اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

PLC و ارتباط با PC (مانیتورینگ و ارسال دستور)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

PLC و ارتباط با PC (مانیتورینگ و ارسال دستور)

سلام
    من هر چی تو انجمن گشتم گیج تر شدم برای همین این موضوع رو ایجاد کردم
    و قراره از صفر -0- شروع کنیم:
    1)برای اتصال PLC به کامپیوتر چند راه داریم؟
    2)مزیت ها و معایب روش ها چیه؟
    3)امکان مانیتورینک و دستور چگونه است؟
    4)سخت افزار های مورد نیاز چی هست؟

و در پایان اگر کسی فایل های آموزشی در این مورد داره قرار بده

ضمنا عزیزان سعی کنید بفرمایید که کدوم سوال رو داری جواب می دهید

پاسخ : PLC و ارتباط با PC (مانیتورینگ و ارسال دستور)

1-دوست عزیز روش ارتباطی زیاد هست. بسته به نوع PLC امکان ارتباط از طریق: RS-232 , RS485 , USB , LAN , WIFI , GSM , MODEM و شاید راه های دیگه که من نمی دونم.
    2- خوب این خودش یه مبحث کلی هست. کلا توی روش ارتباط باید هرینه ، سرعت ارتباط ، ظریب اطمینان، و خیلی مسایل دیگه رو مد نظر داشته باشید. مثلا شما از طریق GSM می تونید یه پی ال سی که وسط کوه هست رو بهش فرمان بدید و یا ازش دیتا بگیرید ولی خوب توی این روش حجم اطلاعاتی که می دید و می گیریدمحدود هست و سرعت هم پایین ولی اگه پی ال سی شما lan داشته باشه هزینه اش گرونتره ولی سرعت اطلاعات بسیار بالا است. معمولی ترین روش بستر rs232 و یا rs485 هست که توسط یک تبدیل به کامپیوتر وصل می شوند و برای برنامه ریزی و دیباگ کردن کاربرد دارند
    3- ببینید دوست عزیز شما برنامه رو برای پی ال سی می نویسید ولی اینکه بخواید بهش دستور بدید و خروجی بگیرید از طریق خود نرم افزار PLC انجام نمیشه. برای این کار میان از یه رابط استفاده می کنن. ذو حالت داره یا شما از نرم افزاری مثل wincc استفاده می کنید و توی اون میاید یع سری صفحه درست می کنید و توی هر صفحه المانهایی که قرار نمایش بده و یا ورودی های که باید قرار بگیره رو قرار می دید و یا از HMI استفاده می کنید که یه مانیتور هست که مستقیم به PLC وصل میشه و مثل همون wincc براش صفحه درست می کنید و المان قرار می دید.
    4- برای مثال من برند co-trust رو استفاده می کنم که کپی زیمنس S7-200 هست و نرم افزار برنامه نویسی هم همون نرم افزار زیمنس هست قیمت خوبی داره و من از سال 85 دارم ازش استفاده می کنم. با توجه به کیفیتش و این که نرم افزارش زیمنس هست من نتونستم رقیبی براش پیدا کنم. این قیمت ها حدودی هست و برای اینکه شما بتونی یه کار پایه رو استارت بزنی
    الف) PLC حدود 600 هزا تومان (شامل 12 ورودی و 8 خروجی دیجیتال 4 ورودی و دو خروجی آنالوگ)
    ب) HMI 3.5 اینچی حدود 500 هزار تومان( صفحه نمایش لمسی و رنگی با و دارای دو پورت یعنی همزمان میتونه با دوتا پی ال سی ارتباط داشته باشه یا اینکه از طریق یه پورت به پی ال سی وصل بشید و با پورت دیگه به کامپیوتر متصل بشید
    ج) پاور 24 ولت حدود 50 هزار تومان
    د) کابل ارتباط بین PLC و HMI حدود 5 هزار تومان (اینو من خودم دو تا کانکتور میگیرم با سیم و خودم میسازم)
    ه) کابل برنامه ریزی حدود 60 تا 120 تومان ( اینو شما یه بار میخری و یه عمر ازش استفاده می کنی)
    نرم افزار هم که رایگانه

دیدگاه

برای محیط های صنعتی بهترین انتخاب plc هست که مزایای فوق العاده زیادی داره. راه های ارتباطی هم بسته به شرکت تولید کننده موارد مختلفی است حالا بعضی شرکت ها برای این کار فقط یک روش قرار میدهند و نیز بعضی شرکت های دیگر روش های بیشتر.
      امکان مانیتورینگ برای تمام Plcها وجود داره و میشه گفت با %99 برندها قابلیت همگام سازی (استفاده بدون واسط) دارند. امروزه به همان اندازه که شرکت های تولید کننده plc افزایش یافته همان شرکت ها اقدام به تولید hmi هم داشتند تا بتوانند در صحنه رقابت باقی مانده و محصولاتی کامل ارائه کنند.
      برای سخت افزار باید بگم که سوال شما بیش از حد کلی هست چون تجهیزات بسته به پروسه کاری مطرح میشه و در هر پروژه تغییر میکنه.
      در پایان شما بگو دقیقا چی میخای؟ اگر تجهیز خاصی مورد نظر داری معرفی کن تا بهتر بتونم راهنمایی کنم

دیدگاه

از همگی ممنون
        اره من می خوام از PLC LOGO استفاده کنم
        و داده ها رو با یک جداولی مقایسه و نتیجه رو ارسال کنم

دیدگاه

سلام .سری های b1 شرکت fatek هم بد نیستند .
          WWW.HEIDEN-CO.COM

دیدگاه

لوگو خوبه ولی ماژول خاص نداره. واسه کارهای ساده ولی مناسبه. اگه تو این رنج میخوای سری zelio شرکت اشنایدر هم قیمتش خوبه. مدل display دارش حدود 500 تومن هست و کیفیتش هم خوبه. من هم اشنایدر و هم co-trust رو استفاده کردم. هم توی موتورخانه و هم توی کشتی.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X