اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست منبع تغذیه دوبل سویچینگ برای امپلیفایر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست منبع تغذیه دوبل سویچینگ برای امپلیفایر

با درود فراوان خدمت بزرگواران این انجمن
    بنده یه امپلی با قدرت 200وات کلاس ab دارم که میخام براش منبع تغذیه سویچینگ بسازم چون قیمت ترانس مورد نیازش بالاست(بیش از 150تومن)و از طرفی بسیار سنگینم هست
    تغذیه موردنیاز برای امپلی دوبل 50تا 60ولت 6امپر میباشد
    بنده امپلی زیاد ساختم ولی در زمینه سویچینگ کاملا مبتدی میباشم
    حالا از دوستان خواهش دارم اگه مدار سویچینگ با مشخصات مورد نظر دارن که همه جوره مناسب امپلی و کارهای صوتی باشه لطفا معرفی کنن
    با تشکر

پاسخ : درخواست منبع تغذیه دوبل سویچینگ برای امپلیفایر

نوشته اصلی توسط jin_kazama
    با درود فراوان خدمت بزرگواران این انجمن
    بنده یه امپلی با قدرت 200وات کلاس ab دارم که میخام براش منبع تغذیه سویچینگ بسازم چون قیمت ترانس مورد نیازش بالاست(بیش از 150تومن)و از طرفی بسیار سنگینم هست
    تغذیه موردنیاز برای امپلی دوبل 50تا 60ولت 6امپر میباشد
    بنده امپلی زیاد ساختم ولی در زمینه سویچینگ کاملا مبتدی میباشم
    حالا از دوستان خواهش دارم اگه مدار سویچینگ با مشخصات مورد نظر دارن که همه جوره مناسب امپلی و کارهای صوتی باشه لطفا معرفی کنن
    با تشکر
    سلام این تاپیک خیلی می تونه کمک کنه
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=88433.0

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نا صر
      سلام این تاپیک خیلی می تونه کمک کنه
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=88433.0
      سلام
      بله تاپیکو قبلا دیده بودم
      راستش چشمم اون 700واتیه رو گرفته :redface:ولی شما یه جایی تو همون تاپیک گفته بودی هرگز سراغ چنین مداراتی نمیری
      به نظرت مشکلی دارن مداراش?
      قطعاتش چی?یافت میشن تو بازار?
      ظاهرا pcb هم داره
      اگه مدار بهتری مناسب با شرایط امپلیم داری برام بفرس لطفا
      هزینه هم اصلا مهم نیس

دیدگاه

سلام
        بله تاپیکو قبلا دیده بودم
        راستش چشمم اون 700واتیه رو گرفته :redface:ولی شما یه جایی تو همون تاپیک گفته بودی هرگز سراغ چنین مداراتی نمیری
        به نظرت مشکلی دارن مداراش?
        قطعاتش چی?یافت میشن تو بازار?
        ظاهرا pcb هم داره
        اگه مدار بهتری مناسب با شرایط امپلیم داری برام بفرس لطفا
        هزینه هم اصلا مهم نیس
        تنها عیبش نیم پل بودنشه که منابع نیم پل در توان های زیر 1000 وات جواب میده
        پس برای مدار شما مشکلی بوجود نمیاد
        مدارات دیگری هم هست اما چند مشکل برای شما وجود داره یکی PCB هست و دیگری پیچیدن ترانس که فکر کنم اگر از یک منبع تست شده استفاده کنید خیلی بهتره

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نا صر
          تنها عیبش نیم پل بودنشه که منابع نیم پل در توان های زیر 1000 وات جواب میده
          پس برای مدار شما مشکلی بوجود نمیاد
          مدارات دیگری هم هست اما چند مشکل برای شما وجود داره یکی PCB هست و دیگری پیچیدن ترانس که فکر کنم اگر از یک منبع تست شده استفاده کنید خیلی بهتره
          فرق نیم پل با تمام پل چیه؟
          این مدار فیدبک داره؟(البته نمیدونم فیدبک چیه ولی ظاهرا مدار داشته باشه اونو بهتره :mrgreen
          پیچیدن ترانسش سخته؟اصلا امادشو تو بازار دارن؟
          من یه پاور گرین سوخته هم دارم که ماله کامپیوتره.از قطعاتش نمیشه استفاده کرد؟(مثل سیم پیچاش)

دیدگاه

فرق نیم پل با تمام پل چیه؟
            این مدار فیدبک داره؟(البته نمیدونم فیدبک چیه ولی ظاهرا مدار داشته باشه اونو بهتره :mrgreen
            پیچیدن ترانسش سخته؟اصلا امادشو تو بازار دارن؟
            من یه پاور گرین سوخته هم دارم که ماله کامپیوتره.از قطعاتش نمیشه استفاده کرد؟(مثل سیم پیچاش)
            چرا میشه از خیلی از قطعاتش استفاده کرد
            تفاوت این ترکیب ها رو می تونید در لینک های زیر ببینید
            http://www.barghiha.com/t71/
            در تمام پل چهار ترانزیستور وجود داره که به صورت پل H بسته شده اند و لی در نیم پل به جای 4 ترانزیستور از دو ترانزیستور استفاده می شود
            و به جای دو ترانزیستور دو خازن می گذارند که همین امر باعث می شود نتوان در قدرت های بالا از این مدار استفاده کرد.

sigpic

دیدگاه

این مدار هم مدار خوبی هست:

sigpic

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نا صر
                این مدار هم مدار خوبی هست:
                ازین طرحتون هم خوشم میاد مخصوصا اینکه سادست :redface:
                فقط مشکل اینه که pcb نداره
                یه طرحی هم من براتون فرستادم که عینه همین نقشه بود فقط سیمپیچایه ثانویش فرق میکرد در نتیجه 4یا 5 تا خروجیه ولتاژ با امپراژ متغیر داشت
                نمیشه تو طرح شما یه کاری کرد که یه خروجیه دوبل 60ولت 6امپر داشته باشیم و یه خروجیه دوبل36ولت 5امپر و یه خروجیه دوبل 27ولت 4امپر(البته اگه این خروجیو نداشت مهم نیس چون ترانسشو دارم :rolleyes+خروجیه 13ولت 1امپر فن که البته به صورت دوبل باشه(+13 و-13ولت باشه)
                اگه بشه ترانسو طوری پیچید که این خروجیها رو از مدار گرفت عالی میشه و با توجه به توصیه شما حتما همین مدارو میسازم

دیدگاه

چرا میشه کاری که شما می خواید رو هم انجام داد فقط پیچیدن ترانسش خیلی سخت میشه

sigpic

دیدگاه

من در زمینه منبع تغذیه هیچ کاری نکردم ولی فک میکنم بشه با یه IR2153 یه مبدل ولتاژ سوییچینگ ساخت (البته اینی که میگم همون کار ترانس رو میکنه و فید بک نداره، ولی قیمتش خیلی پایین در میاد و اگه تغییرات چند ولی در خروجی خیلی مهم نباشه، میشه ازش استفاده کرد).
                    خویشتن را اصلاح کنید تا خداوند کارها را اصلاح کند. امیر المومنین علی (ع)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نا صر
                      چرا میشه کاری که شما می خواید رو هم انجام داد فقط پیچیدن ترانسش خیلی سخت میشه
                      اگه دقیق نحوه پیچیدنشو بدونم مسکلس نیس
                      حوصله میکنمو میپیچمش
                      فقط این ترانس هستش حلقویه؟اماده تو بازار ندارنش؟البته ترانس پیچم اشنا دارم میتونه برام بپیچه
                      فقط به اون سر دوبل 27ولت نیازی نیس(ترانسشو دارم جاش میزارم)
                      البته مساله PCB میمونه فقط :redface:
                      یه مرد دیگه هم هست:
                      اینکه میگن فلان منبع سویچینگ 40KHZ یا 60KHZ منظور چیه؟
                      کدام فرکانس باشه برای کارایه صوتی مناسبتره؟

دیدگاه

نظرتون در مورد این مدار چیه؟
                        http://mpmendes.drivehq.com/fotos2/electronica/AmplificadordePotenciadeudio_12B79/50_KHZ700_WATTSMM.jpg
                        دوبل 50ولت فک کنم 7امپر باشه
                        تازه pcb هم داره :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hamed8419215
                          من در زمینه منبع تغذیه هیچ کاری نکردم ولی فک میکنم بشه با یه IR2153 یه مبدل ولتاژ سوییچینگ ساخت (البته اینی که میگم همون کار ترانس رو میکنه و فید بک نداره، ولی قیمتش خیلی پایین در میاد و اگه تغییرات چند ولی در خروجی خیلی مهم نباشه، میشه ازش استفاده کرد).
                          2153 زیاد مطمئن نیست قبل خیلی از دوستان باهاش منبع ساختن ولی خیلی زود آسیب می بینه

sigpic

دیدگاه

اگه دقیق نحوه پیچیدنشو بدونم مسکلس نیس
                            حوصله میکنمو میپیچمش
                            فقط این ترانس هستش حلقویه؟اماده تو بازار ندارنش؟البته ترانس پیچم اشنا دارم میتونه برام بپیچه
                            فقط به اون سر دوبل 27ولت نیازی نیس(ترانسشو دارم جاش میزارم)
                            البته مساله PCB میمونه فقط :redface:
                            یه مرد دیگه هم هست:
                            اینکه میگن فلان منبع سویچینگ 40KHZ یا 60KHZ منظور چیه؟
                            کدام فرکانس باشه برای کارایه صوتی مناسبتره؟
                            سلام برای آشنایی با منابع سوئیچینگ یک سایت به شما معرفی کردم و همچنین در لینک دوچرخه برقی که در امضای من وجود داره می تونید با این منابع بیشتر آشنا بشید
                            در منابع سوئیچ با بالا بردن فرکانس کاری می توان ترانس را کوچک کرد زیرا ابعاد ترانس با فرکانس کاری آن رابطه دارد.
                            در منابع سوئیچ به علت وجود فرکانس بالا ترانس کوچک می شود ولی سیم پیچی آن سخت تر می شود و همچنین هسته ی آن حتما باید فریت باشد زیرا هسته اهن تمام انرژی را تلف خواهد کرد
                            فرکانس منبع نیز همان فرکانس سوئیچ ها هست هرچه فرکانس بالاتر باشد عناصر صافی یعنی سلف و خازن کوچک می شود اما در فرکانس های خیلی بالا نیز تلفات سوئیچ یا ماسفت ها بیشتر می شود.
                            در کار های صوتی منابع باید دارای فیلتر قوی باشند تا نویز روی ان تاثیر نگذارد
                            مداری هم که دوبل 50ولت 7امپر هست هم مناسبه
                            اما شما برای ساخت یک منبع سوئیچ باید ابتدا بسیار مطالعه کنید زیرا نکات فراوانی دارد از جمله نحوه ترانس پیچی در فرکانس بالا

sigpic

دیدگاه

کار دیگه ای که شما می تونید انجام بدید اینه که اگر چند منبع تغذیه مختلف می خواید و تعداد منبع ها زیاد میشه و همچنین می خواید ولتاژ های مختلف داشته باشید اینه که از منابع فلای بک استفاده کنید
                              منابع فلای بک خیلی ساده و کوچک هستند اما در توان های خیلی کم کار می کنند مثلا زیر 200 وات و شما اگر منبع دوبل می خواهید باید دو عدد منبع با ولتاژ یکسان را با هم سری کنید.
                              در زیر یک نمونه منبع فلای بک با 35 ولت و 4 آمپر آورده شده
                              البته این منابع بسیار به PCB حساس است و امکان دارد اگر نکات مربوط به مدار چاپی آن رعایت نشود اصلا کار نکند.
                              این مدار سوئیچینگ :
                              http://upload7.ir/imgs/2014-03/90781738565415541183.jpg
                              اینم نحوه ترانس پیچی :
                              http://upload7.ir/imgs/2014-03/37196668897006114358.jpg

sigpic

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X