اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

وصل ماژول HMT و HMR به میکروکنترلر AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

وصل ماژول HMT و HMR به میکروکنترلر AVR

کمک درباره ی ماژول HMR و HMT
    سلام میخوام ماژول فرستنده hmt و ماژول گیرنده رو به میکرو avr مثلا mega 16 یا mega 8 وصل کنم اما نمیدونم چه جوری اینکار رو انجام
    بدم کلا اگر امکانش هست راهنمایی کنید که این ماژول چه طور کار میکند
    البته من با ماژول rf کار کردم و اون رو به pt2272 وصل کردم ولی همونطور که میدونید این ماژول نمیتونه data رو ارسال کنه
    ضمنا دوست دارمم اون رو به میکرو وصل کنم
    مثلا یک سنسور دمایی در جایی وصل کنیم و اطلاعات اون رو به یک مکان دیگر ارسال کنیم
    و این ارتباط میخوام به صورت wireless انجام بشه که فکر کنم بهترین گزینه همین hmt و hmr باشد ممنون میشم اگر کسی بتونه راهنمایی کنه
    ضمنا ببخشید اگه پر حرفی کردم :redface: :redface: :redface: :redface: :redface:

پاسخ : وصل ماژول HMT و HMR به میکروکنترلر AVR

سلام. دوست عزیز در مورد این ماژول قبلا ً بسیار بحث شده در انجمن. کافیه فقط کلمه hmt را در قسمت جستجوی سایت سرچ کنید. اگر به نتیجه دلخواه نرسیدید بگید من یه پروژه آماده و تست شده از این ماژول برای شما روی سایت قرار میدم.
    خدایا هر چقدر دوست داری از عمر من کم کن و به طول عمر پدر و مادرم اضافه کن...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abadan-naseri
      اگه لطف کنید پروژه رو به ما دهید که خیلی لطف میکنید انشالله بتونم جبران کنم
      :smile: :smile: :smile: :smile: :smile:
      سلام دوست عزیز کار با این ماژول خیلی ساده است . فوق العاده. این pdf رو بخون دیگه هیچ مشکلی باقی نمیمونه.
      http://hata6417.persiangig.com/document/HMR-HMT.pdf/download
      فقط گیرنده اش یه نمه نویز میگیره که واسه اون هم یه راه ساده هست که با یه قالب خاص بفرستی . مثلا اگه قراره عدد ی رو بفرستی
      xعددy
      رو بفرست . اون طرف هر چی دریافت کردی اولی و اخرین کارکتر رو چک کن اگه x و y بودند قبول کن و گرنه نه.

دیدگاه

اگه لطف کنید پروژه رو به ما دهید که خیلی لطف میکنید انشالله بتونم جبران کنم
        :smile: :smile: :smile: :smile: :smile:
        فاصله دوتا پستی که گذاشتین 2 دقیقه هست. یعنی فقط 2 دقیقه گشتین به نتیجه نرسیدین :smile:

اینم لینک پروژه ریموت که خودم تا حالا چندتا ازش ساختم. عکس پروژه ساخته شده هم همراهش هست

http://edisone2004.persiangig.com/motefareghe/admin/hmt-hmr.zip/download

دیدگاه

سلام وقت به خیر ممنون که واسم پروژه تون رو گذاشتید آقای شاهرخی
          از شما هم دوست عزیز تشکر میکنم PDF رو خوندم جالب بود بستم ولی بعد از اینکه پیغام NO DATA روی LCD اومد
          بعدش کلمات عجیب غریب ظاهر میشه ممنونم میشم راهنمایی کنید چکار کنم

دیدگاه

سلام وقت به خیر ممنون که واسم پروژه تون رو گذاشتید آقای شاهرخی
            از شما هم دوست عزیز تشکر میکنم PDF رو خوندم جالب بود بستم ولی بعد از اینکه پیغام NO DATA روی LCD اومد
            بعدش کلمات عجیب غریب ظاهر میشه ممنونم میشم راهنمایی کنید چکار کنم
            دوست عزیز بنده تو همون پاسخ اول خدمتتعرض کردم . این کارکتر های عجیب و غریب که می فرمایید به خاطر نویزیه که روی گیرنده ایجاد میشه. در واقع گیرنده یه سری کاکتر هایه اشتباهی رو به صورت نویز در یافت میکنه و شما نمیتونی مانع دریافت این کارکترها بشی. اما می تونی تو برنامه ای که برای میکروی گیرنده می نویسی به سادگی کاری کنی که دیتای اضافی که در اثر نویز ایجاد میشه رو نگیری و فقط دیتای درست رو قبول کنی راهش رو هم عرض کردم اینکه تو قسمت فرستنده دیتات رو با یه قالب خاص ارسال کنی و تو گیرنده بعد از دریافت هر دیتایی او رو چک کنی و با اون قالبت مقایسه کنی اگه به اون قالب می خوند کارای بعدیت رو روش انجام بدی وگرنه که هیچ. مثلا قراره یه عدد ارسال بشه . به اول او عدد مثلا x و به آخرش مثلا y رو اضافه کنی و این رشته رو ارسال کنی مثلا عددت هست 122. شما این رو ارسال میکنی : x122y
            حالا تو گیرنده هر رشته ای که دریافت کردی از ماژل HMR اولین و آخرین کارکترش رو جدا می کنی اگه x و y بودند یعنی دیتای صحیح هستند و باقی کارهاتو روش انجام میدی مثلا روی LCD نمایشش میدی و گرنه که هیچی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hata6417
              دوست عزیز بنده تو همون پاسخ اول خدمتتعرض کردم . این کارکتر های عجیب و غریب که می فرمایید به خاطر نویزیه که روی گیرنده ایجاد میشه. در واقع گیرنده یه سری کاکتر هایه اشتباهی رو به صورت نویز در یافت میکنه و شما نمیتونی مانع دریافت این کارکترها بشی. اما می تونی تو برنامه ای که برای میکروی گیرنده می نویسی به سادگی کاری کنی که دیتای اضافی که در اثر نویز ایجاد میشه رو نگیری و فقط دیتای درست رو قبول کنی راهش رو هم عرض کردم اینکه تو قسمت فرستنده دیتات رو با یه قالب خاص ارسال کنی و تو گیرنده بعد از دریافت هر دیتایی او رو چک کنی و با اون قالبت مقایسه کنی اگه به اون قالب می خوند کارای بعدیت رو روش انجام بدی وگرنه که هیچ. مثلا قراره یه عدد ارسال بشه . به اول او عدد مثلا x و به آخرش مثلا y رو اضافه کنی و این رشته رو ارسال کنی مثلا عددت هست 122. شما این رو ارسال میکنی : x122y
              حالا تو گیرنده هر رشته ای که دریافت کردی از ماژل HMR اولین و آخرین کارکترش رو جدا می کنی اگه x و y بودند یعنی دیتای صحیح هستند و باقی کارهاتو روش انجام میدی مثلا روی LCD نمایشش میدی و گرنه که هیچی.
              این روشی که توضیح دادین برای ایشون که احتمالاً برنامه نویسیشون زیاد قوی نیست یک مقدار مشکل هست. ساده ترین کار این هست که شما قبل دیتا یه کد بفرستین. مثلاً عدد 223 رو میفرستین بعد 5 میلی ثانیه دیتا اصلی رو میفرستی. توو برنامه گیرنده هم شزط میزاری که تا عدد 223 دریافت نشده هیج دیتای دیگه ای دریافت نشه و در صورت دریافت عدد 223 بقیه اطلاغات دریافت بشه. من خودم از این روش برای ساخت ریموت استفاده کردم. که به این روش اصطلاحاً کد گذاری اطلاعات میگویند

دیدگاه

سلام این برنام ه رو نوشتم بعد اومدم پایه فرستنده رو مستقیم زدم به پایه گیرنده بدون ماژول اما همش میزنه NO DATA کم کم
                دارم نا امید میشم از خودم لزطفا کمک کنید این هم بر نامه
                فرستنده

$regfile = "m8def.dat"

$crystal = 8000000

$baud = 9600
                Dim S As String * 13
                Dim Count As Integer

S = "hoseyn"

Main:

Do
                Waitms 75

Incr Count
                Print S ; Count ; Chr(13);
                Loop
                End

گیرنده

$regfile = "m32def.dat"

$crystal = 8000000

$baud = 9600
                Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portb.4 , Db5 = Portb.5 , Db6 = Portb.6 , Db7 = Portb.7 , E = Portb.1 , Rs = Portb.0

Config Lcd = 16 * 2

Dim S As String * 13
                Main:

Cls
                Lcd "no data"

Do
                Input S
                Cls
                Lcd S
                Loop

End

دیدگاه

چارچوب کلی برنامه الان یادم نیست. شما از این فرمت برنامه نویسی استفاده کنید و نیاز چندانی به تعریف بادریت برای کار با این ماژول نیست .
                  $regfile = "m8def.dat"
                  $crystal = 8000000
                  Config Portb = Input
                  Config Portc = Input
                  ...

دیدگاه

دوست عزیز برای شروع فقط یه عدد بفرست و از دستور Printbin , inputbin استفاده کنین
                    نتیجه هم بگین

دیدگاه

سلام ممنون از لطفتون من کل پروژه رو گذاشتم توی این لینک ممنون میشم اگه یه نگاه بش بندازید
                      http://uplod.ir/d1gm88gzhlio/hmt_&_hmr.zip.htm

printbin رو که گذاشتم برنامه eror میداد کلافه شدم

دیدگاه

سلام برنامه من هم error داد ؟!!

شما اصلاً از برنامه ای که من یهتون دادم استفاده کردین ؟!

شما دقیقا اون پروژه من را ببندید بعد از اینکه جواب گرفتین به دلخواه خودتون تغییر بدین. پروژه من با وجود سادگی کاملاً حرفه ای نوشته شده و همه موارد توش رعایت شده. فقط یه نکته خیلی مهم . تجربه نشون داده که پایه enable ماژول گیرنده باید چند میلی ثانیه بعد وصل تغذیه میکرو و ماژول فعال بشه . وگرنه کار ماژول بگیر نگیر میشه و گاهی اوقات کار میکنه گاهی هم کار نمیکنه اگر اشتباه نکم من حتی این مورد رو هم رعایت کردم در کار با این ماژول. ضمناً برای راه اندازی این ماژول از باتری یا یه تغدیه خیلی صاف و رگولاتور شده استفاده کنید و از شارژر موبایل استفاده نکنید که احتمال جواب نگرفتنتون زیاد هست .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سید علی شاهرخی
                          سلام برنامه من هم error داد ؟!!

شما اصلاً از برنامه ای که من یهتون دادم استفاده کردین ؟!

شما دقیقا اون پروژه من را ببندید بعد از اینکه جواب گرفتین به دلخواه خودتون تغییر بدین. پروژه من با وجود سادگی کاملاً حرفه ای نوشته شده و همه موارد توش رعایت شده. فقط یه نکته خیلی مهم . تجربه نشون داده که پایه enable ماژول گیرنده باید چند میلی ثانیه بعد وصل تغذیه میکرو و ماژول فعال بشه . وگرنه کار ماژول بگیر نگیر میشه و گاهی اوقات کار میکنه گاهی هم کار نمیکنه اگر اشتباه نکم من حتی این مورد رو هم رعایت کردم در کار با این ماژول. ضمناً برای راه اندازی این ماژول از باتری یا یه تغدیه خیلی صاف و رگولاتور شده استفاده کنید و از شارژر موبایل استفاده نکنید که احتمال جواب نگرفتنتون زیاد هست .
                          سلام علی آقا
                          این که می فرمایید پایه enable گیرنده بعد وصل تغذیه فعال بشه رو خودتون تست کردید؟ نکته جالبیه. من یه جا از این فرستنده گیرنده استفاده کردم . اما چون تو یه سطح نبودند و بینشون یه تپه مانند بود مجبور شدم این وسط رو بالاترین نقطه تپه یه رله مانندی قرار بدم (یعنی یه گیرنده یه میکرو و یه فرستنده) تا داده ای که فرستنده میفرسته رو بگیره و دوباره ارسال کنه تا به گیرنده اصلی برسه. اما این بگیر نگیر داشت به قول شما. و آخرش هم اون چیزی که می خواستم نشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hata6417
                            سلام علی آقا
                            این که می فرمایید پایه enable گیرنده بعد وصل تغذیه فعال بشه رو خودتون تست کردید؟ نکته جالبیه. من یه جا از این فرستنده گیرنده استفاده کردم . اما چون تو یه سطح نبودند و بینشون یه تپه مانند بود مجبور شدم این وسط رو بالاترین نقطه تپه یه رله مانندی قرار بدم (یعنی یه گیرنده یه میکرو و یه فرستنده) تا داده ای که فرستنده میفرسته رو بگیره و دوباره ارسال کنه تا به گیرنده اصلی برسه. اما این بگیر نگیر داشت به قول شما. و آخرش هم اون چیزی که می خواستم نشد.
                            بله تست کردم. من اوایل با یه تیکه سیم پایه enable رو مستقیم به vcc وصل کرده بودم که گاهی درست کار میکرد و گاهی هم خیر . یه بار تصادفی پایه enable رو بعد وصل تغذیه مدار وصل کردم که دیدم مدار مثل ساعت کار میکنه و فهمیدم ایراد کار از همین جاست. برای همین از اون به بعد اول تغذیه میکرو و ماژول رو وصل میکردم سپس داخل برنامه 1 ثانیه بعد خروجی یکی از پایه های میکرو رو که به پایه enable وصل بود را یک میکردم و مدار کاملاً آماده به کار بود.

دیدگاه

سلام بچه ها ممنون از راهنماییتون
                              ولی یه سوال اگه ما بخوایم از این ماژول به تو صنعت استفاده کنیم چی ؟
                              ائنجا که نمیتونیم به مشتری بگیم پایه enable رو بعد از وصل تغذیه میکرو بعد از هر بار روشن شدن انجام بده !!!!!!!!!!!!
                              ضمنا نمیشه یه فیلتر خازنی نسبتا خوب برای گیرنده درست کرد که نویزی دریافت نکنه امکانش هست ؟؟؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X