن یار جانی را به دست آر
    به جانش جان بده تا می توانی

پاسخ : مشکل خاموش شدن میکرو

سلام....شما پایه ریست میکرو رو pullup کردی....؟سر راه تغذیه میکرو خازن صافی گذاشتی....؟

دیدگاه

اسیلاتور جان، رله ها رو چطوری درایو کردی؟ (با ترانزیستور؟) جریانی که رله ها سوییچ می کنند چقدره؟
      There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

جواب 1 -این مشکل به 3 دلیل اصلی بوجود میاید اول نویز زیاد در محیط 2 صاف نبودن تغذیه میکرو و 3راه اندازی تایمر watch dog
        برای حل مشکل اول من استفاده از تزانزیستور را پیشنهاد میکنم ومورد دوم باید تغذیه میکرو صاف و رگوله شده واز تغذیه رله ها جداشودبرای مورد سوم در برنامه خود دنبال watch dogstart بگردید وان را حذف کنید
        جواب 2 - در bascom دستورات مختلفی برای ریست کردن میکرو هست که مهم ترین انها تایمرwatch dogstart است که به صورت زیر برنامه ریزی میشود
        config watch dog= time

strt watchdog
        time میتواند یکی از اعداد رو برو بر حسب میلی ثانیه باشد 16و32و64و128و256و512و1024و2048
        جواب4و3 رله ها دارای دو وضعیت میبا شد که در حالت اول پایه مشترک به یکی از دو پایه دیگر وصل است وبا روشن شدن رله پایه مشترک از پایه ای که به ان وصل بوده جداشده وبه پایه دیگر وصل میشود شما باید برای مورد 3 باید جای 2 پایه راعوض کنی( یعنی در حالت عادی رله روشن باشد و با خاموش شدن میکرو رله نیز خامش شود)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محسن قاسم پور
          سلام....شما پایه ریست میکرو رو pullup کردی....؟سر راه تغذیه میکرو خازن صافی گذاشتی....؟
          نه pullup نکردم و خازن اضافی هم نذاشتم. یعنی اینقدر مهم هست ؟ حتما میذارمشون تا ببینم درست میشه یا نه.

نوشته اصلی توسط رضا سپاس یار
          اسیلاتور جان، رله ها رو چطوری درایو کردی؟ (با ترانزیستور؟) جریانی که رله ها سوییچ می کنند چقدره؟
          رله هارو با ترانزیستور 2n2222 درایو کردم. از پایه میکرو یک مقاومت 10k به بیس وصل کردم و امیتر رو به زمین وصل کردم. تغذیه اونا رو هم از پشت رگولاتور گرفتم. جریانی که هر رله سوییچ می کنه زیاده. چون این تایمر یک کولر رو راه اندازی می کنه. یکیش موتور کولر و دومی پمپ کولر.

نوشته اصلی توسط 1nafer
          جواب 1 -این مشکل به 3 دلیل اصلی بوجود میاید اول نویز زیاد در محیط 2 صاف نبودن تغذیه میکرو و 3راه اندازی تایمر watch dog
          برای حل مشکل اول من استفاده از تزانزیستور را پیشنهاد میکنم ومورد دوم باید تغذیه میکرو صاف و رگوله شده واز تغذیه رله ها جداشودبرای مورد سوم در برنامه خود دنبال watch dogstart بگردید وان را حذف کنید
          جواب 2 - در bascom دستورات مختلفی برای ریست کردن میکرو هست که مهم ترین انها تایمرwatch dogstart است که به صورت زیر برنامه ریزی میشود
          config watch dog= time

strt watchdog
          time میتواند یکی از اعداد رو برو بر حسب میلی ثانیه باشد 16و32و64و128و256و512و1024و2048
          جواب4و3 رله ها دارای دو وضعیت میبا شد که در حالت اول پایه مشترک به یکی از دو پایه دیگر وصل است وبا روشن شدن رله پایه مشترک از پایه ای که به ان وصل بوده جداشده وبه پایه دیگر وصل میشود شما باید برای مورد 3 باید جای 2 پایه راعوض کنی( یعنی در حالت عادی رله روشن باشد و با خاموش شدن میکرو رله نیز خامش شود)
          ممکنه توضیح بدید چطوری از ترانزیستور برای جلوگیری از ریست شدن استفاده کنم ؟ در ضمن من تو برنامه از تایمر watch dogstart استفاده نکرده ام
          در ضمن اینکه میگید رله ها با خاموش شدن میکرو خاموش بشوند دقیقا خواسته من هست. اما میکرو دوباره روشن می شه و رله را روشن می کنه.

راستی یه سئوال دیگه هم دارم. دستور end دقیقا چه کاری انجام میده ؟

محبت کن به یاران زبانی

دیدگاه

سلام :smile:

دوست عزیز از خاموش بودن فیوز بیت WDTON اطمینان حاصل کنید . چون اگه این فیوزبیت فعال باشه دیگه به صورت نرم افزای نمیشه watchdog رو غیر فعال کرد . (برای غیر فعال بودن باید فیوزبیت مقدار 1 را داشته باشد یعنی تیک نخورده باشد)
            ِِDie for Life, Not Live to Die
            Freedom Fighter
            " ناخود گاه، هريك از ما ، از ناميرائي خود يقين دارد " . فروید

دیدگاه

راستی یه سئوال دیگه هم دارم. دستور end دقیقا چه کاری انجام میده ؟
              دستور End یک حلقه ی نامتناهی تشکیل میدهد

شما میتونید از کنتاکتی که در حالت خاموش وصل هست استفاده کنید فکر کنم میشه NO
              Freedom Fighter

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ocsillator

3- یکی از این رله ها تغذیه میکرو رو کنترل می کنه. وقتی که توسط میکرو به رله فرمان خاموش شدن میدم انتظار دارم تغذیه میکرو قطع بشه و میکرو خاموش بشه اما .........میکرو دوباره روشن میشه و متعاقبا به رله هم فرمان روشن میده. (مثل اینه که میکرو قبل از خاموش شدن ریست میشه و میره اول برنامه رو اجرا می کنه و به رله دستور روشن شدن میده)

سلام
                نکته اول اینکه با قطع کردن رله ولتاژ سر میکرو تا زمان دشارژ شدن کامل خازنهای تغذیه کامل صفر نمیشه و برنامه در روتین اصلی خودش میمونه و احتمالا بهمین دلیل رله دوباره فعال میشه.
                در مورد رله هم رله هایی است بنام latch relay که با هر بار فرمان دادن تغییر وضعیت میده:
                Latching relay
                A latching relay has two relaxed states (bistable). These are also called 'keep' or
                'stay' relays. When the current is switched off, the relay remains in its last state.
                This is achieved with a solenoid operating a ratchet and cam mechanism, or by having
                two opposing coils with an over-center spring or permanent magnet to hold the armature
                and contacts in position while the coil is relaxed, or with a remnant core. In the
                ratchet and cam example, the first pulse to the coil turns the relay on and the second
                pulse turns it off. In the two coil example, a pulse to one coil turns the relay on and
                a pulse to the opposite coil turns the relay off. This type of relay has the advantage
                that it consumes power only for an instant, while it is being switched, and it retains
                its last setting across a power outage
                .

دیدگاه

جناب chia جان عزیز : فیوزبیت WDTON رو نتونستم پیدا کنم. اصلا atmega16 این فیوزبیت رو داره یا نه ؟

آقای رضا خان ملک هم درست میگن احتمالا مشکل از خازنهای تغذیه هست. به نظرتون در حالتی که زیر 4.7 ولت ریست بشه درست میشه یا نه ؟

راستی من وقتی فقط رله A رو از مدار خارج کردم تایمر خاموش نشد. اما وقتی فقط رله B رو از مدار خارج کردم بعد از چند دقیقه خاموش شد. این چه معنی ای داره ؟
                  محبت کن به یاران زبانی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ocsillator
                    جناب chia جان عزیز : فیوزبیت WDTON رو نتونستم پیدا کنم. اصلا atmega16 این فیوزبیت رو داره یا نه ؟

آقای رضا خان ملک هم درست میگن احتمالا مشکل از خازنهای تغذیه هست. به نظرتون در حالتی که زیر 4.7 ولت ریست بشه درست میشه یا نه ؟

راستی من وقتی فقط رله A رو از مدار خارج کردم تایمر خاموش نشد. اما وقتی فقط رله B رو از مدار خارج کردم بعد از چند دقیقه خاموش شد. این چه معنی ای داره ؟
                    سلام

بابت وقفه ببخشید

درسته اتمگا 16 این فیوز رو نداره. من فکر کردم شما از اتمگا 8 استفاده میکنید

احتمالا مشکل شما از همون خازن صافیه
                    Freedom Fighter

دیدگاه

دوست عزیز...خازن های صافی رو دست کم نگیر....خیلی مهم هستند....اول مشکل اون ها رو حل کن بعد برو سراغ بقیه مشکل ها...البته اگه حل نشد....

دیدگاه

از همه دوستان ممنون هستم. خیلی کمک کردید. منبع تغذیه رو کاملا عوض کردم و اون مشکلم حل شد. اما یک مشکل جدید هست که دیگه روم نمیشه بپرسم. واقعا یک AVR MAN کارش خیلی سخته. من که دیگه دارم از این پروژه ناامید میشم. سعی داشتم این طرح رو تجاری کنم. اما فکر می کنم من در این حد نیستم. به هر حال از همتون ممنونم که وقت با ارزشتون رو گذاشتید.
                        محبت کن به یاران زبانی

دیدگاه

این چه حرفیه که میزنی.....؟ فکر میکنی همه بچه هایی که الان تویه این سایت هستند و تویه کارشون واقعا وارد هستند از اول اینجوری بودند....همه ما ممکنه سوال هایی داشته باشیم که ممکنه تو بدونی چون تو تو اون زمینه خاص وقت گذاشتی..... اگه می خواستی انقدر زود نامید بشی بهتر بود شروع نمیکردی..... هر سوالی داشتی بپرس و مطمئن باش که همه کمکت میکنن.....

دیدگاه

سلام
                            مشکل دوم لرزش نور 7seg ها بود که حل شد. مشکل از منبع تغذیه بود. خازن منبع تغذیه خراب شده بود.
                            محبت کن به یاران زبانی

دیدگاه

سلام
                              شما که مشکلتون حل شد.چون من هم با این مشکل روبرو بودم طرز برطرف کردن اونو میگم شاید به درد دوست دیگه ای بخوره.
                              من بین راه فرمان به ترانزیستور رله یک مدار تآخیری قرار دادم که رله بعد از فرمان میکرو با تاخیره 3 ثانیه وصل وبا فرمان قطع رله سریعا باز میشد
                              به این ترتیب بعد از باز شدن سوئیچ رله ولتاژ خازن ها ی تغذیه میکرو افت کرده میکرو ریست میشد فرمان ترانزیستور رله یک میشد. ولی به علت
                              مدار تاخیر دهنده رله وصل نمی شد و میکرو خاموش میشد.ترانزیستور باید ماسفت باشد.

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X