اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی CPU کامپیوتر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی CPU کامپیوتر

با سلام خدمت دوستان عزیز

یه سوالی داشتم.. آیا امکان راه اندازی و اجرای دستورات (مشابه میکروکنترلرها) توسط CPU کامپیوتر وجود داره؟ مثلا CPU های قدیمی Intel Pentium ؟
    STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

پاسخ : راه اندازی CPU کامپیوتر

اگه منظورتون با مادربرد آمادس که میتونید یک سیستم عامل بنویسید و اون رو بوت کنید.که اگه به اسمبلی آشنایی داشته باشید نوشتن سیستم عامل های ساده زیادم سخت نیست.
    اگر هم منظورتون ساختن برد هستش که نیاز به قطعاتی مثل چیپست و رم و فلش و ... دارید تا یک مادربرد ساده بسازید که بتونه سی پی یو رو راه اندازی کنه.

بعد از اون باید به زبان اسمبلی یا هر زبانی که پشتیبانی میشه (از نظر من اسمبلی بهتره) یک برنامه بنویسید که سی پی یو اجراش کنه.

فقط این کار هم قسمت سخت افزاری و نرم افزاریش هزینه و وقت زیادی میخواد.
    به هر حال موفق باشید

دیدگاه

من هم یه مدت دنبال این قضیه رفتم. cpu 80188 رو تو بازار پیدا کردم. توی اینترنت هم چند تا پروژه دیدم. هون طور که دوستمون هم گفتن باید اسمبلی بلد باشید. که دقیقا مشکل من با همین قسمت بود. ولی اگه دوستانی که رشته شون کامپیوتر هست کمک کنن فکر کنم بشه یه کارایی کرد. من توی خیلی از ذستگاه های صنعتی این مدل ها رو دیدم. مثلا یه دستگاه عمق یاب بود که پردازنده اش 386 بود و اطلاعات رو به صورت رنگی و گرافیکی نشون می داد. یا یک سری دستگاه RTU بود که 80188 بود. برای شروع فکر کنم همین 80188 از همه بهتر هست. توی بازار هم پیدا میشه وقیمتش هم حدود 5 ، 6 تومن هست.
      www.bg-electronics.de/datenblaetter/Schaltkreise/N80188.pdf
      tech.munts.com/MCU/Machinations/
      groups.google.com/group/n8vem
      اگه کسی هست که با اسمبلی و پردازنده های اینتل آشنا است بیاد اینجا و استارت کار رو بزنیم.

دیدگاه

کتاب مدارهای واسط مزیدی رو بخونید (البته قدیمیه) کاملا توضیح داده که چجوری باید پورتهای مختلف رو راه انداخت و وقفه ها رو گفته . من دوره دانشجوئی یک قسمتهائیش رو خوندم هنوز هم مطالبش قابل استفاده هستند (با اینکه کتاب برمبنای 80186 هست ولی با این معماری جدید در خیلی موارد منطبق هست) یکمی هم درباره اسمبلی توضیح داده (خیلی کم ) . اما میتونید سیتم عامل DOS رو روش بالا بیارید و مثلا چاپگر رو کار بندازید یا کارت گرافیک رو راه بندازید و کارهایی از این دست ( البته به نظرم استفاده از این سیستم ها یکجورایی عقبگرد هست . همه این کارها رو میشه با میکروهای امروزی هم انجام داد)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ali-65
          کتاب مدارهای واسط مزیدی رو بخونید (البته قدیمیه) کاملا توضیح داده که چجوری باید پورتهای مختلف رو راه انداخت و وقفه ها رو گفته . من دوره دانشجوئی یک قسمتهائیش رو خوندم هنوز هم مطالبش قابل استفاده هستند (با اینکه کتاب برمبنای 80186 هست ولی با این معماری جدید در خیلی موارد منطبق هست) یکمی هم درباره اسمبلی توضیح داده (خیلی کم ) .
          واسه من که رشته ام کنترل هست اسمبلی یه غول بوده که همیشه ازش فرار کردم
          نوشته اصلی توسط Ali-65
          اما میتونید سیتم عامل DOS رو روش بالا بیارید و مثلا چاپگر رو کار بندازید یا کارت گرافیک رو راه بندازید و کارهایی از این دست
          یعنی خیلی باحال میشه
          نوشته اصلی توسط Ali-65
          ( البته به نظرم استفاده از این سیستم ها یکجورایی عقبگرد هست . همه این کارها رو میشه با میکروهای امروزی هم انجام داد)
          قبول دارم ولی هم یه جور نوستالژی و هم تمرین خوبیه واسه یادگیری. سعی میکنم کتابشو پیدا کنم . شما هم اگه اطلاعاتی دارین ممنون میشم به اشتراک بذارین

دیدگاه

راستی اگه از 80186 خوشتون اومده ولی با مشکل کمبود قطعه یا سرعت مواجه هستید باید بگم که این پردازنده رو FPGA هم
            پیاده سازی میشه

از اسمبلی هم نترسید، من خودم یک مقدار با help امولاتور 8086 یاد گرفتم
            چون ساده تر از زبان های دیگس ، به نظر سخت میاد چون برای بعضی کارا کلی کد میخواد درصورتی که همین کد ها از
            دو خط کد سی یا بیسیک بهینه تر عمل میکنن :agree:

دیدگاه

من کلا به سیستم های قدیمی علاقمند هستم. هنوز هم آمیگا 500 دارم که کار میکنه. یه کیس دارم سیتمش PIII هست با 128MB رم و روش لینوکس نسبه و ازش به عنوان NAS ازش استفاده می کنم. الان هم من 80186 رو پیدا نکرم فقط 80188 توی بازار بود که مدل هشت بیتی 80186 هست. . دنبال یه همین چیزی میگردم.

shop.copelandelectronics.com/cart/index.php?act=viewProd&productId=8

این هم یه لینک جالب دیگه که خیلی مفصلش کرده

http://chaokhun.kmitl.ac.th/~kswichit/C188/c188sbc.htm

من توی الکترونیکش مشکل ندارم همین الان هم میتونم اینو بسازم. فقط در مورد راه اندازیش چیزی نمی دونم. مثل میکروکنترلر هست؟

دیدگاه

اگر شما بخواهید کار هایی که با میکرو میشه انجام داد با cpu انجام بدید باید یک مدار حداقل دو لایه بسازید که فکر کنم 50 سانت در 50 سانت بشه. الان یک میکروی دم دستی 30 تا پریریال داره .
                تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X