اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در Hspice

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در Hspice

سلام
    من دو تا سوال دارم خیلی خیلی ممنون می شم زود جواب بدین :job:

1-من یه مشکل اساسی برای کار با Hspice دارم! از فایل کتابخونه ای mm018.l استفاده می کنم و می خوام از منبع تغذیه 1.8 ولت هم استفاده کنم بعد مثلا برای تعریف یک nmos به شیوه زیر عمل می کنیم دیگه:
    M10 4 4 GND GND NMOS W=0.18 L=0.18 m=1
    که nmos اون وسط اسم مدلمون محسوب میشه در واقع، اما تو mm018.l که من بازش می کنم توی model. ها nmos.0 مثلا داریم اما nmos خالی نداریم چه جوریاست؟؟ oo: چرا ارور نمی گیره؟
    بعد من درست نمی دونم اصلا از چه مدل هایی از nmos , pmos استفاده کنم از این فایل تکنولوژی برای مدارم!! میشه راهنماییم کنید.

2- در مداری که می خواهم طراحی کنم هم cmos هست هم BJT که مدل BJT هم در این تکنولوژی 0.18 تعریف شده من ترانزیستور NPN رو به شکل زیر تعریف می کنم اما اررور میده مشکل از کجاست؟؟؟

Q1 6 vctrl GND npn

خیلی خیلی ممنونم که کمکم می کنید :nice:

پاسخ : سوال در Hspice

به نام خدا
    سلام
    اول این که در استفاده از این تکنولوژی (0.18um)، مدل ماسف ها به صورت nch و pch تعریف می شود . در صورتی که از کتابخانه کامل این تکنولوژی استفاده می کنید متوجه خواهید شد که برای هر nch و pch ، 16 کتابخانه با پارامترهای متفاوت در نظر گرفته شده است . البته m= 1 برام مفهوم خاصی نداره .
    در صورتی که به صورت کلی تحلیل می کنید نیازی به مشخص کردن مدل خاصی ندارید و به صورتی که اشاره شد مدل را در برنامه خود قید می کنید و در شبیه سازی خود برنامه در netlist اشاره خواهد کرد که شبیه سازی شما منطبق بر چه مدلی از مدل های این تکنولوژی است .
    در مورد ترانزیستور های BJT به نظر میاد شما پایه بالک یا همان پایه چهارم را مشخص نکرده اید .
    یک برنامه کلی برای مثال در زیر آورده ام که امید وارم مفید باشه البته من این پیغام را ساعت 2:55 صبح روز شنبه 3 اردیبهشت دیدم . اگه دیر شده ببخشید .

*circuit name
    .Lib 'C:\mm018.l'TT
    VDD 1 0 1.80V
    Iinput 1 3 DC 25uA
    M1 3 6 0 0 NCH W=30.00U L= 1.00U
    M2 6 6 8 0 PCH W= 5.00U L= 1.00U
    .
    .
    .
    .op
    .AC dec 10 1hz 10MEG.
    .DC Vs 0 1.8v 0.01v.